Forumul românilor din Elveţia

Acum este Lun, 11 Dec 2017 4:19 pm

Ora este UTC [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 28 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Permis C in Zürich
MesajScris: Mar, 07 Apr 2015 4:15 pm 
Neconectat
nou venit

Dupa aproape 7 ani de sedere in Elvetia, la expirarea permisului B, am fost la autoritati si am solicitat (conform Vinta) permisul C. Eram pregatita sa mi se solicite lista de documente care sa demonstreze faptul ca nu am avut ajutor social, amenzi, ca m-am integrat etc
Stupoare...am primit un raspuns prin care mi se spunea ca NU am dreptul sa cer Niederlassungsbewilligung inainte de 10 ani...In primul moment am vrut sa renunt si sa stau cuminte inca 3 ani, apoi m-am gandit ca nu ar trebui sa ma las intimidata de superficialitatea unui funcionar, care nu a vrut sa verifice nimic si am apela la serviciile doamnei avocat Camelia Costea. I-am facut imputernicire si din acest moment nu mai eram singura in lupta cu autoritatille, ci alaturi o persoana autorizata care sa-mi reprezinte drepturile. Ce credeti? In doua saptamani am primit in Posta permisul C. Multumesc cu aceasta ocazie Cameliei si va recomand sa apelati cu increderea ca veti rezolva multe din ofurile noastre de aici.

Mai multe puteti citi aici: http://www.avocat-costea.ro/

Ultima oară modificat de inaisa pe Mar, 07 Apr 2015 6:30 pm, modificat 1 dată în total.

Sus
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Permis C in Zürich
MesajScris: Mar, 07 Apr 2015 4:24 pm 
Neconectat
membru de bază

Felicitari Inaisa! :)

Uite si aici info:

"Cum puteţi obţine permisul C dacă sunteţi în Elveţia de cel puţin 5 ani ? Relativ simplu: la următoarea schimbare de permis B menţionaţi faptul că doriţi să beneficiaţi de VIntA sau OIE şi să primiţi permisul C. Autorităţile cantonale vă vor trimite, la scurt timp, o listă cu actele pe care trebuiţi să le trimiteţi şi prin care să vă demonstraţi integrarea în societatea de aici."

http://casa-romanilor.ch/permisul_c_in_5_ani

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 07 Apr 2015 5:07 pm 
Neconectat
nou venit

Procedurile lor se schimba foarte des si noi muritorii de rand nu avem cum sa le stim...Chiar am folosit informatiile de pe site,la mine nu a fost destul :(

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 07 Apr 2015 5:33 pm 
Neconectat
membru de bază

inaisa scrie:
noi muritorii de rand

Io nu-s muritor de rand, ia uite ce citesc, procedura schimbata in Zürich pentru obtinerea pasaportului :P

http://www.gaz.zh.ch/internet/justiz_in ... 012015.pdf

Lasand gluma la o parte iti dau absoluta dreptate ca un avocat, cu atat mai mult unul roman stabilit in Elvetia, poate fi foarte folositor mai ales acelor oameni care cum spui si tu se impiedica din diferite motive de unii functionari publici elvetieni.

Eu as apela la avocat, daca as ajunge sa ma paruiesc cu acel functionar :)) ca rabdare cu ei nu am cand stiu ca legea e lege pentru toti si ea e postata public pe site-urile lor.

Inca o data tie si demersului tau, felicitari :)

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 07 Apr 2015 5:41 pm 
Neconectat
nou venit

Brosura foarte intersanta pentru obtinerea cetateniei. Multumim!!

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 07 Apr 2015 6:15 pm 
Neconectat
nou venit

Anii de scoala se dubleaza pentru obtinerea cetateniei, pentru copiii de la 12 ani. In cantonul Zürich pentru cetatenie poti aplica(inca) avand doar permisul B.Am aplicat anul trecut pentru fata mea, pe atunci avea doar B-ul si a fost destul.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 07 Apr 2015 6:50 pm 
Neconectat
membru de bază

inaisa scrie:
Brosura foarte intersanta pentru obtinerea cetateniei. Multumim!!

Da, este dar folosesc si ei o "limba" imbarligata de te poate lua durerea de cap...:))

"Die Kantonsverfassung verlangt von den Einbürgerungswilligen, dass sie mit den hiesigen
Verhältnissen vertraut sind. Dieses Integrationskriterium wird in der Verordnung konkretisiert,
indem Grundkenntnisse der gesellschaftlichen und politischen Verhältnisse in der
Schweiz, im Kanton und der Gemeinde verlangt werden (§ 21 a lit. d BüV). Sie sind erforderlich,
um als Bürgerin oder Bürger im politischen System der Schweiz mitwirken zu können.
Dabei sollen nicht weitergehende Kenntnisse verlangt werden, als Schweizerinnen und
Schweizer in einer vergleichbaren Situation besitzen"

Bla, bla de-al lor inutil daca tinem cont de faptul ca ei dupa ce depui cererea iti trimit prin posta tot materialul informativ pe care nu-ti ramane decat sa-l citesti si sa-l inveti ca pe "Tatal Nostru"

Dar de, la cata birocratie are Elvetia nu ma mira ca pt orice "traznaie" mai fac cate ceva ca sa mai adauge o taxa ca de asa e la ei, traiasca birocratia....macar sa nu-i judecam chiar rau de tot, ceva fac si ei bun pun informatiile gratis la dispozitia noastra.

Cand imi aduc aminte doar de taxele birocratice din zona Luzern...ma apuca urlatul la luna...:(

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 07 Apr 2015 7:04 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

inaisa scrie:
In primul moment am vrut sa renunt si sa stau cuminte inca 3 ani, apoi m-am gandit ca nu ar trebui sa ma las intimidata de superficialitatea unui funcionar, care nu a vrut sa verifice nimic si am apela la serviciile doamnei avocat Camelia Costea. I-am facut imputernicire si din acest moment nu mai eram singura in lupta cu autoritatille, ci alaturi o persoana autorizata care sa-mi reprezinte drepturile. Ce credeti? In doua saptamani am primit in Posta permisul C. Multumesc cu aceasta ocazie Cameliei si va recomand sa apelati cu increderea ca veti rezolva multe din ofurile noastre de aici.

Waw, ce curaj! Bravo tie!

Acum, intrebare din partea mea, trebuie sa ai cel putin 5 ani permis B sau cel putin 5 ani, cu permis diferit, sa zicem 2 cu L si 3 cu B sau alte combinatii? Sau neaparat 5 ani cu acelasi permis? Eu, sincer, sunt mai grea de cap cand vine vorba de legi si articole.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 07 Apr 2015 7:30 pm 
Neconectat
nou venit

princessduck scrie:
inaisa scrie:
In primul moment am vrut sa renunt si sa stau cuminte inca 3 ani, apoi m-am gandit ca nu ar trebui sa ma las intimidata de superficialitatea unui funcionar, care nu a vrut sa verifice nimic si am apela la serviciile doamnei avocat Camelia Costea. I-am facut imputernicire si din acest moment nu mai eram singura in lupta cu autoritatille, ci alaturi o persoana autorizata care sa-mi reprezinte drepturile. Ce credeti? In doua saptamani am primit in Posta permisul C. Multumesc cu aceasta ocazie Cameliei si va recomand sa apelati cu increderea ca veti rezolva multe din ofurile noastre de aici.

Acum, intrebare din partea mea, trebuie sa ai cel putin 5 ani permis B sau cel putin 5 ani, cu permis diferit, sa zicem 2 cu L si 3 cu B sau alte combinatii? Sau neaparat 5 ani cu acelasi permis? Eu, sincer, sunt mai grea de cap cand vine vorba de legi si articole.

Nu stiu exact, dar o poti intreba pe d-na Costea, sau poti participa la seminariile gratuite pe care ea tine periodic.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mie, 08 Apr 2015 12:35 am 
Neconectat
tânără speranţă

princessduck scrie:
inaisa scrie:

5 ani cu permis B, L'ul nu se ia in calcul.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mie, 08 Apr 2015 7:28 am 
Neconectat
membru de bază

Ba se ia si L in calcul daca contractul de munca a fost pe perioada nelimitata

sursa: migrationsamt kt. Zürich

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mie, 08 Apr 2015 12:21 pm 
inaisa scrie:
In doua saptamani am primit in Posta permisul C.
Toll! :D

Şi după câţi ani de permis C poţi depune cerere de naturalizare? Presupun că ăsta va fi următorul tău pas, nu? :)

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Mie, 08 Apr 2015 10:09 pm 
Neconectat
nou venit

Marawder scrie:
inaisa scrie:

Şi după câţi ani de permis C poţi depune cerere de naturalizare? Presupun că ăsta va fi următorul tău pas, nu? :)[

La expirarea celao 5 ani de permis C, in cazul meu, oricum tot 12 ani trebuie sa ai in total pana sa soliciti cetatenie...

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Joi, 09 Apr 2015 5:31 pm 
Neconectat
Admin

Felicitari, Isabela! Trebuie sa dai de baut! ~o) :)

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Joi, 09 Apr 2015 7:54 pm 
Neconectat
nou venit

Adell scrie:
Felicitari, Isabela! Trebuie sa dai de baut! ~o) :)

Multumesc, Adell Sigur!! ;)

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Joi, 09 Apr 2015 10:55 pm 
Neconectat
tânără speranţă

Giorgia scrie:

^:)^ yes master ai dreptate.
(insa nu vad de ce i-ar da L unuia cu contract de munca pe perioada nelimitata :ymdevil: )

inaisa scrie:
Marawder scrie:
inaisa scrie:

Şi după câţi ani de permis C poţi depune cerere de naturalizare? Presupun că ăsta va fi următorul tău pas, nu? :)[

La expirarea celao 5 ani de permis C, in cazul meu, oricum tot 12 ani trebuie sa ai in total pana sa soliciti cetatenie...

scuze pt.info in franceza, dar sunt in partea romanda:
http://www.guidesocial.ch/fr/fiche/113/

Naturalisation ordinaire
Un étranger peut demander sa naturalisation s'il remplit les conditions ci-dessous:

il a résidé en Suisse pendant 12 ans, dont 3 au cours des 5 années qui précèdent la demande; le temps qu'il a passé en Suisse entre 10 et 20 ans révolus compte double;
lorsque des conjoints font ensemble une demande, il suffit que l'un remplisse les conditions de résidence, pour autant que l'autre fasse ménage commun depuis 3 ans et réside depuis 5 ans en Suisse, dont l'année qui précède la requête. C'est aussi le cas lorsque l'un des conjoints est déjà naturalisé à titre individuel (art.15 LN);
il s'est intégré dans la communauté suisse;
il s'est accoutumé au mode de vie et aux usages suisses;
il se conforme à l'ordre juridique suisse et ne compromet pas la sûreté intérieure ou extérieure de la Suisse (art.14 LN).
L'autorisation est délivrée par l'Office fédéral de la police, mais la demande de naturalisation ordinaire est une procédure cantonale et communale. Les cantons peuvent poser des exigences particulières concernant la durée de résidence sur leur sol. Les émoluments qu'ils peuvent percevoir ne doivent toutefois pas dépasser la couvertures des frais (art. 38 LN).

Naturalisation facilitée
Conditions
La naturalisation facilitée est accordée à condition que le requérant (art. 26 LN):
- se soit intégré en Suisse;
- se conforme à la législation suisse;
- ne compromette pas la sécurité intérieure ou extérieure de la Suisse.
Procédure
La Confédération consulte le canton concerné avant de rendre sa décision. L'examen des conditions s'effectue par le moyen d'enquêtes, dont les cantons peuvent être chargés. Les émoluments que peuvent percevoir les autorités fédérales, cantonales et communales ne doivent pas dépasser les frais engendrés pour leurs décisions. Ceux de la Confédération sont remis en cas d'indigence (art. 38 LN).

La condition du lien étroit avec la Suisse
Des liens étroits avec la Suisse sont exigés pour un certain nombre de situations dans le cadre de la naturalisation facilitée et de la réintégration. L'interprétation de ce qu'il faut entendre par «lien étroit avec la Suisse» relève de critères élaborés par l'Office fédéral des migrations, qui s'examinent à l'aide d'un questionnaire. Constituent de tels critères, sans être cumulatifs, les faits suivants:

vacances / séjours en Suisse;
contacts avec des personnes vivant en Suisse;
contacts avec des associations ou des cercles de Suisses de l'étranger;
activité exercée pour une entreprise ou une organisation suisse en Suisse ou à l'étranger;
aptitude à communiquer dans une langue nationale ou un dialecte suisse;
intérêt pour ce qui se passe en Suisse et connaissance de base en géographie et du système politique suisse.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 21 Apr 2015 11:43 am 
Neconectat
activ şi comunicativ

holiday scrie:
Giorgia scrie:

^:)^ yes master ai dreptate.
(insa nu vad de ce i-ar da L unuia cu contract de munca pe perioada nelimitata :ymdevil: )

Acum o intrebare de ''cap greu'' - conteaza ce ai lucrat cu permisul L, avand in vedere ca L se da mai mult pentru sezonieri, Au Pair etc.? Sau conteaza sa fi lucrat orice numai sa fie pe timp limitat si sa fi fost totul in ordine? Daca vorbesc prostii, sa imi spuneti :P.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mie, 22 Apr 2015 10:39 am 
Neconectat
tânără speranţă

Vorbesti prostii :)

Glumesc.

nu cred ca conteaza ce ai lucrat. Am avut colegi cu contract pe durata nelimitata si au primit permisul L. Dupa 1 an au primit B . Dar au avut L la inceput.

Ideea e ca cel mai bine e sa intrebi un avocat. Sunt atatea increngaturi si atatea legi si legiute si poate unu so lovit de o treaba , altu de alta. Fiecare o sa iti spuna experienta lui dar toate sau macar majoritatea situatiilor le va sti doar un avocat.

Ca sa iti dau o idee, fa-ti asigurare de protectie juridica si apoi pot sa intrebi gratis avocatii :)

Aia e cam 300 / an . O consultatie la un avocat cred ca pleaca de la 300 / ora :)

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mie, 22 Apr 2015 10:44 am 
Neconectat
membru de bază

derkleine scrie:
Ideea e ca cel mai bine e sa intrebi un avocat. Sunt atatea increngaturi si atatea legi si legiute si poate unu so lovit de o treaba , altu de alta. Fiecare o sa iti spuna experienta lui dar toate sau macar majoritatea situatiilor le va sti doar un avocat.

Contractul sa fi fost nelimitat. Asta e conditia pentru a fi luati in calcul si acei ani, ca despre ei e vorba :)

Fac reducere de pret, dau cu 150 CHF informatia. Deci contul e: UBS 118z417t17t8990000

:P

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mie, 22 Apr 2015 7:45 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

Giorgia scrie:
derkleine scrie:

Contractul sa fi fost nelimitat. Asta e conditia pentru a fi luati in calcul si acei ani, ca despre ei e vorba :)

Fac reducere de pret, dau cu 150 CHF informatia. Deci contul e: UBS 118z417t17t8990000

Acum trebuie sa iti dau 300 CHF daca raspunzi la urmatoarea intrebare- de ce nelimitat?? Nu inteleg de ce se ia in calcul nelimitat, dar nu se ia in calcul limitat? Hm...

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mie, 22 Apr 2015 7:50 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

derkleine scrie:
Vorbesti prostii :)

Glumesc.

nu cred ca conteaza ce ai lucrat. Am avut colegi cu contract pe durata nelimitata si au primit permisul L. Dupa 1 an au primit B . Dar au avut L la inceput.

Ca sa iti dau o idee, fa-ti asigurare de protectie juridica si apoi pot sa intrebi gratis avocatii :)

Aia e cam 300 / an . O consultatie la un avocat cred ca pleaca de la 300 / ora :)

Asa e. Nu stiam de asigurarea de spui tu. Bine de stiut ;;)

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mie, 22 Apr 2015 7:52 pm 
Neconectat
membru de bază

Acum ce bine ar fi sa stiu ce e in capul lor cand decid astfel de solutii :)))

Nu stiu. Banuiesc ca are legatura cu o anume continuitate care e data prin contract.

Dar e numai o banuiala.

Banii tot ii incasez ca m am miscat la computer :))

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mie, 22 Apr 2015 7:53 pm 
Neconectat
membru de bază

Asogurarea aia o poti lua si la 175 CHF :D

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mie, 22 Apr 2015 7:55 pm 
Neconectat
tânără speranţă

Aici în swiss romande suntem mai bogați. De aia îs toate mai scumpe :))

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Vin, 24 Apr 2015 2:23 pm 
Neconectat
membru de bază

derkleine scrie:
Aici în swiss romande suntem mai bogați. De aia îs toate mai scumpe :))

Laudarosuleee tie in loc sa ti creasca barba iti creste parul :))

Sus
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 28 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul

Ora este UTC [ DST ]