Forumul românilor din Elveţia

Acum este Dum, 17 Dec 2017 7:11 am

Ora este UTC [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 31 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: caut un loc de munca
MesajScris: Joi, 13 Iun 2013 9:35 pm 
Neconectat
nou venit

buna, sunt in Basel de anul trecut din noiembrie si de atunci tot incerc sa gasesc un loc de munca ...dar din pacate peste tot unde am incercat am fost refuzat :? sunt calificat ca si zugrav, si din pacate nu vorbesc germana deci este si mai dificil sa ma accepte undeva ,oricine imi poate oferi o informatie, este binevenita (nu sunt pretentios orice numai lucru sa fie....) , va multumesc :roll:

Sus
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: caut un loc de munca
MesajScris: Lun, 24 Iun 2013 9:48 am 
Neconectat
nou venit

buna ziua , am fost contactat de o agentie de recrutare si m-i sa cerut un permis de sedere aici in elvetia , este vre-o diferenta intre permis de sedere si permisul de munca ? va multumesc

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 25 Iun 2013 8:50 am 
Neconectat
activ şi comunicativ

Terapie scrie:
buna ziua , am fost contactat de o agentie de recrutare si m-i sa cerut un permis de sedere aici in elvetia , este vre-o diferenta intre permis de sedere si permisul de munca ? va multumesc
.

Da. De pilda cineva poate avea "permis de sedere" fara a avea automat "permis de munca". Este, de pilda, cazul persoanelor care au obtinut permis de sedere in urma "reintregirii familiei" (in urma casatoriei cu un cetatean elvetian sau cu un rezident cu permis C, sau al celor care si-au urmat sotii care au obtinut un permis de munca in Confederatie).
E drept ca un permis de sedere poate "netezi" calea pentru obtinerea unui permis de munca. (in sensul ca respectiva persoana se afla in mod legal in teritoriul elvetian).

Te-ai uitat peste anunturile de aici? : http://www.gratis-inserate.ch/suche/Arb ... 0/biete/2/

Mult succes!

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 25 Iun 2013 6:17 pm 
Neconectat
nou venit

Multumesc pentru raspuns :)

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mie, 26 Iun 2013 2:53 pm 
luminita scrie:
Terapie scrie:
.

Da. De pilda cineva poate avea "permis de sedere" fara a avea automat "permis de munca". Este, de pilda, cazul persoanelor care au obtinut permis de sedere in urma "reintregirii familiei" (in urma casatoriei cu un cetatean elvetian sau cu un rezident cu permis C, sau al celor care si-au urmat sotii care au obtinut un permis de munca in Confederatie).
E drept ca un permis de sedere poate "netezi" calea pentru obtinerea unui permis de munca. (in sensul ca respectiva persoana se afla in mod legal in teritoriul elvetian).

Te-ai uitat peste anunturile de aici? : http://www.gratis-inserate.ch/suche/Arb ... 0/biete/2/

Mult succes!

Luminita, scuze esti in eroare. Un cetatean roman casatorit cu un cetatean elvetian are permis de sedere cu drept de munca.
https://en.comparis.ch/immigration/info ... igung.aspx
Si in cazul cetatenilor UE/Schengen exceptie Romania si Bulgaria, partenerul poate beneficia de permis de rezidenta cu drept de munca.

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Mie, 26 Iun 2013 7:13 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

Intrebarea era daca "exista vreo diferenta intre permis de sedere si permis de munca."

Repet, exista!
Cineva poate sa aibe dreptul sa "seada" in Elvetia fara sa munceasca atât timp cât demonstreaza ca are mijloace de intretinere.

A avea un permis de sedere poate "netezi" calea spre obtinerea unui loc de munca.

Mai precis: pentru cineva care doreste sa obtina un loc de munca in Elvetia nefiind rezident aici este ceva mai complicat decât pentru cineva care a obtinut deja permisul de sedere.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mie, 26 Iun 2013 7:16 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

ghaag scrie:
Si in cazul cetatenilor UE/Schengen exceptie Romania si Bulgaria, partenerul poate beneficia de permis de rezidenta cu drept de munca.

?

"I cittadini bulgari e rumeni che entrano in Svizzera in vista di esercitarvi un'attività lucrativa oppure in virtù del ricongiungimento familiare sono invece ammessi alle medesime condizioni previste per i cittadini degli altri Stati dell'UE". (http://www.bfm.admin.ch/content/bfm/it/ ... enien.html)

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mie, 26 Iun 2013 7:48 pm 
Draga Luminita. De pilda ea putea intreba cate in luna si stele pentru ca multora le e lene sa caute singuri. Dar, de pilda, exemplele pe care le-ai dat sunt false. O persoana care obtine, de pilda, un permis de resident in Elvetia pentru reintregirea familiei , fiind de pilda casatorit cu o alta persoana de nationalitate elvetiana are si drept de munca indiferent din care tara UE sau Schengen face parte. In cazul in care o persoana din Romania sau Bulgaria solicita reintregirea familiei probabil ca, si aici nu sunt sigura dar am sa ma documentez, nu beneficiaza de aceleasi conditii ca cele sus amintite.

In acest forum, de pilda, mai citesc si altii care pot fi dusi in eroare de ceea ce scriem.

Seara la fel de mirabolanta si tie!

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Mie, 26 Iun 2013 8:59 pm 
Neconectat
membru de bază

ghaag scrie:
In cazul in care o persoana din Romania sau Bulgaria solicita reintregirea familiei probabil ca, si aici nu sunt sigura dar am sa ma documentez, nu beneficiaza de aceleasi conditii ca cele sus amintite.

Cand documentarea s-a incheiat, m-ar bucura un link, merci :)

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mie, 26 Iun 2013 10:17 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

Giorgia scrie:
ghaag scrie:
In cazul in care o persoana din Romania sau Bulgaria solicita reintregirea familiei probabil ca, si aici nu sunt sigura dar am sa ma documentez, nu beneficiaza de aceleasi conditii ca cele sus amintite.

Cand documentarea s-a incheiat, m-ar bucura un link, merci :)

Nashpa! Daca nici site-ul oficial al Confederatiei Helvetice nu mai este o sursa credibila de documentare...
luminita scrie:
"I cittadini bulgari e rumeni che entrano in Svizzera in vista di esercitarvi un'attività lucrativa oppure in virtù del ricongiungimento familiare sono invece ammessi alle medesime condizioni previste per i cittadini degli altri Stati dell'UE". (http://www.bfm.admin.ch/content/bfm/it/ ... enien.html)
("Cetățenii bulgari și români care intră în Elveția, cu scopul de a exercită o activitate lucrativă sau în scopul reîntregirii familiei sunt admisi în aceleași condiții ca și cetățenii altor state membre ale UE")

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mie, 26 Iun 2013 10:23 pm 
Neconectat
nou venit

va multumesc pentru raspunsuri , eu am fost deja la Bevölkerungsdienste und Migration si acolo m-i sa spus ca pot sa stau pana la 3 luni aici , dupa aceea pot sa solicit un permis de sedere ....mai faac o intrebare acum : de unde stiu aia ca eu am 3 luni in elvetia ? :hum: nu am fost registrat niciunde ....si nici nu m-i sa cerut asta ... :hum:

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mie, 26 Iun 2013 10:24 pm 
Neconectat
tânără speranţă

Proprie experienta:
Am primit B , sotia mea tot B - reintregire familiala cu drept de munca.

Suntem romani :) Amandoi :)

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mie, 26 Iun 2013 10:39 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

ghaag scrie:

Multumesc! :) Sunt sigura ca va fi la fel de mirobolanta ca ziua precedenta, când m-a pus naiba sa utilizez aceeasi expresia in doua fraze consecutive deschizând astfel "robinetu' ironiei" spre deliciul asistentei! :)

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mie, 26 Iun 2013 11:09 pm 
luminita scrie:
ghaag scrie:

Multumesc! :) Sunt sigura ca va fi la fel de mirobolanta ca ziua precedenta, când m-a pus naiba sa utilizez aceeasi expresia in doua fraze consecutive deschizând astfel "robinetu' ironiei" spre deliciul asistentei! :)

Cu multa placere. Si pe alta data.

http://www.bfm.admin.ch/content/dam/dat ... hzug-d.pdf

Acordarea dreptului de munca pentru o persoana aflata in Elvetia in scopul reintregirii familiei depinde de nationalitate si de sectorul pentru care aplica. Partenerul/Partenera si copiii unei persoane de nationalitate romana sau bulgara cu permis temporar de rezidenta (permis B nu este temporar) au nevoie de un permis de munca eliberat de oficiul cantonal.

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Mie, 26 Iun 2013 11:12 pm 
Terapie scrie:
va multumesc pentru raspunsuri , eu am fost deja la Bevölkerungsdienste und Migration si acolo m-i sa spus ca pot sa stau pana la 3 luni aici , dupa aceea pot sa solicit un permis de sedere ....mai faac o intrebare acum : de unde stiu aia ca eu am 3 luni in elvetia ? :hum: nu am fost registrat niciunde ....si nici nu m-i sa cerut asta ... :hum:

Nu stiu ce relevanta are intrebarea. Poti sa stai clandestin pana cand incepi sa bati la ochi si te reclama vreun elvetian. Dar interesul tau este sa stai legal nu!? Probabil ca poti incerca sa aplici pentru rezidenta si mai devreme de trei luni daca vrei.

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Mie, 26 Iun 2013 11:12 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

Terapie scrie:

"Doresc sa obţin un loc de muncă în Elveţia. Cum trebuie să procedez?Atenţie! Pentru primele trei luni de şedere în Elveţia (90 de zile) nu este nevoie de permis de şedere. Daca nu găsiţi de lucru în primele trei luni trebuie să cereţi un permis de şedere care să vă permită să căutaţi în continuare un loc de muncă pentru o perioadă de încă trei luni. Acest permis poate fi prelungit până la maximum un an dacă dovediţi că aţi căutat în mod onest un loc de muncă şi credeţi că sunt şanse reale să găsiţi unul. În această perioadă beneficiaţi de aceeaşi asistenţă din partea Oficiului Federal pentru Ocuparea Forţei de Muncă la fel ca şi cetăţenii elveţieni. Mai multe informaţii la: http://www.rav.ch . Atenţie! După încheierea unui contract de muncă, chiar dacă acesta a durat mai puţin de un an, puteţi rămâne în Elveţia şi să căutaţi altul. Aveţi dreptul la un permis de şedere valabil încă şase luni. "( de aici: viewtopic.php?f=42&t=3123)

Eu cred ca ar fi in avantajul tau sa te inregistrezi la comuna iar apoi sa soliciti permis de sedere.Vei avea si "asistenta din partea Oficiului Federal pentru Ocuparea Forţei de Muncă la fel ca şi cetăţenii elveţieni."
Cum spuneai mai sus, agentia de recrutare ti-a cerut permis de sedere. In general, angajatorii prefera sa NU îsi bata capul cu rezolvarea obtinerii permiselor.
Apoi, cu contractul de munca te prezinti inainte de scadenta permisului de sedere si ceri prelungirea acestuia.
Din câte am vazut pe site-urile cu locuri de munca, meseria ta e cautata.

Bafta! :)

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Joi, 27 Iun 2013 7:59 am 
Neconectat
membru de bază

ghaag scrie:
Cu multa placere. Si pe alta data.

http://www.bfm.admin.ch/content/dam/dat ... hzug-d.pdf

Acordarea dreptului de munca pentru o persoana aflata in Elvetia in scopul reintregirii familiei depinde de nationalitate si de sectorul pentru care aplica. Partenerul/Partenera si copiii unei persoane de nationalitate romana sau bulgara cu permis temporar de rezidenta (permis B nu este temporar) au nevoie de un permis de munca eliberat de oficiul cantonal.

Buna

Nu stiu cum ai putut traduce asa de fals, poate ai citit in graba, dar dezinformarea e mare :(

Citatul este exact din linkul postt de tine, iar fraza cu romanii si bulgarii exprima cu totul altceva decat ceea ce ai tradus.

"Zugang zum Arbeitsmarkt
Die im Familiennachzug eingereisten Angehörigen haben unabhängig von ihrer Nationalität
das Recht, in der ganzen Schweiz und in der Branche ihrer Wahl einer Arbeit nachzugehen
oder sich selbständig zu machen. Besitzen der Ehepartner und die Kinder von rumänischen
und bulgarischen Staatsangehörigen eine Kurzaufenthaltsbewilligung, dann bleibt der Stellenantritt der vorgängigen Bewilligung durch die kantonale Behörde unterstellt."

Concluzia:

Persoanele venite prin reintregire in Elvetia au drept de munca!

Romanii si bulgarii detinatori ai unui permis L (ca de el e vorba, max 12 luni!!) raman "legati" de cantonul care a eliberat primul permis. Cu alte cuvinte atata timp cat au un contract pe perioada limitata, pot prelungi doar in cantonul initial.

Ar trebui la fel, in exprimare sa faceti totusi diferenta intre "permis de sedere" si "permis de rezidenta". Este una destul de mare!!

Apoi, ar trebui sa se mai tina cont si de faptul ca fiecare canton decide cum vrea el, deci foarte posibil un membru al familiei stabilit in Elvetia prin reintregire sa i se acorde permis de sedere cu drept de lucru limitat, ex 20 de ore pe saptamana. Motivele pot fi multiple. Unul din ele este daca persoana care a cerut reintregirea are la randul ei un astfel de permis ex fiind studentii sau unii independenti.

Regula de baza este, indiferent de canton:

Partenerul va primi aceleasi drepturi (permis) pe care le are sotul/ sotia.
Parintii veniti prin reintregire NU au drept de munca.
Copiii adusi in Elvetia prin reintregire au aceleasi drepturi ca si copiii elvetieni.

Data viitoare recomand o citire a linkurilor cu ceva mai mare atentie! %%-

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Joi, 27 Iun 2013 9:36 am 
Giorgia, dar chiar te rog sa traduci tu tot documentul. Ne-ar fi ceva mai util decat muzica acelui nene ( fara sa se simta persoanele implicate jignite) pe care ne-o distribui pe portalul tau pentru integrarea romanilor.

De exemplu eu am niste neclaritati ca bajbai in limba lui Goethe.
1.Zice ceva de o locuinta si niste resurse financiare, n-am inteles despre ce e vorba.
2. Cine este eligibil pentru permis L?
3. Care este diferenta intre permis de sedere si permis de rezidenta, ca tot mi-ai atras atentia dar nu mi-ai explicat?
4. Ce e contingent? Ne afecteaza in vreun fel?

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Joi, 27 Iun 2013 10:00 am 
Neconectat
membru de bază

ghaag scrie:
Giorgia, dar chiar te rog sa traduci tu tot documentul. Ne-ar fi ceva mai util decat muzica acelui nene ( fara sa se simta persoanele implicate jignite) pe care ne-o distribui pe portalul tau pentru integrarea romanilor.

Nu-mi plac rautatile si as avea tendinta acum sa nu raspund la intrebarile puse de tine pt ca stiu de ce le-ai pus :)

Totusi, o fac pt alti cititori ai forumului.

ghaag scrie:
De exemplu eu am niste neclaritati ca bajbai in limba lui Goethe.
1.Zice ceva de o locuinta si niste resurse financiare, n-am inteles despre ce e vorba.

Resursele financiare si locuinta trebuie sa le demonstrezi ca le ai pentru persoana pe care o aduci in Elvetia daca nu esti angajat sau dacca lucrezi pe cont propriu. Aceleasi reguli se impun la gradul de rudenie mama-tata. Altfel spus: daca esti angajat si iti aduci sotul-sotia nu trebuie sa dovedesti ceva in plus (sau copilul). In schimb, in cazul in care de ex, tu roman casatorit incerci sa aduci aici unul din parinti sau amandoi, o poti face dar trebuie sa ii asiguri locuinta si un venit minim. S-a mentionat mereu suma de 2.800 chf pe luna.

2. Cine este eligibil pentru permis L?

Oricine. Depinde de autoritati, de dosar, de contractu de munca, de cerere etc.

3. Care este diferenta intre permis de sedere si permis de rezidenta, ca tot mi-ai atras atentia dar nu mi-ai explicat?

Permisul de sedere este in germana "Aufenthaltsbewilligung" respectiv B-ul si cel de rezidenta este "Niederlassungsbewilligung" respectiv C-ul. Am ales acest link in franceza plecand de la premiza ca limba lui Voltaire e mai accesibila latinilor...

B-ul este limitat. C-ul nu.

http://www.bfm.admin.ch/content/bfm/fr/ ... igung.html

4. Ce e contingent? Ne afecteaza in vreun fel?

Raspunsul asta il stii...si nu ma chiui sa raspund. In schimb precizez pt cei care citesc ca acele contingente nu se aplica persoanelor care solicita permis prin reintregire ;)

In alta oride de idei, ceea ce se publica pe AREI ramane la latitudinea acelor persoane care administreaza acea pagina si evident cui nu-i place poate da dislike. Obligatiii nu am....:)

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Joi, 27 Iun 2013 10:05 am 
Bine Giorgia. Foarte clar. Merci pentru promtitudine!

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Joi, 27 Iun 2013 10:20 am 
Neconectat
activ şi comunicativ

Varianta franceza a aceluiasi text
"Les ressortissants bulgares et roumains ne peuvent être admis en vue de l’exercice d’une activité lucrative que moyennant les restrictions suivantes:
-respect du principe de la priorité des travailleurs indigènes (priorité des Suisses et des étrangers qui se trouvent déjà sur le marché du travail suisse) ;
-contrôle des conditions de salaire et de travail ;
-contingents annuels progressifs d’autorisations de séjour de courte durée et d’autorisations de séjour. Pour la période du 1er juin 2011 au 31 mai 2012, 6'355 autorisations de séjour de courte durée L UE/AELE et 684 autorisations de séjour B UE/AELE pourront être établies. Ces chiffres passeront à 7'722 et 885 l’année suivante.
En cas de prise d’emploi en Suisse, les ressortissants bulgares et roumains doivent disposer d'une autorisation de travail et de séjour dès le premier jour d'activité et ce même s’ils souhaitent exercer une activité lucrative pour une durée inférieure à trois mois.
Lorsque le séjour est inférieur à quatre mois, l'autorisation n'est pas imputée sur les
contingents pour autant que le travailleur possède les qualifications personnelles visées à l’art. 23 de la loi fédérale sur les étrangers (LEtr).
Les autorités cantonales sont responsables de l’octroi des autorisations." ..............[/color]
http://www.bfm.admin.ch/content/dam/dat ... g-ro-f.pdf

Prin urmare, permisul de munca se acorda cetatenilor români si bulgari in anumite conditii. El poate fi sau nu inclus in contingentul anual de permise , in functie de durata activitatii lucrative (inferioara sau superioara a patru luni)

"Conditions applicables à d’autres types de séjour sans activité lucrative (autres personnes sans activité lucrative, par ex retraités, rentiers, curistes)

[b]Les personnes de nationalité bulgare ou roumaine qui souhaitent séjourner en Suisse sans y exercer d’activité lucrative ni y fournir de prestations de services sont placées sur un pied d’égalité avec les ressortissants des autres Etats de l’UE/AELE. [/u]Elles ont droit à l’octroi d’une [b]autorisation de séjour UE/AELE si elles peuvent prouver qu’elles disposent de moyens financiers suffisants pour subvenir à leurs besoins et d’une couverture d’assurance maladie et accidents couvrant tous les risques.
Les séjours de ce type ne sont pas contingentés
.- http://www.bfm.admin.ch/content/dam/dat ... g-ro-f.pdf )

Inclin sa cred ca, in momentul in care o persoana din aceasta categorie(o persoana care a obtinut un permis de sedere demonstrând ca are mijloace financiare suficiente) incepe o activitate lucrativa, permisul sau de sedere devine permis de munca (respectiv intra in categoria permiselor contingentate). Cred de asemenea ca este posibil ca permisul de munca sa fie refuzat unei persoane cu permis de sedere in situatia in care, pentru anul respectiv, a fost completat numarul de permise prevazute de autoritati.

Mie mi se pare ca rezulta destul de clar ca exista o diferenta importanta intre permis de sedere si permis de munca, si , ca in general, primul poate "netezi calea" pentru obtinerea celui de-al doilea.

(asta fiind intrebarea initiala :) )

Ultima oară modificat de luminita pe Joi, 27 Iun 2013 10:29 am, modificat 1 dată în total.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Joi, 27 Iun 2013 10:23 am 
Neconectat
activ şi comunicativ

ghaag scrie:
Bine Giorgia. Foarte clar. Merci pentru promtitudine!

In limba romana, de pilda ( :mrgreen: ) NU exista acest cuvânt. Cautati, de pilda,.... intr-un dictionar explicativ, de pilda....

:D

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Joi, 27 Iun 2013 1:09 pm 
@luminita pe langa faptul ca te tine autosuficienta sau lipsa de preocupare prea mult pe forum,mai esti si penibila. Realizezi ca este doar o greseala de tastate. Si analfabeta sa fiu, fiecare are dreptul sa se exprime cum poate si cum vrea pe acest forum in limitele bunului simt. Am vazut multe accese de romanism pe aici.

Dar daca cumva ai cumparat drepturile de exclusivitate pe acest forum sa ma anunte si pe mine adminii.

Oricum fiecare situatie in parte are particularitatile ei si ii sfatuiesc pe cei care au neclaritati legate de relatia cu autoritatile sa puna mana pe telefon sau pe mail pentru a cere suportul si toate informatiile necesare. Eu asa fac. Si in general imi verific informatiile din mai multe surse.

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Joi, 27 Iun 2013 1:14 pm 
Neconectat
membru de bază

luminita scrie:
Mie mi se pare ca rezulta destul de clar ca exista o diferenta importanta intre permis de sedere si permis de munca, si , ca in general, primul poate "netezi calea" pentru obtinerea celui de-al doilea.

Afirmatia ta este corecta. Unele permise de sedere au mentiunea "ohne Erwerbstätigkeit" Ele se pot apoi "transforma" in permise cu drept de munca dar procedura depinde de la canton la canton.

. Aufenthalt ohne Erwerbstätigkeit

Ich möchte in die Schweiz kommen, aber nicht um zu arbeiten. Erhalte ich eine Aufenthaltsbewilligung?

Bei einem Aufenthalt ohne Erwerbstätigkeit (Rentnerinnen und Rentner, Studierende, Privatiers, etc.) müssen Sie sich innerhalb von 14 Tagen nach Ihrer Ankunft in der Schweiz auf Ihrer Wohngemeinde anmelden und eine Aufenthaltsbewilligung ohne Erwerbstätigkeit beantragen. Diese erhalten Sie, wenn Sie nachweisen, dass genügende finanzielle Mittel für Sie und Ihre Familienmitglieder vorhanden sind und eine ausreichende Versicherung im Falle von Unfall und Krankheit abgeschlossen wurde. Genügend sind die finanziellen Mittel dann, wenn Schweizerinnen und Schweizer in der gleichen Situation keine Sozialhilfe beantragen können. Die kantonalen Migrationsbehörden erteilen Ihnen diesbezüglich gerne detaillierte Auskünfte.
Kantonale Migrationsbehörden Kantonale Migrationsbehörden

Studierende müssen an einer anerkannten Lehranstalt zugelassen sein und glaubhaft machen, dass sie für die Dauer der Ausbildung ihren Lebensunterhalt bestreiten können. Für sie wird die Bewilligung für die Dauer der Ausbildung (wenn die Ausbildung weniger als ein Jahr dauert) resp. für ein Jahr ausgestellt und bis zum Abschluss des Studiums um jeweils ein weiteres Jahr verlängert. Die Bewilligung muss 14 Tage vor Ablauf verlängert werden.

Achtung: Bei einem Aufenthalt in der Schweiz von mehr als 3 Monaten besteht grundsätzlich ein Krankenversicherungsobligatorium bei einer schweizerischen Krankenkasse!

http://www.bfm.admin.ch/content/bfm/de/ ... .0023.html

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Joi, 27 Iun 2013 2:01 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

ghaag scrie:
@luminita pe langa faptul ca te tine autosuficienta sau lipsa de preocupare prea mult pe forum,mai esti si penibila. Realizezi ca este doar o greseala de tastate. Si analfabeta sa fiu, fiecare are dreptul sa se exprime cum poate si cum vrea pe acest forum in limitele bunului simt. Am vazut multe accese de romanism pe aici.

Dar daca cumva ai cumparat drepturile de exclusivitate pe acest forum sa ma anunte si pe mine adminii.

IOIIII!!!!!!!!!!!!!!
Ne putem permite sa ironizam o greseala de exprimare (respectiv utilizarea aceleiasi expresii in doua fraze consecutive- in, poate, o situatie de 39,5 gradeC la "transmitator"), dar nu putem SUPORTA ironia (pentru o greseala de TASTATE?!? ;)) ), si ne apucam sa aruncam cu epitete, si cu "limite de bun-simt" , si cu "românism deplasat".

[Cosmin, Ana, Adele, Soterro, cred ca ati omis sa-mi expediati drepturile de exclusivitate in ultimele cincizeci de luni!!! :shock: :shock: :shock: ]

PS: Multumesc mult pentru "mai esti si penibila". Voi tezauriza propozitia dvs si va asigur ca voi tine cont. Multumesc! :)

Sus
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 31 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul

Ora este UTC [ DST ]