Forumul românilor din Elveţia

Acum este Sâm, 25 Noi 2017 5:11 am

Ora este UTC [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 3 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Buna seara tuturor!
MesajScris: Lun, 21 Oct 2013 11:43 pm 
Neconectat
nou venit

Buna seara,
In primul rand vreau sa ma prezint,ma numesc Stefan,sunt brasovean si am 27 de ani.
In urma cu 2ani am venit in Italia in vizita la sora mea care este stabilita in Varese (casatorita,copii)...
Dintr-o scurta vizita s-a ajuns la rezidenta si un loc de munca in Italia (angajat de cumnatul meu) care detine si in elvetia o firma.
Anul trecut m-am prezentat cu un contract de munca in Luugano, de la firma detinuta de cumnatul meu in elvetia dar dupa aproximativ 3sapt de asteptari a fost respinsa cererea.
Acum din nou vreau sa incerc,dar nu prea cunoastem legislatia din canton Ticino,am inteles ca exista o posibilitate online cu care se poate obtine un permis de munca valabil 90 de zile.
Ori ce informatie imi este de mare ajutor,vreau sa va felicit pt. acest forum care este foarte practic.
Incodata va urez o seara placuta si va multumesc anticipat pt rabdarea acordata.

Sus
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Buna seara tuturor!
MesajScris: Mar, 22 Oct 2013 11:31 pm 
Neconectat
nou venit

Va rog daca este cineva amabil sa-mi raspunda,am vorbit astazi si cu contabilul care se ocupa de actele necesare si imi povestea ca v-a aplica o cerere pentru permisul L ... A mai spus ca sansele sunt 50% dar citind din forum am inteles ca pt cetatenii romani si bulgari se adauga o motivatie in obtinerea dreptului de munca. Va rog daca exista cineva sa ma lamureasca mai indetaliu. Precizez ca locuiesc la "doi pasi" de elvetia Va doresc o seara placuta

Sus
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Buna seara tuturor!
MesajScris: Sâm, 26 Oct 2013 4:34 pm 
Neconectat
nou venit

salut,rasfoieste si tu forumul asta,gasesti toate informatiile,intrebarea e pusa des dar sub alte forme mereu,succes

Sus
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 3 mesaje ] 

Ora este UTC [ DST ]