Forumul românilor din Elveţia

Acum este Vin, 20 Oct 2017 3:33 pm

Ora este UTC [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 29 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Permis de conducere international
MesajScris: Mar, 24 Ian 2012 4:49 pm 
Neconectat
tânără speranţă

Buna ziua tuturor,
e util sa cer si permisul de conducere international ?
Sau cu cel elvetian se pot conduce masini in strainatate, de exemplu in vacanta ?
Din cite am citit eu pare ca ptr. a conduce in strainatate o masina inmatriculata tot in strainatate (de exemplu masini inchiriate in vacanta sau imprumutate de la prieteni) trebuie sa ai permis international.
E adevarat ?
Multumesc.
A.C.

Sus
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Permis de conducere international
MesajScris: Mie, 25 Ian 2012 9:23 am 
Neconectat
tânără speranţă

Nu inteleg la ce te referi cand spui "permis de conducere international". Permisul romanesc este international (sau cel putin european) iar cel elvetian la fel. Pentru rezidenti in CH (detinatori de permis de sedere pe termen mai lung de 1 an) exista reguli de schimbare a permisului dupa 1 an dar asta s-a mai discutat si clarificat pe forum. Alte tipuri de permis nu stiu sa existe la ora actuala.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mie, 25 Ian 2012 10:39 am 
Neconectat
tânără speranţă

Buna Marian,
pe site-ul biroului de circulatia din canton Ticino scrie ca ptr. a conduce in strainatate masini cu numar strain trebuie sa ai permis international.
Masina cu numar elvetian se poate conduce in strainatate cu permisul elvetian "normal", dar daca in strainatate inchiriezi o masina (deci cu numar strain) trebuie sa ai permis international. In plus zic ca acest permis international insoteste permisul elvetian national, nu poate sa-l inlocuiasca.
Dar voi in Romania ati condus masini cu numar romanesc ?
V-a controlat polizia permisul si a acceptat permisul elvetian ?
Multumesc ptr. atentie.
A.C.

Ultima oară modificat de dac68 pe Mie, 25 Ian 2012 3:30 pm, modificat 1 dată în total.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mie, 25 Ian 2012 12:56 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

Salut,
Am facut ceva "sapaturi" pe net, insa in afara de asta : http://www.tcs.ch/travel/it/home/reisei ... glet3.html , nu am gasit nimic relevant.
Prin urmare, TCS spune "Licenza di condure svizzera riconosciuta" (permisul de conducere elvetian este recunoscut. ) :)

....Mai spun ca este recomandabila vaccinarea contra hepatitei A :-\

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mie, 25 Ian 2012 1:26 pm 
Neconectat
tânără speranţă

Multumesc Luminita,
deci cel putin in Romania permisul elvetian normal e acceptat.
In ceea ce priveste Italia (vazind si posibilitatea de a ne afla in Italia) situatia e neclara: pare ca anumite firme de inchirieri masini refuza sa-ti dea masina daca nu ai carnet international, altele accepta. Daca situatia e la fel si cu politistii (unii zic da, altii ba) mai bine fac si permisul international.
Multumesc inca o data si va urez o zi buna
A.C.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mie, 25 Ian 2012 2:22 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

dac68 scrie:
Multumesc Luminita,
deci cel putin in Romania permisul elvetian normal e acceptat.
In ceea ce priveste Italia (vazind si posibilitatea de a ne afla in Italia) situatia e neclara: pare ca anumite firme de inchirieri masini refuza sa-ti dea masina daca nu ai carnet international, altele accepta. Daca situatia e la fel si cu politistii (unii zic da, altii ba) mai bine fac si permisul international.
Multumesc inca o data si va urez o zi buna
A.C.

...Interpretabil. Pe site spun ca "licenza di condure svizzera, riconosciuta".
La "autonoleggio" scrie : "Licenza svizzera di condurre riconosciuta; alcune compagnie esigono che sia stata ottenuta da più di 1 anno.
Età minima: da 21 a 25 anni, secondo la compagnia e il tipo di veicolo
. Una carta di credito è necessaria."
E posibil sa se refere mai cu seama doar la "vârsta " conducatorului auto.

In ceea ce priveste firmele de inchiriere, sunt si pe-acolo ca ciupercile dupa ploaie. Poti gasi imediat alta. :)

Jumatatea mea mai buna nu a avut niciodata probleme de genu' asta cu politia.
...Acum, cum crezi tu! Eu cu siguranta nu mi-as lua un permis international.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mie, 25 Ian 2012 2:26 pm 
Neconectat
Admin

Ce-i aia "permis de conducere international"? De unde stiu daca am unul international sau nu?

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mie, 25 Ian 2012 2:41 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

Soterro scrie:
Ce-i aia "permis de conducere international"? De unde stiu daca am unul international sau nu?

..de pilda, in Ro doar ACR-ul elibereaza genu' asta de permis. :D :D :D (ceea ce implica alti bani , alta distractie, in sensu' ca tre' sa devii membru ACR cu cotizatia la zi ;;) )

Permisul de conducere international este fructul a doua "adunari", una pare-mi-se la Geneva in 1929, alta la Viena in 1968 -parca (acu' n-am timp si nervi sa caut :D ). La Geneva si la Viena s-au semnat de catre diverse tari acorduri conform carora, conducatorii auto pot "executa conducere" in alte tari decât in cea de origine, daca se afla in posesia unui asemenea permis care este tradus in vreo 17 limbi.
Unele tari au aderat la aceste conventii, altele ba.

Last Edit: Am uitat sa precizez ca acest permis are exact efectul unei frectii la picior de lemn in absenta permisului "national", mai precis al celui eliberat de catre tara in care respectivu' isi exercita dreptul de a fi conducator auto. :D

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mie, 25 Ian 2012 3:48 pm 
Neconectat
tânără speranţă

Soterro,
Luminita, cu amabilitatea ei recunoascuta m-a anticipat si ti-a raspuns.
Permisul international e un permis tradus in 7 limbi si oricum e scris clar "permis international".
Dureaza 3 ani (mi se pare costa 40 CHF).
Am auzit ca persoane cu carnet CH nu au putut inchiria masina in Italia. Cum zice Luminita, poti alege alta firma. Dar daca intilnesti un politist care e convins ca trebuie sa ai permis international, nu vreau sa pierd timpul pina il conving ca nu are dreptate.
Experienta mea personala: la un birou public din Italia intreb daca am dreptul la o anumita "chestie". Doamna imi raspunde ca nu am dreptul . Ma informez pe net, vad ca am dreptul si ma intorc la ea cu informatii precise. Imi raspunde ca aceste lucruri ea le cunoaste bine, ptr. ca acel manual il cunoaste la memorie si ca este Biblia dupa care lucreaza....Enervata, fac aceeasi intrebare in scris, oficiala. Miracol: raspunsul e ca am dreptul, deci aveam dreptate eu. Ma intorc iar la cucoana, crezind ca raspunsul era de la un coleg de-al ei si deci vroiam sa o anunt ca in mod oficial am dreptate.
Mi-a raspuns RASTITA ca stie, ptr. ca ea insasi mi-a raspuns. N-am inteles de ce trebuia sa se rasteasca, vazind ca mi-a dat de 2 ori informatii gresite si ca a treia oara cind mi-a raspuns corect nici macar nu s-a semnat. Acea "chestie" avea valoarea de 6800 de euro pe care i-as fi pierdut daca ma incredeam in acea functionara. Si cam peste tot e asa.
Deci vazind ca voi circula cateodata in Italia, voi face si permisul international.
O zi buna
A.C.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mie, 25 Ian 2012 5:15 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

Permisul international (cel putin în Europa) îsi avea rostul pe vremea când tarile faceau fiecare permisul pe limba lor, pe formatul lor, si puneau în el cam ce li se parea lor necesar. Acum perimsul format carte de credit e standardizat în toata Europa, si nu se mai streseaza nimeni (inclusiv politia) cu cel international.

Al meu a mers fara versiunea internationala în Laos, Malaysia, Mexic, Costa Rica, Seychelles etc. si nu s-a strâmbat nimeni la el.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mie, 25 Ian 2012 9:48 pm 
Neconectat
tânără speranţă

Exact ce spuneam si eu, inainte cand romanii aveau permis de conducere de tip buletin si care era tiparit doar in romana trebuia pentru extern sa ai permis international, acum cand e format UE si scrie in 3 limbi pe el nu mai e nevoie. La fel e si cu cel elvetian, iar pentru Italia mi se pare aberant sa faci permis international cand pe permis scrie oricum in italiana (la cel de CH ma refer).
Personal daca mie imi refuza vreo firma inchirierea unei masini le urez traditionalul va... n c.... si imi caut alta ca sigur cu aia voi avea oricum doar probleme.
In RO este foarte acceptat permisul de CH, probat pe pielea mea. In DE nici cea mai mica problema iar in FR la fel.
Cat despre cel international de care vorbiti aud prima data de el si nu cunosc pe nimeni sa il aiba, plus ca am destule cunostinte care au cam calatorit cu masina prin toate tarile europei cu masini inchiriate fara probleme (de cateva ori problema a fost Pas-ul de RO si nicidecum permisul).
Mai departe e alegerea fiecaruia pe ce "arunca" banii.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mie, 25 Ian 2012 10:19 pm 
Neconectat
tânără speranţă

Marian, Shorrick,
va multumesc ptr. raspuns.
Aveti dreptate, m-am convins ca nu are sens.... dar mi-e tare teama de incompetenta anumitor functionari italieni.
Hai ca va mai zic alta: plec cu fetita mea( decit noi doua) din aeroportul x (italian, bineinteles) cu "buletin" de copii stampilat de politie (questura) pentru expatriere.
Ies din Italia, reintru in Italia.
Trei luni dupa, tot la aeroport in Italia cu acelasi document o cucoana ma blocheaza zicand ca documentul nu e bun si ca minorul trebuie sa fie insotit de amandoi parintii. Chiar daca pe document scria : mama si/sau tata. Am invitat-o sa se informeze ma bine, dar nimic.
Riscam sa pierdem avionul daca sotul meu nu ajungea in timp la aeroport sa-i dea cucoanei o declaratie.
Nu accept ca un document sa fie valabil cu o cucoana si sa nu fie cu alta.
Am fost la politie dupa aceea sa cer explicatii si au inceput sa rada, zicand ca ei nu puteau sa faca nimic impotriva prostiei (cucoanei) si ca au trimis o gramada informatii la aeropoarte, dar ei continua sa se comporte asa: fiecare cum il duce capul (problema e ca nu-i prea duc capul).
Dupa aceea am mai iesit (eu singura) cu amandoi minorii fara probleme de nenumarate ori (o singura data alta tipa a incercat sa ma blocheze...)
Voi vedea.
Multumesc.
A.C.

Ultima oară modificat de dac68 pe Mie, 25 Ian 2012 10:39 pm, modificat 1 dată în total.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mie, 25 Ian 2012 10:38 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

Patente di guida
Molti Paesi riconoscono la patente di guida svizzera stampata in più lingue. Alcuni Stati degli USA e alcune province canadesi chiedono una patente in inglese. In caso di dubbio, pagando una tassa, è possibile farsi consegnare dagli uffici cantonali della circolazione stradale o dall'ente incaricato del controllo dei veicoli a motore oppure dai maggiori club automobilistici una patente internazionale riconosciuta praticamente in tutto il mondo, an-che se la sua validità è limitata nel tempo. La maggior parte dei Paesi chiede che, dopo un certo periodo di tempo, si faccia la patente nazionale.
$$$ Nei Paesi comunitari la patente di guida svizzera scade sei mesi dopo l'arrivo. A seconda del Paese, è possibile farla volturare dal relativo ufficio al massimo per tre anni, pagando una tassa ma senza dover superare un esame. Dopo di che deve essere superato un esame di guida completo con tutte le ore di pratica e teoria previste. Chi può dimostrare di restare meno di 12 mesi sul territorio comunitario può farsi esentare dall'obbligo di voltura.
Inoltre bisogna tener conto del fatto che all'estero valgono altri limiti di età, velocità e tasso alcolico. In molti Paesi del Commonwealth inoltre si guida sulla sinistra.
(Pag 14 de aici : http://www.ejpd.admin.ch/content/dam/da ... halt-i.pdf )

si :

Avantages du permis de conduire au format de carte de crédit:
- Lors de voyages dans la zone UE, il n'est en principe pas nécessaire d'avoir un permis de conduire international (Outre-Atlantique: le permis de conduire international est recommandé)
- Adaptation des catégories à celles de l'UE
- Format de carte de crédit (pratique, petit, longue durée de vie)
- Meilleure sécurité contre les falsifications
(de aici : http://www.lepermisdeconduire.ch/asa-se ... =1&canton=)

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Joi, 26 Ian 2012 10:35 am 
Neconectat
Admin

M-ati convins: raman la ala tiparit pe hartie care n-o fi international dar totusi suficient de transnational.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Vin, 27 Ian 2012 11:37 am 
Neconectat
nou venit

salutare, din cate am patit si m-am interesat, orice permis dobandit dupa data de 1 ianuarie 2007, indiferent de nationalitatea dobanditorului si in ce tara este dobandit, aici ma refer la statele membre EU, este un permis international si se comporta ca un permis international daca nu depasesti perioada maxima de tranzit permisa de fiecare tara membra EU. spre ex: in Germania poti sa conduci cu permisul romanesc maxim 6 luni de zile.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Vin, 27 Ian 2012 1:22 pm 
Neconectat
tânără speranţă

Multumesc Sacacipri,
o zi buna
A.C.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Vin, 27 Ian 2012 1:48 pm 
Neconectat
Admin

sacacipri scrie:
indiferent de nationalitatea dobanditorului si in ce tara este dobandit, aici ma refer la statele membre EU, este un permis international

:( Ceea ce tot nu ne lamureste cum sta treaba cu Elvetia, care na, tot nu e in EU...

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Vin, 27 Ian 2012 2:51 pm 
Neconectat
nou venit

Soterro scrie:
:( Ceea ce tot nu ne lamureste cum sta treaba cu Elvetia, care na, tot nu e in EU...

da, intradevar nu e de mare ajutor, dar cred ca elvetia are un statut aparte fata de celelalte state nemembre EU
nu sunt sigur dar eu asa stiu, am sa ma interesez si am sa-ti spun :)

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Vin, 27 Ian 2012 3:43 pm 
Neconectat
Admin

mersi :)

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Vin, 27 Ian 2012 6:39 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

Soterro scrie:
sacacipri scrie:
indiferent de nationalitatea dobanditorului si in ce tara este dobandit, aici ma refer la statele membre EU, este un permis international

"$$$ Nei Paesi comunitari la patente di guida svizzera scade sei mesi dopo l'arrivo. A seconda del Paese, è possibile farla volturare dal relativo ufficio al massimo per tre anni, pagando una tassa ma senza dover superare un esame. Dopo di che deve essere superato un esame di guida completo con tutte le ore di pratica e teoria previste. Chi può dimostrare di restare meno di 12 mesi sul territorio comunitario può farsi esentare dall'obbligo di voltura."

În ţările UE permisul de conducere elveţian va expira după şase luni de la sosire. În funcţie de ţară, este posibilă preschimbarea pentru o perioadă maximă de trei ani, pentru o taxă, fără a fi nevoie să treacă un examen. După care trebuie să fie promovat un test de conducere, cu toate orele de teorie şi practică furnizate. Cine poate dovedi că rămâne mai puţin de 12 luni în cadrul Comunităţii poate fi scutit de obligaţia de a preschimba permisul de conducere.(sursa: http://www.ejpd.admin.ch/content/dam/da ... halt-i.pdf

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Vin, 27 Ian 2012 10:22 pm 
Neconectat
nou venit

ok, Luminita, cum se face dovada ca eu nu stau mai mult decat prevede legea?
spre ex. - eu stau in germania dar merg o data la doua sau trei luni in Romania, avand in vedere ca nu se mai poate face dovada cu vizele din pasaport, cum pot ei sau eu sa fac dovada ca am fost in romania, pentru ca din cate spune legea, daca nu stai permanent sau mai mult de termenul legal. In Germania e de ajuns sa te scoti de la primarie pe o perioada de 7 zile, chiar daca tu nu parasesti Germania. Caci domiciliul legal sau stabil tot in Romania e.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Vin, 27 Ian 2012 10:43 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

sacacipri scrie:
spre ex. - eu stau in germania dar merg o data la doua sau trei luni in Romania, avand in vedere ca nu se mai poate face dovada cu vizele din pasaport, cum pot ei sau eu sa fac dovada ca am fost in romania, pentru ca din cate spune legea, daca nu stai permanent sau mai mult de termenul legal. In Germania e de ajuns sa te scoti de la primarie pe o perioada de 7 zile, chiar daca tu nu parasesti Germania. Caci domiciliul legal sau stabil tot in Romania e.

... Pai asta-i spilu' : cuvântu' tau contra cuvântu' lor. Prin urmare ramane in coada de peste :ymdevil: (adica s-a mai deschis o portita de incalcare a legii . A cui e vina?)

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Dum, 29 Ian 2012 12:50 am 
Neconectat
Admin

luminita scrie:
În ţările UE permisul de conducere elveţian va expira după şase luni de la sosire. În funcţie de ţară, este posibilă preschimbarea pentru o perioadă maximă de trei ani, pentru o taxă, fără a fi nevoie să treacă un examen. După care trebuie să fie promovat un test de conducere, cu toate orele de teorie şi practică furnizate. Cine poate dovedi că rămâne mai puţin de 12 luni în cadrul Comunităţii poate fi scutit de obligaţia de a preschimba permisul de conducere.(sursa: http://www.ejpd.admin.ch/content/dam/da ... halt-i.pdf

Intrebarea (mea) era in legatura cu diferenta dintre permisele ne- si internationale.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Dum, 29 Ian 2012 2:34 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

Soterro scrie:
Intrebarea (mea) era in legatura cu diferenta dintre permisele ne- si internationale.

Diferenta consta in numarul limbilor in care apar rubricile de pe permis
-la cele obisnuite- 3 (mi se pare ...)
-la cele internationale - 7 (engleza, franceza, germana, spaniola, rusa, greaca si araba)

Permisul international NU este valabil daca nu este insotit de permisul national.
Permisul international poate fi inlocuit cu o traducere legalizata a Permisului National de Conducere, in cele 7 limbi .

http://www.permis-de-conducere.ro/legis ... ational-40

@ dac68: Conform pct 2, art 136 Codice della strada NU ai nevoie de permis international pentru a conduce in Italia : http://www.patente.it/normativa/codice-strada

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Dum, 29 Ian 2012 8:28 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

sacacipri scrie:

Chestia cu "domiciliul stabil" e o abureala tipic româneasca, si un concept care nu se regaseste în alte tari. Atâta timp cât nemtii te considera rezident si îti iau impozit, chestia cu "merg în România la trei luni" nu tine, stampila în pasaport au ba.

Sus
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 29 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul

Ora este UTC [ DST ]