Forumul românilor din Elveţia

Acum este Lun, 23 Oct 2017 10:24 pm

Ora este UTC [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 3 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Salut si bine v-am gasit
MesajScris: Dum, 10 Oct 2010 12:33 pm 
Salut si bine v-am gasit, abia acum m-am inscris pe forum, si as avea cateva intrebari la care, in limita timpului d-voastra disponibil, imi puteti da ceva raspunsuri.
Am stat in Italia 4 ani, Milano, acum sunt in Romania, si cautand de munca, am gasit ceva in Elvetia, cantonul Ticino. Cei de acolo mi-au spus ca imi trimit maine pe mail o cerere de angajare, cerere care sa o prezint ambasadei Elvetiei pentru a intreba care sunt demersurile necesare. Ei nu stiu daca pentru a ma angaja pe mine pot face demersurile necesare acolo inainte sau dupa ce primesc un raspuns de la ambasada elvetiana.
Eu unul sunt un ceata de tot.........................ma puteti lamuri cu ceva informatii?
Va multumesc anticipat.
:-?

Sus

Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Salut si bine v-am gasit
MesajScris: Vin, 11 Noi 2011 9:54 am 
Neconectat
nou venit

Bună, acum m-am înscris pe forum. Vă salut pe toti. Am si eu câteva intrebari, referitoare la dreptul de munca al românilor in Elveţia. Mai intâi, să mă prezint: mă numesc Adrian, am 36 de ani si doresc să plec în Elveţia împreună cu familia mea (soţia şi fiica ,de 2 anişori), am găsit un angajator care vrea să ne facă acte, mai întâi a zis că trebuie să facă o cerere la primăria din Lugano. Jobul este de administrator al unei case de vacanţă. Ar putea cineva să-mi spună cât ar dura, până să primim răspunsul la această cerere şi dacă avem vreo şansă să fie pozitiv? Vă mulţumesc anticipat şi vă doresc numai bine.

Sus
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Salut si bine v-am gasit
MesajScris: Mie, 30 Noi 2011 10:16 pm 
Neconectat
nou venit

Adrian, mult succes. Cred ca angajatorul trebuie sa doreasca foarte mult sa te ia, pentru ca are de convins autoritatile ca nu a gasit nici un elvetian sau un EU 25 care sa fie potrivit si sa vrea sa lucreze pentru el. Nu e imposibil. Cauta prin forum, vei gasi multe comentarii despre permise de munca in Elvetia si diversele experiente ale celor de aiCI.
In Berna unde sunt eu, din cate stiu eu angajatorul trebuie sa faca carere la departamentul economic al cantonului, apoi daca de acolo primeste OK poti sa depui actele pentru permis de rezidenta in localitatea unde locuiesti / vei locui.

Sus
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 3 mesaje ] 

Ora este UTC [ DST ]