Forumul românilor din Elveţia

Acum este Vin, 20 Oct 2017 7:13 pm

Ora este UTC [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 2 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Cum poate ajunge cineva fără contract de muncă în Elveția?
MesajScris: Dum, 09 Noi 2014 7:22 pm 
Neconectat
nou venit

Salut, am și eu câteva(mai multe) întrebări..Poate mă lămurește și pe mine cineva măcar cu câteva chestii..Întrebările sunt următoarele...
Cum poți aduce o persoană legal în Elveția care nu are contract de muncă?
Știam că lucrul acesta merge dacă te căsătorești cu persoana respectivă(și bineînțeles tu să ai permis de ședere), dar în acest caz te ajută statul Elvețian cu ceva, cum ar fi cu căutatul de job-uri sau îți dă vreun curs de germană gratuit?
Dacă te căsătorești cu persoana respectivă trebuie să ai un anumit venit ca ea să poată sta în Elveția?
Știu că în Elveția numărul de camere al apartamentului necesar depinde de numărul de persoane care vor locui în el. Pentru un cuplu ajunge o cameră sau trebuie 2, din punct de vedere legal?
Poți face ceva cu diploma de la tâmplărie(profesională) în Elveția?
Ce nivel de germană îți trebuie pentru a fi angajat?
Daaanke....și poate a trecut cineva prin ceva asemănător și îmi poate explica detaliat..
p.s sper că am postat asta în topicul corect..

Sus
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Cum poate ajunge cineva fără contract de muncă în Elveți
MesajScris: Dum, 09 Noi 2014 8:48 pm 
OanaPopa scrie:
Salut, am și eu câteva(mai multe) întrebări..Poate mă lămurește și pe mine cineva măcar cu câteva chestii..Întrebările sunt următoarele...
Cum poți aduce o persoană legal în Elveția care nu are contract de muncă?
Știam că lucrul acesta merge dacă te căsătorești cu persoana respectivă(și bineînțeles tu să ai permis de ședere), dar în acest caz te ajută statul Elvețian cu ceva, cum ar fi cu căutatul de job-uri sau îți dă vreun curs de germană gratuit?
Poți face ceva cu diploma de la tâmplărie(profesională) în Elveția?
Ce nivel de germană îți trebuie pentru a fi angajat?
Pentru primele 3 luni de şedere în Elveţia, nu-i nevoie de contract de muncă. Mă rog, dacă e întreţinut de o terţă persoană, poate rămâne chiar mai multă vreme pe teritoriul elveţian. :))

Nefiind cetăţean elveţian, ci doar străin cu permis de şedere, nu-l avantajează cu mare lucru pe prietenul tău, căsătoria cu tine.
Cursuri de germană gratuite? Sper că glumeşti, ce prestaţii sunt gratuite în Elveţia? Zürich organizează ceva lecţii de germană, cu plată bineînţeles, dar tarifurile sunt mai abordabile decât la o şcoală privată.
Dacă diploma de calificare are recunoaştere internaţională, atunci da, poate să-i fie de folos.
Tind să cred că majoritatea angajatorilor pretind o cunoaştere a limbii la un nivel adecvat pt. comunicarea liberă cu colegii de muncă şi clienţii.

Dar chiar şi cu o diplomă internaţională, plus limba germană stăpânită perfect, tot n-ar fi o garanţie că-şi găseşte un loc de muncă.
http://www.anofm.ro/node/3747
Principiul priorităţii naţionale se referă la prioritatea la angajare a cetăţenilor elveţieni şi ai statelor membre ale UE aderate anterior.
Aceasta înseamnă că un angajator elveţian poate angaja un lucrător român sau bulgar numai dacă dovedeşte că pentru locul de munca respectiv nu a găsit un cetăţean elveţian sau din celelalte state membre care au aderat anterior la UE.
Angajatorul care doreşte sa angajeze un lucrător roman sau bulgar este obligat să justifice autorităţilor motivul pentru care respectivul loc de muncă nu poate fi ocupat de un lucrător elveţian sau din celelalte state UE.

Sus

Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 2 mesaje ] 

Ora este UTC [ DST ]