Forumul românilor din Elveţia

Acum este Mar, 24 Oct 2017 6:52 am

Ora este UTC [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 22 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: cu ce mergeti acasa?
MesajScris: Lun, 01 Aug 2011 3:47 pm 
Neconectat
nou venit

Salutare tuturor!

cum din martie ( parca) nu mai exista zbor direct geneva-bucuresti, ma gandeam sa intreb si eu pe aici cu ce se duce lumea acasa . ceva sugestii?

pa pam!

Sus
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: cu ce mergeti acasa?
MesajScris: Mar, 02 Aug 2011 9:46 am 
Neconectat
activ şi comunicativ

Cu zboruri indirecte.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Joi, 04 Aug 2011 11:34 am 
Neconectat
nou venit

@Shorrick :))

poti sa incerci de pe Zurich..direct...sau mai bine cauti pe un site care compara preturile (eu pt Valencia am cautat pe skyscanner.net si am gasit cel mai bun pret)...am inteles k sunt mai multe site-uri d-astea...eu p-asta l-am retinut

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Joi, 04 Aug 2011 2:04 pm 
Neconectat
tânără speranţă

Din varii motive si anul acesta am folosit trenul. Ca dezavantaj vad doar costul biletelor mult mai scump decat avionul. Autocarul iese din discutie in cazul meu. Conexiunile sunt bune, am schimbat in Zurich si Viena la fel si la intoarcere. Ca de obicei, distractia maxima este in vagonul restaurant :D Anul asta a fost o trupa de nemti, mergeau la Sighisoara la festival, inarmati cu chitari, armonice muzicute. Nici nu stiu de ce am mai luat vagon de dormit :))

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Joi, 22 Sep 2011 9:35 am 
Neconectat
nou venit

Connex scrie:
Din varii motive si anul acesta am folosit trenul. Ca dezavantaj vad doar costul biletelor mult mai scump decat avionul. Autocarul iese din discutie in cazul meu. Conexiunile sunt bune, am schimbat in Zurich si Viena la fel si la intoarcere. Ca de obicei, distractia maxima este in vagonul restaurant :D Anul asta a fost o trupa de nemti, mergeau la Sighisoara la festival, inarmati cu chitari, armonice muzicute. Nici nu stiu de ce am mai luat vagon de dormit :))

Pentru cei ce vor sa mearga acasa de Craciun sau cu alte ocazii,
va recomand sa mergeti cu masina, singurul dezavantaj este durata calatoriei, care poate sa ajunga pana la 36 de ore. Eu am fost acasa cu masina de 2 ori pana acum, si in ambele cazuri , am ajuns super ok cu numai 600 euro dus intors, care include benzina, oprit pentru cafea si alte mese nesanatoase, si chiar dormit o noapte la unguri, asta pentru 2 persoane. Pentru cei care rezista la aproape 1500 - 2000 km de mers cu masina, nu veti regreta, mai ales ca pana la granita cu Romania, oboseala drumului nici nu se simte, cand mergi drept pe autostrada, plus ca peisajele sunt formidabile mai ales in Austria, prima data am facut aproape 300 de poze din mers B-) in plus va puteti opri oricand doriti, in orice benzinarie de pe autostrada, chiar si pentru cateva ore de somn in parcare, iar pentru cei ce stau in Ardeal este si mai simplu pentru ca nu trebuie sa strabateti toata tara sa ajungeti acasa.

sa aveti un drum bun!

p.s. am uitat sa includ in banii de drum si vignetele pe o luna pentru Austria, Ungaria si Romania :)

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Joi, 22 Sep 2011 5:35 pm 
Neconectat
Admin

Deea Balan scrie:
singurul dezavantaj este durata calatoriei, care poate sa ajunga pana la 36 de ore.

Cand ma gandesc ca pentru aceiasi bani ajung cu avionul din usa in usa in 5 ore... cat costa o zi din viata ta?

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Joi, 22 Sep 2011 6:37 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

Deea Balan scrie:
va recomand sa mergeti cu masina, singurul dezavantaj este durata calatoriei, care poate sa ajunga pana la 36 de ore. Eu am fost acasa cu masina de 2 ori pana acum, si in ambele cazuri , am ajuns super ok cu numai 600 euro dus intors,

Adica nu numai dai cu 250 de CHF mai mult decât pe avion, si stai doua zile pe drum, dar în plus mai ai avantajul sa îti blestemi si copilaria daca trebuie sa ajungi pâna la Bucuresti... Never EVER again.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Vin, 23 Sep 2011 9:56 am 
Neconectat
tânără speranţă

Servus

eu fac combinatia Milano-Bucuresti. Las masina pe linga aeroport (sunt o gramada de parcari particulare cu 5-6 euro pe zi, te duce si aduce cu bus-ul la si de la aeroport)

Alta combinatie : Stuttgart-Bucuresti (tot asa cu parcarea)

Asta in cazul unei plecari urgente si costurile din Zürich sunt peste...peste.

Altfel: http://www.swiss.ch, cu o luna doua inainte, preturi acceptabile.

Sit-ul care-l folosesc in caz de forta majora: http://www.swoodoo.com

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Vin, 23 Sep 2011 10:30 am 
Neconectat
Admin

sorinbun scrie:
Las masina pe linga aeroport (sunt o gramada de parcari particulare cu 5-6 euro pe zi, te duce si aduce cu bus-ul la si de la aeroport)

Interesant asa ca idee nous. Dar cum ai dat de parcarile alea? Daca ma duc eu acum, cum le gasesc? Merg pur si simplu cu masina la aeroport, stau unii cu cartoane in mana, sunt marcate, sunt si pe net?

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Vin, 23 Sep 2011 1:27 pm 
Neconectat
tânără speranţă

gasesti pe net.

ex: http://www.parkenflughafen.com/

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Sâm, 24 Sep 2011 9:56 am 
Neconectat
nou venit

Soterro scrie:
Deea Balan scrie:
singurul dezavantaj este durata calatoriei, care poate sa ajunga pana la 36 de ore.

Cand ma gandesc ca pentru aceiasi bani ajung cu avionul din usa in usa in 5 ore... cat costa o zi din viata ta?

Nu e vorba de bani, ci de calatorie, cunosc multi romani care prefera sa mearga cu masina, mai ales daca nu te grabesti sa ajungi acasa, si in plus, nu exista limita de greutate la bagaje, si asa am ajuns plina de cadouri acasa fara sa platesc 2 kg in plus cum am patit cand am venit in Geneva... :(( e mai interesant cu masina, parerea mea! :p

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 11 Oct 2011 4:02 pm 
Și eu sunt pro-mașină pentru mersul în România ...din Ț motive dar cel mai important e, da, faza cu bagajele (deși se găsesc soluții și pentru alea)... But then again, NU EU conduc...

PS: Doar așa ca idee, personal drumul pe autostradă mi se pare teribil de monoton și plictisitor! De cele mai multe ori, adorm pe la jumătatea drumului, spre disperarea șoferului. Ideea de a face ruta CH-RO pe naționale iese, evident, din discuție.... ;;)

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 11 Oct 2011 9:32 pm 
Neconectat
tânără speranţă

Soterro scrie:
Deea Balan scrie:

Daca-s 4 persoane, bagaje (cum s-a mai spus) si-ti trebuie mijloc de locomotie prin Ro, varianta masina & sacrificiul soferului poate ca merita sacrificiul unei zile (x2) din viata.
Daca banii nu-s o problema, atunci merg 100% pe avion & inchiriat masina in Ro.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Vin, 28 Oct 2011 7:37 am 
Neconectat
nou venit

AbraMack scrie:
Și eu sunt pro-mașină pentru mersul în România ...din Ț motive dar cel mai important e, da, faza cu bagajele (deși se găsesc soluții și pentru alea)... But then again, NU EU conduc...

PS: Doar așa ca idee, personal drumul pe autostradă mi se pare teribil de monoton și plictisitor! De cele mai multe ori, adorm pe la jumătatea drumului, spre disperarea șoferului. Ideea de a face ruta CH-RO pe naționale iese, evident, din discuție.... ;;)

Daca intraea se face prin Judetul Arad ... puteti face un popas la mine! ;;)

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Vin, 28 Oct 2011 8:25 am 
Multam, Diaspora.... De la Arad pana la Timisoara nu e decat un pas asa ca poate o data om bea o bere impreuna.... :)

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 01 Noi 2011 7:40 pm 
Neconectat
tânără speranţă

tocmai am fost o tura pe acasa..."acasa"...
zburat cu swiss la otopeni, luat bilet cu zbor din basel...astfel ca in pretul biletului a fost si trenul pina la zürich inclus (chiar daca eu plec din aarau) ..inchiriat un matiz cu 10 euro pe zi din otopeni si predat la otopeni (intra mai greu in viteza a 3-a dar m-a urcat predealul si poiana si i-a stat bine prin parcare la coliba haiducilor linga x5-uri si merzane)...no, cu asta am mers acasa.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 01 Noi 2011 9:45 pm 
Neconectat
nou venit

sorinbun scrie:
tocmai am fost o tura pe acasa..."acasa"...
zburat cu swiss la otopeni, luat bilet cu zbor din basel...astfel ca in pretul biletului a fost si trenul pina la zürich inclus (chiar daca eu plec din aarau) ..inchiriat un matiz cu 10 euro pe zi din otopeni si predat la otopeni (intra mai greu in viteza a 3-a dar m-a urcat predealul si poiana si i-a stat bine prin parcare la coliba haiducilor linga x5-uri si merzane)...no, cu asta am mers acasa.
Sorine,mai e un pic pana de Craciun si dau si eu o fuga pana acasa -"acasa",prin Brasov,Predeal,Poiana . :p Si eu fac Milano-Bucuresti,insa pentru mine e mult mai usor de ajuns in Milano ,pentru ca stau in Locarno.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mie, 02 Noi 2011 9:36 am 
Pt. Zurich-Bucuresti mai este si varianta zborului cu Czech Airlines, in ultima instanta. Zurich-Praga, Praga-Bucuresti, nu e chiar un capat de tara ca durata, cu toate ca la cehi sunt cam dese intarzierile, din fericire nu foarte mari deci nu e chiar asa deranjant. Eu vorbesc din punctul de vedere al cuiva care nu mai are de mers prea mult din Bucuresti.

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Mie, 20 Feb 2013 1:37 am 
Neconectat
tânără speranţă

acum din mai 2013, wizzair o sa faca legatura direct intre Geneva si Bucuresti la un pret lowcost.

http://wizzair.com/en-GB/about_us/news/wizen129

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mie, 20 Feb 2013 1:55 am 
Neconectat
tânără speranţă

viewtopic.php?f=14&t=3602

:)

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mie, 20 Feb 2013 1:57 am 
Neconectat
tânără speranţă

haihui scrie:
http://www.casa-romanilor.ch/forum/viewtopic.php?f=14&t=3602

:)

sorry, incercam si eu sa ma bag in seama si sa fiu util :)
sunt nou si inca nu am citit toate topicele :ymblushing:
sa'mi fie cu iertare!

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mie, 20 Feb 2013 10:19 am 
Neconectat
activ şi comunicativ

Nu face nimic, intentia conteaza. Mai bine de 2 ori decit niciodata...in acest caz :D
Tot inainte!

Sus
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 22 mesaje ] 

Ora este UTC [ DST ]