Forumul românilor din Elveţia

Acum este Lun, 11 Dec 2017 4:11 pm

Ora este UTC [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 3 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Conditii emitere viza Lausanne
MesajScris: Dum, 08 Aug 2010 2:57 am 
Neconectat
nou venit

Salutarile mele tuturor membrilor, in primul rand :)

Am citit o parte din subiectele acestui forum si am fost incantata de majoritatea raspunsurilor prompte oferite de cei din Elvetia (sau nu, dupa caz).
Intentionez sa emigrez in luna septembrie in Lausanne. Voi emigra aici deoarece bunica mea se afla de cateva luni aici pt a lucra la o familie stabilita de cativa ani buni in aceasta localitate frumoasa, si doresc sa am parte de un nou inceput, lovindu-ma de prea multe situatii problematice in Bucuresti.
Sunt extrem de incantata de aceasta sansa si dabea astept sa ajung in Lausanne, insa trebuie sa recunosc faptul ca am cateva emotii referitoare la obtinerea vizei, deoarece nu prea cunosc care sunt conditiile exacte de acordare a vizei de sedere in Elvetia. Pentru inceput mi-ar face o mare placere sa lucrez in cadrul unei familii pentru a indeplini diverse sarcini (curatenie, baby-sitting, predare limba engleza copii, entertaining copii etc), mai ales ca am avut mai multe experiente cu copiii in Bucuresti la gradinita (predare engleza), la firme de petreceri private pt copii etc, si nu numai, lucrand si la alte companii multinationale pe diverse posturi in domenii ca: Organizari de targuri internationale, Customer Service (am enumerat toate acestea pentru a va face o idee). Am absolvit Facultatea de Psihologie iar acum sunt pe cale sa termin si masterul in Resurse Umane si Psihologie Organizationala-amandoua din cadrul Universitatii Bucuresti.
Tinand cont de toate aceste informatii personale, ce sanse am-de obtinere a vizei in Elvetia? Cat de utile sunt diplomele din Romania acolo? Am inteles ca nu sunt foarte importante, dar totusi va reprezenta un plus mai mare? Care ar fi principalele criterii pe care pun accentul in mod deosebit cei de la ambasada pentru obtinerea vizei?
Momentan, bunica mea nu mi-a gasit ceva de lucru (la o familie) in Lausanne, mai ales ca nu cunoaste limba franceza deloc, si din cate am inteles, familia la care sta momentan nu cred ca ar vrea sa se implice foarte mult in emigrarea mea acolo. Totusi, daca s-ar putea, ca de mult ar conta pentru mine sa se implice, si cum anume ar putea (in obtinerea vizei) ?
De asemenea, cine cunoaste Lausanne? Sau exista cineva din aceasta localitate ce ar putea sa ma ajute cu orice informatie referitoare la situatia economica a localitatii, la industrie, la stilul de viata?

Astept cu mare interes orice informatie imi puteti oferi, chiar si pe mail.
Va multumesc anticipat si va doresc sa aveti parte de zile frumoase :)

Andreea T. (24 ani)
Bucuresti, Romania
andreeapse@yahoo.com

Sus
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Conditii emitere viza Lausanne
MesajScris: Dum, 08 Aug 2010 8:25 am 
Neconectat
membru de bază

Buna Andreea,

am o nedumerire, bunica ta cum a..."obtinut viza " ?? :-\

Andreea9 scrie:
Intentionez sa emigrez in luna septembrie in Lausanne. Voi emigra aici deoarece bunica mea se afla de cateva luni aici pt a lucra la o familie stabilita de cativa ani buni in aceasta localitate frumoasa, si doresc sa am parte de un nou inceput, lovindu-ma de prea multe situatii problematice in Bucuresti.

aici ai informatiile utile:

http://www.casa-romanilor.ch/ghidul-con ... stein-2009

Sus
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Conditii emitere viza Lausanne
MesajScris: Dum, 08 Aug 2010 12:28 pm 
Neconectat
nou venit

Salut!

Sincera sa fiu nu stiu exact cum a obtinut viza, insa a obtinut-o pe 6 luni.
Oricum, am inteles ca pensionarii au mai mult credit in obtinerea vizei. Si probabil ca i-a facut o chemare familia la care sta in acest moment, ei fiind niste romani bogati si in varsta, stabiliti de foarte mult timp in Elvetia din cate stiu.
Multumesc pentru raspuns.
Mai astept orice alta informatie, chiar legata de Lausanne in sine.

O duminica placuta!

Andreea T.

Sus
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 3 mesaje ] 

Ora este UTC [ DST ]