Forumul românilor din Elveţia

Acum este Dum, 22 Oct 2017 6:34 pm

Ora este UTC [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 6 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Ajutor pentru acomodare bunica si fetita
MesajScris: Mie, 11 Mar 2015 9:53 pm 
Neconectat
Admin

"Buna ziua, sunt din Constanta, am o fetita in varsta de 10 ani si 6 luni, fetita face balet in Romania de cativa ani si cu mare bucurie am primit vestea ca a fost acceptata la Tanz Academy Zurich, dupa niste auditii bineinteles.

Am decis sa facem un mare efort si sa o trimitem acolo impreuna cu bunica care are acum 58 ani, am inceput sa cautam o locuinta cu chirie in Zurich dar cum suntem la inceput e putin mai greu.

Noi am hotarat ca fetita sa nu intre la internat din primul an ci sa stea cu bunica macar un an in chirie pana se obisnuieste cu limba, cu tara, cu scoala.

As dori si va rog din suflet daca se poate sa ma invatati cum sa procedez: am inteles ca va trebui sa vin acolo cu sotul sa cautam o gazda, apoi cred ca trebuie mers la primarie pentru bunica sa o declaram ca insotitoare a fetitei sau cum?

O alta intrebare: mama mea, adica bunica, are 58 ani si isi doreste sa munceasca ca sa poata plati cele necesare traiului acolo, mai are acest drept la varsta asta, ea este dispusa sa munceasca orice in domeniul curateniei, ingrijire batrani, ca sa poata contribui la cheltuieleile necesare traiului acolo, care am vazut ca nu e unul ieftin si la indemana oricui. As dori sa stiu cam unde trebuie sa intru pentru anunturile de inchirieri si sa stiu cate ceva si despre asigurarea medicala.

As mai dori sa va intreb daca in Zurich exista scoli gimnaziale de stat, adica fara taxa, si daca sunt primiti si copiii din afara Elvetiei., deoarece de la academie ni s-a sugerat o scoala pentru a studia(vorbim de studiu nu de balet) dar este o scoala particulara extrem de scumpa, iar noi nu putem sa platim si chirie si o taxa asa de mare la scoala.

Va multumesc anticipat si sper ca prin solutiile d-voastra sa ajutam aceasta fetita talentata sa nu isi piarda sansa, deoarece in viata nu se ivesc multe oportunitati si ea chiar isi doreste sa devina o mare balerina, de aceea are mare nevoie de aceste studii pretioase la aceasta minunata academie de dans."

Sus
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Ajutor pentru acomodare bunica si fetita
MesajScris: Mie, 11 Mar 2015 10:30 pm 
Neconectat
tânără speranţă

Nu am sfaturi de dat dar sper din suflet sa se aranjeze situatia...
Vrut-am doar sa spun ca ii tin pumnii domnisoarei si sper sa auzim de ea cat de curand ca PRIM-Balerina, recunoscuta pe plan mondial.

Mult succes si io una va tin pumnii!

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mie, 18 Mar 2015 8:45 am 
Neconectat
membru de bază

De ea este vorba:

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Joi, 19 Mar 2015 9:39 pm 
Neconectat
nou venit

Frumos, va doresc multa bafta!
Pe comparis se pot gasi si locuinte, si asigurarile cele mai ieftine, si ei dau si sfaturi pentru cei care doresc sa se mute in Elvetia:
https://www.comparis.ch/umzug-schweiz/v ... fault.aspx
Varsta bunicii nu este un impediment pentru a lucra - ci mai curand tipul de permis de sedere pe care il va obtine ca insotitor al fetitei. S-ar putea ca permisul sa-i permita sa lucreze, s-ar putea sa-i permita sa lucreze un numar limitat de ore pe saptamana sau sa nu-i permita deloc.
numai bine,
Cristina

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 24 Mar 2015 8:45 am 
Neconectat
activ şi comunicativ

Bunica nu are drept la permis de sedere doar pentru a isi insoti nepoata. Permisul de sedere este conditionat fie de existenta resurselor financiare, fie de obtinerea un contract de munca. Obtinerea unui contract de munca la varsta si nationalitatea dumneaei este foarte improbabila.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 24 Mar 2015 3:29 pm 
Shorrick scrie:
Obtinerea unui contract de munca la varsta si nationalitatea dumneaei este foarte improbabila.
Cu alte cuvinte, familiei nu-i rămân decât 2 opţiuni:
- ori internatul
- ori să renunţe cu totul la emigrare

Sus

Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 6 mesaje ] 

Ora este UTC [ DST ]