Forumul românilor din Elveţia

Acum este Vin, 20 Oct 2017 11:43 am

Ora este UTC [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 23 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: am nevoie de ajutor!!!
MesajScris: Lun, 22 Oct 2012 7:46 pm 
Neconectat
nou venit

Dragi romani,
am ajuns pe acest forum...din disperare si prin cautari indelungi.
am cautat o metoda sa fiu ajutata si implicit sa-mi ajut un prieten.
sper sa gasesc intelegere si ajutor.
mai intai tin sa va spun despre mine ca sunt profesoara in Romania intr-un orasel de provincie si am un copil.
NU EU SUNT CEA CARE ARE NEVOIE DE AJUTOR CI UN BUN PRIETEN AL MEU pe care doresc sa-l ajut pentru ca are nevoie.
are o fata studenta la HTMI - sorenberg, obwalden. Inainte sa ajunga la aceasta facultate a primit referinte bune, a fost sfatuit sa mearga acolo pentru ca este f bine pentru viitorul fetei sale. A reusit sa intre, a strans cu greu suma pentru plata studiilor primului an ( aprox 18 000 franci) insa fata se plange ca nu e ok! Eu nu cred ca ar fi asa rau din ce m-am documentat pe internet se vede ca ar fi super bine insa vreau sa stiu adevarul sa-l pot ajuta pe prietenul mau care nu mai are liniste.
Va rog mult, daca aveti copii sau cunostinte care studiaza la aceasta facultate va rog sa-mi spuneti ce stiti, ce credeti....

Sus
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: am nevoie de ajutor!!!
MesajScris: Mar, 23 Oct 2012 9:24 am 
Neconectat
membru de bază

Ce se plange fata, concret, ca nu e bine acolo? E vorba de scoala hoteliera nu?

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 23 Oct 2012 11:53 am 
Neconectat
activ şi comunicativ

Cred ca vorba de o chestiune de acomodare, de dor de casa si de prietenii lasati acolo; poate si de vreun iubit. Este normal ca fata sa se plânga tatalui: mediu nou (cu siguranta "ostil"-in imaginatia ei), clima diversa("prea frig, prea ceata, prea,prea..."), program destul de incarcat("muuult prea incarcat"), profii ("prea severi"),colega de camera("afurisita", "nesimtita","rea", etc), mâncarea ("gretoasa")

Orice schimbare tip "din bratele familiei iubitoare si ale prietenilor -la camin si scoala indepartata" comporta o serie de ..ajustari ale persoanei. Iar pentru asta e nevoie de timp.

In locul dvs, l-as sfatui pe tatal fetei sa stea linistit, s-o incurajeze cu blândete. Ar fi pacat s-o lase sa dea cu piciorul unei asemenea sanse si eforturilor pe care domnia-sa le-a facut pentru asigurarea partii financiare.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 23 Oct 2012 5:10 pm 
Neconectat
nou venit

Giorgia scrie:

in primul rand va multumesc pentru raspuns.
fata se plange ca este neglijata, ca ar fi o treaba generala, ca nu sunt supravegheati, ca sunt trimisi singuri la interviuri in diferite locatii. Va spun sincer k inainte sa mearga acolo referintele au fost f f bune, am inteles ca este o scoala cu prestanta. Ma gandesc ca fata poate ii deformeaza sau mai bine zis nu-i spune adevarul tatalui deoarece am mai citit diferite opinii si toate sunt foarte bune. Eu as vrea sa stiu adevarul. Ma gandesc ca fata profita de faptul k familia nu cunoaste limba si nu poate lua legatura cu nimeni din staf. Plus ca cere bani f multi din pct meu de vedere (nejustificat) din moment ce au fost platite toate taxele inca dinainte de inceperea cursurilor.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mie, 24 Oct 2012 12:12 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

luminita stefanescu scrie:

fata se plange ca este neglijata, ca ar fi o treaba generala, ca nu sunt supravegheati, ca sunt trimisi singuri la interviuri in diferite locatii.

Fata credea cumva ca merge ...in tabara? :-B

(Scuzati ironia. :) )

Cum probabil ati vazut si dvs pe site-ul scolii : "The mission for all students is "Come as student, become a manager"." (http://www.htmi.ch/). Presupun ca in virtutea acestui logo, tinerii sunt "indemnati" sa se descurce (si) singuri.

Ma gandesc ca fata poate ii deformeaza sau mai bine zis nu-i spune adevarul tatalui deoarece am mai citit diferite opinii si toate sunt foarte bune.

Si eu. Iar câteva dintre motive le-am expus ceva mai sus.

Ma gandesc ca fata profita de faptul k familia nu cunoaste limba si nu poate lua legatura cu nimeni din staf.

La capitolul asta nu cred ca e chiar foarte complicat, si va sugerez doua solutii:

1) Scoala fiind internationala si având ca limba de predare engleza, presupun ca prietenul dumneavoastra ar putea pune cuiva din staff intrebarile care il framanta in frumoasa limba a lui Shakespeare. Daca nu stapaneste limba, ar putea apela la o cunostinta din Ro care o vorbeste cursiv , sa-i scrie lista cu intrebarile la care doreste raspunsuri si sa inregistreze convorbirea, urmând apoi cu atentie si cu ajutorul cunostintei sa analizeze raspunsurile.

2) Sa ia legatura direct cu cineva care frecventeaza, sau a frecventat scoala respectiva. Daca pe link-ul pe care l-am postat mai sus mergeti la subrubrica Students' News, la pagina 2,ultima pozitie, veti gasi marturia unui student român (Steli Babu). Iata link-ul direct: http://www.htmi.ch/Infos_2_6.aspx
Am facut o cautare, si am vazut ca tânarul "este" pe Facebook. (http://www.facebook.com/home.php#!/573Ly).

Daca aveti (sau va faceti cont) pe frumosu' site de socializare ati putea lua legatura cu el. Pe profilul sau de pe Facebook scrie ca lucreaza la "Savoy Hotel Bauer en Ville" si ca a studiat la HTMi. Oricum informatiile sale sunt "mai la obiect" decât cele pe care le-am putea avea noi (spun acest lucru intrucât desi topicul dvs a fost vizualizat de multe ori, lumea nu s-a prea inghesuit sa raspunda - de unde se poate deduce ca nu are informatia de care aveti nevoie).

Mult succes! :)

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mie, 24 Oct 2012 7:42 pm 
Neconectat
nou venit

luminita scrie:

fata se plange ca este neglijata, ca ar fi o treaba generala, ca nu sunt supravegheati, ca sunt trimisi singuri la interviuri in diferite locatii.

Fata credea cumva ca merge ...in tabara? :-B

(Scuzati ironia. :) )

Cum probabil ati vazut si dvs pe site-ul scolii : "The mission for all students is "Come as student, become a manager"." (http://www.htmi.ch/). Presupun ca in virtutea acestui logo, tinerii sunt "indemnati" sa se descurce (si) singuri.

Ma gandesc ca fata poate ii deformeaza sau mai bine zis nu-i spune adevarul tatalui deoarece am mai citit diferite opinii si toate sunt foarte bune.

Si eu. Iar câteva dintre motive le-am expus ceva mai sus.

Ma gandesc ca fata profita de faptul k familia nu cunoaste limba si nu poate lua legatura cu nimeni din staf.

La capitolul asta nu cred ca e chiar foarte complicat, si va sugerez doua solutii:

1) Scoala fiind internationala si având ca limba de predare engleza, presupun ca prietenul dumneavoastra ar putea pune cuiva din staff intrebarile care il framanta in frumoasa limba a lui Shakespeare. Daca nu stapaneste limba, ar putea apela la o cunostinta din Ro care o vorbeste cursiv , sa-i scrie lista cu intrebarile la care doreste raspunsuri si sa inregistreze convorbirea, urmând apoi cu atentie si cu ajutorul cunostintei sa analizeze raspunsurile.

2) Sa ia legatura direct cu cineva care frecventeaza, sau a frecventat scoala respectiva. Daca pe link-ul pe care l-am postat mai sus mergeti la subrubrica Students' News, la pagina 2,ultima pozitie, veti gasi marturia unui student român (Steli Babu). Iata link-ul direct: http://www.htmi.ch/Infos_2_6.aspx
Am facut o cautare, si am vazut ca tânarul "este" pe Facebook. (http://www.facebook.com/home.php#!/573Ly).

Daca aveti (sau va faceti cont) pe frumosu' site de socializare ati putea lua legatura cu el. Pe profilul sau de pe Facebook scrie ca lucreaza la "Savoy Hotel Bauer en Ville" si ca a studiat la HTMi. Oricum informatiile sale sunt "mai la obiect" decât cele pe care le-am putea avea noi (spun acest lucru intrucât desi topicul dvs a fost vizualizat de multe ori, lumea nu s-a prea inghesuit sa raspunda - de unde se poate deduce ca nu are informatia de care aveti nevoie).

Mult succes! :)

Draga Luminita, iti multumesc frumos pentru raspuns si pt implicare. Este clar k mi-ai inteles problema si asta este un lucru maret. Putini mai au timp sa se opreasca din drumul propriu pentru a asculta un "strain", un ins oarecare.
Pot sa-ti zic k am urmat intocmai pasii pe care mi i-ai sugerat tu si inca astept sa fiu "admisa" printre prietenii acelui fost student.
Ce pot sa-ti spun este ca nu cred ceea spune fata, mi se pare ireal sau ceva deplasat/. Mai nou spune k a fost admisa la Geneva sa faca practica intr-un hotel. cA a mers singura (cu inca 2 colege) dar fara un profesor sa dea interviul. Si a incheiat un asa-zis contract pentru 2000 de franci timp de 6 luni incepand cu 17 dec. (desi stia k are vacanta de Craciun se pare ca nu mai ajunge in Ro...CIudat...). Problema este k i se vor opri 700 de franci pt cazare lunar!!! si sa se descurce cu mancarea!!! (ciiudat) Asadar nu ramane cu nimik dar are nev de practica. Ca va fi cazata intr-un "studio..." sau ceva dar nu undeva sigur (ciudat)... Nu inteleg!!! cine minte sau unde este adevarul! Concluzia (fetei)> nu ajunge acasa! dar vrea bani pt studii deoarece nu-i ramane nimik din ce castiga pe practica!!!(eu cred ca altul este adevarul) dar nu stiu cum sa fac sa aflu..
Iarta-ma, Lumi, ai fost f f draguta!! M-ai inteles si vreau sa-ti zic ca problema mea este urmatoarea> eu sunt cea care am facut loby pt aceasta facultate, eu am convins familia sa o sustina, eu am ajutat-o sa faca pasii initiali si acum....ma simt vinovata cand aud ca este "dezastru"
Esti unn om bun si poate ca am devenit prietene!! poate vorbim mai multe pe yahoo!!
te imbratisez cu drag!!!

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mie, 24 Oct 2012 9:45 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

Mai nou spune k a fost admisa la Geneva sa faca practica intr-un hotel. cA a mers singura (cu inca 2 colege) dar fara un profesor sa dea interviul. Si a incheiat un asa-zis contract pentru 2000 de franci timp de 6 luni incepand cu 17 dec. (desi stia k are vacanta de Craciun se pare ca nu mai ajunge in Ro...CIudat...). Problema este k i se vor opri 700 de franci pt cazare lunar!!! si sa se descurce cu mancarea!!! (ciiudat)
Ca va fi cazata intr-un "studio..." sau ceva dar nu undeva sigur (ciudat)...Nu inteleg!!! cine minte sau unde este adevarul! Concluzia (fetei)> nu ajunge acasa! dar vrea bani pt studii deoarece nu-i ramane nimik din ce castiga pe practica!!!(eu cred ca altul este adevarul) dar nu stiu cum sa fac sa aflu..

:-? :?

...Ca nu ajunge acasa de Craciun mi se pare destul de firesc : când sa faca practica ? extrasezon?

Chestia cu banii care nu-i ajung mi se pare cusuta cu ata alba :

"We organise interviews, prepare students, and finally sign a Swiss Government employment contract which covers all aspects of student salary and welfare. Salaries are a minimum of Sfr 2,180 gross per month, and employers will normally provide accommodation and food.
............
During the second half of each year for the Certificate, Diploma and Postgraduate Diploma, HTMi will place students in hotels and restaurants in Switzerland for 20 Weeks. The students will receive minimum gross wages worth Sfr 2,180 per month from which a minimum tax is deducted. In addition, the employer will normally deduct an amount to cover food, accommodation and insurance. On average students should expect to keep a minimum of Sfr 1,000 per month for pocket money"
(http://www.htmi.ch/Info_117.aspx)

...deci, dupa plata taxei,cazarii, a mâncarii, si a asigurarii ramane cu cel putin 1000 de franci "bani de buzunar".(Ceea ce nu e putin!)

Cât despre "banii pentru studii" : am zarit pe site-ul scolii capitolul "Lerning Resources" care incepe cu o fraza de genul: "studentii au acces nelimitat la o retea foarte bine pusa la punct de carti, reviste de specialitate, etc", dupa care este insirata o lista impresionanta de librarii online care sunt la dispozitia studentilor acestei scoli.

Treaba cu "descurca-te cu mâncarea" nu mi se pare credibila. In mod normal, in asemenea scoli, chestiile astea sunt asigurate (gratuit, sau cu o taxa modica).

...Nush de ce mi-am amintit de anii studentiei când colegii isi vindeau cartelele de la cantina studenteasca, sa aibe bani de blugi noi sau de o "paranghelie ca lumea". ;;)

PS: "Fostul student" ar putea fi doar un student care face practica la un hotel, la fel ca si domnisoara in chestiune. :)

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Vin, 26 Oct 2012 8:56 pm 
Neconectat
tânără speranţă

E vorba de droguri 100% :))

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Sâm, 27 Oct 2012 8:18 am 
Neconectat
activ şi comunicativ

derkleine scrie:

Waw ce sigur esti ca e vorba de droguri 100%!! Si mai si razi! De parca e de ras cand cineva are probleme cu drogurile. Si daca intr-adevar are aceasta problema poate are nevoie de ajutor. Asta cu siguranta nu e de ras.
Stii tu exact ce face fata aia aici? Poate are alte probleme, nu e usor sa fii departe de casa mai ales cand esti tanar/a si mai ales ca fetele sunt mai sensibile si cateodata mai ''pierdute'' (nu in sensul rau) cand pleaca de acasa. Tinerii sunt usor influentabili la aceasta varsta.
Poate nu e vorba de droguri deloc sau poate droguri 50% si restul cine stie ce...poate a ramas insarcinata, poate i s-au furat baniii si ii este rusine sa spuna parintilor, poate vrea sa fie ''in rand '' cu ceilalti si vrea pur si simplu mai multi bani, poate vrea sa ajute pe cineva care nu e tocmai ingeras, poate vrea sa fie ''tinuta in puf''....sunt atat de multe scenarii, cine stie de fapt care este situatia? Cine stie ce probleme are? Mai gandeste-te inainte de a comenta cu 100%.

Ultima oară modificat de princessduck pe Sâm, 27 Oct 2012 8:28 am, modificat 1 dată în total.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Sâm, 27 Oct 2012 8:26 am 
Neconectat
nou venit

princessduck scrie:
derkleine scrie:

Waw ce sigur esti tu ca e vorba de droguri 100%! Si mai si razi. De parca e de ras cand cineva are probleme cu drogurile.
Stii tu exact ce face fata aia aici? Poate are alte probleme, nu e usor sa fii departe de casa mai ales cand esti tanar/a si mai ales ca este fata si fetele sunt mai sensibile si cateodata mai ''pierdute'' (nu in sensul rau) cand pleaca de acasa.
Poate nu e vorba de droguri deloc sau poate droguri 50% si restul cine stie ce...poate a ramas insarcinata, poate i s-au furat baniii si ii este rusine sa spuna parintilor, poate vrea sa ajute pe cineva care nu e tocmai ingeras ....sunt atat de multe scenarii, cine stie de fapt care este situatia? Mai gandeste-te inainte de a comenta cu 100%.

numai cine a "patit" necazul poate intelege!!
eu vreau sa cred ca este o ratacire, o perioada in care isi cauta drumul!
am crezut in sansa aceasta si am sfatuit-o crezand ca va reusi!!
nu stiu ce sa cred....totusi..ceva este in neregula deoarece nu este singura in aceasta situatie!! In fiecare an I cativa din cei nou-veniti nu se acomodeaza sau inteleg gresit "misiunea" scolii!!

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Sâm, 27 Oct 2012 8:31 am 
Neconectat
activ şi comunicativ

princessduck scrie:
derkleine scrie:

Waw ce sigur esti tu ca e vorba de droguri 100%! Si mai si razi. De parca e de ras cand cineva are probleme cu drogurile.
Stii tu exact ce face fata aia aici? Poate are alte probleme, nu e usor sa fii departe de casa mai ales cand esti tanar/a si mai ales ca este fata si fetele sunt mai sensibile si cateodata mai ''pierdute'' (nu in sensul rau) cand pleaca de acasa.
Poate nu e vorba de droguri deloc sau poate droguri 50% si restul cine stie ce...poate a ramas insarcinata, poate i s-au furat baniii si ii este rusine sa spuna parintilor, poate vrea sa ajute pe cineva care nu e tocmai ingeras ....sunt atat de multe scenarii, cine stie de fapt care este situatia? Mai gandeste-te inainte de a comenta cu 100%.

numai cine a "patit" necazul poate intelege!!
eu vreau sa cred ca este o ratacire, o perioada in care isi cauta drumul!
am crezut in sansa aceasta si am sfatuit-o crezand ca va reusi!!
nu stiu ce sa cred....totusi..ceva este in neregula deoarece nu este singura in aceasta situatie!! In fiecare an I cativa din cei nou-veniti nu se acomodeaza sau inteleg gresit "misiunea" scolii!!

Eu stiu cum fost pentru mine cand am plecat in strainatate, singura, naiva, tocmai imi murise tatal dar eram ambitioasa. Cand ajungi in tara respectiva si vezi cum sunt de fapt lucrurile, iti dai seama ca de fapt visai inainte. Si apoi iti spui: ce fac? Raman aici si ma zbat sau ma duc inapoi in tara? Depinde de fiecare! Dar cu siguranta nu este de ras cand vine vorba de droguri.
Vorba ta: poate e doar un moment de ratacire.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Sâm, 27 Oct 2012 10:58 am 
Neconectat
tânără speranţă

Voi habar nu aveti de glume . Si ce mi se pare ciudat . Postul doamnei profesoare de care scrie cu "k" si cu limbaj de irc.
Whatever.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Sâm, 27 Oct 2012 12:15 pm 
Neconectat
nou venit

derkleine scrie:
Voi habar nu aveti de glume . Si ce mi se pare ciudat . Postul doamnei profesoare de care scrie cu "k" si cu limbaj de irc.
Whatever.

doamna profesoara este dechisa la minte, accepta toate ideile si parerile, dupa cum poti citi la raspunsul pe care ti l-am dat, am acceptat si varianta ta. Nu e nimik ciudat ca un profesor sa scrie cu "k" atunci cand se gaseste intr-un spatiu virtual, te supui regulilor nescrise...important este sa scrii corect, contextual, sa te exprimi corect...Mie nu mi-a parut ciudata sugestia ta, chiar m-am gandit la ea ca la o varianta...nu stiu ce e ciudat ca un prof sa scrie cu "k". Daca suntem invechiti nu e bine, daca suntem "open mind" iar nu e ok...Cum am trebui sa fim, noi dascalii ca sa parem "in regula"...?????

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Sâm, 27 Oct 2012 12:22 pm 
Neconectat
tânără speranţă

Doamna profesoara, Forumul are anumite reguli , care dupa cate stiu eu spun ca se foloseste limba romana cat mai corect.
Nu e vorba de minte deschisa sau altele.
Oricum este offtopic. Eu am incercat sa fac o gluma. Punct.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Sâm, 27 Oct 2012 1:03 pm 
Neconectat
nou venit

derkleine scrie:
Doamna profesoara, Forumul are anumite reguli , care dupa cate stiu eu spun ca se foloseste limba romana cat mai corect.
Nu e vorba de minte deschisa sau altele.
Oricum este offtopic. Eu am incercat sa fac o gluma. Punct.

si vi se pare ca eu am raspuns grestit la gluma dvs? Nu inteleg ce legatura are gluma pe care ati facut-o cu "profesia" mea, cu postul meu... Sau dintre toti utilizatorii acestui forum vi se pare k folosesc cel mai putin corect limba romana?!!
hai sa fim seriosi si mai putin pretentiosi!! sa fiu cu inima mai larga, mai buni, mai ingaduitori...Dupa cum puteti observa, am cerut pareri, sugestii si am ramas deschisa la oricare dintre acestea. am sesizat cxa ati facut o gluma, emoticonul spune tot....nu stiu ce v-a suparat...Ca o alta vizitatoare v-a pus o eticheta? Ce legatura are treaba asta cu profesia mea? Eu zic sa fiti putin mai maleabil si sa nu cautati "nod in papura", pana la urma sutem oameni si a gresi este omeneste. (asta daca considerati k eu am gresit...sau?!!

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Sâm, 27 Oct 2012 1:05 pm 
Neconectat
nou venit

2180 de franci e un salariu extrem de mic, din ce spuneti dvs. se retin 700 pentru cazare, se mai retin cam 150 pentru pensie, o mai fi 150 impozitul la sursa, undeva in jur de 250 asigurarea medicala, daca nu se obtine nici o cofinantare de canton.
Raman vreo 900. Din astia mananci la pranz la restaurant de 400, mai raman 200 pentru mese de seara acasa, mai raman 300 pe care ii fumezi, bei, faci ce vrei cu ei.
In nici un caz nu economisesti, dar nici nu mori de foame.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Sâm, 27 Oct 2012 1:14 pm 
Neconectat
nou venit

Bucataru scrie:
2180 de franci e un salariu extrem de mic, din ce spuneti dvs. se retin 700 pentru cazare, se mai retin cam 150 pentru pensie, o mai fi 150 impozitul la sursa, undeva in jur de 250 asigurarea medicala, daca nu se obtine nici o cofinantare de canton.
Raman vreo 900. Din astia mananci la pranz la restaurant de 400, mai raman 200 pentru mese de seara acasa, mai raman 300 pe care ii fumezi, bei, faci ce vrei cu ei.
In nici un caz nu economisesti, dar nici nu mori de foame.

pentru un student este bine, anul I
adica in Romania este mult mai greu
ce mi se pare exagerat este faptul ca mai cere 1000 de la parinti in conditiile in care acestia au platit taxa pentru anul intai de aprox 18 000

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Sâm, 27 Oct 2012 6:19 pm 
Neconectat
tânără speranţă

Salutare din Obwalden d-na Lunimita.
Daca pot sa imi dau si eu cu parerea atunci hai sa o luam inginereste:

- ipoteza (pe baza putinelor informatii date) persoana in cauza -
tanara, probabil 19-20 ani, la prima iesire afara din tara mai "de durata", provenita dintr-o familie destul de instarita (18000 chf destui bani pentru ro) sau dintr-una in care parintii au tras pe branci numai ei stiu cum si cat ca sa ii fie odorului bine, traita la un standard destul de ridicat in ro, cu bacul luat deci destul de inteligenta si silitoare (asta in afara cazului in care a fost cumparat), venita din ro (tara de fitze, masini tari, distractii si orgii de trei zile, bautura din plin, iPhone 5 in clasa intaia, invatat intre ele daca mai ramane timp :D ) la studii in ch (tara ciocolatii, ceasurilor, branzei :ympeace: etc)

- probleme (cel putin din cele spuse de tanara) -
neglijata, lasata sa se descurce, bani putini, munca multa, etc
parinti disperati ca odorul sufera, sentiment de vina pentru partea terta :-ss

- concluzie -
neglijata - bineinteles, pentru ca pe aici nici dracu nu iti sufla-n ... indiferent de situatia ta financiara, de cat de frumoasa, inteligenta sau ... esti, iar pe aici nu poti nici sa fugi la mama sa te plangi si nici nu poate rezolva altcineva problemele in locul tau, ba mai mult aici esti si vei fi intotdeauna "auslander" deci un motiv in plus sa fi privit ca un mamifer inferior, cel putin pana cand reusesti sa demontrezi contrariu
lasata sa se descurce - sistemul din Elvetia (cel putin din minima mea experienta cu el) pune accent pe practica, aproape inexistenta in ro, pe insuflarea unei gandiri active si adaptive, pe obtinerea experientei mai mult pe cont propriu si daca ne gandim ca scoala este de "manageri hotelieri" pe trezirea intuitiei si a flerului de "om descurcaret" deci e normal ca nu sta intr-o sala de clasa 6-8 ore pe zi cu doua carti in fata dupa care liber la chefuit ci sunt trimisi "pe teren"

bani putini - pai ce ati vrea sa ia salar intreg cand ea nu prea stie cu ce se manaca nimic in domeniu?! (retoric), intradevar banii in anul I si II sint mai mult simbolici iar cheltuielile, dupa cum bine a calculat Bucatarul sunt totusi destul de ridicate (plus ca in cazul ei mai e si necunoasterea zonei, unde e mai ieftin, unde e mai bun, unde ...) dar daca esti econom si strangi putin din dinti si renunti la blugi si poseta de firma, mai sari peste niste petreceri si din lipsa de ocupatie te mai pui pe invatat te poti descurca rezonabil, iar daca chiar nu merge atunci important este sa iti mai ramana bani sa dai telefon acasa la tata :D

parinti disperati - pai ce ati vazut de alt soi?! (tot retoric) mai ales ca odorul este plecat la mii de km departare, printre straini, printre oameni rai si haini, etc ... , sa fim seriosi perfect normal, ar fi anormal sa nu fie asa, dar sa isi revina, odorul poate sa o pateasca oriunde iar pana la urma "un sut in cur un pas ´nainte"

sentiment de vina - revizuie conditia de prietenie atunci sau conditia proprie, la nevoie se recomanda si medicamente :hum:

Si acum vorbind serios, tineti cont ca este o persoana tanara, care acum invata sa isi faca un rost, plecata la studii intr-o tara straina cu mentalitati, sisteme si conceptii diferite fata de ce cunostea, ca e la varsta studentiei cand zbori, dai cu capul, te ridici si o iei de la capat, cand totul e roz si peste doua minute totul e ca dracu, cand tu sti tot dar defapt prea putin, pe scurt perioada din viata cea mai tumultoasa si totodata cea mai "intr-o permanenta contradictie dupa cum bate vantul, cum e vremea si cine ce a sau mi-a zis".
Sfatul meu e sa ii fi-ti alaturi, comunicati cat mai des cu ea, va avea nevoie si de un umar sa planga cand se "loveste" si de o prietena sa se bucure cu ea pentru cea mai mica reusita, ajutati-o si financiar ca "viata de student e grea" dar doar un sfert din cat cere (ca sigur e suficient) sau daca le da mina parintilor cel mult cu jumate si atunci o va duce chiar bine ca intradevar viata pe aici e scumpa iar distractia si mai si (dar trebuie omul se se mai si deconecteze din cand in cand) si incetati sa va mai faceti o tona de griji ca nu va ajuta la nimic. Nu ar strica ca si parintii sa se informeze de detaliile generale de pe aici referitor la viata si trai, mentalitati si sisteme, si atunci va va fi mai usor si voua. Si mai ales nu uitati cum e viata de student, cu bune si rele.
Si in caz ca fata vrea sa se razgandeasca si sa se intoarca inapoi la caldurica si un trai mai lejer pe spinarea parintilor aduceti-i aminte de unde si de ce a plecat, si daca tot mai vrea asta e, va vedea ea mai tarziu daca a ales bine sau rau.

Cam atat ca s-au incins tastele, o seara buna, MB

P.S. Referitor la informare, cititi tot ce puteti si aveti timp de pe forum, e o sursa foarte buna de informare daca ai destul discernamant sa analizezi si sa concluzionezi singur, spune mult despre ch cat si despre romanii din ch :ymalien:

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Dum, 28 Oct 2012 8:05 am 
Neconectat
nou venit

Marsh scrie:
Salutare din Obwalden d-na Lunimita.
Daca pot sa imi dau si eu cu parerea atunci hai sa o luam inginereste:

- ipoteza (pe baza putinelor informatii date) persoana in cauza -
tanara, probabil 19-20 ani, la prima iesire afara din tara mai "de durata", provenita dintr-o familie destul de instarita (18000 chf destui bani pentru ro) sau dintr-una in care parintii au tras pe branci numai ei stiu cum si cat ca sa ii fie odorului bine, traita la un standard destul de ridicat in ro, cu bacul luat deci destul de inteligenta si silitoare (asta in afara cazului in care a fost cumparat), venita din ro (tara de fitze, masini tari, distractii si orgii de trei zile, bautura din plin, iPhone 5 in clasa intaia, invatat intre ele daca mai ramane timp :D ) la studii in ch (tara ciocolatii, ceasurilor, branzei :ympeace: etc)

- probleme (cel putin din cele spuse de tanara) -
neglijata, lasata sa se descurce, bani putini, munca multa, etc
parinti disperati ca odorul sufera, sentiment de vina pentru partea terta :-ss

- concluzie -
neglijata - bineinteles, pentru ca pe aici nici dracu nu iti sufla-n ... indiferent de situatia ta financiara, de cat de frumoasa, inteligenta sau ... esti, iar pe aici nu poti nici sa fugi la mama sa te plangi si nici nu poate rezolva altcineva problemele in locul tau, ba mai mult aici esti si vei fi intotdeauna "auslander" deci un motiv in plus sa fi privit ca un mamifer inferior, cel putin pana cand reusesti sa demontrezi contrariu
lasata sa se descurce - sistemul din Elvetia (cel putin din minima mea experienta cu el) pune accent pe practica, aproape inexistenta in ro, pe insuflarea unei gandiri active si adaptive, pe obtinerea experientei mai mult pe cont propriu si daca ne gandim ca scoala este de "manageri hotelieri" pe trezirea intuitiei si a flerului de "om descurcaret" deci e normal ca nu sta intr-o sala de clasa 6-8 ore pe zi cu doua carti in fata dupa care liber la chefuit ci sunt trimisi "pe teren"

bani putini - pai ce ati vrea sa ia salar intreg cand ea nu prea stie cu ce se manaca nimic in domeniu?! (retoric), intradevar banii in anul I si II sint mai mult simbolici iar cheltuielile, dupa cum bine a calculat Bucatarul sunt totusi destul de ridicate (plus ca in cazul ei mai e si necunoasterea zonei, unde e mai ieftin, unde e mai bun, unde ...) dar daca esti econom si strangi putin din dinti si renunti la blugi si poseta de firma, mai sari peste niste petreceri si din lipsa de ocupatie te mai pui pe invatat te poti descurca rezonabil, iar daca chiar nu merge atunci important este sa iti mai ramana bani sa dai telefon acasa la tata :D

parinti disperati - pai ce ati vazut de alt soi?! (tot retoric) mai ales ca odorul este plecat la mii de km departare, printre straini, printre oameni rai si haini, etc ... , sa fim seriosi perfect normal, ar fi anormal sa nu fie asa, dar sa isi revina, odorul poate sa o pateasca oriunde iar pana la urma "un sut in cur un pas ´nainte"

sentiment de vina - revizuie conditia de prietenie atunci sau conditia proprie, la nevoie se recomanda si medicamente :hum:

Si acum vorbind serios, tineti cont ca este o persoana tanara, care acum invata sa isi faca un rost, plecata la studii intr-o tara straina cu mentalitati, sisteme si conceptii diferite fata de ce cunostea, ca e la varsta studentiei cand zbori, dai cu capul, te ridici si o iei de la capat, cand totul e roz si peste doua minute totul e ca dracu, cand tu sti tot dar defapt prea putin, pe scurt perioada din viata cea mai tumultoasa si totodata cea mai "intr-o permanenta contradictie dupa cum bate vantul, cum e vremea si cine ce a sau mi-a zis".
Sfatul meu e sa ii fi-ti alaturi, comunicati cat mai des cu ea, va avea nevoie si de un umar sa planga cand se "loveste" si de o prietena sa se bucure cu ea pentru cea mai mica reusita, ajutati-o si financiar ca "viata de student e grea" dar doar un sfert din cat cere (ca sigur e suficient) sau daca le da mina parintilor cel mult cu jumate si atunci o va duce chiar bine ca intradevar viata pe aici e scumpa iar distractia si mai si (dar trebuie omul se se mai si deconecteze din cand in cand) si incetati sa va mai faceti o tona de griji ca nu va ajuta la nimic. Nu ar strica ca si parintii sa se informeze de detaliile generale de pe aici referitor la viata si trai, mentalitati si sisteme, si atunci va va fi mai usor si voua. Si mai ales nu uitati cum e viata de student, cu bune si rele.
Si in caz ca fata vrea sa se razgandeasca si sa se intoarca inapoi la caldurica si un trai mai lejer pe spinarea parintilor aduceti-i aminte de unde si de ce a plecat, si daca tot mai vrea asta e, va vedea ea mai tarziu daca a ales bine sau rau.

Cam atat ca s-au incins tastele, o seara buna, MB

P.S. Referitor la informare, cititi tot ce puteti si aveti timp de pe forum, e o sursa foarte buna de informare daca ai destul discernamant sa analizezi si sa concluzionezi singur, spune mult despre ch cat si despre romanii din ch :ymalien:

Buna ziua
in primul rand vreau sa va multumesc pentru timpul acordat subiectului, asta demonstreaza ca ati inteles mesajul si v-ati aplecat asupra "problemei" cu seriozitate si intelepciune.
Am citit cu mare atentie fiecare rand si am inteles multe lucruri.
Sper ca totul sa fie bine, iar comunicarea sa se gaseasca la baza relatiei fetei cu "tara", adica sa fie sincera si sa spuna care ii sunt nevoile si problemele reale.
Sunt convinsa va traiul in Elvetia este mult diferit de cel din Romania, acesta este si motivul pentru care am sfatuit-o sa mearga acolo. Poate ca eu m=am identificat cu sistemul si am crezut ca i se potriveste si ei, cunoscand-o ca fiind o tanara ambitioasa si cu putere de munca, dorinta de evolutie si cunoastere.
Voi tine seama de fiecare sfat/parere si ii voi informa pe parinti de tot ceea ce am aflat.

Sincer, va multumesc!!!

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Dum, 28 Oct 2012 2:51 pm 
Neconectat
membru de bază

Daca tot nu s-a clarificat situatia dupa ce ai vorbit cu parintii fetei si bine ar fi incl cu fata, apeleaza pe mail la ambasada Romaniei din Berna. Ei au un proiect de colaborare cu acea scoala deci sunt in contact bun unii cu altii. (ambasada si scoala).

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 05 Noi 2012 4:47 pm 
Neconectat
Admin

Giorgia scrie:

fata se plange ca este neglijata, ca ar fi o treaba generala, ca nu sunt supravegheati, ca sunt trimisi singuri la interviuri in diferite locatii. Va spun sincer k inainte sa mearga acolo referintele au fost f f bune, am inteles ca este o scoala cu prestanta. Ma gandesc ca fata poate ii deformeaza sau mai bine zis nu-i spune adevarul tatalui deoarece am mai citit diferite opinii si toate sunt foarte bune. Eu as vrea sa stiu adevarul. Ma gandesc ca fata profita de faptul k familia nu cunoaste limba si nu poate lua legatura cu nimeni din staf. Plus ca cere bani f multi din pct meu de vedere (nejustificat) din moment ce au fost platite toate taxele inca dinainte de inceperea cursurilor.

Intamplator am aflat ca de fapt sunt mai multi romani care ar studia la aceasta scoala. (nu pot sa cred ca nu stiati) Incercati sa luati legatura cu parintii studentilor romani care mai sunt la HTMi si poate va lamuriti cat de cat. (desi cea mai buna optiune ramane sa vorbiti direct cu scoala, platiti un traducator)
Poze de la seara romanească la Institutul de management turistic si hotelier Sorenberg/Luzerna (28 septembrie 2012):
http://bern.mae.ro/gallery/966

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 05 Noi 2012 4:50 pm 
Neconectat
Admin

Adell scrie:
Intamplator am aflat ca de fapt sunt mai multi romani care ar studia la aceasta scoala.

20+

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 06 Noi 2012 7:39 am 
Neconectat
nou venit

Adell scrie:
Giorgia scrie:

Intamplator am aflat ca de fapt sunt mai multi romani care ar studia la aceasta scoala. (nu pot sa cred ca nu stiati) Incercati sa luati legatura cu parintii studentilor romani care mai sunt la HTMi si poate va lamuriti cat de cat. (desi cea mai buna optiune ramane sa vorbiti direct cu scoala, platiti un traducator)
Poze de la seara romanească la Institutul de management turistic si hotelier Sorenberg/Luzerna (28 septembrie 2012):
http://bern.mae.ro/gallery/966

da, asa este! aveti dreptate! din cate vad, totul pare in regula!! MULTUMESC!

Sus
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 23 mesaje ] 

Ora este UTC [ DST ]