Forumul românilor din Elveţia

Acum este Mie, 13 Dec 2017 10:07 am

Ora este UTC [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 45 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Despre ultima petrecere românească din Geneva
MesajScris: Joi, 14 Mar 2013 7:34 am 
Domnule holiday,

Frustrarile de ordin literal sau literar nu-si au locul aici. Complexul de care dai dovada trebuie tratat in alta parte.

Esti exact genul de roman care se crede mare elvetian, cand de fapt tu.........................

Tot binele din lume!

Cu maxim respect,
Irinela

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Joi, 14 Mar 2013 8:39 am 
Neconectat
activ şi comunicativ

"Este mai usor sa dezintegrezi un atom decat o prejudecata." -A. Einstein
:hehe:

P.S.
Citat:
dar sa dai asa cu noroi in toata lumea doar pentru ca un individ (aici vb in general, nu ma refer la o persoana anume, ca doar stiu si eu sa atac ideea nu persoana).....doar pentru ca un individ nu se poate integra intr'un anumit grup.
De unde nevoia asta de a se face impus si iubit cu forta?

Citat:
Frustrarile de ordin literal sau literar nu-si au locul aici. Complexul de care dai dovada trebuie tratat in alta parte

"Catzaratu' pe oglinzi" a devenit cumva "ultimul racnet" in materie de "exercitiu intelectual" ? @-) @-) @-)
Cred ca am pierdut ceva....

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Joi, 14 Mar 2013 1:16 pm 
Neconectat
Admin

Irinela, te felicit pentru ca ai animat putin forumul cu agresivitatea ta verbala. Esti live tot asa? :o)

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Joi, 14 Mar 2013 3:13 pm 
Luminita draga esti evaziva in exprimare voit, sper :lol:
Ana, dupa cum probabil ai observat deja, nu sunt o persoana activa aici, pe forum. Am simtit nevoia(la un moment dat) sa-mi exprim punctul de vedere si , nu mica mi-a fost mirarea, sa vad cum romanii care se cred nari elvetieni mi-au sarit in cap.
Aceasta atitudine a dumnealor mi-a intarit convingerea ca de fapt incearca sa braveze ascunzandu-si de fapt frustrarile, statutul de emigrant,etc

Acum sa-ti raspund la intrebare:

Nu sunt o fire agresiva verbal,dar atunci cand simt fatarnicie, nesinceritate,snobism(nu fac nicio aluzie la cei de aici, ci in general) ''iau foc''. Poate ca sinceritatea pe care eu o cer oamenilor este ceva fantasmagoric in zilele noastre
Deh, ce sa fac? Probabil sunt idealista sau...........cine mai stie........

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Joi, 14 Mar 2013 5:27 pm 
Neconectat
membru de bază

irinela scrie:
Ana, dupa cum probabil ai observat deja, nu sunt o persoana activa aici, pe forum. Am simtit nevoia(la un moment dat) sa-mi exprim punctul de vedere si , nu mica mi-a fost mirarea, sa vad cum romanii care se cred nari elvetieni mi-au sarit in cap.
Aceasta atitudine a dumnealor mi-a intarit convingerea ca de fapt incearca sa braveze ascunzandu-si de fapt frustrarile, statutul de emigrant,etc

Nu sunt o fire agresiva verbal,dar atunci cand simt fatarnicie, nesinceritate,snobism(nu fac nicio aluzie la cei de aici, ci in general) ''iau foc''. Poate ca sinceritatea pe care eu o cer oamenilor este ceva fantasmagoric in zilele noastre

Eu simt in mesaj, culmea ironiei, o dorinta de a dovedi elvetieilor ca nu suntem ceea ce parem :)

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Joi, 14 Mar 2013 8:16 pm 
Neconectat
tânără speranţă

Giorgia scrie:
Eu simt in mesaj, culmea ironiei, o dorinta de a dovedi elvetieilor ca nu suntem ceea ce suntem :mrgreen:

Acum arata bine, chiar daca se repeta :D

Irinela, datul din buric, mancarea, fitosii, prostii, desteptii, atotcunoscatorii, snobii, timizii, cei deschisi, frumosi, urati etc. fac parte din ceea ce se cheama societate si diversitate. La orice intrunire, vei da peste tot felul de oameni. Nu rezolvi absolut nimic sa te superi ca o intrunire indiferent care ar fi ea sau oamenii ce sunt acolo, nu sunt pe placul tau. Toate chestiile astea negative, eu le iau ca spectacolul vietii. Sunt chestii care pentru unii sunt absolut naturale iar pe altii ii fac sa rada in barba. De exemplu, la petrecerile romanesti ma distreaza de minune o franceza vorbita ''frumos'' si ''corect'' cu accent moldovenesc. Cine sunt eu, sa ii stric placerea omului de a se auzi vorbind? Raspund frumos in romana si omul continua pe a lui. Asta este viata. Nimeni nu este perfect.
Poate in opinia unora sunt rautacios ca am spus chestia asta, dar...

PS. Legat de partea financiara, gasesc ca in Elvetia, mai mult decat oriunde, timpul chiar costa bani. Tot respectul pentru cei ce se implica in organizarea diverselor evenimente mai ales daca sunt pro bono.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Joi, 14 Mar 2013 9:04 pm 
Neconectat
tânără speranţă

irinela scrie:
Domnule holiday,

Frustrarile de ordin literal sau literar nu-si au locul aici. Complexul de care dai dovada trebuie tratat in alta parte.

Esti exact genul de roman care se crede mare elvetian, cand de fapt tu.........................

Tot binele din lume!

Cu maxim respect,
Irinela

hey domnisoara irinela (ma gandesc ca esti domnisoara din cauza diminutivului pe care ti l'ai ales atent) eu chiar sunt mare elvetian care a invatat sa vorbeste in romaneste. (si ca sa-ti explic pe un ton de gluma dl. @cosmin, am o.1 tone, de aia sunt mare, iar elvetian, nu mai stiu de cand sunt, cred ca m-am nascut asa de cand am ajuns aici, poate ca m-am integrat prea bine in mentalitatea asta a lor capitalista- plus faptul ca raspund la provocarea intinsa pe tava de sus numita, e doar din placerea jocului, daca incalc vreo regula a forumului, sa-mi fie cu iertare, sunt la inceput, iar daca incalc vreo regula de bun simt, iarasi sa-mi fie cu iertare, am plecat de la 6 ani de acasa... la scoala ;;) ).
voiam doar sa-ti zic ca va multumesc la fel pentru cuvintele frumos si atent alese domnisoara irinela.

si ca vorbim de frustrari, pe care in niciun caz nu le'am adus eu in discutie aici, eu vorbeam in mod general, raspundeti'mi va rog la o intrebare tip grila: ce v-a deranjat mai tare la petrecere, faptul ca persoana care te'a invitat (ca ma gandesc ca nu v-ati dus acolo asa ca la piata) v-a vorbit in franceza si nu s'a ocupat de dumneata? (caz in care ar trebui sa va alegeti in mod atent amicii) sau faptul ca a fost prea scump si de banii aia mai bine cumparati cevapcici si ascultati Eminem pe youtube acasa decat sa pierzi timpul cu oameni ca si dumeata?
multumesc din avans pentru raspunsul dumneavoastra.

insa la partea cu psihologul vorbesc serios. degeaba incercati sa-mi raspundeti cu aceeasi moneda, orice fobie se trateaza. chiar si fobia fata de neamul prost :) (prin 'exposition prolongée') deci sfatul meu e sa mai mergeti pe la petreceri (mai ales daca esti invitata :) si sa ne mai expuneti aici parerile dumneavoastra la obiect.
eventul si cu poze ca sa vi le luam in seama.

pana atunci, eu nu va salut cu respect ci doar din politete, pt.ca respectul nu se impune ci se castiga :wink:

ps: imi place ca ati mai animat putin discutia, ca ma simteam singurul elvetiano vero pe aici. ~x(

ps : @Connex, eu vorbesc special in franceza ca sa nu o uit, ca acasa sunt satul de vorbit in romana. :x

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Joi, 14 Mar 2013 10:10 pm 
Neconectat
tânără speranţă

@holiday Pentru a ajunge la lumea aia frumoasa la care visam, respectul se acorda neconditionat, nu se castiga :wink: Nu stiu cine naiba a inventat vorba asta in RO dar reflecta perfect comportamentul majoritatii conationalilor in lupta sa ''castige'' respect. Astfel ajungi la tot felul de comportamente deviante descrise mai sus.... Parerea mea :wink:

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Joi, 14 Mar 2013 10:28 pm 
Neconectat
tânără speranţă

Connex scrie:
@holiday Pentru a ajunge la lumea aia frumoasa la care visam, respectul se acorda neconditionat, nu se castiga :wink: Nu stiu cine naiba a inventat vorba asta in RO dar reflecta perfect comportamentul majoritatii conationalilor in lupta sa ''castige'' respect. Astfel ajungi la tot felul de comportamente deviante descrise mai sus.... Parerea mea :wink:

Ai dreptate, imi cer scuze, eu nu intentionam sa fiu malitios ci doar putin provocator insa in modul glumet si deloc ironic.
Probabil am exagerat.
Deci imi cer scuze domnisoara @irinela.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Joi, 14 Mar 2013 10:33 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

Connex scrie:
respectul se acorda neconditionat, nu se castiga

Asa ar trebui sa fie. :-bd :-bd

Cind Irinela a scris primul ei post, am putut intelege frustrarea ei ca a gasit o petrecere de romani care s-au purtat probabil nepotrivit.
Dar, dupa alte citeva posturi ma intreb de ce sa ratoieste la noi din spatele unui pseudonim. Noi nu am fost la petrecerea cu pricina, nici Ana, nici Luminita, nici Holiday, nici Giorgia, nici Connex....eu cu atit mai putin.
Nu ar fi mai bine sa le spui in fata celor care te-au dezamagit ceea ce ai de spus sau sa renunti la petrecerile care nu sint pe placul tau?
Eu nu prea ma duc la "petreceri" tocmai pentru ca stiu ca nu imi plac manelele. Exista in schimb alte intilniri, cafenele literare, concerte cu artisti romani, poate ca gasesti acolo ceva pe gustul tau.
Si inca ceva: aici ai sa gasesti numai romani-elvetieni, romani-romani gasesti numai in Romania, cu toate avantajele si dezavantajele ce decurg de aici. Asta nu inseamna ca nu primim cu placere pe oricine care doreste sa converseze cu noi :)

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Joi, 14 Mar 2013 10:46 pm 
Neconectat
membru de bază

Acesti Romani sunt Romani-Romani sau Romani-elvetieni??

Zürich:

Imagine

Basel 1:

Imagine

Basel 2:

Imagine

Neuchatel:

Imagine]

Si lista ramane deschisa...

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Joi, 14 Mar 2013 11:04 pm 
Neconectat
membru de bază

Dar aici ??

Imagine

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Joi, 14 Mar 2013 11:27 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

irinela scrie:

N-am priceput alaturare de cuvinte... Probabil ca neuronu' meu zglobiu s-a mutat in alta cutie cu gânduri. :(|)
irinela scrie:

As dori sa semnalez ca "dumnealor" - "saritorii" in capul unei persoane ne-fatarnica,sincera, non-snoaba,idealista, non-agresiva si care ia foc mai iute ca benzina din bidonul in care se arunca un chibrit aprins ( :) ),
deci,
"dumnealor" activeaza pe un forum al emigratiei.

In consecinta, "dumnealor" ISI ASUMA statutul de emigrant si incearca sa-si ..exorcizeze "frustrarile" prin informare si prin inchegarea unei comunitati imigrate virtuale si reale.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Joi, 14 Mar 2013 11:44 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

....Ceea ce mi se pare curios e faptul ca in partea franceza sunt mai multi români decât in cea germana , ca sa nu mai vorbim de cea italiana.
Cred ca le lipseste o "Cristina", un "Raducu", o "Ioana"..... :-?? :-?? :-??

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Vin, 15 Mar 2013 10:34 am 
Neconectat
membru de bază

luminita scrie:
....Ceea ce mi se pare curios e faptul ca in partea franceza sunt mai multi români decât in cea germana , ca sa nu mai vorbim de cea italiana.
Cred ca le lipseste o "Cristina", un "Raducu", o "Ioana"..... :-?? :-?? :-??

Nu nu..uite si din Geneva un "Raducu"- "Ioana" -"Cristina"- "Cosmin"- "Adela"- "Ruxandra" - "Viorel" si lista ramane deschida...veniti alaturi de noi :)

Imagine

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Vin, 15 Mar 2013 9:27 pm 
Neconectat
nou venit

Curios !

Am participat astazi, in cadrul unui program de psihologie socioculturala, la o conferinta despre emotii. Printre alte chestiuni dezbatute acolo, a fost si aceea a permanentei miscari intre consideratiile de ordin personal si cele de ordin general.

Diversele experiente emotionale si modul in care le exprimam, prin judecati de valoare care angajeaza doar propria noastra persoana sau care iau forma unor generalizari, depind de o serie de factori dintre care cel mai important este tipul de emotie resimtit.

Autorii conferintei incercau, prin intermediul unui amplu studiu bazat pe experimente si observatii, sa puna in evidenta ca, in cazul emotiilor negative gen mahnire, descurajare, furie, tristete, deznadejde, dezgust, manie etc., persoana care resimte aceste emotii are tendinta sa treaca cu usurinta de la cazuri izolate, particulare, la extrapolari falacioase.

Am spus « curios » pentru ca, citind in seara asta in mod intamplator postarile din acest topic, regasesc un exemplu concret pentru subiectul conferintei. Daca as fi citit ieri seara, cu siguranta astazi as fi supus dezbaterii acest exemplu. Ar fi fost cu certitudine unul dintre cele mai potrivite !

Faptul ca cineva (Irinela) descrie o experienta subiectiva (perceptia proprie a tipului de relatii între membrii comunitatii romanesti,) intr-un context precis (cateva intalniri romanesti la Geneva) si ca emite o parere (cum sunt si ce se pretind romanii, parere reflectata in emotia « dezgust ») despre acea situatie particulara, este un lucru absolut normal, chiar un drept elementar daca luam in calcul libertatea de opinie.

Unde nu mai suntem deloc in domeniul normalitatii si nici in al logicii, ca sa nu ma vorbim de political correctness, este atunci cand se trece de la acea experienta subiectiva, adica propria SA perceptie a acelor cazuri traite, la generalizari periculoase si suparatoare de tipul « Ba mai mult fiecare roman incerca sa arate celuilalt cat de important este, cat de cunoscator si atotstiutor este....etc,etc,etc,etc Pe scurt aroganta,fanfaronada si ipocrizie ». Impresia ca unii romani sunt "..." a luat forma unei caracterizari unde "fiecarui roman" este astfel.

Probabil ca nu multi ar fi ripostat daca autoarea topicului nu ar fi comis imprudenta acestei ostile generalizari. Sub acel « fiecare roman » multi s-au simtit atacati si judecati, ceea ce pe buna dreptate are darul sa supere si sa deranjeze. Sa nu uitam ca « Orice generalizare este periculoasa, inclusiv asta » (Alexandre Dumas fiul) !

Cu siguranta exista persoane care au participat la acele intalniri si care s-au simtit bine, dupa cum exista si persoane care impartasesc punctul de vedere al Irinelei. Asta nu dovedeste nicidecum ca unii au dreptate iar ceilalti nu, sau ca doar unii detin adevarul, unic pe deasupra !!!, in timp ce ceilalti nu inteleg nimic din ce se intampla, fiind orbi la ce se petrece in jurul lor. In schimb, aceasta pretentie de-a sti cum stau lucrurile pentru « fiecare» este de departe o lipsa de modestie si de toleranta, chiar « aroganta» pentru a utiliza unul dintre cuvintele critice folosite de autoarea mesajului, care nu dovedeste decat o ingustime jenanta de spirit si de deschidere si/sau un sentiment amar de esec si neimplinire.

Sa nu uitam ca a cam trecut vremea adevarurilor unice si oficiale, acele tendinte de-a impune celorlalti, cu orice pret, punctul nostru de vedere. Un punct de vedere este si va fi doar unul printre multe altele. Cine are dreptate in cele din urma ? Toti, chiar daca fiecare in felul lui, pentru ca un punct de vedere este coerent cu lumea launtrica a celui care-l emite, cu emotiile si gandurile sale, cu ceea ce a trait, cu ceea ce cunoaste, cu ceea ce vrea, cu ceea ce-l intereseaza, cu ceea ce a invatat si cu tot ce-l reprezinta pe el, ca pe fiecare dintre noi, ca fiinta unica, libera si singulara.

As vrea doar sa mai reamintesc ca, indiferent de situatie si context, toti avem libertatea de-a alege, ceea ce este un enorm privilegiu. Daca ceva nu-ti place, nu-ti corespunde, nu-ti permite sa te regasesti, nu-ti convine, nu te imbogateste cu nimic, nu-ti aduce nici o satisfactie, nu are nici o utilitate etc., atunci alege sa nu ai de-a face cu acel lucru. Cred ca e mai sanatos si respectuos sa adopti un astfel de comportament decat sa participi si mai apoi sa-ti exprimi in mod agresiv frustarile si complexele distribuind jigniri si ofense la adresa unei intregi comuninati.

A bon entendeur !, pentru ca tot s-a spus ca cei din partea franceza au uitat romana !

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Sâm, 16 Mar 2013 9:17 am 
Neconectat
activ şi comunicativ

Draga MarionM, multumesc frumos pentru aceasta explicatie! Am citit-o cu mare placere si interes si am inteles in sfirsit cum se face ca atitea linii de discutii sfirsesc in certuri si bosumflari, parasirea forumului sau alte actiuni similare.
Faptul ca un forum este o intilnire virtuala in care oamenii se exprima numai in scris face lucrurile si mai complicate. Un zimbet sau un gest conciliant ramin neobservate, dar cuvinte negindite, scrise la repezeala ranesc si supara foarte repede. Am obsevat si eu de citiva ani ca generalizarile sint ( in general :) :) )foarte periculoase.
As avea o intrebare la care ma gindesc de citva timp: traind de 18 ani in Elvetia observ ca in jurul meu oamenii pot discuta in contradictoriu fara se se certe, sint mult mai atenti sa tina cont de parerea altora, sa nu jigneasca. Aici pare ca educatia scolara si sociala este axata pe armonie sociala, pe cind in Romania competitia pare sa fie principala interactiune intre membrii societatii.
De unde vine diferenta fata de spatiul romanesc? Unde se incepe ca o societate sa devina mai armonioasa si membrii ei mai respectuosi unii fata de altii? Ce determina aceste diferente pe care le resimtim zilnic? Un subiect destul de vast :) ..mi s-ar parea totusi interesant sa vorbim desre el, cu siguranta nu ne strica :ymdevil: :ymdevil:

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Sâm, 16 Mar 2013 10:28 am 
Neconectat
membru de bază

conny scrie:
De unde vine diferenta fata de spatiul romanesc? Unde se incepe ca o societate sa devina mai armonioasa si membrii ei mai respectuosi unii fata de altii? Ce determina aceste diferente pe care le resimtim zilnic? Un subiect destul de vast ..mi s-ar parea totusi interesant sa vorbim desre el, cu siguranta nu ne strica

1. Lipsa unei formulari adecvate, impersonale, nu gen: "Tu, el, noi, voi" ci acel din germana "es/man" care in romana are un echivalent la pers II deci produce confuzie :)

ex in germana: Man fühlt sich nicht gut wenn an einer Party alle nur französisch reden.
ex in romana: Nu te simti bine cand la o petrecere se vorbeste doar franceza. (e vorba de petrecerile romanesti evident!)

Formularea din romana implica interlocutorul chiar daca nici una din parti nu si-o doreste. De aici vine si expresia cu menirea de a clarifica situatia: "Personele de fata se exclud".

2. Acceptarea criticii constructive. Critica nu este menita sa defineasca inferioritatea ci sa semnaleze posibilele criterii ce pot inbunatati situatia. Critica negativa este pur si simplu rautate, invidie, orgoliu.

3."Spalatul rufelor in familie" este dupa parerea mea, subiectiva, o tactica gresita atunci cand subiectul disputat este comun / public. Nu spal in public rufele mele de acasa cu sotul sau sotia sau familia, dar am dreptul sa intreb public de ce ceva anume nu functioneaza sau sa-mi exprim o parere libera chiar daca persoana implicata este o buna prietena sau un bun prieten. Atitudinea de musamalizare provoaca un sentiment de excludere a celor care au pur si simplu o nedumerire, aceia la randul lor vor cauta alte "canale" unde-si pot exprima nedumeririle si astfel se formeaza bisericute. Cine sesizeaza formarea multor bisericute ar trebui sa se intrebe oare ce determina aceasta necesitate.... :-\

4. Orice critica pozitiva ar trebui sa inceapa cu o apreciere! Vor exista mereu motive de apreciere chiar si in cazuri in care ceva anume a dat gres...

5. Si nu in ultimul rand jignirile ar trebui sa fie tabu.

Mai este apoi regula de aur: "respecta-ti interolcutorul si pleaca de la premiza ca nu a gresit voit" !! Acum....de ce la elvetieni aceste puncte sunt puse in aplicare si la Romani mai Putin, fara sa generalizez, nu vreau sa fiu eu cea care da raspunsul chiar daca-l stie :)

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Sâm, 16 Mar 2013 1:02 pm 
Neconectat
membru de bază

Totusi un exemplu tot mai am dar din Elvetia.

Cand se cauta solutionarea unei Probleme, cineva (caton, primarie/localitate, institutie) lanseaza un proiect Pilot. De obicei un astfel de proiect Pilot are o durata de un an, in medie. Acel proiect apoi, daca a dat rezultate bune, este preluat, adaptat si dezvoltat de alte cantoane, comune, localitati.

La noi e cam invers. Se promoveaza un concept, se eticheteaza ca fiind al "cuiva anume" (de obicei sunt premiantii cei cu idei bune :D), apoi se doreste preluarea lui in forma data, patentata. Daca-l preiei modificandu-l structural dar nu pe fond, deja e critica! Daca nu-l preiei e invidie. Asa incat, datorita faptului ca dumnezeu a dat romanului destula desteptaciune, fiecare dintre noi avem o oarecare tendinta de-a dovedi ca putem mai bine, mai maret, mai frumos! Cum sa preiau ideea lui "X" ? Da ce eu n-am creierul meu sa dezvolt...singur/ singura?!

Si uite asa, inclusiv in Romania, nu se construieste nimic ci toti incep doar o constructie. Pentru ca putini oameni sunt posesorii unui orgoliu sanatos, constructiv, de altfel ar putea fi definit ca "ambitia" de a continua ceea ce altul a inceput.Citeam de curand un articol despre pistele de biciclete din Romania, il tot caut dar nu-l gasesc, ilustra absolut corect imaginea: drumuri incepute bine care duc....nicaieri. Pentru ca nu au continuitate :)

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Dum, 17 Mar 2013 3:18 pm 
Neconectat
nou venit

conny scrie:
De unde vine diferenta fata de spatiul romanesc? Unde se incepe ca o societate sa devina mai armonioasa si membrii ei mai respectuosi unii fata de altii? Ce determina aceste diferente pe care le resimtim zilnic? Un subiect destul de vast ..mi s-ar parea totusi interesant sa vorbim desre el, cu siguranta nu ne strica

Intrebari foarte pertinente care ar merita sa fie abordate intr-un topic aparte. Raspunsurile date ar putea fi foarte utile pentru intelegerea diferentei dintre cele doua tipuri de societate.
Ce spui Conny, ca sa nu fim off-topic, ai dori sa propui un astfel de subiect?

Sus
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 45 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2

Ora este UTC [ DST ]