Forumul românilor din Elveţia

Acum este Mie, 13 Dec 2017 6:16 am

Ora este UTC [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 21 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Jocuri de carti la scoala
MesajScris: Sâm, 29 Sep 2012 9:17 am 
Neconectat
tânără speranţă

Buna ziua tuturor,
stiu ca in Romania sint interzise jocurile de carti la scoala (am citit regulamentul elevilor si stiu ca nici pe vremea mea nu se obisnuia).
Vad ca aici (CH) in schimb copiii sint indemnati de invatatoare sa joace carti in timpul orelor dupa ce si-au terminat fisele (clasa I-a si a II-a).
Eu nu sint de acord cu asa ceva, dar pare ca aici e ceva obisnuit. Cred ca nu e educativ, dupa aceea ce urmeaza o vizita la cazinou ?
Vi s-a intimplat si voua ?
Va multumesc.
O zi buna.
A.C.

Sus
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Jocuri de carti la scoala
MesajScris: Sâm, 29 Sep 2012 5:41 pm 
Neconectat
membru de bază

Ce joc ere, de poker?

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Sâm, 29 Sep 2012 10:06 pm 
Neconectat
Admin

Strip :D

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Dum, 30 Sep 2012 7:36 am 
Neconectat
activ şi comunicativ

Noi suntem de cativa ani in Ticino si inca nu am auzit de jucatul de carti in clasa, ceea ce nu exclude ca se practica in unele scoli. Ma surprinde ideea lansata de invatatoare, deoarece "distractia silitorilor" deranjeaza elevii care inca mai lucreaza la fise.

Ii voi intreba pe directii interesati, cand vor fi treji.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Dum, 30 Sep 2012 7:41 am 
Neconectat
activ şi comunicativ

dac68 scrie:
Vad ca aici (CH) in schimb copiii sint indemnati de invatatoare sa joace carti in timpul orelor dupa ce si-au terminat fisele (clasa I-a si a II-a).
Eu nu sint de acord cu asa ceva, dar pare ca aici e ceva obisnuit. Cred ca nu e educativ, dupa aceea ce urmeaza o vizita la cazinou ?

Mai stii? Poate ca da! Ii pregatesc pentru urmatoarea excursie scolara in zona, ca voi aveti cazionuri in zona. Noi suntem aproape de administratia cantonala, guvern; nu riscam, ca ne vede Bertoli imediat. :lol:

am scris totul in "chiave ironica", te-ai prins, nu?

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Dum, 30 Sep 2012 11:12 am 
Neconectat
membru de bază

Soterro scrie:
Strip :D

Bagi frica-n om? :D

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Dum, 30 Sep 2012 1:29 pm 
Neconectat
tânără speranţă

Multumesc de raspunsuri.
Joaca "Domino" si "un joc cu vrajitoare" (nu-si aduce aminte cum se numeste). Poker si altele (strip ?!?) sper ca nu.
Ai dreptate LeDix, jocul de carti deranjeaza pe cei care inca lucreaza la fise, de obicei copiii fac galagie cind fac jocuri de carti...
Nu am gasit pe nicaieri un regulament, dar vad ca acest obicei e tolerat si chiar incurajat. Am intrebat copilul ale cui sint cartile de joc si a zis ca sint ale scolii...(poate sponsorizare de la cazinourile din apropiere ?!?)
Fiecare tara cu obiceiurile ei; aici dulciuri interzise la scoala si e f. bine, dar sint admise jocurile de carti, in Romania interzise jocurile de carti, cercei la baieti, freza tip creasta de cocos, etc). Pe urma nu stiu daca se respecta in Romania.
La inceputul clasei I mi s-a spus ca e timida fata mea ptr. ca nu participa in clasa la jocurile de carti, nu mi-a picat fisa sa spun ca eu i-am zis copilului ca la scoala in timpul orelor e interzis jucatul (de orice fel) si fata m-a ascultat, cu riscul sa para timida.
Multumesc de raspunsuri si va urez o zi buna.
A.C.

Ultima oară modificat de dac68 pe Dum, 30 Sep 2012 1:36 pm, modificat 1 dată în total.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Dum, 30 Sep 2012 1:34 pm 
Neconectat
tânără speranţă

LeDix scrie:
dac68 scrie:

Mai stii? Poate ca da! Ii pregatesc pentru urmatoarea excursie scolara in zona, ca voi aveti cazionuri in zona. Noi suntem aproape de administratia cantonala, guvern; nu riscam, ca ne vede Bertoli imediat. :lol:

am scris totul in "chiave ironica", te-ai prins, nu?

LeDix, sigur ca m-am prins: nu mi-am pierdut simtul ironiei....Inca nu...
Atunci la urmatoarea excursie scolara trebuie sa-i dau bani de buzunar mai multi. Deh, ca la cazinou...
O zi buna
A.C.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Dum, 30 Sep 2012 3:06 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

I-am intrebat pe scolari si au facut ochii mari, au clasificat acea activitate extra drept o tâmpenie. Aici, cine termina fisele inaintea altora, sta linistit sau face alte fise.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Dum, 30 Sep 2012 3:14 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

dac68 scrie:
Multumesc de raspunsuri.
Joaca "Domino" si "un joc cu vrajitoare" (nu-si aduce aminte cum se numeste). Poker si altele (strip ?!?) sper ca nu.
Ai dreptate LeDix, jocul de carti deranjeaza pe cei care inca lucreaza la fise, de obicei copiii fac galagie cind fac jocuri de carti...
Nu am gasit pe nicaieri un regulament, dar vad ca acest obicei e tolerat si chiar incurajat. Am intrebat copilul ale cui sint cartile de joc si a zis ca sint ale scolii...(poate sponsorizare de la cazinourile din apropiere ?!?)

Am cautat acum pe internet, nu dau de nimic. Dar nu ati primit un regulament la inceputul scolii? Noi l-am primit mereu.

Eu cred ca poti sa-ti exprimi dezacordul la urmatoarea sedinta cu parintii. Poate ca nu esti singura dezamagita de sistemul de recreere. Nu numai ca fac galagie, dar sunt si "ispita" pentru cei care inca mai lucreaza, ceea ce ii poate impinge sa se grabeasca si sa greseasca exercitiile.

ps. poate gasesti ceva pe site-ul DECS sau le poti scrie. http://www4.ti.ch/?id=438

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Dum, 30 Sep 2012 3:56 pm 
Neconectat
membru de bază

Nu vreau sa par rea, dar inainte de a-si exprima dezacordul oare nu ar fi mai indicat sa citeasca ceva despre acel joc? nu de alta dar metodele lor pedagocice dau ceva mai bune rezultate....asa la general vorbind. Si Domino sau acele jocuri cu vrajitoare nu-s jocuri de carti in sensul poker, septici sau alte chestii pe bani.

Dar ma rog, fiecare cu temerile lui :)

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Dum, 30 Sep 2012 5:19 pm 
Neconectat
Admin

Cred ca daca se joaca ceva (fara sa urle) stau mult mai linistiti si mai fericiti la scoala decat daca ii pui sa stea in banca cu mainile incrucisate. Doar nu vrei sa-i pedepsesti pe cei care termina primii.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 01 Oct 2012 5:05 pm 
Neconectat
tânără speranţă

Buna ziua tuturor,
sint multe puncturi de vedere diferite in legatura cu jocul de carti.
Eu una nu sint de acord cu jocul de carti in ore, dar nu cred ca fac bine sa-mi exprim aceasta parere la urmatoarea sedinta.
Cit despre rezultate sint convinsa ca si metoda romaneasca da rezultate f. bune. Daca e sa apreciem in functie de rezultatele la olimpiadele internationale, de exemplu cea de matematica :www.imo-official.org/ veti vedea ca rezultatele elevilor romani sint extraordinare, de multe ori pe primul loc in lume, lucru pe care nu l-au obtinut niciodata elevii elvetieni (uitati-va de curiozitate). E adevarat ca toti acesti olimpici nu au adus neaparat un premiu Nobel acasa, dar de nenumarate ori au dat contributia lor in alte tari sau s-au ofilit prin Romania. Acelasi lucru despre olimpiadele de informatica, fizica...
Poate o problema de matematica in plus nu le-ar strica in loc sa joace carti, dar cred ca e mai bine sa nu ridic problema asta la sedinta.
O zi buna tuturor
A.C.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 01 Oct 2012 8:10 pm 
Neconectat
membru de bază

dac68 scrie:
Cit despre rezultate sint convinsa ca si metoda romaneasca da rezultate f. bune. Daca e sa apreciem in functie de rezultatele la olimpiadele internationale, de exemplu cea de matematica :www.imo-official.org/ veti vedea ca rezultatele elevilor romani sint extraordinare, de multe ori pe primul loc in lume, lucru pe care nu l-au obtinut niciodata elevii elvetieni (uitati-va de curiozitate). E adevarat ca toti acesti olimpici nu au adus neaparat un premiu Nobel acasa, dar de nenumarate ori au dat contributia lor in alte tari sau s-au ofilit prin Romania. Acelasi lucru despre olimpiadele de informatica, fizica...
Poate o problema de matematica in plus nu le-ar strica in loc sa joace carti, dar cred ca e mai bine sa nu ridic problema asta la sedinta.

De ce nu? Argumentele le-ai mentionat chiar aici in postarea ta si par a fi corecte!

Incearca, nu au ce sa-ti faca. Cel mult vei primi un raspuns la fel de logic ca al tau :)

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 01 Oct 2012 10:48 pm 
Neconectat
tânără speranţă

Si ca sa vedeti decalajul in rezultatul olimpiadelor internationale de matematica ptr. Romania cel mai proasta clasificare a fost pe locul 20 (de citeva ori primul loc in lume), in timp ptr. Elvetia cea mai buna clasificare a fost pe locul 24 (de obicei era clasificata cam pe al 50-lea loc...).
De aia sint mai mult ptr. o tema in plus decit un domino la ore.
Ptr. Giorgia: chiar daca opinia mea e argumentata de fapte concrete ma tem ca nu va fi apreciata.
Dar situatia ma ingrijoreaza. Nu numai timpul pierdut, dar si ideea de a face un joc de carti (chiar si "nevinovat") in timpul orelor.
Voi vedea ce va iesi.
Aproape sigur campioana de domino (fii-mea).
Toate cele bune.
A.C.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 02 Oct 2012 11:48 am 
Neconectat
Admin

Eu propun sa comparam totusi merele cu merele. Olimpicii romani NU SUNT produsul "scolii romanesti". Nici unul nu si-a invatat matematica pe bancile scolii, ei sunt produsul meditatiilor speciale cu profesori speciali, cu activitati speciale in lotul olimpicilor si asa mai departe. Comparatia dintre olimpicii romani si scolarul mediu din orice tara (Elvetia, Romania, Suedia sau Afghanistan) are exact la fel de mult sens ca si cum am compara sprintul lui Usain Bolt cu fuga mea dupa autobuz si concluziona ca romanii sunt jenanti la 100m obstacole.

PS: dar daca copilul tau joaca carti in cadrul pregatirii pentru olimpiada atunci ai dreptate, asa se explica de ce olimpicii elvetieni nu se compara cu cei romani.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mie, 03 Oct 2012 8:26 am 
Neconectat
activ şi comunicativ

... Io cre' ca n-as avea nimic impotriva daca jocul de carti practicat ar fi bridge-ul. :D

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mie, 03 Oct 2012 8:44 am 
Neconectat
tânără speranţă

Soterro,
respect parerea ta, dar eu ramin convinsa ca formarea olimpicilor romani e data de scoala romaneasca. Pe urma stii cum e: omul sfinteste locul. Depinde de ce profesori a avut fiecare, iar eu am avut norocul sa am profesori f. buni si severi. Olimpicii de la scoala generala din clasa noastra stiu sigur ca nu faceau nici o pregatire particulara, la fel si la liceu. Eu insami cind am fost la olimpiade nu m-am pregatit in plus nici macar cu profesoara noastra de la scoala. Mi-aduc aminte ca ea (la prof. de chimie) era foarte mindra de rezultatul pe care l-am obtinut eu (si implicit si ea) dar nu faceam pregatiri in plus. Meditatiile se faceau ptr. intrarea la facultate. Si meditatiile se pot face din 2 motive: ca elevul sa fie performant (ptr. o intrare la facultate sau o olimpiada) si daca ajunge la acest nivel inseamna ca are o baza buna de plecare (deci meritul scolii) sau ptr. ca elevul are mari lacune (si aici e vina scolii).
Pe urma acesti olimpici vin angajati in USA, Elvetia sau Germania si dau roadele lor (cum e drept sa fie) sau lucreaza in Romania ptr. o leafa insuficienta si merg inainte nemotivati.
O zi buna tuturor.
A.C.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mie, 03 Oct 2012 8:49 am 
Neconectat
tânără speranţă

luminita scrie:
... Io cre' ca n-as avea nimic impotriva daca jocul de carti practicat ar fi bridge-ul. :D

Nu cunosc bridge-ul, dar am auzit ca e un joc care stimuleaza gindirea.
Poate vor ajunge si la bridge cind vor fi mai mari...
Vom vedea.
O zi buna
A.C.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mie, 24 Oct 2012 3:30 pm 
Neconectat
tânără speranţă

dac68 scrie:
Si meditatiile se pot face din 2 motive: ca elevul sa fie performant (ptr. o intrare la facultate sau o olimpiada) si daca ajunge la acest nivel inseamna ca are o baza buna de plecare (deci meritul scolii) sau ptr. ca elevul are mari lacune (si aici e vina scolii).
A.C.

Gandirea asta alb-negru... Cum e cu situatia daca pruncu' ii loaza si nu vrea sa invete, tot vina scolii e, desigur? Meritul si vina scolii, atat...
cu cateva fraze mai sus sta insa 'omul sfinteste locul'. Poi cum amu? Scoala sau omul sfintesc locu'?
Orice scoala ar fi, tot pruncul face diferenta. Ca aialaltii joaca sau nu carti, ca beau, ca fumeaza, ca fac pe gangsta style sau orice alte bazaconii la moda- daca vrea se tine de carte sau ba, poa' sa faca parintii tumba mica sau mare.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mie, 24 Oct 2012 8:00 pm 
Neconectat
tânără speranţă

Kit3surf3r scrie: "Gandirea asta alb-negru... Cum e cu situatia daca pruncu' ii loaza si nu vrea sa invete, tot vina scolii e, desigur? Meritul si vina scolii, atat...
cu cateva fraze mai sus sta insa 'omul sfinteste locul'. Poi cum amu? Scoala sau omul sfintesc locu'?
Orice scoala ar fi, tot pruncul face diferenta. Ca aialaltii joaca sau nu carti, ca beau, ca fumeaza, ca fac pe gangsta style sau orice alte bazaconii la moda- daca vrea se tine de carte sau ba, poa' sa faca parintii tumba mica sau mare."

Vezi, sint puncte de vedere diferite...
Ce zici tu de o clasa a II-a care la 2 luni de la inceputul scolii fac inca adunari pina la 10 (ptr. ca multi inca nu le stiu), pe urma vor urma scaderile pina la 10.
Sint in urma cu programa datorita problemelor comportamentale ale anumitor elevi, nivelul este acesta... Nu cred ca vreunul va deveni mare matematician daca vor continua cu acest ritm si daca nu fac ceva in plus acasa.
Aceeasi situatie si la italiana.
Ambientul conteaza f. mult, as zice la fel de mult ca mostenirea genetica.
Daca in clasa fac adunari pina la 10 cum poate unul sa viseze sau sa-si imagineze socotelile pina la 100 (pe care de fapt ar trebui sa le faca acum)?
O seara placuta.
A.C.

Sus
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 21 mesaje ] 

Ora este UTC [ DST ]