Forumul românilor din Elveţia

Acum este Lun, 23 Oct 2017 10:07 pm

Ora este UTC [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 9 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Cazare Lausanne
MesajScris: Vin, 05 Aug 2011 10:19 am 
Neconectat
nou venit

Buna ziua,

Numele meu este Radu si din septembrie anul acesta voi incepe masteratul in Elvetia la EPFL. As dori, daca se poate, sa-mi spuneti cam cum as putea sa inchiriez o garsoniera pentru 2 persoane, si daca stiti cam unde ar fi mai avantajos sa locuiesc. Eu ma gandisem inclusiv la Fribourg. De altfel, daca aveti orice ponturi legate de inchirieri in zona respectiva, le ascult caci sunt un pic ingrijorat.

O zi buna,
Radu

Sus
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Cazare Lausanne
MesajScris: Vin, 05 Aug 2011 11:28 am 
Neconectat
nou venit

Eu locuiesc in Lausanne cu sotul si bebeul. In Lausanne este incredibil de scump, vad insa ca te intereseaza sa cauti pe o arie mai intinsa. Cu ce-as putea sa ajut sunt doar niste adrese pe internet unde poti eventual sa cauti orientativ.

1) www.homegate.ch

2) www.comparis.ch

3) www.anzeiger.ch

4) www.newhome.ch

Bafta multa atat la cautarea de locuinta cat si la master.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Vin, 05 Aug 2011 11:48 am 
Neconectat
nou venit

Va multumesc pentru raspuns. Ati putea sa-mi dati un sfat cu privire la orasele in care as putea locui si face naveta catre lausanne?

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 16 Aug 2011 10:11 am 
Neconectat
nou venit

Scuze pentru intarzierea cu care va raspund.

Este foarte important de stiut ca in Elvetia transportul este foarte bine pus la punct. Se circula foarte bine cu trenul intre orase, astfel incat a face naveta este ceva foarte normal si foarte des utilizat de multi oameni. Este insa scump, cum e de altfel totul in Elvetia, insa acum nu stiu de ce beneficii aveti dvs. parte ca si masterand. Aici trebuie sa va interesati.

Cat despre orasele in care puteti gasi cazare mai ieftina, sincer, habar n-am. Trebuie sa analizati site-urile pe care vi le-am propus, sa faceti o comparatie, etc. dar luati in considerare si faptul ca daca gasiti cazare mai ieftina intr-un orasel mai indepartat, va trebui sa faceti naveta si va va costa desigur si transportul.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 16 Aug 2011 10:23 am 
Neconectat
nou venit

Va multumesc pentru raspuns si va mai stresez cu o intrebare. Am inteles ca e destul de complicat de inchiriat in elvetia, fiind nevoie chiar de o recomandare de la cineva din elvetia. Este adevarat?

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 16 Aug 2011 10:38 am 
Neconectat
Admin

Prima inchiriere e de obicei cea mai dificilă, pentru că nu există referinţe din Elveţia, referinţe de la locuinţa anterioară. Şi dacă firma imobiliară are de ales dintre zeci de candidaţi, cu siguranţă se va orienta către cei care sunt deja în Elveţia.

Recomandarea este mai mult o asigurare formală că eşti serios/serioasă, că poţi plăti chiria, etc etc.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 16 Aug 2011 4:18 pm 
Neconectat
nou venit

Totusi ar trebui sa existe si in cazul de fata o posibilitate sa inchiriati. Din pacate nu cunosc nici eu toate aceste detalii dar o sa ma mai interesez sa vedem ce mai aflu.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Joi, 18 Aug 2011 9:56 pm 
Violetta scrie:
Totusi ar trebui sa existe si in cazul de fata o posibilitate sa inchiriati. Din pacate nu cunosc nici eu toate aceste detalii dar o sa ma mai interesez sa vedem ce mai aflu.

Pana la urma, pe proprietar il intereseaza sa stie daca poti plati. Deci: o recomandare cum ca lucrezi si unde...

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 30 Aug 2011 8:19 am 
Neconectat
Admin

Am cules un mesaj de pe lista de mail a studentilor din Lausanne

"Salutare tuturor,

Sunt in mijlocul febrei cautarii unei locuinte in Lausanne. Am gasit un apartament foarte fain in Echallens. Este la 200m de gara, implica jumatate de ora de mers cu trenul pana in centrul Lausanne-ului. Apartamentul este absolut superb, 2 camere + living imens, bucatarie super dotata. (Are chiar si semineu!)

Acolo pot locui lejer 3 persoane, asadar caut unul sau doi romani sa putem prelua repede apartamentul. (Important: Nu este printr-o agentie!!! Facem contract direct cu proprietarul.)

Pretul este de 1700 CHF/mo - un pic cam scump, dar merita total. Eu sunt dispus sa intru in contract si in 2 si in 3 persoane.

Daca in schimb, aveti voi alte oferte si nu aveti oameni, you know where to knock :-).

Toate cele bune,
Alex
Fişiere ataşate:
alex_ichim.jpg
"

Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.

Sus
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 9 mesaje ] 

Ora este UTC [ DST ]