Forumul românilor din Elveţia

Acum este Sâm, 21 Oct 2017 4:17 am

Ora este UTC [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 3 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: va rog putin ajutor!!
MesajScris: Mie, 14 Ian 2015 12:54 pm 
Neconectat
nou venit

buna ziua!!as vrea sa va rog sa ma ajutati cu unele informatii!!suntem noi veniti in elvetia si mai exact,bern,si sotul meu care este de etnie maghiara lucreaza ca si tatto artist intr-un salon din bern!!la inceput cand venea doar 1 sapt pe luna la lucru(noi locuind in danemarca) lua 60%din ceea ce facea,dar acuma avand contract full time patronul lui vrea sa ii dea salar fix si anume 4000franci spunandu-i ca trebuie sa plateasca taxe 50% dupa el!!se poate asa ceva?adica sa fie taxele 50%?si inca o intrebare daca se poate: patronul i-a propus sa inchirieze o camera din salonul unde lucreaza si atunci poate sa ramane cu 60% din ceea ce castiga,intrebarea mea e cat se platesc taxe daca stiti cumva!!va multumesc mult!!

Sus
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: va rog putin ajutor!!
MesajScris: Mie, 14 Ian 2015 7:08 pm 
Neconectat
nou venit

chiar nimeni????

Sus
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: va rog putin ajutor!!
MesajScris: Joi, 15 Ian 2015 9:39 am 
Neconectat
membru de bază

Taxele nu sunt 50%. Difera insa de la canton la canton. Taxele se opresc din salariu si apar pe statul de plata. Cu alte cuvinte poate avea un salariu brut de 4000 si dupa opririle legale sa aiba (zic si eu) 3750 CHF in mana (adica virat in banca). Dar aici n-am socotit acea impozitare la sursa de care nu am habar cat este si nu am pus nici in calcul asigurarea obligatorie pentru ca nu stiu ce aranjament are el cu angajatorul. Daca de ex el se ocupa ( din pdv al contabilitatii) de toate darile, posibil sa ajunga pana la urma la 50%. Fara cifre concrete nu te poate ajuta nimeni aici pe forum cu un raspuns 100% corect. Si cum cifrele oricum nu se fac publice, poti merge cu contractul de munca si cu ce mai ai la indemana la biroul social al localitatii unde locuiti si cere lamuriri complete.

Faza cu camera inchiriata e un aranjament intre el si angajator, posibil sa fie avantajoasa. Chiriile in zona voastra banuiesc ca nu-s mai ieftine decat ceea ce ofera acum angajatorul.

Sus
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 3 mesaje ] 

Ora este UTC [ DST ]