Forumul românilor din Elveţia

Acum este Dum, 17 Dec 2017 5:21 am

Ora este UTC [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 15 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: nounou in Geneva - permis de munca
MesajScris: Joi, 22 Sep 2011 9:01 am 
Neconectat
nou venit

Salutari,
Incep prin a-mi cere scuze daca mai exista undeva topicul acesta, (desi am cautat si nu am gasit nimic), dar am o mica nelamurire si as vrea si eu o parere inainte de a face ceva.
Sunt in Geneva de un an si vreo luna deja, si am inceput munca imediat ca si dadaca, insa din 2 angajatori pe care i'am avut pana acum, niciunul nu a fost dispus sa imi faca permis de munca, primul a fost un diplomat care stia ca pleaca oricum, si cea de-a doua m'a vrut numai pentru 4 luni si nu avea rost sa se oboseasca.

As vrea si eu sa stiu ce este atat de complicat sa declari munca pentru personalul de casa, cand peste tot vad si aud anunturi ca daca nu iti declari angajatii risti sa iti iei amenda, sau poate chiar si mai rau, sa fii dat in judecata sau mai stiu eu ce.

Ma gandesc totusi ca sunt atatea dadaci de alte origini, care nu fac parte din comunitatea europeana si ele au parte imediat de permis de munca, insa pentru mine este dificil ca sunt de origine romana, trebuie si in cazul unei nounou sa dovedesti ca ai mai avut si alte persoane interesate si ca ultima optiune este angajarea unei romance?

Va multumesc anticipat, si va doresc o zi minunata si insorita.

Sus
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: nounou in Geneva - permis de munca
MesajScris: Joi, 22 Sep 2011 2:32 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

Deea Balan scrie:
As vrea si eu sa stiu ce este atat de complicat sa declari munca pentru personalul de casa, cand peste tot vad si aud anunturi ca daca nu iti declari angajatii risti sa iti iei amenda, sau poate chiar si mai rau, sa fii dat in judecata sau mai stiu eu ce.

Este complicat pentru ca pentru orice post trebuie sa se demonstreze ca s-a încercat fara succes angajarea unei persoane din Elvetia / UE 25.

Citat:
Ma gandesc totusi ca sunt atatea dadaci de alte origini, care nu fac parte din comunitatea europeana si ele au parte imediat de permis de munca

Nounou si au-pair sunt doua cadre legislative diferite.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Joi, 06 Oct 2011 1:50 pm 
Neconectat
nou venit

Si eu sunt in aceeasi situatie, doar ca eu ma ocup de tot ce tine de casa, inclusiv un catel. Lucrez de 8 luni la acesti patroni, de fiecare data cand le spun de contract si acte imi raspund ca ei nu pot face nimic, ca majoritatea fetelor care vin s alucreze sunt fara acte. Eu tot sper ca in final voi gasi pe cineva care sa ma declare. In plus nu am nici macar o asigurare medicala, ceea ce ma nelinististe putin. Va doresc tuturor numai bine.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Vin, 07 Oct 2011 10:01 am 
Neconectat
activ şi comunicativ

Doar "putin nelinistita" fara asigurare? Probabil nu ati vazut inca tarifele la spital sau la medic.

Nu vreau sa va sperii dar nu o sa gasiti pe nimeni care sa va declare - pentru asta trebuie sa demonstreze ca a pus anunturi si timp de 3 luni n-a gasit pe nimeni din Europa sau Elvetia...ceea ce nu prea risca sa se intample.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Vin, 07 Oct 2011 4:16 pm 
Neconectat
nou venit

ca sa nu mai vorbim de taxe si alergatura adminsitrativa.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Sâm, 08 Oct 2011 8:33 pm 
Neconectat
nou venit

Shorrick scrie:
Doar "putin nelinistita" fara asigurare? Probabil nu ati vazut inca tarifele la spital sau la medic.

Nu vreau sa va sperii dar nu o sa gasiti pe nimeni care sa va declare - pentru asta trebuie sa demonstreze ca a pus anunturi si timp de 3 luni n-a gasit pe nimeni din Europa sau Elvetia...ceea ce nu prea risca sa se intample.

Ba uite ca se poate, daca vrea sa te declare, te declara, cum am spus si in alt subiect, daca angajatorul vrea neaparat sa te angajeze, este suficient sa sustina si sa dovedeasca faptul ca timp de 90 de zile ai lucrat la el/ea, ca esti cel/cea mai potrivit/a pentru post si ca nu doreste sa angajeze pe altcineva. Simplu ca buna ziua mai ales pentru personal de casa, atata tot ca elvetienii se cam panicheaza cand sunt intorsi din drum. Totul depinde acum cat de convingator este angajatorul.

Cat despre tarifele de la spital, recomand
Centre Hospitalier Intercommunal
ANNEMASSE-BONNEVILLE
17, rue du Jura - Ambilly
BP 525 - 74107 Annemasse Cedex

tarife acceptabile si nu stramba nimeni din nas daca spuneti ca nu aveti asigurare.

Si pentru cei ce nu au asigurare, puteti sa va faceti de acasa asigurare de calatorie valabila un an de zile. Unele spitale accepta, dar daca nu, pastrati toate facturile stampilate si semnate "ca la carte" si compania va deconteaza .

Toate cele bune.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Sâm, 08 Oct 2011 10:23 pm 
Neconectat
Admin

Deea Balan scrie:
daca angajatorul vrea neaparat sa te angajeze, este suficient sa sustina si sa dovedeasca

Termina te rog cu recomandarile astea fanteziste - care asigura angajatorului amenda penala si angajatului interdictie pe Elvetia.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Sâm, 08 Oct 2011 11:42 pm 
Deea, ti-a spus tie o prietena careia i-a spus logodnicul vecinei de la parter? Scuzele mele daca sunt ironica, nu e nimic personal, dar fix atat de credibil pare ce ai scris tu. Studiaza legislatia in vigoare si vei vedea ca cei de pe site au dreptate. Ca sa muncesti, ai nevoie de permis. Daca declari ca ai muncit 3 luni fara permis, ai incalcat legislatia in vigoare..ce e atat de greu de inteles? Iti doresc succes in obtinerea permisului de munca, dar trebuie sa te mai informezi (drept urmare, tu si angajatorul nu ar trebui sa pomeniti nimic despre cele nu stiu cate luni).. %%-

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Dum, 09 Oct 2011 7:50 am 
Neconectat
activ şi comunicativ

Deea Balan scrie:

Ba uite ca se poate, daca vrea sa te declare, te declara, cum am spus si in alt subiect, daca angajatorul vrea neaparat sa te angajeze, .

Cum zicea un mos la metrou in Bucuresti: "fugi bai cu francu' de-acilea, ca ti-l fura".

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Dum, 09 Oct 2011 12:23 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

Soterro scrie:
Deea Balan scrie:
daca angajatorul vrea neaparat sa te angajeze, este suficient sa sustina si sa dovedeasca

Termina te rog cu recomandarile astea fanteziste - care asigura angajatorului amenda penala si angajatului interdictie pe Elvetia.

Cum zice francezul "le ridicule ne tue pas". Poate nici nu-si da seama de penibilul situatiei...

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Dum, 09 Oct 2011 12:50 pm 
Deea Balan scrie:
Cat despre tarifele de la spital, recomand
Centre Hospitalier Intercommunal
ANNEMASSE-BONNEVILLE
17, rue du Jura - Ambilly
BP 525 - 74107 Annemasse Cedex

tarife acceptabile si nu stramba nimeni din nas daca spuneti ca nu aveti asigurare.

Draga Deea, eu cred ca ai incurcat cele doua documente postate aici:

http://www.chi-annemasse-bonneville.fr/ ... nos_tarifs

Cardul Visa, Maestro sau Mastercard e motivul pt care nu-si stramba nasul. Sau daca-l stramba o fi din cauza mirosului degajat de la "spalatul dosului unor elvetieni pe parcursul traversarii puntii"

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 10 Oct 2011 4:58 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

Deea Balan scrie:
Simplu ca buna ziua mai ales pentru personal de casa

Asa de simplu ca nimeni nu s-a încumetat sa te declare pâna acum.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Dum, 23 Oct 2011 10:55 am 
Neconectat
nou venit

ceea ce pot spune este ca am intalnit fete aupair de origine romana care lucreaza la negru sau cu acte in Geneva, deci presupun ca depinde si de noroc si de cum te place omul si are chef sa se bage pt tine. exista si menajere cu permis sau fara, tot romance.

cat despre spitalul din ambilly,eu traind in Franta va spun ca pe francezi nu ii intereseaza asigurarea medicala, deoarece platesti. atata timp cat tu le platesti serviciile, pe ei nu ii intereseaza , deoarece tu nu folosesti sistemul lor de securitate sociala.

bafta!

pa pam

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Dum, 23 Oct 2011 11:24 am 
Neconectat
activ şi comunicativ

kalevala scrie:
deci presupun ca depinde si de noroc si de cum te place omul si are chef sa se bage pt tine.

Depinde mai ales daca ploua în ziua respectiva.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 25 Oct 2011 7:18 am 
Neconectat
nou venit

Shorrick scrie:
Depinde mai ales daca ploua în ziua respectiva.

asa a fost la tine? cam nasol.

Sus
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 15 mesaje ] 

Ora este UTC [ DST ]