Forumul românilor din Elveţia

Acum este Lun, 23 Oct 2017 10:40 am

Ora este UTC [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 29 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Permis de conducere international
MesajScris: Dum, 29 Ian 2012 9:05 pm 
Neconectat
tânără speranţă

Am inchiriat masina in Elvetia si in alte tari Europene cu permis canadian, in Ca am inchiriat cu permis romanesc (acum 11 ani), am trecut si vami si n-am avut nici o problema.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 30 Ian 2012 12:39 am 
Neconectat
Admin

haihui scrie:
Am inchiriat masina in Elvetia si in alte tari Europene cu permis canadian, in Ca am inchiriat cu permis romanesc (acum 11 ani), am trecut si vami si n-am avut nici o problema.

Probabil li se rupea ca nu e scris in rusa si araba. Dar celor din Rusia sau Arabia Saudita? Probabil nu...

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 30 Ian 2012 9:00 am 
Neconectat
tânără speranţă

Rusii au permis multilingv.
Cand eram in Ro (anii 90) aveam un contact cu un palestinian (cu job-ul, el avea o firma si incerca sa ne vanda ceva). Il opreau politistii romani si el le dadea cartea de identitate, care era in araba. Poza coincidea, nimeni nu-si batea capul si-l lasau sa mearga mai departe*. Permisul lui in schimb era in araba si engleza. Nu stiu cum in restul tarilor arabe.

*in mod sigur sunt niste reguli in care sunt precizate limbile in care sunt imprimate documentele de circulatie internationala (pasapoarte, permise, etc), insa pe vremea aia probabil erau prea multe schimbari si s-au trezit mai tarziu cei de pe soselele patriei.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Sâm, 23 Aug 2014 6:30 pm 
Neconectat
nou venit

Permisul de conducere internaţional constituie O GRĂMADĂ de avantaje. Pe europa.eu erau parcă informaţii despre permisul de conducere internaţional. Întâi trebuie să începi (dacă eşti în ţară, în România) cu permisul de conducere românesc. Se face cel mai ieftin şi poţi circula cu el oriunde în Uniunea Europeană. Dacă vrei ulterior să îl schimbi, poţi achita o taxă de 50 de lire (ca exemplu pentru Anglia) în scopul de a-l transforma într-un permis de conducere englezesc.

Dacă nu ai încă permis, infornează-te cum să îl obţii rapid şi eficient (fără bătăi de cap). Unele persoane au nevoie şi de 3 luni, cel puţin, ca să obţină permisul de conducere. Eu l-am luat în 30 de zile. :D Am învăţat pe acest site: http://c-drpciv.ro/ şi am obţinut examenul teoretic cu 24 de puncte.

Dacă nu ştii cum să te apuci de învăţat şi ce ar trebui să abordezi înainte, îţi recomand să inveţi indicatoarele şi marcajele rutiere de bază, ca pe urmă să poţi face chestionarele ca şi la examenul oficial, DRPCIV. Pe urmă poţi trece la Codul Rutier şi Regulamentul Rutier, dar şi aici trebuie să înveţi esenţialul. Nu are rost să te strofoci cu toate regulile... Până la urmă sunt făcute degeaba pentru că nimeni nu le citeşte în totalitate. Nici profesorii de legislaţie nu ştiu anumite capitole.

Procedaţi astfel şi nu veţi avea probleme în vederea obţinerii permisului de conducere. Succes! :)

Sus
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 29 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2

Ora este UTC [ DST ]