Forumul românilor din Elveţia

Acum este Mar, 17 Oct 2017 9:42 pm

Ora este UTC [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 6 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Buna sunt la Inceput de Drum si as dori unele Informati
MesajScris: Mie, 18 Feb 2015 8:23 pm 
Neconectat
nou venit

Buna Salutari la Toata Lumea !!!

Sunt nou pe forum si as dori sa va intreb cate ceva daca se poate si nu deranjez
In primu rand vreau sa va spun ca eu locuiesc in Austria de un 1 an si ceva si am acte austriece drept de sedere plus unele diplome cursuri de limba germana ce le am facut aici si de curand acum cateva zile am fost in Elvetia respectiv Zurich . Mi-a placut foarte mult mult orasu oameni tot in General. As vrea sa va Intreb daca se poate sa inchiriez un apartament in Zurich si care e procedura la inceput primul pas ce ar trebui sa fac si ce acte mi ar trebui daca e cazul eu il platesc cash 6000 de franci >
Va Multumesc

Sus
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Buna sunt la Inceput de Drum si as dori unele Informati
MesajScris: Mie, 18 Feb 2015 10:04 pm 
Neconectat
tânără speranţă

Pe scurt slabe sanse :)

Cred ca cu 6000 de coco , gasesti ceva hotel sa stai vre-o 4 luni :)

Cu apartamentul e mai dificil. Nu se prea inchiriaza daca nu ai acte de swiss.

Sus
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Buna sunt la Inceput de Drum si as dori unele Informati
MesajScris: Joi, 19 Feb 2015 7:32 am 
Neconectat
nou venit

Am Inteles ca cu apartamentu e Mai dificil de Inchiriat Dar in prima faza ce at trebui sa fac
Merg la Primarie sa ma inscriu sa Imi fac o asigurare Medicala si apoi sa Incerc sa merg la Biroul de emigrari cu toate actele ce le am si sa le spun ca Vreau sa Imi inchiriez un apartament si sa caut de Lucru " ce credeti as avea o Sansa oare ????

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Joi, 19 Feb 2015 9:47 am 
Neconectat
Admin

viewtopic.php?f=42&t=3123

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 23 Feb 2015 11:02 am 
Neconectat
nou venit

Montelano scrie:
Am Inteles ca cu apartamentu e Mai dificil de Inchiriat Dar in prima faza ce at trebui sa fac
Merg la Primarie sa ma inscriu sa Imi fac o asigurare Medicala si apoi sa Incerc sa merg la Biroul de emigrari cu toate actele ce le am si sa le spun ca Vreau sa Imi inchiriez un apartament si sa caut de Lucru " ce credeti as avea o Sansa oare ????

In primul rand iti trebuie o adresa, chiar si de hotel, ca sa poti demara procedurile pt acte. Abia dupa ce ai acte o sa poti inchiria o locuinta si sa-ti cauti delucru.
Practic nu poti sa faci mai nimic daca nu ai o adresa si mai apoi daca nu ai acte. Toate se leaga: adresa, acte, asigurari, locuinta, loc de munca ...

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 23 Feb 2015 5:38 pm 
Neconectat
nou venit

Va Multumesc " o sa Incerc sa sa le scriu celor de la Emigrari si o sa le Trimit actele " si in Functie de ce Raspuns primesc atunci o sa vad cum decurg Lucrurile si o sa stau la Hotel o luna doua "
Dar prima data ce ajung acolo trebuie sa Imi fac o asigurare Medicala ? Asa am Inteles "

Sus
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 6 mesaje ] 

Ora este UTC [ DST ]