Forumul românilor din Elveţia

Acum este Mie, 18 Oct 2017 2:44 am

Ora este UTC [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 5 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: loc de munca in ticino
MesajScris: Mar, 29 Noi 2011 1:21 am 
Neconectat
nou venit

buna sant din timisoare si am locuit multi ani in italia anul acesta an vara al fost in ticino sa-mi caut ceva de munca . de munca este dar e greu cu actele.pt ca nimeni nu vrea sa se complice cu cine nu are permis de munca. stie cineva vreo solutie?
domeniul nu conteaza daca nu este nevoie de o pregatire specifica.

Sus
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: loc de munca in ticino
MesajScris: Mar, 29 Noi 2011 9:13 am 
Neconectat
activ şi comunicativ

kimmy scrie:
buna sant din timisoare si am locuit multi ani in italia anul acesta an vara al fost in ticino sa-mi caut ceva de munca . de munca este dar e greu cu actele.pt ca nimeni nu vrea sa se complice cu cine nu are permis de munca. stie cineva vreo solutie?
domeniul nu conteaza daca nu este nevoie de o pregatire specifica.

DAAAA, unde si ce? :shock: Sa le spun celor care cauta ca disperatii!

kimmy, uite cum stau realmente lucrurile in Ticino:
- e cam pe la coada dpv al dezvoltarii economice
- salarii scazute
- somaj ridicat
- e un canton de DREAPTA! stii ce inseamna asta? e contra strainilor, din cauza ca sunt mult prea multi transfrontalieri aici
- e greu, foarte greu - dar nu imposibil - sa primesti un contract, respectiv permis de munca, intr-un canton cu un procent ridicat de somaj si de transfrontalieri
- mentalitatea angajatorilor difera in functie de originile lor: daca sunt latini, alergi cat 2 pentru putini bani; daca sunt germanici, trebuie sa fii disciplinat la munca
- nu incerca la negru! daca te-au prins (sansele sunt ridicate) nu mai vezi Elvetia decat in poze pentru cativa ani buni :hoo:

In rest, e un canton frumos, cu soare, cu lume mai destinsa si mai frumoasa decat in alte parti, se mananca bine :))

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 29 Noi 2011 10:47 am 
Neconectat
nou venit

ai dreptate ca sant un pic contra strainilor ,am vazut asta cand am fost acolo. dar locuri de munca am gasit doar ca nu aveam permis.speram sa gasesc italieni care au activitati acolo sa ma rog strain ca au alta viziune despre straini.
e adevarat ca in partea germana e cea mai scazuta rata a somajului si se castiga cel mai bine dar nu stiu germana. eu vorbesc italiana si engleza.procedura legala stiu care e ca m-am interesat cand am fost acolo, dar trebuia bunavointa din partea unui patraon. stiu ca exista ceva acte de 90 de zile ceva pe cont propriu timp in care trebuie sa-ti faca cineva contract si sa fie aprobat la belinzona.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 29 Noi 2011 5:19 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

kimmy scrie:
ai dreptate ca sant un pic contra strainilor ,am vazut asta cand am fost acolo. dar locuri de munca am gasit doar ca nu aveam permis.speram sa gasesc italieni care au activitati acolo sa ma rog strain ca au alta viziune despre straini.

daaa, stim ce parere au italienii despre romani! :))

mi s-a intamplat pe aici sa aud: "ce, tu esti romanca? nu credeam, pentru ca noi avem o alta imagine despre romani"

iar despre cum te trateaza angajatorii latini aici, am scris mai sus:"mentalitatea angajatorilor difera in functie de originile lor: daca sunt latini, alergi cat 2 pentru putini bani."
in ce sector ai gasit de munca?

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mie, 30 Noi 2011 12:27 pm 
Neconectat
nou venit

la un restaurant ajutor in bucatarie si spalt vase ,in constructii,portar si om de serviciu la un bloc cu 10 apartemente.
si italienii sant tot straini acolo si nici pe ei nu ai vad bine elvetienii chear daca vorbesc aceeasi limba
cand am fost in vara prin fiecare ziar scria ca sant prea multi frontalieri
daca as reusi sa-mi fac acte nu m-ar interesa parerea celor de la lega de cacat ai ticinezilor
si in italia este lega nord,dar daca iti vezi de ale tale nu conteaza parerea lor.

Sus
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 5 mesaje ] 

Ora este UTC [ DST ]