Forumul românilor din Elveţia

Acum este Lun, 17 Iun 2019 9:36 pm

Ora este UTC [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 1 mesaj ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Informatii utile.
MesajScris: Lun, 05 Noi 2018 11:00 pm 
Neconectat
nou venit

Salutare!
Daca nu este cu deranj, as avea nevoie de o indrumare.
Locuiesc cu prietena mea in Anglia de 7 ani, Londra mai exact, si cu brexit ul batand la usa ne gandeam sa ne interesam in ce alta tara ne putem muta.
Ne gandim la Elvetia din mai multe motive, ambii vorbim fluent engleza si franceza, ea este profesoara de pian cu studiile facute in UK iar eu sunt constructor, avem si o mica companie de constructii cu cativa “angajati” (majoritatea membrii familiei).
Sunt constient ca va trebui sa ma angajez Eu pana ma acomodez cu sistemul, are cineva idee unde as putea gasi ceva de munca la gresie sau faianta sau dulgher, cat de usor ar fi sa gasesc de munca fara scule si la ce salariu sa ma astept?

Am dori sa ne relocam in Elvetia si cum primul pas ar fi sa inchiriem o casa si dupa sa aplicam de acte as avea nevoie sa stiu cum as putea inchiria o casa (cat de usor este), pentru ce acte ar trebui sa aplicam in faza initiala si unde.

De asemenea, ce oras recomandati ca tinand cont de limba vorbita, munca, pret chirii, oportunitati, etc

Orice sfat, indrumare, sunt binevenite.

Multumesc frumos!

Sus
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 1 mesaj ] 

Ora este UTC [ DST ]