Forumul românilor din Elveţia

Acum este Mie, 13 Dec 2017 8:25 am

Ora este UTC [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 18 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Intrebare pentru iubitorii de animale
MesajScris: Mie, 06 Noi 2013 11:29 am 
Neconectat
activ şi comunicativ

Am deschis acest subiect ca o posibiltate de informare despre activitatea ( si dificultatile ei :) ) de ajutorare a organizatiei Robi din Bucuresti. http://Www.4animals.ro
O prima intrebare pentru cunoscatori: pentru transportul animalelor de tot felul in Europa este nevoie de o inscriere intr-o banca de date europeana care se numeste TRACES. Cunoaste cineva in Bucuresti un veterinar acreditat care poate da aceasta aprobare? Ma puteti pune in legatura cu cineva, care cunoaste pe cineva.... :) ? Dorim sa transportam 3 ciini de la Robi catre o organizatie din Elvetia, care a gasit familii de adoptie ptr ei.
A doua intrebare: care este, dupa parerea voastra, cea mai buna metoda de transport a unor ajutoare pe care organizatia http://www.sternentiere.ch doreste sa le doneze (mincare pentru animale, cosulete etc) catre Bucuresti? As putea solicita o firma de transport cu autocarul sa transporte aceste pachete? Care este cea mai serioasa in domeniul pachetelor?
Va multumesc frumos pentru eventuale idei si raspunsuri. :o3

Sus
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Intrebare pentru iubitorii de animale
MesajScris: Mie, 06 Noi 2013 11:38 am 
Neconectat
tânără speranţă

Conny, felicitari! @};-

Nu pot raspunde niciuneia din intrebarile tale! Insa am una: pot sa fac copy/paste textului tau si sa il postez pe unele grupuri pe unde activez? Poate imi da cineva vreun semn!?

Merci, o zi faina!

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mie, 06 Noi 2013 11:57 am 
Neconectat
activ şi comunicativ

Multumesc de sprijin, Abramack, nu se stie de unde sare....ciinele :) te rog imprastie cit mai mult. Robi are si pagina pe facebook: dog shelter Robi.
As vrea sa gasesc organizatii care iau periodic ciini din Romania, ele au deja un canal legalizat. Va trebui sa ajung si eu la unul, apoi este mai simplu!
Asociatia elvetiana mi-a trimis un mail disperat in care mi-au descris pe 2 pagini nenumaratele incercari pe care le-au facut sa scoata ciinii legal din Romania (unul dintre ei are partea din spate paralizata si are deja aici o familie care il astepta si ii poate oferi conditii bune de viata.....)
Este incredibil cite bete inroate li se pun!

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mie, 06 Noi 2013 1:39 pm 
Neconectat
nou venit

Buna, Conny
Silvia Joita-medic veterinar-te poate ajuta cu eliberarea actelor necesare respectivilor catei. Pentru mai multe informatii, o poti contacta la adresa de e-mail:cabinet@veterinar-bucuresti.ro
Telefon mobil (+40)722 609 634. Succes!

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mie, 06 Noi 2013 9:29 pm 
Neconectat
membru de bază

Conny vezi MP pe FB

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mie, 06 Noi 2013 10:43 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

Multumesc frumos MIRIAM, am transmis adresa organizatiei Robi, sper sa poata rezolva, te tin la curent. @};-
Si tie, Giorgia, de asemenea :ymhug:

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Joi, 07 Noi 2013 12:11 am 
Neconectat
activ şi comunicativ

Bravo Conny, bravo fetelor! :)

Conny, la link-ul de mai jos, se gaseste un fisier cu o lista a medicilor veterinari aprobati/autorizati de catre ANSVSA conform regulamentului CE: http://www.cmvro.ro/ (eu nu pot sa-l deschid ca n-am instalat programul)

In legatura cu transportul de ajutoare , am vazut feedback-uri bune pentru cel care si-a facut publicitate aici: http://casa-romanilor.ch/forum/viewtopi ... =13&t=3244

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Vin, 08 Noi 2013 12:10 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

Multumesc frumos, Luminita. Sper ca sintem pe drumul cel bun si doamna doctor Joita sa ne poata ajuta cu inscrierea in TRACES. Este asa o bucurie sa gasesti compatrioti amabili si competenti!
MIRIAM, iti ramin indatorata pentru informatie!
In rest, lucrurile se misca, sintem deja 5 care ajutam financiar (inclusiv Giorgia). Se profileaza si un canal de trimitere de ajutoare si am ca plan B firma recomandata de Luminita. Multumesc!

Am vorbit cu mai multi colegi despre situatia groaznica a animalelor pe care am gasit-o in Bucuresti si unii m-au intrebat spontan..."dar nu putem sa ajutam si noi? Cit costa sa adoptam de la distanta un ciine? 200 de franci pe an?.... Dar asta nu e mult...cum sa fac sa dau banii? "
Am fost atit de placut impresionata de bunavointa de a ajuta. Dupa ce auzi atitea discutii intre romani despre " cum sa scapam mai repede de ei" a fost o gura de aer proaspat!
O zi frumoasa va doresc.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Vin, 08 Noi 2013 2:30 pm 
Neconectat
Admin

conny scrie:
Dupa ce auzi atitea discutii intre romani despre " cum sa scapam mai repede de ei"

Stand in Elvetia uitam prea usor ca romanul de rand sta mult mai jos in piramida lui Maslow decat elvetianul... de aceea sugerez ca cine vrea sa faca ceva, s-o faca pur si simplu fara a spera la aprobari sau incurajari din Romania.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Vin, 08 Noi 2013 2:37 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

Soterro scrie:
conny scrie:
Dupa ce auzi atitea discutii intre romani despre " cum sa scapam mai repede de ei"

Stand in Elvetia uitam prea usor ca romanul de rand sta mult mai jos in piramida lui Maslow decat elvetianul... de aceea sugerez ca cine vrea sa faca ceva, s-o faca pur si simplu fara a spera la aprobari sau incurajari din Romania.

Nu am inteles.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Vin, 08 Noi 2013 3:13 pm 
Neconectat
tânără speranţă

@Soterro...dar NOI... AICI... avem voie sa discutăm, să ne dăm cu părerea sau cu sfatul, sau cu implicarea....sau cu stângu-n-dreptu' ? :p

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Vin, 08 Noi 2013 8:19 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

@Soterro Eu nu auzisem de piramida asta, foarte interesant, merci!
Si da, asa e, romanii nu cred ca sint in partea de sus... :(
Eu una am inceput sa ajut animale de pe strada la 10 ani, pe atunci eram singura la mine pe strada, la mine in clasa... Asa ca zeci de ani am auzit numai batjocora si risete. Intre timp situatia s-a schimbat radical si in Romania. Sint foarte multi oameni care se ocupa activ de animale, nu mai este o exceptie sa ai un maidanez acasa si sa il plimbi in lesa, ceea ce ma bucura enorm.
Concluzie: eu sper cu postarile mele sa gasesc oameni care simt la fel cu mine in aceste lucruri, de aprobari sau incurajari din Romania nu am neaparata nevoie, dar e frumos daca vin, nu?

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Vin, 08 Noi 2013 8:32 pm 
Neconectat
membru de bază

Conny, ti-am postat topicul si aici:

https://www.facebook.com/AsociaiaRomano ... Strainilor

Poate ar fi bine sa vii cu un comentariu care sa explice oamenilor despre ce este vorba exact, pt ca din acest topic nu reiese decat ca ai 2 nelamuriri. Problematica initiala respectiv initiativa ta apare in celalalt topic...al Abrei.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Vin, 08 Noi 2013 8:50 pm 
Neconectat
Admin

conny scrie:
Asa ca zeci de ani am auzit numai batjocora si risete. Intre timp situatia s-a schimbat radical si in Romania.

Ei, nici occidentul nu s-a nascut cu protectia animalelor in brate, nici macar cu a mediului. PETA exista numai din anii 80, Greenpeace 70...

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Vin, 08 Noi 2013 9:32 pm 
Neconectat
membru de bază

Cand mai pui ca pe nemernicul de Waldmann l-au "terminat" pt ca "primar" fiind a omorat cainii taranilor...(Zürich 1489)

http://de.wikipedia.org/wiki/Hans_Waldmann

Imagine

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mie, 20 Noi 2013 10:26 am 
Neconectat
activ şi comunicativ

Azi, o amica de pe facebook mi-a transmis urmatorul mesaj:

Claudia Nicolae
Adoptia la distanta a unui caine costa 77 lei.
Anca Stefanescu: "In adaposturile de la Cernica si Butimanu, care au conditii ok si cainii sunt ingrijiti cum trebuie de personal, sunt caini sociali: ai caror stapani au murit sau plecat din tara, nu i-au mai vrut etc. Nu cei adunati de pe strada de hingheri. Primaria sect 2 (de care apartin aceste adaposturi) a decis astazi ca toti cei care nu vor fi adoptati vor fi eutanasiati. In total 700 de caini, care erau cumva protejati in aceste adaposturi, in care cainii erau mentinuti fara a le fi viata in pericol. Acum trebuie sa se supuna regulilor de la stat!
Tocmai am fost anuntata de directoarea adapostului public de la Butimanu (sector 2, ), ca toti cainii care nu vor fi adoptati (permanent sau la distanta), vor fi preluati de HINGHERI! Adica, eutanasiati, aplicandu-se legea in vigoare. Sunt multi, pui si catei tineri la Butimanu, prietenosi si foarte blanzi. Adoptati, va rog si de la Butimanu si de la Cernica! Sunt peste 700 de caini neadoptati in cele doua adaposturi, care vor fi luati de hingheri. Cine doreste sa adopte de la Butimanu, numarul directoarei Cecilia Nicolicescu este: 0726.761.830 / cecilianicolicescu@yahoo.com.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Joi, 21 Noi 2013 10:04 am 
Neconectat
activ şi comunicativ

Eu am adoptat de la distanta 2 ciini de la Butimanu, sora mea care locuieste in Bucuresti inca 4. Eu cred ca 250 de Franci pe an pentru o viata nu e mult.

La adapostul Robi "am" inca unul. Pentru acest adapost am cooptat inca citiva colegi. De la acest adapost vor ajunge in Elvetia 5 ciini. In ultimele saptamini m-am ocupat intensiv de aceasta problema, ce aceea am cam disparut din discutii, dar acum sintem in sfirsit, dupa nenumarate obstacole, de drumul cel bun. :o3

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Vin, 06 Dec 2013 10:42 am 
E frumos ca se pot adopta si de la distanta. Imi caut si eu de lucru in Elvetia si chiar ma gandeam ca daca reusesc, vreau, foarte mult, sa duc un caine in noua locuinta din Elvetia.

Sus

Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 18 mesaje ] 

Ora este UTC [ DST ]