Forumul românilor din Elveţia

Acum este Sâm, 26 Sep 2020 7:10 am

Ora este UTC [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 4 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: caut loc de munca in zona italiana,studii,experienta
MesajScris: Sâm, 28 Sep 2013 10:37 am 
Neconectat
nou venit

Buna ziua,

Imi cer scuze daca vin si eu cu o propunere redundanta si, poate, tocmai de aceea, iritanta, insa as dori sa gasesc un loc de munca in Elvetia, la granita italiana, deoarece am absolvit Facultatea de Limbi Straine din Bucuresti, Specializarea Filologie, pe limbile engleza-italiana, cat si Masterul de Traduceri Specializate, pe aceleasi limbi si am profesat in domeniul de Customer Services. Momentan lucrez la o corporatie, am mai lucrat la Consulatul Italiei in Bucuresti, insa, din cauza unei rate prin prima casa, eu fiind singura care trebuie sa-si sustina cheltuielile, mi-am luat inima-n dinti si am inceput sa caut...in primul rand, schimbarea. Care sper sa fie de bun augur. Nu ma astept sa fie un drum usor, sau lipsit de urcusuri si coborasuri, insa importanta e calatoria, iar eu cred ca sunt pregatita, drept pentru care orice fel de sugestii ar avea oricine, in legatura cu site-uri, oferte de joburi, etc., nu pot spune decat ca le sunt, anticipat, foarte recunoscatoare. Am mai lucrat in Portland, Oregon, pentru o vara, in cadrul programului Work & Travel, in timpul studentiei si imi amintesc si acum cat m-au apreciat oamenii cu care am venit in contact si cat i-am pretuit si eu pe ei, avand in vedere ca mana de ajutor intinsa, desi, pentru unii, un mizilic, a insemnat pentru mine, in momentele respective, mai mult decat as putea exprima in niste biete cuvinte.
Nu as vrea sa plictisesc pe nimeni si in niciun caz sa starnesc mila, tot ce-mi doresc e o viata mai buna. Si pentru asta sunt dispusa la sacrificii. In legatura cu CV-ul meu, acesta va fi disponibil oricarei persoane va dori sa-l vizualizeze, pe adresa de email roxi_paun@yahoo.com sau pe forumul acesta. Ca o completare, domeniile pentru care ma gandesc ca as avea o sansa sunt in Servicii cu clientii, Turism, Educatie sau Administratie.
Multumesc pentru aceasta oportunitate si va doresc tuturor o viata plina de bucurii, Roxana Paun

Sus
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: caut loc de munca in zona italiana,studii,experienta
MesajScris: Sâm, 28 Sep 2013 5:31 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

Buna Roxana,

As zice sa incepi de aici: viewtopic.php?f=42&t=3123 . Vei gasi o serie de informatii care te vor familiariza cu "cum devine cazu' in Elvetia",care este procedura pentru obtinerea unui permis de munca, site-uri cu job-uri si agentii de recrutare, etc.
Iti sugerez de asemenea sa "rasfoiesti" paginile forumului intrucât vei gasi o multe informatii despre diverse probleme cu care ne-am confruntat si noi aici (eventual utilizeaza functia "cautare" , pt subiecte precise).

Un portal cu locuri de munca in Svizzera italiana : http://www.carriera.ch/cgi-bin/annunci_ ... i?session=

Curaj si mult succes! :)

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Vin, 04 Oct 2013 9:02 am 
Neconectat
activ şi comunicativ

rpaun scrie:

as dori sa gasesc un loc de munca in Elvetia, la granita italiana, Ca o completare, domeniile pentru care ma gandesc ca as avea o sansa sunt in Servicii cu clientii, Turism, Educatie sau Administratie.

1. in cantonul Ticino (deci eu locuiesc in acest canton frumos si calcat in picioare) avem aproape 60.000 de trasfrontalieri care iau banutii de la firme situate in Elvetia si ii cheltuie in Italia. Din principiu si respect pentru acest canton, eu nu sustin pe cine vrea sa profite de el.
2. In administratie nu ai avea decat 0.0001 sanse, chiar daca ai locui aici. Idem in educatie. Servicii cu clienti si turism? Ce stii despre Elvetia si Ticino ca sa poti oferi consultanta clientilor?

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Sâm, 05 Oct 2013 12:53 pm 
Neconectat
nou venit

multumesc, sincer, tuturor pt. mesaje!
sper sa reusesc, cumva!

Sus
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 4 mesaje ]