Forumul românilor din Elveţia

Acum este Dum, 22 Oct 2017 12:45 pm

Ora este UTC [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 32 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Permis L de lucru
MesajScris: Sâm, 12 Mai 2012 5:05 pm 
Neconectat
nou venit

Buna ziua, am o intrebare referitor la permisul L de lucru.

Am avut permis B in Valais pe perioada studiilor, iar acum mi-am gasit o scoala de muzica ce ma vrea ca profesor. Cei de la politie mi-au dat un chestionar dar pt permisul L. As dori sa stiu daca se poate face vreo cerere sau ceva asemanator pentru a se tine cont de perioada stata deja pe teritoriul Elvetiei. V-am adresat d-stra intrebarea pentru a ma duce si pune intrebarea informat, asta in cazul in care cineva de aici stie ceva legat de acest subiect.
As mai avea o intrebare, referitor la logodnica mea ce este cu mine aici si anume daca putem cere un act ceva si pentru ea, tinand cont ca mie mi se va elibera permisul cam in 2 luni, asta dupa ce cererea angajatorului sta 30 de zile la ORP. ( nu suntem cununati, deci nu avem acelasi nume ).

Va multumesc anticipat !!!

Sus
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Permis L de lucru
MesajScris: Lun, 14 Mai 2012 12:52 pm 
Stie cineva daca permisul L este contingent?
multumesc

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 14 Mai 2012 1:03 pm 
Neconectat
Admin

L are si el un contingent, sensibil mai mare decat B insa n-am acum linkul cu cifrele. Perioada anterioara nu are nici o influenta oficiala in stabilirea tipului de permis, adica numai la C va conta (insa mai e pana atunci). Zic "oficiala" pentru ca poate (poate!) nimeresti peste un functionar mai simpatic, dar asta ar fi mai degraba exceptia. Logodnica nu are oricum absolut nici un avantaj dpdv al permisului, chiar daca ar chema-o la fel.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 14 Mai 2012 1:53 pm 
Neconectat
tânără speranţă

raduvd scrie:
Stie cineva daca permisul L este contingent?
multumesc

Conformément à l’article 20 de la Loi fédérale du 16 décembre 2005 sur les étrangers (LEtr), le Conseil fédéral fixe le nombre d’autorisations initiales de séjour (permis B) ou de courte durée (L) en vue de l’exercice d’une activité lucrative dans des contingents annuels.
Dès lors, chaque permis B ou L délivré à la personne concernée est pris sur le dit contingent des permis B à l’année, conformément à l'article 20 de l’Ordonnance du 24 octobre 2007 relative à l’admission, au séjour et à l’exercice d’une activité lucrative (OASA) ou des permis L de courte durée, conformément à l'article 19 OASA.

Ultimele modificari sunt aici:
http://www.bfm.admin.ch/content/dam/dat ... usel-f.pdf

Cele mai importante elemente ce privesc romanii:

La période de contingentement débute au 1er mai 2012 et prend fin au 30 avril 2013.
Le contingentement arrondi à 2'180 autorisations de séjour B sera réparti trimestriellement. Chaque trois mois, 545 unités seront libérées aux dates suivantes : 1er mai 2012, 1er août, 1er novembre et 1er février 2013. Il n’y a pas de répartition des unités par cantons.
S’agissant de la Bulgarie et de la Roumanie (UE-2; 2ème élargissement de la LCP), les dates de la répartition trimestrielle des contingents ne coïncident pas avec celles de l’UE-8. En effet, les périodes de contingentement pour ces deux catégories de pays sont décalées d’un mois.

Cu alte cuvinte primim ce ramane dupa repartitia permiselor catre celelalte tari.

Il n'y a toutefois pas d'examen préalable des conditions relatives au marché du travail (priori-té de la main d’oeuvre indigène et contrôle des conditions de salaire et d’emploi).

Foarte important, caci se vehiculeaza alte lucruri pe forum.

Les prolongations d’autorisation de séjour B UE/AELE restent non contingentées.

Cred ca se-ntelege, nu ma apuc sa traduc.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 14 Mai 2012 7:07 pm 
Merci :)

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 14 Mai 2012 7:53 pm 
Neconectat
membru de bază

haihui scrie:
Cu alte cuvinte primim ce ramane dupa repartitia permiselor catre celelalte tari.

Cu alte cuvinte concluzia este gresita !

Nu mai amestecati EU-8 cu EU 2. S-au incheiat acorduri separate.

Romania e in regimul acordului EU-2 ! ( Romania -Bulgaria ) Ele au deja contingente cu perioada prelungita.

haihui scrie:
Foarte important, caci se vehiculeaza alte lucruri pe forum.

Ca de ex ?

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 14 Mai 2012 10:18 pm 
Neconectat
tânără speranţă

raduvd scrie:
Merci :)

Daca e (si) pentru mine, atunci cu mare placere :)

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 14 Mai 2012 10:21 pm 
Neconectat
tânără speranţă

Gin, eu am inteles altceva. Dar s-ar putea sa ma insel.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 15 Mai 2012 6:08 am 
Neconectat
membru de bază

haihui scrie:
Gin, eu am inteles altceva. Dar s-ar putea sa ma insel.

Asa e !

Pe tine posibil sa te fi derutat acest paragraf ( la mine in germana ):

"Betreffend Rumänien und Bulgarien (EU-2; zweite Ausdehnung des FZA) stimmen die Daten
für die quartalsweise Festlegung nicht mit denjenigen der EU-8 überein. Die Kontingentsperioden für diese beiden Länderkategorien erfolgen mit einer zeitlichen Verschiebung von einem Monat."

http://www.bfm.admin.ch/content/dam/dat ... usel-d.pdf

unde se face referire la decalajul perioadei trimestriale dar atat !

Pentru EU-8 s-au eleiberat pana la intrarea clauzei cam 6.000 de B-uri. EI vor sa le reduca la 2182. Asta e tot. Pt EU-8 nu se tine cont de prioritatea locala. Permisele L de ex nici ele nu sunt acum cu contingent ( tot la EU-8 ma refer ).

Eu-2 intra in acordul doi de libera circulatie .
Ele s-au semnat separat.

Dar revin in curand cu mai multe detalii :)

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 15 Mai 2012 1:38 pm 
stai ca m-ai naucit.. de ex daca eu am un L si vreau un B... trebuie sa ceara un contingent nou? sau se schimba L cu B.. L-ul considerandu-se deja contingent... cu alte cuvinte eu am un contingent? sau nu?

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 15 Mai 2012 2:04 pm 
Neconectat
Admin

Contingent = numarul de permise NOI dintr-o anumita categorie (L sau B) care se da pe perioada unui trimestru pentru grupul de tari EU-2 (Romania + Bulgaria). La prelungire nu ai permis NOU.

Trecerea L -> B merge simplu numai daca ai avut deja L continuu in acelasi job timp de... nu stiu exact cat (un an jumate? mai mult?). Daca nu, trebuie trecute toate hartoapele, dar aici astept sa ma corecteze cineva.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 15 Mai 2012 2:22 pm 
Neconectat
Admin

Şi nu uitaţi că răspunsuri la aproape toate întrebările de până acum se găsesc în seria despre Permise de muncă şi şedere în Elveţia.

Lectură plăcută!

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mie, 16 Mai 2012 8:56 am 
Multumesc tuturor :)

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Mie, 20 Feb 2013 5:22 pm 
Neconectat
tânără speranţă

Soterro scrie:
Contingent = numarul de permise NOI dintr-o anumita categorie (L sau B) care se da pe perioada unui trimestru pentru grupul de tari EU-2 (Romania + Bulgaria). La prelungire nu ai permis NOU.

Trecerea L -> B merge simplu numai daca ai avut deja L continuu in acelasi job timp de... nu stiu exact cat (un an jumate? mai mult?). Daca nu, trebuie trecute toate hartoapele, dar aici astept sa ma corecteze cineva.

Eu stiam ca momentan s-a schimbat faza si ca se schimba permisul L in B numai daca aduci dovada unui contract de munca mai mare de 24 de luni.
dar evident ca depinde de la canton la canton si nicio lege nu poti sa o generalizezi pe toata Elvetia ca e discutabila.
poate numai amenzile de viteza nu :-s

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Joi, 21 Feb 2013 12:20 pm 
Neconectat
nou venit

Sotul meu a avut prima data permis L,dupa un an de zile a primit B,si cand a hotarat sa faca reintregire de familie dupa doua luni,am primit toti trei L.Ce zici de acest caz?

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Joi, 21 Feb 2013 10:19 pm 
Neconectat
tânără speranţă

Pai nu prea conteaza ce spun eu...v'am spus, depinde de la caz la caz si de contingentul de permisuri B date in acel an.
cateodata nu exista explicatii logice...depinde de la canton la canton. in mod normal trebuia sa va dea B la toti 3, insa probabil nu vor sa va dea B ca sa nu va instalati permanent in Elvetia, ca altfel nu exista o explicatie valida..
de exemplu azi au spus la stiri ca se va da cetatenia/naturalizarea dupa 10 ani de permis C...

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Vin, 22 Feb 2013 9:24 am 
Neconectat
activ şi comunicativ

holiday scrie:
azi au spus la stiri ca se va da cetatenia/naturalizarea dupa 10 ani de permis C...

Politica elvetiana este foarte complexa, asa ca asculta cu mare atentie toate nuantele, nu numai titlurile :) :)
Comisia politica a Nationalrat a recomandat in mod neasteptat urmatoarea schimbare in legislatie: cetatenie numai dupa 10 ani IN ELVETIA, cu conditia ca respectivul sa aiba permis C (nu dupa 10 ani de permis C)
Nationalrat va dezbate recomandarea pe 13 Martie in plen. Apoi urmeaza o dezbatere in Ständerat. Daca nu sint de acord, alte dezbateri....pina la intrarea in vigoare a unei schimbari mai curge multa apa pe Aare....
Nu raspindi zvonuri nefondate. Politica este foare importanta pentru noi toti, este si asa destul de greu sa fii informat in padurea de legi federale, cantonale, locale...

PS: Cum se traduc "Nationalrat" si "Ständerat"? Nu gasesc pe moment nimic...
PS: @Holiday: Pari un om deschis si dispus la o discutie...Bine ai venit! :-bd

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Vin, 22 Feb 2013 10:35 am 
Neconectat
membru de bază

conny scrie:

"Consiliul Naţional (Nationalrat) şi de Stat (Ständerat) sunt cele două Camere care formează Parlamentul. Cetăţenii cu drept de vot, au posibilitatea de a modifica sau iniţia promulgarea de legi în Parlament prin instrumentul Referendumului şi al Iniţiativelor. Aceasta este democraţia directă a Elveţiei, iar următorul citat descrie necesitatea păstrării acestei valori, prin respectarea cetăţenilor săi"

de aici:

http://www.casa-romanilor.ch/elvetia-un ... grare-2012

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Vin, 22 Feb 2013 11:13 am 
Neconectat
activ şi comunicativ

Giorgia scrie:
Consiliul Naţional (Nationalrat) şi de Stat (Ständerat)

Merci, Giorgia. Asta e traducerea oficiala? Eu as traduce "Ständerat" mai curind consiliul cantoanelor (sau daca nu, al statelor) dar oricum ceva la plural... :-? Asa este destul de inexact :-?
In sfirsit, tu stii sigur mai bine.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Vin, 22 Feb 2013 11:19 am 
Neconectat
membru de bază

Autonomia cantoanelor din Elvetia este diferita de cea a "Bundesländer" din Germania. Se caracterizeaza printr-o autonomie statala. De aici traducerea corecta este Consiliul Statelor ( deci da, asa cum spui tu, la plural ar fi mai bine).

Cand voi avea ocazia voi modifica in articol. Merci :)

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Vin, 22 Feb 2013 11:21 pm 
Neconectat
tânără speranţă

conny scrie:
holiday scrie:
azi au spus la stiri ca se va da cetatenia/naturalizarea dupa 10 ani de permis C...

Politica elvetiana este foarte complexa, asa ca asculta cu mare atentie toate nuantele, nu numai titlurile :) :)
Comisia politica a Nationalrat a recomandat in mod neasteptat urmatoarea schimbare in legislatie: cetatenie numai dupa 10 ani IN ELVETIA, cu conditia ca respectivul sa aiba permis C (nu dupa 10 ani de permis C)
Nationalrat va dezbate recomandarea pe 13 Martie in plen. Apoi urmeaza o dezbatere in Ständerat. Daca nu sint de acord, alte dezbateri....pina la intrarea in vigoare a unei schimbari mai curge multa apa pe Aare....
Nu raspindi zvonuri nefondate. Politica este foare importanta pentru noi toti, este si asa destul de greu sa fii informat in padurea de legi federale, cantonale, locale...

PS: @Holiday: Pari un om deschis si dispus la o discutie...Bine ai venit! :-bd

ah, eram in masina si probabil nu am auzit foarte bine. pai atunci e de bine daca e asa cum spui dumneata!
de fapt, inainte era de 12 ani, le Conseil Fédéral voia 8 ani in proiesct si astia de la Comisia Nationala a naturalizarilor au sarit repede sa zica 10... ca timpul pentru noi cei ce asteptam e dublu...aia e partea a doua.

http://www.rts.ch/info/suisse/4679217-u ... eport.html

merci de primire, incerc si eu sa ma infiltrez pe forumul vostru fara sa fiu remarcat. se pare ca nu prea am reusit. :ar!

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Dum, 14 Apr 2013 10:15 am 
Neconectat
nou venit

Buna tuturor!Daca obtin contract de munca si permis L insa nu mai vreau sa lucrez in aceea firma sau ma da afara,permisul e valabil si dupa daca obtin un alt loc de munca sau trebuiesc inaintate din nou acte pt un nou job?Am gasit ceva insa nu sunt prea convinsa angajatorul pare cam dubios insa as vrea sa profit macar si o perioada scurta de timp sa ma inregistrez la autotirati sa fiu in regula sa pot sa si inchiriez ceva.Inca ceva in contractul de munca salariul poate sa fie minim care nu stiu exact cat este poate imi spuneti voi,si este posibil sa fi platit sub salariul scris acolo?de asemenea cum e cu asigurarea medicala si cat ar trebui eu sa platesc impozite.sunt raspunsuri de care am nevoie pentru ca angajatorul e un tip care nu da explicatii informatii si am acum o mare teama de ceia ce va urma dar avand in vedere criza de locuri de munca :((
Va multumesc anticipat!chiar am nevoie de informatile astea :-ss

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Dum, 14 Apr 2013 5:00 pm 
Neconectat
membru de bază

nicoleta22 scrie:
Buna tuturor!Daca obtin contract de munca si permis L insa nu mai vreau sa lucrez in aceea firma sau ma da afara,permisul e valabil si dupa daca obtin un alt loc de munca sau trebuiesc inaintate din nou acte pt un nou job?Am gasit ceva insa nu sunt prea convinsa angajatorul pare cam dubios insa as vrea sa profit macar si o perioada scurta de timp sa ma inregistrez la autotirati sa fiu in regula sa pot sa si inchiriez ceva.Inca ceva in contractul de munca salariul poate sa fie minim care nu stiu exact cat este poate imi spuneti voi,si este posibil sa fi platit sub salariul scris acolo?de asemenea cum e cu asigurarea medicala si cat ar trebui eu sa platesc impozite.sunt raspunsuri de care am nevoie pentru ca angajatorul e un tip care nu da explicatii informatii si am acum o mare teama de ceia ce va urma dar avand in vedere criza de locuri de munca :((
Va multumesc anticipat!chiar am nevoie de informatile astea :-ss

Teoretic daca schimbi jobul -in timp util / adica pana la expirarea permisului e totul in ordine. Exceptie cand angajatorul te da afara. Evita "solutia" asta.

Daca angajatorul de acum iti face contract de munca si ai apoi ok-ul autoritatilor...de ce ar fi dubios? Dubios este doar daca promite si nu face. Sau daca pt autoritati declara o anume munca apoi tu trebuie sa prestezi alta....aici da, e teren fierbinte.

Asigurarea ti-o platesti singura dupa incheierea contractului de munca incl chiria locuintei daca nu e altfel specificat in contractul de munca.

Oricum, ai grija ce si cum semnezi :)

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 16 Apr 2013 10:32 pm 
Neconectat
nou venit

Buna seara (*) Iti multumesc Giorgia pentru comentariu ma bucur cand vad ca totusi suntem un popor unit si ne accordam macar un sfat sau o vorba buna la nevoie,o indrumare pe un drum mai bun :)
Eu astept sa ma contacteze acest angajator care spune ca momentan este plecat pentru cateva zile si ca totul este sigur.. ca va trimite acte pentru aprobare.Pe langa contractul de munca ce acte ar mai trebui sa trimita?E situatia delicata pentru mine ca nu sunt inscrisa nicaieri locuiesc la o pensiune momentan pentru ca nu doreste nimeni sa inchirieze cuiva care nu are drept de sedere sau o munca sigura.. :( si sunt singura si confuza ce si unde trebuie sa merg mai ales in privinta actelor.. urmeaza sa lucrez la un parc auto,munca de birou pe langa o secretara care deja exista acolo.Deocamdata vreau sa incep cu ceva si sa pot sa obtin aprobare si sa am timp sa caut si in alta parte.Din cate mi-a dat de inteles as avea salariul minim,dar inca nu am discutat cat este.Pe internet scrie cam 22 de franci pe ora deci pe zi 176 CHF.daca lucrezi 22 de zile3872 de Franci.Acum nu stiu cat de adevarat este..asa ar fi in 2013 insa am mai citit undeva ca este 3300 CHF. :-\
Va sunt recunoscatoare pt orice fel de informatii si va multumesc anticipat!
O seara placuta!

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mie, 17 Apr 2013 6:42 am 
Neconectat
tânără speranţă

In Elvetia nu exista salar minim, exceptand posturile sindicalizate.
Bafta!

Sus
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 32 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul

Ora este UTC [ DST ]