Forumul românilor din Elveţia

Acum este Joi, 19 Oct 2017 1:03 am

Ora este UTC [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 2 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Noua in Biel/Bienne
MesajScris: Mie, 25 Iul 2012 4:46 pm 
Neconectat
nou venit

Buna,ma numesc Alexandra,am 26 de ani m-am nascut in Romania dar de la varsta de 14 ani locuies in Madrid.Historia este ca in 27 julie plec 10 zile in Suiza(Biel)fiindca prietenul menu lucreaza acolo la Hamilton Swatch Group si vreau sa investiguez umpic inaite de a ma muta definitiv in octombrie.Am o gramada de intrebari fiindca nu am idee de cum se procedeaza pentru a putea lucra si ce trbuie sa fac ca sa obtin rezidenta :( Am tot nationalitatea romana fiindca nu am avut nevoie ca sa imi cer niciodata nationalitatea spaniola dar din cate am inteles putem sta 3 luni legale si in termenul acesta trebuie sa gasim pe cineva care sa vrea sa te angajeze si sa demonstreze ca nu a gasit un elvetian sau un resident de acolo ?¿?¿ Sunt cam confuza si nu am idee de cum functioneaza sistemul lor.Eu sunt de profesie stewardeza dar acolo nu cred ca voi putea gasii nimic in genul acesta fiindca nu vorbesc nici germana nici franceza :( Mi-ar place daca s-ar putea sa imi dati sfaturi"Accept orice sugerenta :)" s-au sa cunosc pe cineva cand voi merge acolo.

Mersiiii :hoo:

Sus
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Noua in Biel/Bienne
MesajScris: Dum, 23 Mar 2014 10:04 am 
Neconectat
nou venit

Salut, si bun venit :).
Noi (sotia mea si cu mine) suntem langa Berna, dar vizitam Biel din cand in cand. E un orasel dragut.
Cu serviciul probabil va fi dificil, daca nu stii nici una din limbile locale (germana, franceza) dar nu neaparat imposibil. S-au scris multe pe forum despre asta, conditii si alte detalii.
Prietenul tau e tot roman sau spaniol?
Eventual contactati-ne pe MP (mesaj privat) si, cine stie, poate mai vorbim.
Toate bune!
Adrian

Sus
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 2 mesaje ] 

Ora este UTC [ DST ]