Forumul românilor din Elveţia

Acum este Dum, 15 Sep 2019 9:46 pm

Ora este UTC [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 5 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Permis de munca in zona Geneve-Lugano
MesajScris: Joi, 23 Aug 2012 12:44 pm 
Neconectat
nou venit

Salutare, a o intrebare pentru cei poate care deja au trecut prin asa ceva si poate au gasit o solutie, incep prin a va spune situatia mea actuala: locuiesc in Franta la granita cu Geneva de 2 saptamani si recent am fost la un Call-Center in Lugano pentru a ma angaja, am presupus eu ca deoarece am terminat facultatea de IT in galati si pentru ca vb si 3 limbi straine (Italiana, Engleza si mai recent Franceza) acesta ar fi un Job potrivit, am trecut toate testele la care am fost supus si angajatorul mi-a dat OK pentru a incepe munca, inclusiv inainte de a incepe toata treaba asta prietenul meu Elvetian a sunat la Berna si a intrebat daca o sa fie o problema permisul de munca si acestia au spus ca nu, chiar si cei de la dita din Lugano au sunat si au primit acelasi raspuns insa in ziua cand tb sa ma duc sa semnez contractul am fost sunat si mi sa spus ca nu pot sa ocupa acest post deoarece au prioritate cetatenii elvetieni si cei din UE dupa care Romania si Bulgaria lucru pe care l-am verifica si eu pe mai multe sit-uri web dupa ce am primit vestea. Intrebarea mea este, exista vreo modalitate prin care as putea sa obtin un permis de munca sa zicem pe un an de zile G, permis transfrontalier mai usoara ? Prietenul Elvetia a zis ca ma ajuta daca am nevoie dar nici el nu stie exact cum, am mai vazut pe net ca permisele de munca se mai dau daca angajatorul specifica clar ca de EX: munca pe care o fac nu poate sa o faca nimeni din Elvetia sau UE. Daca teoretic el mar angaja pe mine sa zicem ca sofer specificand ca sunt singurul in care are incredere bla bla bla bla stiti cumva daca va fi sau nu validat permisul de munca si in caz ca va fi validat, pot sa imi schimb angajatorul dupa ce am obtinut permisul sau nu ? V-as fi recunoscator vesnic daca mi-ati arata o portita cat de mica.

Sus
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Permis de munca in zona Geneve-Lugano
MesajScris: Sâm, 25 Aug 2012 10:46 am 
Neconectat
nou venit

Nimeni nu are o situatie similara cu permisul de munca ??, nu conteaza domeniul, vreau doar sa stiu daca exista o modalitate mai usoara de al abtine prin intermediul prietenului meu sau in alt mod.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Sâm, 25 Aug 2012 11:42 am 
Neconectat
activ şi comunicativ

Din pacate nu exista scurtaturi. Conditiile pentru permisul G sunt aceleasi.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Dum, 26 Aug 2012 12:37 pm 
Neconectat
nou venit

Stiti cumva care sunt conditiile pentru cele 3 luni pe an de munca la care am dreptul fara permis de munca ?

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 27 Aug 2012 12:07 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

Din sursa oficiala:

Citat:
Am nevoie de permis de muncă dacă lucrez în Elveţia pentru o perioadă scurtă ?
DA, aveţi nevoie de permis de muncă încă din prima zi de desfăşurare a unei activităţi lucrative în Elveţia, chiar şi pentru un contract de muncă ce nu depăşeste durata de trei luni.

Sus
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 5 mesaje ] 

Ora este UTC [ DST ]