Forumul românilor din Elveţia

Acum este Sâm, 16 Dec 2017 9:29 pm

Ora este UTC [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 1 mesaj ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Schimbare job AT->CH
MesajScris: Sâm, 06 Feb 2016 1:22 pm 
Neconectat
nou venit

Salut!

Planuiesc sa imi schimb jobul din Austria in Elvetia ( am oferta si am si acceptat-o) dar inca nu ma pot bucura pentru ca sunt multe chestii care trebuie sa le jonglez.

Vreau sa va intreb pe voi cei care ati trecut deja prin asta, in ce ordine ar trebui sa ma ocup de : Cazare/inregistrare , Cont Bancar , Contract de munca, Permis de munca , Permis de sedere, Numar de asigurare sociala....

Am vorbit cu responsabila de la Personal din viitoarea firma si mi-a spus ca i s-a comunicat cum ca eu trebuie sa fiu inregistrat aici in Berna ca sa poata ea sa imi faca aplicatia ptr permis de munca/sedere .

Problema e ca nu as renunta la jobul actual(kündigungsfrist 1mo) pana nu stiu sigur ca am permisele astea luate fara probleme. Iar data de inceput am stabilit-o la 1mai (mi se pare cam knapp).

Urmeaza sa imi spuna exact ce inseamna pentru ea "sa fiu inregistrat", dar poata e cineva care imi poate raspunde intre timp...

Din cate am mai vorbit cu alti fosti colegi, veniti aici, ei spun ca nu o sa pot sa imi iau o chirie(si sa ma inregistrez aici) fara permis de munca valabil/contract de munca valabil, iar ideal ar fi sa nu fac un contract cu durata minima un an(in cel mai rau caz, apoi sa fiu nevoit sa vin aici sa imi caut alt job...)

M-am gandit sa incerc sa inchiriez un WG(ar fi mai ieftin) si asa m-as putea inregistra aici. Daca are nevoie doar de o adresa as putea sa ii dau adresa dintr-un alt canton unde sa imi trimita corespondenta..... . Ma pot inregistra ca si turist la prietenii astia pe care ii am(intr-un alt canton) doar ca sa poata HRul sa aplice pentru permisele astea 2 sau trebuie neaparat sa inchiriez eu ceva ?
Orice sfat e binevenit!
Mersi mult!

Adi

Sus
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 1 mesaj ] 

Ora este UTC [ DST ]