Forumul românilor din Elveţia

Acum este Dum, 22 Oct 2017 8:07 pm

Ora este UTC [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 13 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Un sfat in cunostiinta de cauza va rog!
MesajScris: Dum, 13 Oct 2013 9:20 am 
Neconectat
nou venit

Buna ziua tuturor! Ma numesc Cristian Ciulacu si sunt in Elvetia de cca. 3 luni in cantonul Vaud. In momentul de fata lucrez printr-o agentie de plasare a fortelor de munca (New Work este numele agentiei), agentie care mi-a si gasit un loc de munca aici. In prima faza am avut un contract determinat (3 luni) cu aceasta agentie, iar in momentul actual acestia mi-au facut un contract pe termen nedeterminat, acum,totodata, acestia oferindu-mi si formularele necesare pt. a-mi depune cererea pt. permisul de sejur la primaria localitatii in care locuiesc in momentul de fata, in speta Corcelles-pres-Payerne (formularul se numeste "Demande d'un titre de sejour UE/AELE pour l'exercice d'un activite de plus de 3 mois dans le Canton de Vaud). Pe langa cartea de identitate romaneasca, eu posed si carte de identitate italiana (pe langa Belgia de unde am venit aici acum 3 luni si unde locuiesc de 2 ani, am locuit si in Italia cativa ani, unde m-am si pus in legalitate inca de la inceput), carte de identitate care nu imi atesta insa cetatenia italiana, ci care, de fapt, atesta faptul ca sunt rezident in Italia. Ei au ales dintre documentele mele romanesti, belgiene si italiene, sa imi faca contractul pt. cele 3 luni pe documentul de identitate italian, iar acum mi-au facut formularul susmentionat tot folosind cartea de identitate italiana, recomandadu-mi sa merg pe aceasta pista. Ideea este ca nationalitatea mea este aceea de roman insa ei mi-au scris in toate documentele la rubrica "nationalitate" (ITA). In momentul de fata stau in dilema daca sa depun documentatia in acest mod (cum au intocmit-o ei) sau sa declar ca de fapt sunt de nationalitate roman si nu italian cum au lasat ei sa se inteleaga din documentatie. V-as ruga deci ca, cine este in cunostiinta de cauza cu aceasta speta, sa-mi dea un sfat in ceea ce priveste modul in care ar fi indicat sa "atac" aceasta problema. Nu as vrea ca, in loc sa-mi formez o situatie favorabila aici, dimpotriva, sa imi creez de fapt probleme. Nu cunosc prea multe despre legislatia elvetiana in domeniu, asadar nu as dori sa imi creez o situatie defavorabila si sa imi atrag vreun soi de probleme. Va multumesc anticipat tuturor celor care isi vor rupe o farama din timpul lor pt. a-mi aduce niste eventuale lamuriri in ceea ce priveste modul in care ar trebui sa actionez in continuare. Va doresc tuturor o zi cat se poate de buna si mult succes in tot ceea ce faceti.

Cu prietenie,

Ciulacu Cristian

Sus
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Un sfat in cunostiinta de cauza va rog!
MesajScris: Dum, 13 Oct 2013 4:26 pm 
Neconectat
Admin

Nu esti cetatean italian, deci a declara altceva inseamna...

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Dum, 13 Oct 2013 5:10 pm 
Neconectat
nou venit

Soterro scrie:

Eu nu am declarat nici o clipa asa ceva. Eu am explicat exact situatia celor de la agentie prezentandu-le totodata toate documentele pe care le am in posesie. Ei sunt cei care au decis sa mearga pe varianta cu actele de Italia. Pana acum am avut un contact cu ei pe 3 luni, iar atestatul de anuntare a unei activitati lucrative cu un angajator elvetian mi l-au cerut si obtinut de la "Service de l'industrie, du commerce et du travail" tot cu cartea de identitate italiana, fara sa imi fi fost semnalata nici o problema. Acum tot ei mi-au pregatit documentatia pe care eu trebuie sa o depun la primarie si mi-au atasat din nou copii dupa CI de Italia. Eu mai trebuie acum sa anexez doar copii dupa polita de asigurare ( pe care am solicitat-o online de la ASSURA de Luni insa, dupa ce mi-au trimis un mail ca au primit cererea mea si ca datorita faptului ca sunt aglomerati va dura 3-4 zile lucratoare pana imi vor trimite polita, pana acum nu am primit-o inca), de asemenea mi-au zis sa mai am 2 foto si suma de 85 de franci cash. Deci, practic, eu nu am ascuns nimic, nu am declarat nimic fals si nu am intocmit personal absolut niciun document pana acum. Totusi...

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 14 Oct 2013 10:42 am 
Neconectat
activ şi comunicativ

Salut Cristian!
Mie imi pare curios ca cei de-aici ti-au propus aceasta pista. Poate ca nu iei in considerare toate aspectele (ei luându-le :) ).
Nu cumva ei au in vedere faptul ca tu ai putea obtine cetatenia (sau ma rog, ca sunt "requisiti per ottenerla"? ) . Aici ar intra in discutie daca esti casatorit cu o cetateana italiana, de ex.
Arunca o privire aici: http://www.respi.it/?page_id=2180 . Cine stie, poate te regasesti in una dintre situatiile expuse.
Mult succes! :)

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 14 Oct 2013 6:20 pm 
Neconectat
nou venit

luminita scrie:
Salut Cristian!
Mie imi pare curios ca cei de-aici ti-au propus aceasta pista. Poate ca nu iei in considerare toate aspectele (ei luându-le :) ).
Nu cumva ei au in vedere faptul ca tu ai putea obtine cetatenia (sau ma rog, ca sunt "requisiti per ottenerla"? ) . Aici ar intra in discutie daca esti casatorit cu o cetateana italiana, de ex.
Arunca o privire aici: http://www.respi.it/?page_id=2180 . Cine stie, poate te regasesti in una dintre situatiile expuse.

Multumesc mult Luminita pt. intentia pozitiva de a ma ajuta insa, din pacate, nu ma regasesc in niciuna din situatiile expuse pe pagina respectiva... Eu in Italia am stat circa 3 ani cu intreruperi de cateva luni cand ma deplasam la anumite santiere din Franta. In ultimul an de sedere acolo am solicitat carte de identitate (care de fapt atesta rezidenta in Italia... este identica ca aspect cu cea a cetatenilor italieni insa pe ea este scris ca nationalitatea este aceea de "roman" si totodata ca nu are valoare in afara tarii, respectiv Italia). Dupa Italia am plecat in Belgia unde am stat pana acum 3 luni cand am venit aici. Din Belgia am aplicat la joburi in Elvetia. Aceasta agentie s-a aratat interesata de mine, m-au chemat la un interviu acum circa 4-5 luni in urma, ocazie cu care mi-au facut un dosar cu copii dupa toate documentele de stare civila si identitate pe care le posed (inclusiv cartea de identitate de Italia si permisul de sedere din Belgia) si, de asemenea, dupa toate certificatele de calificare pe care le am... Dupa vreo 2 saptamani de la interviu au inceput sa ma sune cu propuneri de joburi, din care in cele din urma, am picat de acord asupra unuia care era mai de lunga durata... Am venit aici, m-am prezentat la agentie in ziua stabilita, am semnat un contract pe 3 luni si mi-au dat aprobarea de a munci in Elvetia dupa care m-au dus la locul de munca, unde de altfel activez si in prezent. Cand m-am prezentat la agentie mi-au spus ca n-au reusit sa-mi obtina aprobarea de a lucra in Elvetia pe permisul de sejur din Belgia si atunci au folosit cartea de identitate italiana caci cu cartea de identitate romana nu e nici o sansa pana in 2016. Acum au trecut cele 3 luni, m-au chemat din nou la agentie unde ma asteptau sa semnez un contract cu agentia pe durata nedeterminata, mi-au dat formularul(care era deja completat de ei) pe care trebuie sa-l depun la primaria din localitatea unde locuiesc in prezent, copie deja facuta dupa cartea de identitate italiana, copie dupa aprobarea de a presta activitati lucrative in Elvetia, si mi-au zis ca eu mai trebuie doar sa anexez o copie dupa asigurarea de sanatate pe care va trebui sa o fac aici si 2 foto. De data aceasta am incercat sa expun cat mai detaliat situatia, pt. a fi cat mai pe deplin analizata de cei care vor binevoi a o face si carora le multumesc de pe acum... O seara placuta tuturor! :D

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 15 Oct 2013 8:30 am 
Neconectat
nou venit

milicianous scrie:
luminita scrie:
Salut Cristian!

Multumesc mult Luminita pt. intentia pozitiva de a ma ajuta insa, din pacate, nu ma regasesc in niciuna din situatiile expuse pe pagina respectiva... Eu in Italia am stat circa 3 ani cu intreruperi de cateva luni cand ma deplasam la anumite santiere din Franta. In ultimul an de sedere acolo am solicitat carte de identitate (care de fapt atesta rezidenta in Italia... este identica ca aspect cu cea a cetatenilor italieni insa pe ea este scris ca nationalitatea este aceea de "roman" si totodata ca nu are valoare in afara tarii, respectiv Italia). Dupa Italia am plecat in Belgia unde am stat pana acum 3 luni cand am venit aici. Din Belgia am aplicat la joburi in Elvetia. Aceasta agentie s-a aratat interesata de mine, m-au chemat la un interviu acum circa 4-5 luni in urma, ocazie cu care mi-au facut un dosar cu copii dupa toate documentele de stare civila si identitate pe care le posed (inclusiv cartea de identitate de Italia si permisul de sedere din Belgia) si, de asemenea, dupa toate certificatele de calificare pe care le am... Dupa vreo 2 saptamani de la interviu au inceput sa ma sune cu propuneri de joburi, din care in cele din urma, am picat de acord asupra unuia care era mai de lunga durata... Am venit aici, m-am prezentat la agentie in ziua stabilita, am semnat un contract pe 3 luni si mi-au dat aprobarea de a munci in Elvetia dupa care m-au dus la locul de munca, unde de altfel activez si in prezent. Cand m-am prezentat la agentie mi-au spus ca n-au reusit sa-mi obtina aprobarea de a lucra in Elvetia pe permisul de sejur din Belgia si atunci au folosit cartea de identitate italiana caci cu cartea de identitate romana nu e nici o sansa pana in 2016. Acum au trecut cele 3 luni, m-au chemat din nou la agentie unde ma asteptau sa semnez un contract cu agentia pe durata nedeterminata, mi-au dat formularul(care era deja completat de ei) pe care trebuie sa-l depun la primaria din localitatea unde locuiesc in prezent, copie deja facuta dupa cartea de identitate italiana, copie dupa aprobarea de a presta activitati lucrative in Elvetia, si mi-au zis ca eu mai trebuie doar sa anexez o copie dupa asigurarea de sanatate pe care va trebui sa o fac aici si 2 foto. De data aceasta am incercat sa expun cat mai detaliat situatia, pt. a fi cat mai pe deplin analizata de cei care vor binevoi a o face si carora le multumesc de pe acum... O seara placuta tuturor! :D

Un sfat prietenesc:nu-i corect ce au de gand sa faca ce-i care depun actele,iar cand acestea vor fi verificate,cererea ta e posibil sa ajunga (in cel mai bun caz) un gemotoc de hartie aruncat la cos!Gaseste alta solutie!Mult succes! %%-

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 15 Oct 2013 9:37 am 
Neconectat
activ şi comunicativ

milicianous scrie:
Soterro scrie:

Citat:
Eu nu am declarat nici o clipa asa ceva. Eu am explicat exact situatia celor de la agentie prezentandu-le totodata toate documentele pe care le am in posesie. Ei sunt cei care au decis sa mearga pe varianta cu actele de Italia.

Adica mai pe sleau agentia a comis un fals în acte si dumneavoastra odata ce acceptati situatia (si semnati un document elvetian în care nationalitatea este mentionata ca italian) sunteti complice (chiar daca nu ati completat personal documentul) stiind bine ca documentul de identitate italian nu are de fapt nici o valoare juridica în afara Italiei (în afara dreptului la circulatie prin spatiul Schengen)...

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mie, 16 Oct 2013 9:59 pm 
Neconectat
tânără speranţă

Parerea mea.
Dupa cate am inteles ai contract de munca pe nedeterminat. Ai drept de munca .
Poti merge linistit si depune actele pentru permisul de sejour singur fara agentie. Si cu actele romanesti.

Dupa noroc o sa primesti permis L , sau B:)

"copie dupa aprobarea de a presta activitati lucrative in Elvetia, " asta e dreptul de munca. E facut in baza CI italiene?

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Joi, 17 Oct 2013 6:24 am 
Neconectat
nou venit

derkleine scrie:
"copie dupa aprobarea de a presta activitati lucrative in Elvetia, " asta e dreptul de munca. E facut in baza CI italiene?

Salut! Aprobarea de a presta activitati lucrative este facuta in baza CI italiene si este pentru primul contract (acela pe 3 luni si care mi-a expirat pe data de 12 Oct.). Contractul pe termen nedeterminat este incepand cu data de 13 Oct. si mi-au zis ca daca voi fi eventual controlat e bine sa am deja depuse actele pentru cererea de permis de sejur, si sa spun acest lucru cand voi fi intrebat. Mi-au zis ca cei care vor efectua eventualul control vor verifica daca e adevarat acest lucru si totul va fi in regula. Problema este ca inca n-am primit asigurarea de sanatate ca sa pot face acest lucru. Oricum am fost ieri la primaria din localitatea unde locuiesc si m-am declarat pe raza comunei iar acestia mi-au eliberat o dovada in acest sens. Si la primarie le-am zis ca sunt roman dar mi s-a recomandat de catre agentie sa folosesc documentele italiene. Acestia n-au avut nici o obiectiune si mi-au luat astfel hartiile, chiar si dosarul incomplet pt. cererea de permis de sejur, ramanand ca atunci cand voi avea-o, sa aduc si asigurarea de sanatate. Deci, oricum, "Alea iacta est!" :))) De acum incolo voi vedea ce se va mai intampla... Vad ca nici o autoritate de aici, inca, nu a avut nici o obiectie pana acum... Sa vedem de acum incolo... Multumesc mult pt. parere... :D

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Joi, 17 Oct 2013 10:00 am 
Neconectat
Admin

Chestia o sa tina pana in momentul in care cineva va realiza ca CI italiana nu inseamna cetatenie italiana, asa cum prefera agentia sa lase sa se creada. Dar ce-i pasa agentiei de plasare daca tu iei interdictie (daca nu cumva esti luat la penal pentru declaratii false), sau daca viitorul tau angajator plateste amenzi ca te-a angajat ilegal? Agentia isi ia comisionul si gata, fara nici o raspundere. Iar daca-i intreaba cineva, o sa zica ca doar tu le-ai dat actele. Sau cumva credeai ca pentru binele tau o fac?

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Joi, 17 Oct 2013 10:49 am 
Neconectat
activ şi comunicativ

milicianous scrie:
Contractul pe termen nedeterminat este incepand cu data de 13 Oct. si mi-au zis ca daca voi fi eventual controlat e bine sa am deja depuse actele pentru cererea de permis de sejur, si sa spun acest lucru cand voi fi intrebat. Mi-au zis ca cei care vor efectua eventualul control vor verifica daca e adevarat acest lucru si totul va fi in regula.

Asta e o minciuna gogonata - "cei car vor verifica" vor sti ca un cetatean român nu poate (înca) sa înceapa munca înainte de a fi aprobat permisul de sejur.... si totul va fi orice numai în regula nu.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Joi, 17 Oct 2013 10:55 am 
Neconectat
tânără speranţă

Nu permisul de sejour.
Permisul de munca. Eu cand am venit , am avut permis de munca, si nu am putut lucra pana nu am depus actele pentru permis de sejour.
Care a venit dupa 1 luna :)

Oricum aici e ceva putred cu CI Italiana :) sper sa fie totul ok anyway.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 04 Noi 2013 7:06 pm 
Neconectat
nou venit

Multumesc tuturor celor care au incercat sa ma ajute aici... Am rezolvat problema, asadar din punctul meu de vedere consider topicul inchis (pt. admini). Succes tuturor si zile insorite... :D Ne vedem pe alte topicuri sau... cine stie? :)))

Sus
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 13 mesaje ] 

Ora este UTC [ DST ]