Forumul românilor din Elveţia

Acum este Sâm, 16 Dec 2017 2:02 pm

Ora este UTC [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 11 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: intrebare?!!
MesajScris: Lun, 10 Ian 2011 12:45 am 
Hey,
O intrebare pt cunoscatori..sunt in elvetia din luna noiembrie am ajuns aici pt un job oferit. Angajatorul meu a trimis actele pt permis in 10noiembrie, acte insemnand: cv, copie pas, contractul d munca copie dupa fostul permis B pe care l.am avut pe vremea cand faceam studiile la Montreux plus si o carte AVS p care o am in urma stagiului facut la un hotel din Geneva,etc. Sapt asta am fost informata ca cererea mea pt permis a fost refuzata si din cate am inteles de la angajatorul meu se va scrie un raspuns oficiului cantonal cum ca in tot acest timp nu au gasit inlocuitor pt jobul meu din nici una din primele 10 tari membre UE si nici elvetian. De asemenea le va spune ca sunt incantati de prestatia mea si sunt perfecta pt post. OK... si acum intrebarea?! pe ce anume se bazeaza refuzarile de gen si exista posibilitatea sa ma refuze si a doua oara??pt ca mi se pare ca nu prea mai au de ce sa se lege..

ms..

Sus

Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: intrebare?!!
MesajScris: Lun, 10 Ian 2011 8:06 am 
Neconectat
Admin

Inteleg, din ce scrii, ca angajatorul nu are experienta in angajat straini, justificarea cu Elvetia, EU, etc trebuia facuta de la inceput.

Motive de.. respins cererea ar mai fi, pe langa cele subiective (e o decizie care tine cont si de contextul economic, si de salariul oferit, si de angajator) ar putea sa spuna ca s-au terminat permisele pentru romani si bulgari alocate (pe canton sau in toata tara) in intervalul curent de trei luni.

Care au fost motivatiile oficiale ale respingerii ?

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 10 Ian 2011 11:04 pm 
pai motivele ar fi fost ca angajatorul meu nu a dovedit ca a incercat sa caute si in alta parte inainte de a ma lua pe mine...asta am inteles din ce mia spus! si acum pana miercuri trebuie trimis un raspuns! el a spus ca va scrie in acea scrisoare ca in aceste 2luni de cand eu lucrez la ei au pus anunt pt job disponibil si nu au primit nici un telefon sau cv si ca, in schimb au fost foarte satisfacuti de munca mea si nu au nevoie de altcineva.
Deci nu am inteles prea clar treaba cu permisele?! ce va sa zica? nu mai sunt permise de alocat pt romani??? anul 2011 abia a inceput, sau cum se ia?

merci

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 10 Ian 2011 11:38 pm 
Neconectat
Admin

Cotele sunt anuale (perioada 1 iunie - 30 mai) si sunt impartite in mod egal pe trimestre apoi impartite cantoanelor.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 11 Ian 2011 11:08 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

Daca angajatorul declara ca au fost foarte multumiti de munca ta timp de doua luni, declara in acelasi timp ca in acele doua luni ai lucrat la negru fara autorizatie... O idee cat se poate de proasta de pus intr-o scrisoare de recurs la permis de munca.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Joi, 13 Ian 2011 3:45 pm 
Conform celor spuse d ambasada ai voie s lucrezi 90 zile fara permis!!! Si din mom ce aveam contract d munca ce era s fac astea 2luni s astept sa zica nuu?! Eu inka am sperante k va fii ok, acum s-a trimis o re incercare si treb s prim un rasp final in max 6sapt..

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Joi, 13 Ian 2011 3:52 pm 
Neconectat
Admin

Multa bafta ! Si te rog anunta-ne si pe noi cum se rezolva situatia.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Joi, 13 Ian 2011 7:02 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

ioana.constantinescu scrie:
Conform celor spuse d ambasada ai voie s lucrezi 90 zile fara permis!!!

Ambasada cui?

Citat:
Si din mom ce aveam contract d munca ce era s fac astea 2luni s astept sa zica nuu?!

Vai de mine, cum sa astepti... ce noi românii suntem fraieri sa ne tinem dupa regulile lor?

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Dum, 16 Ian 2011 6:16 pm 
Vai de mine, cum sa astepti... ce noi românii suntem fraieri sa ne tinem dupa regulile lor?

nu inteleg de ce treb s fiti rai??!! pt mine a fost un f mare soc ca mia respins prima data cererea atat cat si pt angajatorul meu pt ca: deja aveam cartea avs si documente doveditoare ca am mai lucrat in Elvetia plus copii dupa diplomele de la scoala si o copie dupa fostul permis B pe care l.am avut! eram f sigura ca nu au motive sa ma refuze...in fine, noua scrisoare a fost deja trimisa nu stiu ce a scris in ea, dar va tin la curent cu ce se va intampla!

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Sâm, 12 Feb 2011 7:42 am 
Neconectat
nou venit

ioana.constantinescu scrie:

nu inteleg de ce treb s fiti rai??!! pt mine a fost un f mare soc ca mia respins prima data cererea atat cat si pt angajatorul meu pt ca: deja aveam cartea avs si documente doveditoare ca am mai lucrat in Elvetia plus copii dupa diplomele de la scoala si o copie dupa fostul permis B pe care l.am avut! eram f sigura ca nu au motive sa ma refuze...in fine, noua scrisoare a fost deja trimisa nu stiu ce a scris in ea, dar va tin la curent cu ce se va intampla!

Si pentru mine a fost un soc cand au respins si prima si a doua oara cererea. Argumentele pe care le precizezi nu sunt aceleasi cu cele ale functionarilor de la Oficiul cantonal. Si la noi au invocat aceleasi motive legate de cautarea aprofundata pe piata muncii din Elvetia si UE25. Iti doresc mult curaj, perseverenta si noroc. Sper ca angajatorul sa te sustina.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 24 Ian 2012 2:45 pm 
Buna, tin sa va anunt ca am renuntat la ideea de a obtine permisul si am plecat din Geneva. Pt toti doritorii sa-si mute tot sa traiasca in Elvetia, nu va lasati prostiti de faptul ca veti obtine vreodata permisul. Cel putin nu la Cantonul Geneva.

Sus

Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 11 mesaje ] 

Ora este UTC [ DST ]