Forumul românilor din Elveţia

Acum este Lun, 23 Oct 2017 12:31 pm

Ora este UTC [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 45 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Despre ultima petrecere românească din Geneva
MesajScris: Lun, 11 Mar 2013 5:51 am 
Buna ziua tuturor romanilor,

Ma bucur sa vad asa de multi romani organizatori de intaniri romanesti. Daca ati da o tenta cel putin informativa si nu doar comerciala ar fi si mai bine.

Sa explic:
La aceste faimoase intalniri vin romani si mananca mititei, sarmalute,etc asculta si danseaza pe manele (nu am nimic rau de spus despre acest gen muzical), stau de vorba unii cu altii (care se cunosc deja) si cam atat. Ca sa fie snobismul si mai mare domnii organizatori nu vorbesc romaneste ci limba franceza(ma refer la intalnirile din Geneva). Va intreb de ce faceti intalniri cu romani daca vorbiti franceza?
Am crezut ca,dupa ce particip la una din aceste intalniri, voi pleca acasa mai informata despre viata romanilor(si nu numai) de aici din Elvetia. Ca voi cunoaste lucruri si oameni noi,etc. Nimic din toate astea. Ba mai mult fiecare roman incerca sa arate celuilalt cat de important este, cat de cunoscator si atotstiutor este....etc,etc,etc,etc Pe scurt aroganta,fanfaronada si ipocrizie.
As avea multe de spus dar ma opresc caci sunt ...... DEZGUSTATA.

Sus

Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: INTALNIRE IN ZURICH
MesajScris: Lun, 11 Mar 2013 8:46 am 
Neconectat
membru de bază

irinela scrie:
Sa explic:
La aceste faimoase intalniri vin romani si mananca mititei, sarmalute,etc asculta si danseaza pe manele (nu am nimic rau de spus despre acest gen muzical), stau de vorba unii cu altii (care se cunosc deja) si cam atat. Ca sa fie snobismul si mai mare domnii organizatori nu vorbesc romaneste ci limba franceza(ma refer la intalnirile din Geneva). Va intreb de ce faceti intalniri cu romani daca vorbiti franceza?
Am crezut ca,dupa ce particip la una din aceste intalniri, voi pleca acasa mai informata despre viata romanilor(si nu numai) de aici din Elvetia. Ca voi cunoaste lucruri si oameni noi,etc. Nimic din toate astea. Ba mai mult fiecare roman incerca sa arate celuilalt cat de important este, cat de cunoscator si atotstiutor este....etc,etc,etc,etc Pe scurt aroganta,fanfaronada si ipocrizie.

Irinela:

1. In partea franceza romanii s-au adaptat ....imprejurarilor si da, nu stiu din ce Motiv, prefera comunicarea in Limba franceza. Sa fie francofonia de vina? Sau faptul ca mai toti romanii stabiliti acolo sunt vorbitori de franceza, ceea ce in partea germana de ex nu se intampla ( sa vorbeasca asa de Multi Romani germana) ? Sau un factor mai poate fi prezenta mai mare a elvetienilor la acele intalniri, deci e noral sa se vorbeasca si romana dar si franceza.

Chiar sambata o grupa destul de mare de Romani din zona germana a participat la Neuchatel la Balul Martisorului. Organizarea foarte buna, in schimb cu Limba romana....da lasa de dorit.

2. Romanii dau si informatii!! Inclusiv aici pe Forum in ciuda faptului ca NU suntem birou de informatii!!! Ieri la Neuchatel de aia ne-am dus de fapt, ca sa intalnim alti Romani veniti din zona Berna, si a comunica cu ei exact ce ti-ai dorit tu. Sincer, eu si cateva prietene mai toata seara am discutat despre regulile impuse de biroul pt migratii. Si trebuie sa recunosc la un Moment dat am simtit nevoia sa ma refugiez pe...scena, dansand, asa incat sa pot sa simt si eu ca ma distrez si nu ca vin doar sa dau informatii!!

3. De ce nu incerci sa formazi o grupa de Romani in zona ta?

Dezgustul se prinde usor...dar depinde de tine sa te debarasezi de el....

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 11 Mar 2013 8:59 am 
Neconectat
Admin

irinela scrie:

Ma bucur sa vad asa de multi romani organizatori de intaniri romanesti. Daca ati da o tenta cel putin informativa si nu doar comerciala ar fi si mai bine.

Sa explic:

Irinela, ma intristeaza sa citesc asemenea mesaje. Sper insa din toata inima sa fie o exceptie si majoritatea romanilor sa se comporte normal. Iti urez oricum mult succes si vorba Giorgiei: organizeaza tu ceva unde sa faci regulile de la bun inceput.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 11 Mar 2013 2:46 pm 
Neconectat
tânără speranţă

Irinela, ai dreptate.
Eu, am o explicatie mai simpla. Primul lucru care il observi la intrunirile din Geneva este varsta participantilor.Undeva la 70 % din total sunt sariti de 50 ani. Daca petrecerile te-au nemultumit, da o tura pe la biserici. Dupa aceea, petrecerile or sa ti se para o chestie extraordinara :pirate:

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 11 Mar 2013 6:06 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

Connex scrie:
Irinela, ai dreptate.
Eu, am o explicatie mai simpla. Primul lucru care il observi la intrunirile din Geneva este varsta participantilor.Undeva la 70 % din total sunt sariti de 50 ani. Daca petrecerile te-au nemultumit, da o tura pe la biserici. Dupa aceea, petrecerile or sa ti se para o chestie extraordinara :pirate:

:)) :)) :)) :)) :)) :)) :))

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 12 Mar 2013 8:45 am 
Neconectat
Admin

Connex scrie:
70 % din total sunt sariti

:mrgreen:

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 12 Mar 2013 8:52 am 
Neconectat
activ şi comunicativ

Connex scrie:
Undeva la 70 % din total sunt sariti de 50 ani.

Aha, ce urit din partea lor, nemernicii!
Mare atentie, daca ai noroc s-ar putea sa ti se intimple si tie...cine stie... :ymdevil: :ymdevil:....Fii vigilent!

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 12 Mar 2013 12:39 pm 
Neconectat
Admin

irinela scrie:

Sa explic:

Irinela> sper ca feedback-ul tau sa fie citit si ca organizatorii vor tine cont de observatiile tale (si nu numai) ca sa-si imbunatateasca calitatea intalnirilor.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 12 Mar 2013 3:20 pm 
Neconectat
tânără speranţă

Conny, se poate intr-adevar interpreta negativ chestia asta.
Dar, dupa ce incerci sa le intri in voie, iti dai seama ca vorba cu ''buna ziua ti-am dat, belea mi-am capatat'' devine brusc de actualitate. Inteleg ca de la o varsta incepi sa ai anumite fixatii, dar orisicat....
Mai apare cate o persoana ''tanara'' cu idei de schimbare dar, nu apuca anul pe linga ''inteleptii'' tribului.
Uitindu-ma la ce se intampla in ''comunitatea'' romanilor in GE, imi dau seama ca scrierile lui Nenea Iancu sunt si vor ramane nemuritoare. :)) Mita, Zoe, Goe sunt toti la Geneva :pirate:

Ca intotdeauna, viata bate filmul ;)

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 12 Mar 2013 4:03 pm 
Spre surprinderea mea foarte multi ati luat in seama mesajul meu. Pt asta vreau sa va multumesc.

Din nou am simtit aerul de superioritate specific romanesc. Dragilor care va vedeti mai elvetieni decat elvetienii, ca va place sau nu pt ei tot straini sunteti asa ca fiti mai intai romani apoi.................

In fine....

Pt Ana:
''Sper insa din toata inima sa fie o exceptie si majoritatea romanilor sa se comporte normal''

Nu inteleg draga Ana ce vrei sa spui. Faptul ca am un punct de vedere care nu corespunde cu al tau inseamna ca nu ma comport normal?
Eu sunt ceva mai realista decat tine. Deh asta e nu putem fi toti ca tine Scuza-ne te rugam

Pt Georgia:

Nu a pretins cineva ca ati fi birou de informatii. Dar printre mititei si sarmalute puteti sa mai faceti ceva benefic nu doar sa va rotunjiti bugetul si sa va zbenguiti pe scena de dans. Ma gandeam doar ca ar fi excelent daca plecam de la aceste intaniri nu doar cu burta plina ci si cu sufletul plin (caci sutem de fapt printre straini aici). Si zic eu ca niste informatii uitle n-ar stica sa fie date la aceste intaniri.

Daca as fi fost mai libera cu siguranta m-as fi implicat mai mult in viata si activitatea romanilor de aici dar am 2 copii de 3 si 4 ani si ,crede-ma, timpul nu-mi permite.

Cam atat caci s-au trezit micutii mei si ma solicita.

O zi frumoasa tuturor!

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 12 Mar 2013 4:45 pm 
Neconectat
membru de bază

E prima oara in 4 ani cand..... :shock:

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 12 Mar 2013 5:41 pm 
Poate binevoisti sa-mi explici de ce esti atat de socata ,draga Giorgia.

Multumesc anticipat!

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 12 Mar 2013 5:53 pm 
Neconectat
membru de bază

irinela scrie:
Poate binevoisti sa-mi explici de ce esti atat de socata ,draga Giorgia.

Multumesc anticipat!

Nu stiu...am ramas fara cuvinte! ...

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 12 Mar 2013 6:32 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

irinela scrie:
Din nou am simtit aerul de superioritate specific romanesc. Dragilor care va vedeti mai elvetieni decat elvetienii, ca va place sau nu pt ei tot straini sunteti asa ca fiti mai intai romani apoi.................

In fine....

Pt Ana:
''Sper insa din toata inima sa fie o exceptie si majoritatea romanilor sa se comporte normal''

Nu inteleg draga Ana ce vrei sa spui. Faptul ca am un punct de vedere care nu corespunde cu al tau inseamna ca nu ma comport normal?

Pt Georgia:
Nu a pretins cineva ca ati fi birou de informatii. Dar printre mititei si sarmalute puteti sa mai faceti ceva benefic nu doar sa va rotunjiti bugetul si sa va zbenguiti pe scena de dans. Ma gandeam doar ca ar fi excelent daca plecam de la aceste intaniri nu doar cu burta plina ci si cu sufletul plin (caci sutem de fapt printre straini aici). Si zic eu ca niste informatii uitle n-ar stica sa fie date la aceste intaniri.

Daca as fi fost mai libera cu siguranta m-as fi implicat mai mult in viata si activitatea romanilor de aici dar am 2 copii de 3 si 4 ani si ,crede-ma, timpul nu-mi permite.

Cam atat caci s-au trezit micutii mei si ma solicita.

O zi frumoasa tuturor!

Stimata Irinela, sarcasmul si agresivitatea de care ati dat dovada sunt , din punctul meu de vedere absolut gratuite si deplasate. Raspunsurile Anei si Giorgiei au fost cât se poate de prietenesti si de ...empatice.

In legatura cu "puteti sa mai faceti ceva benefic " v-as sugera sa "rasfoiti" paginile forumului pe la rubricile "Intâlniri" si "Umanitar" iar apoi sa va dati cu presupusu'.
Cât despre: "Nu a pretins cineva ca ati fi birou de informatii","Si zic eu ca niste informatii uitle n-ar stica sa fie date la aceste intaniri." va fac aceeasi sugestie: Forumul Casei Romanilor , cam la toate rubricile.Sunt aproape sigura ca puteti gasi informatiile pe care le cautati, atunci cand nu va solicita micutii.

(In general, cei care merg la intâlniri, merg pentru a se cunoaste, pentru a se distra, pentru a simti "romaneste", pentru a-si aplauda artistii, pentru a strânge bani pentru vreo actiune umanitara).

Sa auzim de bine!

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 12 Mar 2013 9:54 pm 
Stimata Luminita observ ca v-au deranjat afirmatiile mele. Nu stiu de ce dar incerc sa presupun.
Lasti-o mai usor cu dirijatul spre forum.
Faceti ceva mai placut si la aceste intalniri nu doar dans din buric si mancare. Caci sa ,,simti romaneste,, mai inseamna si altceva.

Si va intreb cum facet cunostinta unii cu altii? Nu am vazut decat grupuri (cei care va cunosteti deja). Recunoasteti mai bine ca totul este doar comercial si fanfaronada.

Eu nu vreau sa fiu sarcastica , dar mi-ar placea sa vad romanii romani si nu romani elvetieni(daca ati inteles ce vreau sa spun)

Numai bine!

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 12 Mar 2013 10:15 pm 
Neconectat
membru de bază

irinela scrie:
Faceti ceva mai placut si la aceste intalniri nu doar dans din buric si mancare.

@Luminita...ce zici incercam? :D

@Irinela

Tot incerc sa-mi gasesc cuvintele dar...am o solutie: vino la noi in Asociatie, cotizatia este doar de 80 chf pe an si cand ne intalnim putem vorbi despre ceea ce simti ca trebuie discutat. Detalii despre AREI gasesti la mine in semnatura.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 12 Mar 2013 10:45 pm 
Neconectat
nou venit

Giorgia scrie:
irinela scrie:
Faceti ceva mai placut si la aceste intalniri nu doar dans din buric si mancare.

@Luminita...ce zici incercam? :D

@Irinela

Tot incerc sa-mi gasesc cuvintele dar...am o solutie: vino la noi in Asociatie, cotizatia este doar de 80 chf pe an si cand ne intalnim putem vorbi despre ceea ce simti ca trebuie discutat. Detalii despre AREI gasesti la mine in semnatura.

''puteti sa mai faceti ceva benefic nu doar sa va rotunjiti bugetul si sa va zbenguiti pe scena de dans. Ma gandeam doar ca ar fi excelent daca plecam de la aceste intaniri nu doar cu burta plina ''
deci v-ati rotunjit:)si bugetul si burtile?? x_x

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 12 Mar 2013 10:49 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

irinela scrie:
Stimata Luminita observ ca v-au deranjat afirmatiile mele. Nu stiu de ce dar incerc sa presupun.
Lasti-o mai usor cu dirijatul spre forum.
Faceti ceva mai placut si la aceste intalniri nu doar dans din buric si mancare. Caci sa ,,simti romaneste,, mai inseamna si altceva.

Si va intreb cum facet cunostinta unii cu altii? Nu am vazut decat grupuri (cei care va cunosteti deja). Recunoasteti mai bine ca totul este doar comercial si fanfaronada.

Eu nu vreau sa fiu sarcastica , dar mi-ar placea sa vad romanii romani si nu romani elvetieni(daca ati inteles ce vreau sa spun)

Numai bine!

Vad ca nu renuntati la tonul agresiv...

1) V-am indrumat spre forum, intrucât mi s-a parut cea mai simpla si mai la indemâna metoda de a obtine informatii privind experienta romanilor de aici, situatii cu care ne-am confruntat, modus operandi, inclusiv fapte de binefacere...
In plus, daca nu reusiti sa gasiti rapid informatia, intrebati si sunt sigura ca cineva raspunde sau pune un link spre un raspuns.

2)
Citat:
Faceti ceva mai placut si la aceste intalniri nu doar dans din buric si mancare. Caci sa ,,simti romaneste,, mai inseamna si altceva

De exemplu?
...Si-apoi cum de ati ajuns la aceasta concluzie?
Eu ,de pilda, din motive subiective, am participat la foarte putine intâlniri (le pot numara pe degetele de la o mâna si raman si cu rest :) ). Ultima la care am fost a fost la Zurich, pe o caldura ingrozitoare, la un mars pentru democratie in Romania si impotriva ...plagiatului si plagiatorilor in general. Si da, aveti dreptate, nu a fost chiar foarte placut. (Nu de alta dar n-am putut "dansa din buric" :mrgreen: )

3)
Citat:
Si va intreb cum facet cunostinta unii cu altii? Nu am vazut decat grupuri (cei care va cunosteti deja). Recunoasteti mai bine ca totul este doar comercial si fanfaronada

...Cred ca de fapt asta era ceea ce doreati sa aflati. ...Ati fi putut afla, fara a improsca cu noroi, si pe un ton calm. :)
Doresc sa va semnalez ca la inceput NU au fost grupuri, ci...persoane. Persoane dornice sa cunoasca alti conationali pe teritoriul helvetic, sa-si faca prieteni printre romanii care traiesc aici. Gratie acestui site (sau SI acestui site) acest lucru a devenit realizabil.

Din experienta personala: dupa ce am vazut diverse anunturi pe site-ul Casa Romanilor, mi-am luat inima in dinti si m-am prezentat la o asemenea intâlnire. Va garantez ca nu m-a muscat nimeni si nici nu m-a dat nimeni afara.
...Mai apoi, depinde de fiecare, de disponibilitate, de afinitati.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 12 Mar 2013 10:57 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

Mariana2010 scrie:
''puteti sa mai faceti ceva benefic nu doar sa va rotunjiti bugetul si sa va zbenguiti pe scena de dans. Ma gandeam doar ca ar fi excelent daca plecam de la aceste intaniri nu doar cu burta plina ''

Pai nu-i clar? Ca de la Geneva asa se vede! :hehe: (când e ..."ceata")

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 12 Mar 2013 11:12 pm 
Neconectat
nou venit

luminita scrie:
Mariana2010 scrie:

Pai nu-i clar? Ca de la Geneva asa se vede! :hehe: (când e ..."ceata")

*-:) Pacat,suntem incantati cand se anunta o intilnire si uite cum vad alte persoane...

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mie, 13 Mar 2013 2:01 am 
Neconectat
tânără speranţă

Apropo, nu sunt eu admin, dar stiati ca sunteti putin cam off topic? ;) Aici era vorba de o intalnire in zürich unde a venit destula lume (intre 20 si 50 de ani) si nu au fost atat de multe reclamatii.

Irinela, parerea mea este ca in loc sa te plangi si sa te iei la cearta cu lumea de pe forum, ceea ce nu va produce nimic constructiv, ar fi mai bine sa incerci sa schimbi ceva organizand tu o intalnire pe o anumita tema ;).

Despre intalnirile care nu iti plac, trebuie sa intelegi ca nu toata lumea care participa la ele este la fel si nu sunt toti veniti de 2 saptamani in elvetia si cauta un loc de munca. Poate ca mai sunt si oameni de ceva vreme buna pe aici care stiu tot ce le trebuie, care s-au saturat sa explice cum sa primesti permis de munca si care vin decat ca sa mai stea putin de vorba, sau sa dea din buric ;). Multi se cunosc intre ei, dar in zona Zürich iti garantez ca te poti integra in orice grup de la o intalnire in timp de 5 minute. Asta daca vrei, altfel nu va veni nimeni sa te traga de maneca.

M-am gandit sa postez si eu ca sa nu zica lumea ca am murit :)).

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mie, 13 Mar 2013 7:16 am 
Neconectat
membru de bază

Raducu scrie:
M-am gandit sa postez si eu ca sa nu zica lumea ca am murit

Si eu care credeam c-ai fost rapit de un Sultan la un serai....sa dai din Buric :P

For all:

1. In partea franceza se vorbeste franceza nu romana la intalniri ceea ce nu este deloc placut.

2. Asociatiile din acea zona trimit anunturile cu precadere in Limba franceza, ceea ce iar nu este deloc placut.

3. Oamenii care se cunosc deja intre ei sunt "retinuti" cu cei noi dar daca esti o persoana cu..."tupeu" (a se intelege TU ii abordezi) devin la randul lor sociabili. Este experienta noastra de sambata....

4. Bisericutele sunt peste tot: si in Geneva, si in Neuchatel, si in Zürich (ohohooo!!!!!) si in Baden si...in Luzern :) - cel mai recent Argument adus de la 8 Martie cuand la una din intalnirile organizate de 8 Martie in Luzern s-a dat cu oua in alti romanii din aceasi zona, deci caracterul isi spune cuvantul!!!

Orgoliile, dorinta de marire, de lauda, de recunoastere, o au multi dintre noi. Acea veche ambitie de a fi "premiat cu coronita" e puternic inradacinata la persoanele de varsta mai inaintata deci marcate de vechiul sistem comunist. Si unii tineri au astfel de "ambitii" de-a fi aplaudati la scena deschisa, indiferent ca este necesar sau nu, dar aici nu cred ca e vorba de o "urma" a vechiului regim ci pur si simplu o lipsa acuta de incredere in sine, ce trebuie confirmata de altii...

Concluzia Irinela, ce ai descoperit tu este o realitate romaneasca care nu o poate schimba nimeni. Ea exista si...ATAT.
Daca simti nevoia de altceva, dupa modelul elvetian, nu Roman, SCHIMBA tu prima. Cu o atitudine pozitiva. Mergi la mesele oamenilor da-le buna ziua, prezinta-te, nu-i intreba nici ce permis au nici ce salariu au nici daca sunt casatoriti.....( nu zic c-o faci am dat doar un exemplu!!)

Eu totusi iti recomand sa participi si la alte intalniri, asa cum a scris Raducu....mai exista si oameni de treaba cu care te-ai putea simti bine, asta in cazul in care chiar iti doresti :)

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mie, 13 Mar 2013 8:23 am 
Neconectat
activ şi comunicativ

irinela scrie:
Ca sa fie snobismul si mai mare domnii organizatori nu vorbesc romaneste ci limba franceza(ma refer la intalnirile din Geneva). Va intreb de ce faceti intalniri cu romani daca vorbiti franceza?.

Giorgia scrie:
. In partea franceza romanii s-au adaptat ....imprejurarilor si da, nu stiu din ce Motiv, prefera comunicarea in Limba franceza. Sa fie francofonia de vina? Sau faptul ca mai toti romanii stabiliti acolo sunt vorbitori de franceza, ceea ce in partea germana de ex nu se intampla ( sa vorbeasca asa de Multi Romani germana) ? Sau un factor mai poate fi prezenta mai mare a elvetienilor la acele intalniri, deci e noral sa se vorbeasca si romana dar si franceza.

Poate ca pâna la urma este o simpla dovada de politete la adresa participantilor care nu cunosc limba romana si se presupune ca vorbesc limba locului (respectiv franceza). Poate ca românii din partea franceza incearca "sa impace si capra si varza", respectiv conationalii si prietenii din tara de adoptie care doresc sa participe.

De cele mai multe ori, când ii spun "jumatatii mele mai bune": "Hai sa mergem la intâlnirea aia", imi raspunde: "Ce sa caut eu acolo? Nu inteleg nimic si nici nu-mi plac sarmalele. Daca vrei, te duc si-apoi vin sa te iau.", iar mie imi piere tot cheful...

Sus
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Despre ultima petrecere românească din Geneva
MesajScris: Mie, 13 Mar 2013 8:35 pm 
Neconectat
tânără speranţă

irinela scrie:

Sa explic:
As avea multe de spus dar ma opresc caci sunt ...... DEPRIMATA.

je ne comprends rien de ce que vous parlez **==
vous avez aimé ou pas les cevapcici et la viande farci ou c'était trop cher?
enfin...Madame @irinela, je pense qu'il faut que vous voyez un psychologue pour vous remonter un peu le moral. la vie n'est pas très facile en Suisse. n'essayez pas de trouver le soutien ici au forum, car il y a beaucoup de roumains qui ont peut-être oublié déjà la langue maternelle :ymblushing:
puis il faut changer votre mentalité de ne plus généraliser les choses.

In fine, radem glumim, dar sa dai asa cu noroi in toata lumea doar pentru ca un individ (aici vb in general, nu ma refer la o persoana anume, ca doar stiu si eu sa atac ideea nu persoana).scuzati'ma putin ca se anunta papa lapte...back...e Mario...pardon Francesco... sa imi revin..doar pentru ca un individ nu se poate integra intr'un anumit grup.
De unde nevoia asta de a se face impus si iubit cu forta?

La fel ca faza asta cu papa lapte ala si cei 200 de mii de sustinatori ce stau in ploaie si frig ca sa...ce?
castiga ceva? acum putem cu totii sa dormim linistiti ca s-a anuntat papa..
ps: oare nu s'a anuntat cam repede?? (da stiu ca-s offtopic si ca nu scriu prea bine franceza :pirate: )

Sus
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Despre ultima petrecere românească din Geneva
MesajScris: Mie, 13 Mar 2013 9:52 pm 
Neconectat
Admin

holiday scrie:
ps: oare nu s'a anuntat cam repede?? (da stiu ca-s offtopic si ca nu scriu prea bine franceza :pirate: )

Cam aşa apar criticile: un utilizator devine brusc activ pentru a semnala o problemă (indiferent de ton, atitudine) obiectivă sau subiectivă. Unele persoane acceptă un dialog civilizat, altele aruncă piatra şi se reintră în muţenie..

Sus
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 45 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul

Ora este UTC [ DST ]