Forumul românilor din Elveţia

Acum este Mie, 13 Dec 2017 4:21 am

Ora este UTC [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 25 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Caut de lucru
MesajScris: Dum, 10 Iul 2011 1:03 pm 
Neconectat
nou venit

In primul rand va salut pe toti de pe acest forum.
Vin cu marea mea rugaminte de a ma ajuta cu o problema.
In Romania lucrez ca politist si am varsta de 38 de ani.Toate bune si frumoase dar viitorul in aceasta meserie este incert si sumbru.
Va rog din suflet daca cineva ma poate ajuta sa ma pot angaja in orice domenie,nu am preferinte si nici "mofturi"
Va multumesc anicipat.

Sus
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Caut de lucru
MesajScris: Lun, 11 Iul 2011 10:02 am 
O sugestie: http://www.securitas.ch/de/jobs/offene-stellen.html. Site-ul poate fi consultat in germana, franceza, engleza, italiana (butoane dreapta-sus). Succes! :)

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 12 Iul 2011 5:34 am 
Neconectat
nou venit

Va multumesc,dar nu prea intrunesc cate una din conditii.Ba ca nu am cetatenie,ba ca nu am domiciliul in zona sau orasul unde se cauta,ba la altele nu am permis de conducere categoria C.
Credeti-ma nu vreau director in Elvetia.Munca fizica,agricultura,constructii,ingrijiri la domiciliu.Cum e o vorba in Romania.Nu ma supar daca ma trimite chiar cu cainii la adapat(la apa).Raman cu un sentiment totusi optimist in ceea ce priveste dorinta mea si poate se gasesc oameni cu suflet care cunosc si stiu ceva de lucru.
Va multumesc.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mie, 13 Iul 2011 1:32 pm 
vulpea scrie:
Va multumesc,dar nu prea intrunesc cate una din conditii.Ba ca nu am cetatenie,ba ca nu am domiciliul in zona sau orasul unde se cauta,ba la altele nu am permis de conducere categoria C.

...permisul C nu se refera la conducere vehicule; e vorba de altceva. :D

Sfat: de cautat pe site : permise, locuri de munca in CH, etc.

Eu am propus site-ul respectiv, intrucat "corespundea" conditiilor (in anumite puncte).
Succes!

P.S.: Daca si infractorii sunt capturati dupa aceleasi criterii(adica vorbind limbi complet ...diferite) , vai si-amar de capu' nostru! #-o

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 13 Sep 2011 8:02 pm 
Neconectat
nou venit

buna tuturor. ma numesc Silviu , sunt din Targu Mures si mi as dori tare mult sa lucrez in Geneva. Stie cineva locuri du munca? sau ma puteti ajuta voi, care suntetui acolo mai de mult timp?

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Joi, 15 Sep 2011 4:57 pm 
Ma scuzati ca ma bag asa...
Incep sa ii inteleg pe cei (de pe forum) carora le sare mustarul...

Mai fratilor!!!! Forumul asta contine informatii utile celor ce vor sa ajunga aici, ba chiar cineva a facut un topic-rezumat despre cum merge treaba si ce trebuie sa intruniti sa ajungeti, sau NU!, aici...

Daca tot va inscrieti pe site, incepeti prin a-l rasfoi si a utiliza functia din DREAPTA, SUS... numita CAUTARE!!!!

BAFTA SI SUCCESURI!

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Joi, 15 Sep 2011 5:53 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

silviu vlad scrie:
buna tuturor. ma numesc Silviu , sunt din Targu Mures si mi as dori tare mult sa lucrez in Geneva. Stie cineva locuri du munca? sau ma puteti ajuta voi, care suntetui acolo mai de mult timp?

Da, uite aici! viewtopic.php?f=1&t=2820 La ce te bagi?

Din nou mura-n gura aici! http://www.casa-romanilor.ch/informatii-utile

Dar de ce vrei tocmai in Geneva?

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 19 Sep 2011 8:04 pm 
Neconectat
nou venit

multumesc pentru ajutor. nu am avut rabdarea necesara in acel moment sa citesc toate cele. acum le voi citi.
vreau in geneva pentru ca am o pasiune pentru ceva anume si acolo gasesc ceea ce ma pasioneaza.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 20 Sep 2011 7:18 am 
o fi gaura neagra... :-??

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 20 Sep 2011 10:45 am 
Neconectat
Admin

raduvd scrie:

Zici gaura neagra din aia de la reactor sau din aia de la marginea soselei?

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 20 Sep 2011 10:56 am 
Soterro scrie:
raduvd scrie:

Zici gaura neagra din aia de la reactor sau din aia de la marginea soselei?

da...cea de la reactor :P

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 27 Sep 2011 8:36 am 
silviu vlad scrie:

Stai linistit ca nu te ajuta nimeni sa iti gasesti loc de munca. Sti cum e, radem glumim, f.... platim. Cei de pe acest forum te pot ajuta cel mult cu un sfat. In nici un caz nu te astepta sa fii chemat la vreun interviu de angajare cu ajutorul forumului.

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 27 Sep 2011 9:07 am 
Alex stii cum e... Nu toti membrii forumului sunt patroni, cum nu toata lumea e sef de Banca sau lucreaza la biroul de informatii sau Imigrari. Site'ul e plin de informatii si sfaturi. La rubrica UTIL, gasibila prin functia cautare (daca nu altfel), gasesti cel putin CINCI motoare de cautare joburi...

Devine din ce in ce mai penibila faza cu EU sunt cutarica, vreau in Elvetia. Ajutati'ma. Cu ce? Nu posedam, cred, niciunul posibilitatea de a angaja so... eu cred ca utilizatorii acestui forum, al internetului in general, ar trebui sa se multumeasca deja ca pot sa gaseasca informatii stand cu curul pe scaun si nu facand cozi. Iar daca primesc deja informatii, ar trebui sa fie mai umili, cred eu, si nu sa arunce cu ironii in stanga si in dreapta.

So, INCA O DATA PENTRU CEI CU DIOPTRII MAI MARI CA ALE MELE:

DACA NU UTILIZATI FUNCTIA CAUTARE NU ASTEPTATI SA ISI RACEASCA CINEVA GURA (DEGETELE) A MIA OARA, DOAR PENTRU CA VOI SUNTETI NOI VENITI.

INCERCATI SA CAUTATI INFORMATIILE DORITE SI CHIAR DACA NU SE POTRIVESC 100% CAZULUI VOSTRU SUNT CONVINSA CA VETI GASI TRIMITERI LA ALTE INFORMATII, SITE'URI SMAD... CARE VA VOR LUMINA.

MULT SUCCES. %%-

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 27 Sep 2011 9:26 am 
Din aceeasi categorie de romani plangaciosi si "ironici", care au sentimentul ca cineva le datoreaza vreun serviciu, cei mai multi vor uita sa spuna un "multumesc" si sa ajute si ei la randul lor, daca li se va ivi posibilitatea. Eu cred ca, cu mici exceptii, aici pe forum lumea incearca sa ajute cu ce poate. Din pacate, nici in Elvetia nu umba cainii cu joburile in coada. :|

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 27 Sep 2011 11:57 am 
Neconectat
activ şi comunicativ

AbraMack scrie:
Alex stii cum e... Nu toti membrii forumului sunt patroni, cum nu toata lumea e sef de Banca sau lucreaza la biroul de informatii sau Imigrari. Site'ul e plin de informatii si sfaturi. La rubrica UTIL, gasibila prin functia cautare (daca nu altfel), gasesti cel putin CINCI motoare de cautare joburi...

Devine din ce in ce mai penibila faza cu EU sunt cutarica, vreau in Elvetia. Ajutati'ma. Cu ce? Nu posedam, cred, niciunul posibilitatea de a angaja so... eu cred ca utilizatorii acestui forum, al internetului in general, ar trebui sa se multumeasca deja ca pot sa gaseasca informatii stand cu curul pe scaun si nu facand cozi. Iar daca primesc deja informatii, ar trebui sa fie mai umili, cred eu, si nu sa arunce cu ironii in stanga si in dreapta.

:ymapplause: :ymapplause: :ymapplause: Bravo! Cineva care le zice clar si raspicat! Legat de angajat: am lansat eu acum vreo 2 saptamani un anunt de angajare la un hotel. S-au anuntat 2 persoane: una care era suparata rau de tot pe romani si una pe elvetieni. Cam asta a fost interesul pentru munca.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 27 Sep 2011 1:00 pm 
Esti culmea Dix
ar trebui sa te duci cu masina la el la usa (sau poarta) sa-l inviti frumos, sa-i deschizi portiera, sa-l aduci, si sa-i dai de munca. Mie mi s-a intamplat, si nu o data, sa ajut oameni care pareau disperati. Si-a gasit intr-un tarziu de munca si astazi nici nu mai exist pt acele persoane. Nici nu stiu daca mai au nr meu de telefon. Nu pt a-mi multumi.. ci asa... sa-mi mai spuna ca le este bine.

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Joi, 29 Sep 2011 1:24 pm 
Eu zic ca alex19 si alti useri din aceeasi categorie trebuie ignorati.
Posturi cu anunturi pt. oferte de locuri de munca s-au mai vazut pe forumul asta, ca s-or fi gasit sau nu fericiti care sa corespunda profilului cautat nu are nici o importanta, bunavointa a existat. Si o sa mai existe, dar daca alegi sa te uiti numai la jumatatea goala a paharului, e treaba ta.
Nu se intelege ca de multe ori un job de care cineva ar putea afla, din intamplare, are printre cerinte conditia ca potentialul angajat sa posede deja permis de rezidenta. Iar asta nu este simplu de obtinut, din motive discutate de j'de ori pe site-ul asta. Foarte multi romani din Elvetia au venit aici pt. ca au fost specializati intr-un domeniu de nisa sau au o profesie cautata, dupa cum s-a mai spus. Sunt si alte situatii, dar secundare, iar alea tin de noroc. Iar norocul nu il faci improscand cu noroi romanii pt. ca "nu vor" sa iti ofere tie un job. Poate pana la urma se va intelege treaba asta.. :roll:

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Joi, 29 Sep 2011 2:33 pm 
Lemon poti sa ma ignori ca nu ma supar. E reciproca treaba. De ce mai e forum daca nu putem sa spunem ceea ce gandim? Sau altfel, daca toata lumea ar spune (pe forum) absolut tot ceea ce gandeste, probabil se va ignora fiecare pe fiecare.

Pentru ce esti nemultumit de ceea ce am spus (si probabil mai sunt si altii) rog persoana care administreaza forumul sa imi stearga contul pentru totdeauna. Si scuze tuturor care s-au simtit deranjati de prezenta mea

Toate cele bune

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Joi, 29 Sep 2011 3:40 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

alex19 scrie:
De ce mai e forum daca nu putem sa spunem ceea ce gandim?

Putem sa spunem ce gândim, doar ca trebuie sa gândim înainte.

Tu însusi spui ca

Citat:
Banuiesc ca in Elvetia traiesc cateva mii de romani. Judecand dupa principiul de mai sus, cum de nu au reusit angajatorii elvetieni sa gaseasca alte persoane din UE (in afara de romani), pentru a fi angajate pe posturile libere? Probabil ca au luat din Romania numai persoane bine pregatite profesional (mai pregatite decat cei de acolo).

si probabil crezi ca atâtea mii câti om fi pe aici am ajuns toti de odata... si de-ai dracu ce suntem, sa nu cumva sa mai vina si altii sa ne fure pâinea, numai pe tine nu te ajutam. De fapt una la mâna nici nu suntem asa de multi - cam 6'000 în 2009, asta la o populatie de 7 milioane. Doua la mâna - astia 6000 erau de fapt numai 3000 în 1995, deci au venit grosso modo vreo 220 pe an. Asta în conditiile în care în medie din 95 pâna în 2009 au imigrat în Elvetia 42'000 de persoane pe an.

Trei la mâna - din aia 6000 de români, pe platforma asta interactionezi cu maxim 20.

Acu sta si tu strâmb si gândeste drept - chiar suntem noi astia 6'000 asa de acri si ai dracu, sau pe bune e greu sa ajungi aici daca nu esti din EU? Mai ales când vii cu texte vagi de genul "vreau si eu un job, oriunde si orice"?

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 11 Oct 2011 12:15 pm 
Neconectat
nou venit

LeDix scrie:
AbraMack scrie:

:ymapplause: :ymapplause: :ymapplause: Bravo! Cineva care le zice clar si raspicat! Legat de angajat: am lansat eu acum vreo 2 saptamani un anunt de angajare la un hotel. S-au anuntat 2 persoane: una care era suparata rau de tot pe romani si una pe elvetieni. Cam asta a fost interesul pentru munca.

Subscriu la ce a scris AbraMack, dar trebuie sa intreb despre ce anunt vorbesti; spune ca nu e cel de pe English Forum a carui valabilitate a expirat. Mai e valabil? :ympray:

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 11 Oct 2011 12:26 pm 
Neconectat
nou venit

AbraMack scrie:

So, INCA O DATA PENTRU CEI CU DIOPTRII MAI MARI CA ALE MELE:

DACA NU UTILIZATI FUNCTIA CAUTARE NU ASTEPTATI SA ISI RACEASCA CINEVA GURA (DEGETELE) A MIA OARA, DOAR PENTRU CA VOI SUNTETI NOI VENITI.

INCERCATI SA CAUTATI INFORMATIILE DORITE SI CHIAR DACA NU SE POTRIVESC 100% CAZULUI VOSTRU SUNT CONVINSA CA VETI GASI TRIMITERI LA ALTE INFORMATII, SITE'URI SMAD... CARE VA VOR LUMINA.

MULT SUCCES. %%-

Taios, dar adevarat. E mult mai comod sa intrebi decat sa cauti si, mai mult, sa te superi cand cineva iti atrage atentia asupra 'efortului' pe care il depui. Scuza 'sunt recent intrat pe forum' nu e plauzibila, mai ales cand esti cu adevarat interesat de anumite informatii. Eu, recunosc, sunt de aproximativ o luna pe aici, dar mi-am format o parere despre conditiile de lucru si de sedere in Elvetia, insa nu m-am limitat la informatiile de pe acest forum si mi-am tot facut conturi pe diferite site-uri de recrutare, am trimis CV-uri etc. In asteptarea unui telefon, e-mail, scrisoare fac slalom printre anunturile de pe net si ... cautarile continua. :ymsmug:

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 11 Oct 2011 12:34 pm 
Sunt sute, poate mii de oameni care vor sa isi gaseasca norocul afara din Romania si nu sunt de condamnat. Fiecare da din coate precum poate si spera, si viseaza. Cei ajunsi in Elvetia au ajuns prin firme, cu jobul, prin casatorie...etc... DAR: fiecare e UNIC in felul sau si fiecare situatie e PARTICULARA. Nu poti cere cuiva de pe un forum... sa isi faca timp sa iti scrie TIE in mod special... adica informatii care se potrivesc situatiei tale...

Personal, in urma cu ceva timp, ma suparasem pe unii utilizatori ai forumului care raspundeau taios si in doi peri unor astfel de intrebari...
Acum, insa, parca incep sa ii inteleg....

So, oameni buni, nu o luati ca pe un afront personal... Daca VOI, cei ce cautati, vreti un inceput nou... acordati'va CINCI minute (din si in acest proces) pentru functia de cautare....

Inca o data, fara suparare, MULT SUCCES.

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Sâm, 26 Noi 2011 8:30 pm 
Neconectat
nou venit

Caut de lucru ca:menajera,ingrijire batrani.asistenta sociala.Multumesc anticipat.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 28 Noi 2011 10:12 am 
Neconectat
activ şi comunicativ

cornelia-elena scrie:
Caut de lucru ca:menajera,ingrijire batrani.asistenta sociala.Multumesc anticipat.

eu caut capacul de la tubul de lipici: are vreo 1,5 cm si e argintiu. :))

nu te supara, dar trebuie sa dai mai multe informatii despre profilul tau personal: unde esti, unde cauti, varsta, experienta in domeniu etc, etc...

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 28 Noi 2011 4:33 pm 
Neconectat
nou venit

Buna seara, Da-aveti dreptate-trebuie sa ma prezint-
Ma numesc Cornelia-Elena sunt din Constanta-Romania -am lucrat la bugetari
-functionar public-consultanta-am 51 de ani si doresc sa lucrez :menaj,ingrijire
batrani-copii,masaj si reflexoterapie-pentru cei bolnavi-asistenta sociala.De munca
nu este rusine indiferent ce ai fost-stiti bine situatia reala din tara.Stiu ce-mi veti
raspunde (am citit raspunsurile ptr.alte persoane)dar am incercat -poate cine stie?!...
Multumesc anticipat, pentru timpul acordat.

Sus
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 25 mesaje ] 

Ora este UTC [ DST ]