Forumul românilor din Elveţia

Acum este Mie, 13 Dec 2017 12:02 pm

Ora este UTC [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 3 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: dialog
MesajScris: Mar, 11 Oct 2011 9:38 am 
Neconectat
nou venit

BUNA ZIUA TUTUROR!!!
Va multumesc anticipat tuturor celor care au bunavointa si rabdarea sa citeasca acest mesaj,sperand ca voi primi unele sfaturi sau indrumari in vederea realizarii scopului pe care il urmaresc prin acesta.Asadar sunt un familist,cu un copil minor,care in speranta vremurilor mai bune ce se intrezareau in anii2005-2007,am avut proasta inspiratie de a contracta un credit ipotecar,inCHF,pentru a oferii copilului,si familiei un mediu normal de crestere si viata!MARE GRESEALA!!!Au trecut 4 anide la contractarea creditului si nu am reusit sa achit nici macar2% din credit !Din ce motiv?Pentru ca asa zisa criza economica a diminuat substantial nivelul salariilor,nivelul de trai,si tot ce decurge din acestea!Cu toate ca muncesc "la stat,, si am o meserie care pana nu demult era o mandrie(Impiegat de miscare-transporturi feroviare),sotia mea munceste ca asistenta medicala,nu reusim sa ne asiguram bunastarea si linistea pe care ne-am dorit-o atat de mult!!!Mai tragic de atat este faptul ca fetita mea de 5 ani,este participanta la acest fapt,constietizand deja probleme legate de lipsa banilor ,precum si greutatile de zi cu zi!Cu toate ca pana acum nu am calcat granita nici unui Stat,nici macar in excursie,ma vad in situatia sa cer ajutor si indrumare celor care poate au fost in situatia mea sau in situatii similare,cat si celor care inteleg ce inseamna a-ti creste copilul in siguranta !
Imi doresc foarte mult sa pot munci in tara dumneavoastra,si rog pe cei care imi pot da un sfat sau o sugestie sa ma ajute.In acest scop mentionez ca sunt calificat in meseriile: electrician intretinere si automatizari,cioplitor-montator marmora si roci ornamentale,faiantor-pietrar si actul lucrez ca impiegat de miscare -transport feroviar. cunosc limba engleza ,nvel conversational si limba franceza ,nivel incepator

Sus
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: dialog
MesajScris: Mie, 12 Oct 2011 8:48 am 
Neconectat
nou venit

Buna ziua coleg de breasla!

Ceea ce ne uneste este ca suntem de aceeasi parte, adica inafara Elvetiei. Iti inteleg durerea, dar aleg sa nu fiu partas la ea. Nu accept nici transferul de responsabilitate.

Oare de ce nimeni nu intelege ca atunci cand muncesti intr-o tara (straina au ba), tu produci moneda loco si tu mananci moneda loco (se exclude aici comertul transfrontalier).
Dar fiindca cineva vrea sa-si traiasca visul de a avea o proprietate (casa), sa simta ca este proprietar pe ceva, casa care confera un sentiment al caminului, un sentiment de siguranta. Falsa siguranta.

Ce a avut leul acum 4 ani? Creditul in lei era prea scump? Era scump termen lung sau pe termen scurt? Bat la pariu ca-i prima varianta. Tu stiai ceva despre Elvetia atunci cand ai contractat creditul in CHF pe j-de ani? Ce sentiment de siguranta mai ai acum?

Regret faptul ca fetita a fost inclusa in vartejul de probleme ale adultilor, desi cred ca-i de datoria adultului sa limiteze aceasta expunere.

Dar oare de ce s-au intamplat toateasta?
Daca iti raspunzi sincer la intrebare si nu te minti, sigur vei gasi o solutie la problema ta, care este doar in mainile tale.
Apoi foloseste functia de cautare de pe acest site.

Gigel.
--------------

Sus
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: dialog
MesajScris: Mie, 12 Oct 2011 2:37 pm 
Neconectat
nou venit

[editat de Soterro: nu avea nici o legatura cu subiectul]

Sus
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după