Forumul românilor din Elveţia

Acum este Joi, 23 Oct 2014 5:28 pm

Ora este UTC [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 42 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: caut de lucru in zona Basel
MesajScris: Sâm, 24 Noi 2012 8:51 am 
Neconectat
nou venit

Buna uiua, Ma numesc Marieta, am 51 ani, locuiesc in apropriere de Basel de 7 luni si caut de munca. Am obtinut permisul de sedere B, vorbesc germana, dar nu reusesc sa-mi gasesc de munca.
Poate cineva sa-mi transmita vreo informatie, sau sa ma ajute?
Va multumesc si va doresc un sfarsit de saptamana frumoasa.

Marieta Vasilachi
076 5681954
retavass@yahoo.com

Sus

Subiectul mesajului: Re: caut de lucru in zona Basel
MesajScris: Dum, 25 Noi 2012 12:41 pm 
Neconectat
membru de bază

Buna :)

Cel mai bine ar fi sa participi la acest eveniment. Asa vei cunoaste alti romani care-ti pot impartasi din experienta lor. Daca tu nu iei taurul de coarne el va umbla pe alte campii...

14-12-2012 Basel (Pratteln)

http://www.casa-romanilor.ch/petrecere- ... tteln-3189

Sus

MesajScris: Mie, 28 Noi 2012 10:41 am 
Neconectat
nou venit

Giorgia scrie:
Buna :)

Cel mai bine ar fi sa participi la acest eveniment. Asa vei cunoaste alti romani care-ti pot impartasi din experienta lor. Daca tu nu iei taurul de coarne el va umbla pe alte campii...

14-12-2012 Basel (Pratteln)

http://www.casa-romanilor.ch/petrecere- ... tteln-3189

Buna Cristina
Multumesc pentru mesaj.am retinut.
Dar,totusi pana pe 14.12.2012 nu poti sa ma ajuti cu vreo informatie.Eu am tot incercat ,dar nu reusesc de loc sa ma lipesc de un loc de munca.
O zi buna iti doresc.
Marieta

Sus

MesajScris: Mie, 28 Noi 2012 11:42 am 
Neconectat
tânără speranţă

De ce nu incerci la camine de batrani? Vorbesti germana , ai deja un avantaj.

Sus

MesajScris: Joi, 29 Noi 2012 1:55 pm 
Neconectat
nou venit

princessduck scrie:

Buna ziua,

Am incercat prin firmele de plasare,dar nu m-a contactat nimeni.
Si cum sa ma duc personal?
am fost aici in Liestal si mi-au spus ca nu au nimic.
Sunt disperata,am atatea luni aici in Elvetia si nu am facut nimic,
Eu nu sunt cadru medical,am terminat mecanica si ....este cumplit.
Poate poti sa-mi spui unde sa caut si ce sa fac.
O zi buna iti doresc.
Marieta

Sus

MesajScris: Joi, 29 Noi 2012 2:21 pm 
Neconectat
tânără speranţă

retavass scrie:
princessduck scrie:

Buna ziua,

O zi buna iti doresc.
Marieta

Nu inteleg de ce de atatea luni nu ai gasit chiar nimic nimic? Vorbesti germana si ai permis B...
La caminele de batrani se cauta cam tot timpul personal (pflegefrau/ pflegehilfe/pflegeassistentin). Nu trebuie neaparat sa fii cadru medical si nu conteaza ce ai terminat. Conteaza sa vorbesti germana cat de cat, sa iti placa sa lucrezi cu batrani si sa fii serioasa. Sunt foarte multe anunturi si o sa dai peste multe joburi in care se cere sa ai diploma de la Crucea Rosie sau alte diplome in acest domeniu (nu neaparat facultate sau liceu, mai sunt si alte diplome care se ofera aici) DAR nu se cere musai tot timpul. Sunt care accepta si fara vreun curs sau diploma.
Trebuie sa citesti cu atentie ce se cere si nu strica sa aplici, cateodata anuntul spune: ''ar fi bine sa ai aia sau aia dar nu e obligatoriu''.
Si da, pur si simplu iti iei CV-ul, scrisoare de motivatie, diplome, recomandari, ce mai ai tu si te duci la camine de batrani.
Sau poate vrei la vreun hotel sau restaurant. Aici, conteaza foarte mult cand te duci personal si aplici sau vorbesti cu cineva, au o alta impresie despre tine daca nu ai experienta sau studii relevante si nu stii de unde sare iepurele.
Cat despre cautat, google e cel mai bun prieten. Gasesti foarte multe site-uri cu joburi de munca in ce domeniu vrei.
Succes!

Sus

MesajScris: Joi, 29 Noi 2012 3:11 pm 
Neconectat
membru de bază

princessduck scrie:
Nu inteleg de ce de atatea luni nu ai gasit chiar nimic nimic? Vorbesti germana si ai permis B...

Pai raspunsul e simplu si te vei convinge curand si tu :)

In cazul ei apare insa si varsta pe langa alte chestii generale valabile cum ar fi:

- nu are calificcare in domeniu. Chiar daca pare incredibil inclusiv pt curatenie trebuie sa ai calificare sau / si diploma, act de la o firma care te-a calificat. Chiar ieri am intalnit o veche prietena, de origine din Irak, de 15 ani in Elvetia, cu copil devenit deja elvetian, care abea acum, dupa 5 ani si o gramada de CV-uri a gasit la un restaurant sa faca curat de 2x pe saptamana a 3 ore. Peste tot avea nevoie de..."Arbeitzeugnis". :)

- doar ca vorbesti germana nu e suficient.

- la ea intervine si varsta. Firme nu angajeaza dupa 40 ani decat foarte greu. Extrem de greu, pt ca au mult de platit pt persoana pe care o angajeaza.

Concluzie:

*incearca, incearca si iar incearca. Pana la urma se iveste ceva. In cel mai rau caz, daca devine o necesitate financiara, apeleaza la Sozialamt pt Vermittlung.

Sus

MesajScris: Joi, 29 Noi 2012 5:11 pm 
Neconectat
Admin

Giorgia scrie:
apeleaza la Sozialamt pt Vermittlung.

Cred ca zici despre RAV - regionale Arbeitsvermittlungszentrum (nu e "social", sa nu cream o impresie gresita)
http://www.awa.bs.ch/rav-beratung

Sus

MesajScris: Vin, 30 Noi 2012 6:15 am 
Neconectat
activ şi comunicativ

Giorgia scrie:
princessduck scrie:

In cazul ei apare insa si varsta pe langa alte chestii generale valabile cum ar fi:

- la ea intervine si varsta. Firme nu angajeaza dupa 40 ani decat foarte greu. Extrem de greu, pt ca au mult de platit pt persoana pe care o angajeaza.

Doua raspunsuri:
1. Ratusca, de ce crezi ca perioada somajului e de doi ani aici? Tocmai pentru ca nu se gaseste usor de munca.
2. Da, dupa 40 - 45 de ani greu mai angajeaza cineva. Paradoxul e ca A. Berset vrea sa ridice varsta pensionarii la 65 de ani pentru femei - si are dreptate din multe puncte de vedere - dar cum rezolva situatia angajariilor dupa 40/45 de ani si a atmosferei in campul muncii? Stres, mobbing, burn out?

ps. In Basel cred ca e mai greu de gasit munca, din cauza transfrontalierilor. Ca si aici sunt o pacoste! :twisted: Si nu e vina lor, ci a politicilor care permit angajarile; dar asta e alta ciorba...

Sus

MesajScris: Vin, 30 Noi 2012 9:30 am 
Neconectat
tânără speranţă

Giorgia scrie:
princessduck scrie:

- nu are calificcare in domeniu. Chiar daca pare incredibil inclusiv pt curatenie trebuie sa ai calificare sau / si diploma, act de la o firma care te-a calificat. Chiar ieri am intalnit o veche prietena, de origine din Irak, de 15 ani in Elvetia, cu copil devenit deja elvetian, care abea acum, dupa 5 ani si o gramada de CV-uri a gasit la un restaurant sa faca curat de 2x pe saptamana a 3 ore. Peste tot avea nevoie de..."Arbeitzeugnis". :)

- doar ca vorbesti germana nu e suficient.

Concluzie:

*incearca, incearca si iar incearca. Pana la urma se iveste ceva. In cel mai rau caz, daca devine o necesitate financiara, apeleaza la Sozialamt pt Vermittlung.

As vrea sa nu deviez de la subiect dar vreau sa adaug ceva.
1. Eu am mentionat camine de batrani (stiu ca se cauta persoane, dupa cum am mentionat). Si la firmele de curatenie se cauta persoane (acolo urmezi si un curs in curatenie, da stiu ca sunt ciudat...si apoi lucrezi). La camin de batrani la fel, te angajeaza si daca vrei sa urmezi un curs apoi, esti binevenita. Nu ai aceasta optiune peste tot dar este posibil.
Nu am zis ca trebuie sa se duca la universitati sa se angajeze ca profesor de germana si nici la Novartis in productie.

Sunt multe locuri de munca , in diverse domenii, mai ales Haushaltangestellte sau camine de batrani, care nu cer studii de specialitate. Am spus si mai sus, nu se cer musai diplome, cursuri, certificate. Unii cer experienta, altii nu- depinde de domeniu si de post. Fach sau Dipl- inseamna ca trebuie sa ai studii de specialitate.
Doamna Marieta- ati lucrat doar in mecanica pana acum?
Ati putea merge la Migros Restaurant sau Coop Restaurant si incercati acolo.
Puteti incerca si aici:
www.liliput.ch- daca vreti sa lucrati ca bona, babysitter sau menajera.

2. Bineinteles ca doar germana nu e de ajuns dar daca vorbesti cat de cat germana si ai permisul (un foarte mare avantaj) si incerci in toate locurile, gasesti ceva.

3. Varsta este intr-adevar un impediment. Poate este prea sofisticat cuvantul DAR acesta este adevarul. Totusi, eu cunosc 3 femei, peste 50 de ani care si-au gasit de lucru foarte repede: una spala avioane la aeroport, are 53 de ani si vorbeste putina germana, una lucreaza la Migros Restaurant intr-un sat in Aargau , e din Filipine si are 51 de ani, una are 55 de ani si e Putzfrau la un camin de batrani (in tara ei e asistenta iar acum e in curs sa isi recunoasca diploma la Crucea Rosie) si o romanca lucreaza la un restaurant in ZH si are 55 de ani (cu ea am fost de manuta peste tot sa aplice , are 2 copii in Romania, e vai de capul ei, acum lucreaza de 1 an la restaurant si vorbeste germana bine, nu avea curajul sa aplice tot din cauza varstei dar a spus ca nici acasa nu vroia sa stea- era aici de 1 an si a zis ca lucreaza orice, numai sa nu ''stea pe baniii sotului'').

4. Intr-adevar, Arbeitzeugnis este foarte importanta! Oriunde te duci, ti se cere, dar poate doamna Marieta are vreo scrisoare de recomandare de la locurile de munca anterioare.

5. Cat despre cursuri/certificate/diplome, de 2 ani si 4 luni de cand sunt in Elvetia INCA ma mai mir ca se cere Detailhandelsausbildung ca sa impachetezi si sa despachetezi niste cutii si sa pui marfa pe raft! Si Verkausausbildung ca sa lucrezi la casa! Si ca sa lucrezi ca Putzfrau sa ai la fel vreun certificat.
Ieri am citit pe un site : se cauta persoane care sa lucreze la spalatorie intr-un hotel. Sa fii asa si asa si daca este posibil, sa ai un curs in acest domeniu dar nu-i obligatoriu...pana acum am auzit de multe diplome dar diploma pentru spalat fete de perna nu am mai auzit!

Ce ma enerveaza pe mine la culme este faptul ca se cauta persoane care au aceste diplome dar cei care recruteaza nu se uita si la personalitatea persoanei respective. Exemplu 1: M -am dus odata la H&M si erau 2 fete (pana in 25) care se certau care sa aseze niste bratari si unde. Exemplu 2: La alt magazin, ma uitam la niste hainute pentru un bebe si unele hainute nu erau aranjate in asa fel incat sa le vad bine, trebuia sa iau ceva de pe raft si sa ma uit. Am impachetat frumos, am pus la loc si o fata a zis sa nu ma mai ating hainele de pe raft (desi am aranjat frumos). Am intrebat-o : si cum sa vad cum arata tricoul asta? A zis ca doar sa ma uit nu sa pun mana pe el! Eu sunt din fire o persoana prietenoasa, calma si cu bun simt dar atunci am explodat si am spus ca este nepoliticoasa, nu are customer skills si nu o sa ma mai duc niciodata la magazinul ala si am plecat. M-am simtit atat de jignita incat in trecere i-a zis unei doamne care lucra acolo ca fata respectiva e nepoliticoasa si nu o sa ma mai duc acolo . A incercat sa drege situatia dar am plecat ca doar nu o sa ma cert cu toata lumea acum.
Exemplu 3: La un magazin de cosmetice, 1 tipa si un tip la casa (turci), magazinul plin de oameni, ei se certau ca fata nu a inteles ceva la casa si tipul tipa la ea si i-a spus ca e proasta si ca nu intelege?!
Deci daca ai o diploma asta nu inseamna ca te si pricepi in domeniul respectiv. Nu inteleg totusi de ce astfel de persoane urmeaza aceste cursuri.
In concluzie, trebuie sa incerci peste tot, sa intrebi, sa insisti. Nu este imposibil. Cel mai bine este sa te duci personal sa aplici. In acest fel, cei care se ocupa de recrutare vad cum esti tu, cum vorbesti si daca esti ce cauta ei.

PS: Nici nu m-as duce la RAV sau firme de plasament. Pierdere de timp, stiu destule cazuri.

Giorgia , poveste cu doamna din Irak- imi pare rau ca trebuie sa spun un adevar (chiar daca unii nu vor sa auda sau nu recunosc), elvetienii sunt ''discriminatori''. Da stiu ca sunt foarte multi albanezi, sarbi, iugoslavi care lucreaza ...inca ma mai mir de acest aspect dar in fine... dar cu unele nationalitati chiar nu vor sa aiba de-a face deloc! Depinde si de norocul fiecaruia.

Ultima oară modificat de princessduck pe Vin, 30 Noi 2012 11:50 am, modificat de 5 ori în total.

Sus

MesajScris: Vin, 30 Noi 2012 9:40 am 
Neconectat
tânără speranţă

LeDix scrie:

Doua raspunsuri:
1. Ratusca, de ce crezi ca perioada somajului e de doi ani aici? Tocmai pentru ca nu se gaseste usor de munca.
2. Da, dupa 40 - 45 de ani greu mai angajeaza cineva. Paradoxul e ca A. Berset vrea sa ridice varsta pensionarii la 65 de ani pentru femei - si are dreptate din multe puncte de vedere - dar cum rezolva situatia angajariilor dupa 40/45 de ani si a atmosferei in campul muncii? Stres, mobbing, burn out?

ps. In Basel cred ca e mai greu de gasit munca, din cauza transfrontalierilor. Ca si aici sunt o pacoste! :twisted: Si nu e vina lor, ci a politicilor care permit angajarile; dar asta e alta ciorba...

Nu stiam ca e de 2 ani.

As spune ceva dar ma abtin. Cu siguranta nu vreau sa spun ceva ce o sa deranjeze.
Dar, pe scurt- doamna trebuie sa insiste, o sa gaseasca ceva!

Sus

MesajScris: Vin, 30 Noi 2012 2:31 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

princessduck scrie:

Cat despre cursuri/certificate/diplome, de 2 ani si 4 luni de cand sunt in Elvetia INCA ma mai mir ca se cere Detailhandelsausbildung ca sa impachetezi si sa despachetezi niste cutii si sa pui marfa pe raft! Si Verkausausbildung ca sa lucrezi la casa!

PS: Nici nu m-as duce la RAV sau firme de plasament. Pierdere de timp, stiu destule cazuri.

Esti de prea putin timp aici. Dar de ce ti se pare tie ciudat sa se ceara pregatire profesionala comerciala pentru a lucra la casa? :hum: Ce vrei la casa? Un mecanic?

Legat de RAV si firme de plasament, nu stii cazul meu. Prin ADECCO am gasit loc de munca la un institut finanaciar, prin RAV la stat. ;)

Daca tot le stii pe toate, dar de fapt nu stii unele aspecte importante, uite cum e cand nu mai ai un loc de munca: te duci fuga fuguta la Fortele de munca (RAV), te inscrii si apoi trebuie sa le demonstrezi ca ai facut vreo 20 de aplicatii lunar. Cum rar se intampla sa gasesti de munca prin intermediul prietenilor/cunostintelor, apelezi si la firmele de plasament. Cum ai da-o, cum ai invarti-o, tot la RAV si la plasamentul privat ajungi.

Sus

MesajScris: Vin, 30 Noi 2012 2:37 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

princessduck scrie:
LeDix scrie:

Doua raspunsuri:

Nu stiam ca e de 2 ani.

As spune ceva dar ma abtin. Cu siguranta nu vreau sa spun ceva ce o sa deranjeze.

Pai spune! Poate ca nu deranjeaza.

Sus

MesajScris: Vin, 30 Noi 2012 2:52 pm 
Neconectat
tânără speranţă

LeDix scrie:
princessduck scrie:

Cat despre cursuri/certificate/diplome, de 2 ani si 4 luni de cand sunt in Elvetia INCA ma mai mir ca se cere Detailhandelsausbildung ca sa impachetezi si sa despachetezi niste cutii si sa pui marfa pe raft! Si Verkausausbildung ca sa lucrezi la casa!

Esti de prea putin timp aici. Dar de ce ti se pare tie ciudat sa se ceara pregatire profesionala comerciala pentru a lucra la casa? :hum: Ce vrei la casa? Un mecanic?

Legat de RAV si firme de plasament, nu stii cazul meu. Prin ADECCO am gasit loc de munca la un institut finanaciar, prin RAV la stat. ;)

Daca tot le stii pe toate, dar de fapt nu stii unele aspecte importante, uite cum e cand nu mai ai un loc de munca: te duci fuga fuguta la Fortele de munca (RAV), te inscrii si apoi trebuie sa le demonstrezi ca ai facut vreo 20 de aplicatii lunar. Cum rar se intampla sa gasesti de munca prin intermediul prietenilor/cunostintelor, apelezi si la firmele de plasament. Cum ai da-o, cum ai invarti-o, tot la RAV si la plasamentul privat ajungi.

Sa fim seriosi. Nu iti trebuie scoala de 1 an de zile, ca sa lucrezi la casa! Problema este ca se cere.
Iti trebuie diplomele mentionate ca sa lucrezi in domeniile respective dar pentru casa mi se pare aberant. Te duci la curs ca sa inveti sa numeri bani, sa dai rest, sa apesi pe butoane si sa bagi un card intr-un aparat??? Eu m-as duce la aceste cursuri (daca mi-as permite in primul rand) ca sa imi gasesc un loc de munca in domeniile respective dar nu ca sa lucrez la casa. La casa e genul, monkey see monkey do. Cu siguranta nu e usor sa stai toata ziua in picioare dar nu e nici job pentru care ai nevoie de diploma. Dar cum aici se cere diploma pentru orice, incep sa nu ma mai mir.

Bineinteles ca nu le stiu pe toate. Eu am vorbit din experienta proprie, ca altfel nu as mai zice nimic daca nu stiu.
Stiu si care este treaba cu RAV. Si personal stiu 4 persoane care au apelat la RAV degeaba , cu raportul, cu emailuri, cu de toate si pana la urma si-au gasit job pe cont propriu sau culmea prin intermediul prietenilor sau cunostintelor ( eu am gasit pentru 2 persoane).
Si cei pe care ii cunosc cat de cat tot singuri si-au gasit de lucru sau prin prieteni/cunostinte deci nu trebuie neaparat sa te duci la RAV sau alte firme de plasament.
Depinde de fiecare ce vrea, ce stie, peste cine da si la modul cel mai serios, depinde cum ai noroc!
Iar la RAV nu m-as duce nici sa ma bati dar o sa te anunt in caz ca este chiar nevoie sa ma duc!

Poate sunt de putin timp aici (desi 2 ani si 4 luni nu inseamna o luna sau 3 ) dar stiu atat cat sa ma descurc si sa ajut si pe altii daca este posibil.

Sus

MesajScris: Vin, 30 Noi 2012 7:11 pm 
Neconectat
nou venit

princessduck scrie:
retavass scrie:
princessduck scrie:

Buna ziua,

O zi buna iti doresc.
Marieta

La caminele de batrani se cauta cam tot timpul personal (pflegefrau/ pflegehilfe/pflegeassistentin). Nu trebuie neaparat sa fii cadru medical si nu conteaza ce ai terminat. Conteaza sa vorbesti germana cat de cat, sa iti placa sa lucrezi cu batrani si sa fii serioasa. Sunt foarte multe anunturi si o sa dai peste multe joburi in care se cere sa ai diploma de la Crucea Rosie sau alte diplome in acest domeniu (nu neaparat facultate sau liceu, mai sunt si alte diplome care se ofera aici) DAR nu se cere musai tot timpul. Sunt care accepta si fara vreun curs sau diploma.
Trebuie sa citesti cu atentie ce se cere si nu strica sa aplici, cateodata anuntul spune: ''ar fi bine sa ai aia sau aia dar nu e obligatoriu''.
Si da, pur si simplu iti iei CV-ul, scrisoare de motivatie, diplome, recomandari, ce mai ai tu si te duci la camine de batrani.
Sau poate vrei la vreun hotel sau restaurant. Aici, conteaza foarte mult cand te duci personal si aplici sau vorbesti cu cineva, au o alta impresie despre tine daca nu ai experienta sau studii relevante si nu stii de unde sare iepurele.
Cat despre cautat, google e cel mai bun prieten. Gasesti foarte multe site-uri cu joburi de munca in ce domeniu vrei.
Succes!

Nu am gasit,am tot trimis prin aceste site-uri cv-ul si copie dupa permisul de sedere si tot ce am diplome,dar raspunsul lor este ca nu ma incadrez in ceea ce cauta ei,ca sunt prea calificata si daca ma crezi am peste 600 de cv trimise.
Acum m-am gandit ca undeva fac o greseala si am apelat la voi sa ma ajutati.Am trimis si la firmele de curatenie,dar mi-au cerut masina si permis.
am sa-ti urmez sfatul,voi merge personal la caminele de batrani,hotel si restaurant.Poate asa cand ma vad isi vor da seama ca nu sunt chiar de aruncat la gunoi.Ce pot sa fac eu,nu pot da timpul inapoi sa pot avea varsta voastra.Am 51 ani ,dar ...m-am blocat,am fost personal la o firma de plasare si mi-au tot promis ...dar uita-ma aici dupa 7 luni fara loc de munca.
Multumesc,o seara buna iti doresc
Marieta

Sus

MesajScris: Vin, 30 Noi 2012 7:23 pm 
Neconectat
nou venit

princessduck scrie:
LeDix scrie:
princessduck scrie:

Sa fim seriosi. Nu iti trebuie scoala de 1 an de zile, ca sa lucrezi la casa! Problema este ca se cere.
Iti trebuie diplomele mentionate ca sa lucrezi in domeniile respective dar pentru casa mi se pare aberant. Te duci la curs ca sa inveti sa numeri bani, sa dai rest, sa apesi pe butoane si sa bagi un card intr-un aparat??? Eu m-as duce la aceste cursuri (daca mi-as permite in primul rand) ca sa imi gasesc un loc de munca in domeniile respective dar nu ca sa lucrez la casa. La casa e genul, monkey see monkey do. Cu siguranta nu e usor sa stai toata ziua in picioare dar nu e nici job pentru care ai nevoie de diploma. Dar cum aici se cere diploma pentru orice, incep sa nu ma mai mir.

Bineinteles ca nu le stiu pe toate. Eu am vorbit din experienta proprie, ca altfel nu as mai zice nimic daca nu stiu.
Stiu si care este treaba cu RAV. Si personal stiu 4 persoane care au apelat la RAV degeaba , cu raportul, cu emailuri, cu de toate si pana la urma si-au gasit job pe cont propriu sau culmea prin intermediul prietenilor sau cunostintelor ( eu am gasit pentru 2 persoane).
Si cei pe care ii cunosc cat de cat tot singuri si-au gasit de lucru sau prin prieteni/cunostinte deci nu trebuie neaparat sa te duci la RAV sau alte firme de plasament.
Depinde de fiecare ce vrea, ce stie, peste cine da si la modul cel mai serios, depinde cum ai noroc!
Iar la RAV nu m-as duce nici sa ma bati dar o sa te anunt in caz ca este chiar nevoie sa ma duc!

Poate sunt de putin timp aici (desi 2 ani si 4 luni nu inseamna o luna sau 3 ) dar stiu atat cat sa ma descurc si sa ajut si pe altii daca este posibil.

Pot sa spun si eu ceva,princessduck are dreptate ,peste tot se cer diplome,am trimis peste tot si cred ca varsta mea este o problema,am fost personal si la o firma pentru ambalat paine.Aici mi-au spus ca nu am experienta in acest domeniu.
Dar o sa merg personal la caminele de batrani,poate intre timp ma ajuta cineva dintre voi.
Eu stiu ce vreau si stiu de ce am ajuns aici,am nevoie de munca,am un copil in tara ,sunt divortata,am rate....nu ma plang de problemele mele,dar efectiv m-am blocat si stiu ca voi sunteti aici online si sunt sigura ca trebuie sa gasesc acea usa mica deschisa si sa-mi intinda o mana de ajutor.
In Romania am lucrat o buna bucata de vreme in logistika,dar aici nu pot lucra ca nu cunosc Elvetia,am aplicat si in acest domeniu.
Caut de munca in domeniu:curatenie,ingrijire batrani,spalat vase,...nu-mi este rusine sa muncesc....cand am pornit pe drumul asta ,am stiut la ce plec.
Daca auziti ceva,ajutati-ma ca sunt intr-un mare rahat.
O seara buna si sanatate.
Marieta

Sus

MesajScris: Vin, 30 Noi 2012 7:30 pm 
Neconectat
tânără speranţă

retavass scrie:

Nu am gasit,am tot trimis prin aceste site-uri cv-ul si copie dupa permisul de sedere si tot ce am diplome,dar raspunsul lor este ca nu ma incadrez in ceea ce cauta ei,ca sunt prea calificata si daca ma crezi am peste 600 de cv trimise.
Acum m-am gandit ca undeva fac o greseala si am apelat la voi sa ma ajutati.Am trimis si la firmele de curatenie,dar mi-au cerut masina si permis.
am sa-ti urmez sfatul,voi merge personal la caminele de batrani,hotel si restaurant.Poate asa cand ma vad isi vor da seama ca nu sunt chiar de aruncat la gunoi.Ce pot sa fac eu,nu pot da timpul inapoi sa pot avea varsta voastra.Am 51 ani ,dar ...m-am blocat,am fost personal la o firma de plasare si mi-au tot promis ...dar uita-ma aici dupa 7 luni fara loc de munca.
Multumesc,o seara buna iti doresc
Marieta

Scrisoare de recomandare ai? Scrisoare de motivatie? E bine daca te duci personal , asa vad si ei cum esti.
Dar ce studii ai? Ce experienta? De ce spun ca esti prea calificata?
Si cei tineri au probleme in gasirea unui loc de munca asa ca nu te lua dupa varsta. O fi mai greu dar nu este imposibil sa iti gasesti ceva.

Sus

MesajScris: Vin, 30 Noi 2012 7:36 pm 
Neconectat
tânără speranţă

retavass scrie:

Pot sa spun si eu ceva,princessduck are dreptate ,peste tot se cer diplome,am trimis peste tot si cred ca varsta mea este o problema,am fost personal si la o firma pentru ambalat paine.Aici mi-au spus ca nu am experienta in acest domeniu.
Dar o sa merg personal la caminele de batrani,poate intre timp ma ajuta cineva dintre voi.
Eu stiu ce vreau si stiu de ce am ajuns aici,am nevoie de munca,am un copil in tara ,sunt divortata,am rate....nu ma plang de problemele mele,dar efectiv m-am blocat si stiu ca voi sunteti aici online si sunt sigura ca trebuie sa gasesc acea usa mica deschisa si sa-mi intinda o mana de ajutor.
In Romania am lucrat o buna bucata de vreme in logistika,dar aici nu pot lucra ca nu cunosc Elvetia,am aplicat si in acest domeniu.
Caut de munca in domeniu:curatenie,ingrijire batrani,spalat vase,...nu-mi este rusine sa muncesc....cand am pornit pe drumul asta ,am stiut la ce plec.
Daca auziti ceva,ajutati-ma ca sunt intr-un mare rahat.
Marieta

Intra pe site-urile astea:
http://kinderbetreuung.liliput.ch/ (
http://www.greataupair.com
http://babysitting24.ch/
http://www.betreut.ch/
http://www.mamiexpress.ch/nannysharing- ... euung.html

Aceste nu sunt firme de plasare. Iti gasesti ceva pe cont propriu.

Sus

MesajScris: Vin, 30 Noi 2012 7:43 pm 
Neconectat
nou venit

princessduck scrie:
LeDix scrie:

Doua raspunsuri:

Nu stiam ca e de 2 ani.

Spune ce ai de spus?De ce sa ma deranjeze,tu ai dreptul sa spui ceea ce gandesti,iar eu am dreptul sa-ti raspund la ceea ce ai spus.Eu tot insist pentru un loc de munca,zilnic sunt pe aceste site-uri si am fost si in Basel la 4 firme si tot au spus ca imi vor gasi un loc de munca,chiar am si specificat,vreau sa muncesc la curatenie,impachetat,depozit....nu am cautat functie de birou,dar cred ca varsta este o problema mea critica.
Si uita-ma aici si ma plang voua.
Dar nu ma plang,am nevoie de sprijinul vostru...suntem aici o mana de oameni si sper sa fie cineva dintre voi care sa-mi inteleaga necazul.Si nu-mi este rusine sa spun ceea ce ma doare,crede-ma.
Am uitat sa spun ca sunt din Bacau.
Marieta

Sus

MesajScris: Vin, 30 Noi 2012 7:48 pm 
Neconectat
tânără speranţă

retavass scrie:
Spune ce ai de spus?De ce sa ma deranjeze,tu ai dreptul sa spui ceea ce gandesti,iar eu am dreptul sa-ti raspund la ceea ce ai spus.Eu tot insist pentru un loc de munca,zilnic sunt pe aceste site-uri si am fost si in Basel la 4 firme si tot au spus ca imi vor gasi un loc de munca,chiar am si specificat,vreau sa muncesc la curatenie,impachetat,depozit....nu am cautat functie de birou,dar cred ca varsta este o problema mea critica.
Si uita-ma aici si ma plang voua.
Dar nu ma plang,am nevoie de sprijinul vostru...suntem aici o mana de oameni si sper sa fie cineva dintre voi care sa-mi inteleaga necazul.Si nu-mi este rusine sa spun ceea ce ma doare,crede-ma.
Am uitat sa spun ca sunt din Bacau.
Marieta

Ce aveam de spus nu are deloc legatura cu tine/dumneavoastra!
Vroiam sa spun ceva in legatura cu situatia din Elvetia, cu diplomele pe care le cer , discriminari, inchisi la minte etc.
Eu sunt tot moldoveanca :)

Sus

MesajScris: Vin, 30 Noi 2012 8:04 pm 
Neconectat
Admin

LeDix @};- iubito, fac o corectura mica: Somajul nu mai este 2 ani, ci doar 18 luni, s-au schimbat legile aici.

Sus

MesajScris: Sâm, 01 Dec 2012 1:26 pm 
Neconectat
tânără speranţă

2 ani pentru cei de peste 55 de ani. Daca e vorba de persoana ce se ocupa de educatia copilului mai mic de 10 ani a nascut sau care este cu 4 ani pana la varsta pensionarii, se poate prelungi pana la un maxim de 4 ani.
Asta daca nu s-a schimbat intre timp (anul asta).

Sus

MesajScris: Sâm, 01 Dec 2012 5:48 pm 
Neconectat
nou venit

retavass scrie:
Buna uiua, Ma numesc Marieta, am 51 ani, locuiesc in apropriere de Basel de 7 luni si caut de munca. Am obtinut permisul de sedere B, vorbesc germana, dar nu reusesc sa-mi gasesc de munca.

Marieta Vasilachi
076 5681954
retavass@yahoo.com

Puteti incerca si la aceasta firma http://www.workexpress.ch/en/team.php.
Cum bine vedeti, unul dintre angazati este o doamna din Romania si firma este in Basel.
Pe mine m-a ajutat sa-mi scot permisul de macaragiu ( unde sa merg, cu cine sa vorbesc).
Chiar daca nu mi-a gasit gasit ceva de munca ( iarna in constructii este mai greu), merita sa incercati poate aveti mai mult noroc.

Numai bine

Sus

MesajScris: Dum, 02 Dec 2012 10:09 am 
Neconectat
nou venit

nico77 scrie:
retavass scrie:

Marieta Vasilachi
076 5681954
retavass@yahoo.com

Puteti incerca si la aceasta firma http://www.workexpress.ch/en/team.php.
Cum bine vedeti, unul dintre angazati este o doamna din Romania si firma este in Basel.
Pe mine m-a ajutat sa-mi scot permisul de macaragiu ( unde sa merg, cu cine sa vorbesc).
Chiar daca nu mi-a gasit gasit ceva de munca ( iarna in constructii este mai greu), merita sa incercati poate aveti mai mult noroc.

Numai bine

Multumesc mult de tot,voi incerca la firma asta.
o zi frumoasa.
marieta

Sus

MesajScris: Dum, 02 Dec 2012 11:27 am 
Neconectat
nou venit

trece si tu alta varsta si eventual schimba cantonul

Sus

Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 42 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul

Ora este UTC [ DST ]