Forumul românilor din Elveţia

Acum este Joi, 19 Oct 2017 10:09 am

Ora este UTC [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 18 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: viza america
MesajScris: Sâm, 15 Iun 2013 10:30 am 
Neconectat
nou venit

buna ziua
locuiesc de un an si jumatate in elvetia am permis B de sejur pentru activitate lucrativa independenta si o firma in asociere cu un elvetian cu sediu in romania
credeti ca o sa intampin probleme in a lua viza de america avand in vedere ca nu am un contract de munca?
multumesc

Sus
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: viza america
MesajScris: Sâm, 15 Iun 2013 10:45 pm 
Neconectat
tânără speranţă

alexandra22 scrie:
buna ziua
locuiesc de un an si jumatate in elvetia am permis B de sejur pentru activitate lucrativa independenta si o firma in asociere cu un elvetian cu sediu in romania
credeti ca o sa intampin probleme in a lua viza de america avand in vedere ca nu am un contract de munca?
multumesc

viza de turist pt. America se da foarte usor chiar si din Romania, d-apoi din Elvetia.
ca ma gandesc ca nu vb de green card (viza de imigrant si viza de turist).
m-ar interesa si pe mine daca iti depui actele cum ai reusit, pt.ca planuiesc si eu o sapt.de vacanta pe acolo.

https://ceac.state.gov/genniv/default.aspx

http://bern.usembassy.gov/niv_procedure.html

http://bern.usembassy.gov/non-immigrant ... ees12.html

http://www.eda.admin.ch/eda/en/home/rep ... chusa.html

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 17 Iun 2013 6:13 pm 
Neconectat
nou venit

Da,este vorba de viza de turist.
Am sa te tin la curent,o sa aplic in curand sper sa fie bine :D

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 26 Noi 2013 11:56 pm 
Ce bine că ai deschis topicul ăsta... :D

Pentru obţinerea vizei de turist, pot să depun cererea aici în Elveţia, la ambasada SUA din Berna?
De fapt există un consular şi o misiune diplomatică chiar şi aici în Geneva. M-ar scuti de un drum până în Bern. :))

Parcă trebuie completat ceva formular special, nu? Plus o taxă de plătit. :niak:
Ce alte documente mai trebuie prezentate?

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Mie, 27 Noi 2013 1:53 am 
Neconectat
nou venit

Mie mi au refuzat o
Trebuie sa te duci in bern cei din geneva nu se ocupa cu vize
Te sfatuiesc sa aplici in ro

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mie, 27 Noi 2013 11:25 am 
Neconectat
activ şi comunicativ

Formularul cu pricina, extras de cont bancar (pe ultimele x luni), foaie de salariu (pe ultimele x luni) plus interview in Berna (nu Geneva). Interviul se agendeaza prin telefon (si trebuie sunat din timp).

Aplicatia se face in tara de resedinta adica Elvetia pentru cei care sunt aici in mod legal.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mie, 27 Noi 2013 11:07 pm 
alexandra22 scrie:
Mie mi au refuzat o
Trebuie sa te duci in bern cei din geneva nu se ocupa cu vize
Te sfatuiesc sa aplici in ro
Păcat...măcar ţi-au spus motivul refuzului?
Iartă-mă, dar n-am să merg până la Bucureşti doar pt. o viză. Dacă e s-o obţin, o voi obţine indiferent de unde aplic cererea.
:)

Shorrick scrie:
Formularul cu pricina, extras de cont bancar (pe ultimele x luni), foaie de salariu (pe ultimele x luni) plus interview in Berna (nu Geneva). Interviul se agendeaza prin telefon (si trebuie sunat din timp).
Pentru un student în primul an de facultate, care nu deţine un cont bancar personal, de salariu nici nu mai menţionez, acesta ce trebuie să prezinte ca documente?

Din câte am înţeles, solicitantul trebuie să demonstreze că are strânse legături cu ţara unde rezidă. Doar că eu n-am proprietăţi pe numele meu, şi încă locuiesc cu părinţii.
Cam paranoici şi înfumuraţi americanii ăştia...au impresia că oricine merge-n vizită ca turist ar vrea de fapt să se stabilească definitiv acolo? :niak:

Poate că la momentul interviului ar trebui să-i spun funcţionarului consular că Elveţia este MULT mai civilizată decât US şi că n-am de gând să fac "schimbul" de patrie...oare o astfel de remarcă ar fi penalizatoare? :gg2:

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Mie, 27 Noi 2013 11:43 pm 
Neconectat
nou venit

Refuz pe motiv ca nu am stranse legaturi cu elvetia
Cu toate ca am un apartament aici si permis b de munca
Mi s a parut rasist:)
Era foarte zambitor cu toti ceilalti apoi cand a fost randul meu si a vazut romanca...s a schimbat la fata!
Mda i as fi zis ca elvetia e mult peste us:)

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Joi, 28 Noi 2013 12:14 am 
alexandra22 scrie:
Ai nimerit peste un individ imbecil.

După 6 luni de zile, parcă mai poţi depune încă o dată cererea...deşi nu ştiu dacă se merită efortul financiar.
Cât timp a durat interviul? Ce întrebări ţi-a adresat, concret?

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Joi, 28 Noi 2013 12:24 am 
Neconectat
nou venit

Nu mai incerc de aici
Pai m a intrebat de cat timp sunt aici, unde sunt parintii mei, ce vreau sa fac in america
Si dupa a zis ca azi nu imi da viza, poate data viitoare :))

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Joi, 28 Noi 2013 1:01 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

Marawder scrie:
Pentru un student în primul an de facultate, care nu deţine un cont bancar personal, de salariu nici nu mai menţionez, acesta ce trebuie să prezinte ca documente?

http://bern.usembassy.gov/niv_procedure.html

Examples of documentation for pleasure trips may include:

•Proof of ties to the home country: marriage certificate, registration papers, salary statements, work contract, property documents, student card, school attestation, etc.
•Evidence of sufficient funds for your stay (usually bank statements for the most recent 3 months).

Ultima oară modificat de Shorrick pe Joi, 28 Noi 2013 1:20 pm, modificat 1 dată în total.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Joi, 28 Noi 2013 1:18 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

alexandra22 scrie:
Mi s a parut rasist:)
Era foarte zambitor cu toti ceilalti apoi cand a fost randul meu si a vazut romanca...s a schimbat la fata!
Mda i as fi zis ca elvetia e mult peste us:)

Hai sa stam strâmb si sa judecam drept...

Rasist? Românii nu sunt o rasa (chiar daca de obicei ne consideram ca cei mai dashtepti, cei mai puternici, cei mai buni la fotbal - asta a cam trecut -, cei mai devreme acasa, cu cele mai bune si cuminti femei). Poate avea domnul acela o ranchiuna fata de români - desi culmea! tocmai pe români din zecile de nationalitati care le vede zi de zi.

Legaturi cu Elvetia? Pai... sa vedem din punctul lui de vedere: o "societate" domiciliata in România, nici un contract de munca sau inmatriculare la studii aici, si un apartament. Si cam atât. Pai cam are dreptate...

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Joi, 28 Noi 2013 2:46 pm 
Neconectat
nou venit

Am contract de munca.cum am precizat mai sus am permisul B :)

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Joi, 28 Noi 2013 2:51 pm 
Neconectat
nou venit

In fine, eu am povestit aici cum s a intamplat in cazul meu acum nu vreau sa generalizez.
Subiectul e legat de experienta noastra legat de vize aplicate din elvetia
Oricum tot procedeul legat de obtinere a vizei mi se pare un joc de noroc!

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Joi, 28 Noi 2013 4:27 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

alexandra22 scrie:

alexandra22 scrie:
Am contract de munca.cum am precizat mai sus am permisul B

??

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Joi, 28 Noi 2013 8:25 pm 
Shorrick scrie:
Românii nu sunt o rasa
Eu cred totuşi că homo mioriticus este o rasă aparte, care în contradicţie cu aspectul şi mărimea sa, dă dovadă de o agilitate deosebită... :))

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 02 Dec 2013 9:38 pm 
Neconectat
nou venit

Oh,tempora...Citeam acest topic si gandurile mi-au zburat cu multi ani in urma,in primavara lui1990...de mic copil am avut dorinta sa vizitez USA...a venit si Revolutia si mi-am zis :acum e momentul!...dar,de unde,nici gand,m-au plimbat aia cu hartii pana am abandonat :) .Si am decis sa plec din tara,sa incerc din Franta,din Paris...Iarasi,ti-ai gasit!!!Am ajuns prin Belgia...astia,mai ai naibii:imi cereau imposibilul,la acea vreme.Cand eram aproape sa abandonez ideea asta a mea de a vizita USA cu orice pret,am cunoscut un tip,roman,bucurestean,care si el,la randul lui,dorea sa ajunga in Canada.Si ce-mi zice:,,Ai auzit de Antwerpen?(Anvers).Uite,se poate pleca fff usor de acolo cu vaporul in orice destinatie doresti...fara vize,fara acte...
Hai sa nu va plictisesc...N-am stat mult pe ganduri,eram tanar,aveam doar 21 de ani.Va rog sa ma credeti ca pe primul vapor care a sosit in port cu destinatia America,pe ala ne-am urcat si in 15 zile eram deja in New York.Am colindat prin toate punctele cardinale,cativa ani buni,pana m-am plictisit :) A fost un episod din viata mea mea de povestit la nepoti si stranepoti.Prietenul meu este stabilit si acum in Canada si inca mai tin legatura cu el.
Mi se pare absurda toata birocratia asta din prezent,din interiorul ambasadelor SUA.Parca astia vor sa te faca sa renunti...sub orice forma.
In fine,bafta tuturor celor care incercati sa ajungeti acolo.Se merita tot efortul :D Scuze daca am fost putin offtopic.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 09 Dec 2013 11:43 am 
Veşti bune, totuşi: :hoo:

http://www.travel.state.gov/pdf/FY13.pdf
Romania’s refusal rate on visas for the US dropped to 11.5 percent in 2013, compared to 17 percent in 2012, recent data from the US Department of State reveals. The drop is even bigger compared to 2010, when the refusal rate was almost a quarter.

This is good news for Romania, which, along with Bulgaria, Croatia, Cyprus and Poland, are the only EU countries whose citizens still need a visa to enter the US. Romania has been trying to enter the Visa Waiver program, which would allow its citizens to enter the US and stay for 90 days without requiring a visa.

New legislation to change the current Visa Waiver program, supported by American president Barack Obama, entered the House of representatives in march last year, and then the Senate in May.

The new legislation would allow for an increase in the refusal rate from 3 percent to 10 percent, a level at which a country could be included in the Visa Waiver program. Should the new legislation pass, with its 11.5 percent refusal rate, Romania would be very close to entering the Visa Waiver program. The new legislation also introduces new criteria to calculate the refusal rate, by comparing to the number of individuals who ask for a visa, and not to the number of applications, which is currently the rule.
Romania’s refusal rate in 2013 was slightly above Poland’s, which is at 10.8 percent, but neighbour Bulgaria’s is still high, at 19.9 percent. Cyprus’ rate is of 4percent, the lowest of the group, while for Croatia, the refusal rate is 5.9 percent.

The highest refusal rates in the chart – 100 percent are for the Federated States Of Micronesia, a small island in the Pacific Ocean, and for bearers of Serbia and Montenegro passports. High refusal rate are also registered for Afghanistan – 62 percent, and Cuba – 61 percent.

Sus

Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 18 mesaje ] 

Ora este UTC [ DST ]