Forumul românilor din Elveţia

Acum este Sâm, 21 Oct 2017 11:54 pm

Ora este UTC [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 13 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Asistent Medical Generalist
MesajScris: Lun, 03 Feb 2014 11:29 am 
Neconectat
nou venit

Buna ziua , ma numesc Rica , sunt in ultimul an la o postliceala sanitara unde voi termina scoala prin august anul acesta cu specializarea Asistent Medical Generalist. Daca s-ar putea as vrea sa gasesc un loc de munca intr-un spital mai exact la o morga , am unde sa stau pentru ca maicamea locuieste in Elvetia de aproximatic 12 ani,mai am o sora nascuta acolo (este la scoala) ,maicamea are o pensie sau ceva de genul cu care toti 3 am supravietui pana mi-as gasi eu de munca , domiciliul este in canton Aarau -> Zetzwil ,este cam la 35 de minute de Aarau . Eu acum sunt in romania . I-am spus lui maicamea sa se intereseze ea dar vreau sa ma interesez si eu. As vrea sa stiu de unde ar trebui sa incep si mai exact cu ce ? Eu as vrea sa ma mut de tot la ea . Nu stiu unde trebuie sa caut sau ce acte imi trebuie ca sa imi stabilesc domiciliul acolo si tot odata sa incep a cauta de munca.Daca ma puteti ajuta cu informatii in legatura cu mutatul acolo si implicit gasirea unui loc de munca intr-un spital m-ar bucura enorm.

Ultima oară modificat de akyr pe Lun, 03 Feb 2014 4:23 pm, modificat 1 dată în total.

Sus
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Asistent Medical Generalist
MesajScris: Lun, 03 Feb 2014 11:51 am 
Neconectat
nou venit

akyr scrie:
Buna ziua , ma numesc Rica , sunt in ultimul an la o postliceala sanitara unde voi termina scoala prin august anul acesta cu specializarea Asistent Medical Generalist. Daca s-ar putea as vrea sa gasesc un loc de munca intr-un spital mai exact la o morga , am unde sa stau pentru ca maicamea locuieste in Elvetia de aproximatic 12 ani,mai am o sora nascuta acolo (este la scoala) ,maicamea are o pensie sau ceva de genul cu care toti 3 am supravietui pana mi-as gasi eu de munca , domiciliul este in canton Aarau -> Zetzwil ,este cam la 35 de minute de Aarau . Eu acum sunt in romania . I-am spus lui maicamea sa se intereseze ea dar nu se descurca. As vrea sa stiu de unde ar trebui sa incep si mai exact cu ce ? Eu as vrea sa ma mut de tot la ea . Nu stiu unde trebuie sa caut sau ce acte imi trebuie ca sa imi stabilesc domiciliul acolo si tot odata sa incep a cauta de munca.Daca ma puteti ajuta cu informatii in legatura cu mutatul acolo si implicit gasirea unui loc de munca intr-un spital m-ar bucura enorm.

Buna ziua,pentru a te documenta gasesti aici toate detaliile! http://www.casa-romanilor.ch/informatii-utile

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 03 Feb 2014 12:04 pm 
Neconectat
nou venit

Multumesc pentru raspuns. Are cumva ceva prioritate ? cu ce ar trebui sa incep ?

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 03 Feb 2014 12:47 pm 
Neconectat
tânără speranţă

Buna, Rica...

Pai teoretic si logic e sa vii in Elvetia... daca nu ma insel ai dreptul sa stai pana la 3 luni... si incerci... Iti pui la punct CV-uri, scrisoare de intentie... etc... Te inarmezi cu rabdare si... pe internet sau "la picior" direct... mers prin spitale... case de batrani, etc....

Mariana ti-a dat un link unde gasesti "punctul de plecare"... Bafta! %%-

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 03 Feb 2014 1:11 pm 
Neconectat
nou venit

Va multumesc. Faceti o treaba exceptionala , am sa vizitez linkul pus de Mariana. Bafta si voua si o zi placuta.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 03 Feb 2014 2:23 pm 
Neconectat
tânără speranţă

Buna Rica

daca nu ai implinit inca virsta de 22 de ani, mama ta poate face reintregire de familie. Adica primesti acelasi statut ca si dinsa cu drept de sedere si munca in Elvetia.

Cit priveste diploma de asistenta medicala, aceasta trebuie sa fie recunoscuta de "Crucea Rosie" din Elvetia.

Bafta

Sorin

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 03 Feb 2014 3:09 pm 
Neconectat
nou venit

Am 22 de ani ,6 luni si 3 zile , deci nu cred ca mai merge chestia cu reintregirea familiei. Totusi mersi pentru informatie Sorin , bafta si tie.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Vin, 14 Feb 2014 10:39 pm 
Neconectat
Admin

E foarte greu să te angajezi la un spital, proaspăt ieşită din studii (adică fără experienţă în vreuna din ţările vorbitoare de limbă germană, cum se pretinde pe la spitalele de aici); încearcă (şi) la cămine de bătrâni, criteriile sunt mai relaxate.

Posibil că la morgă să nu fie nevoie de limbă germană. Ar fi şi culmea...

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Sâm, 15 Feb 2014 12:31 am 
Neconectat
Admin

Cosmin scrie:
E foarte greu să te angajezi la un spital, proaspăt ieşită din studii (adică fără experienţă în vreuna din ţările vorbitoare de limbă germană, cum se pretinde pe la spitalele de aici); încearcă (şi) la cămine de bătrâni, criteriile sunt mai relaxate.

Mesajul anului?
=))

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Sâm, 15 Feb 2014 8:23 am 
Neconectat
nou venit

Ok , o sa fiu proaspat iesit din studii, nu sunt femeie. Ideea cu morga pe asta s-ar baza , pe faptul ca sunt incepator si probabil nu trebuie sa cunost excelent germana. Mersi pentru pont...

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Sâm, 15 Feb 2014 8:42 am 
Neconectat
membru de bază

Din nefericire pt angajatul la morga limba cantonului (a localitatii unde e morga) trebuie vorbita. Nu de alta dar in Elvetia mortii sunt totusi inregistrati, au familii, au o identitate ce trebuie mentinuta prin documente.

In Elvetia mortii nu merg la vot....

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Dum, 16 Feb 2014 1:15 am 
Cosmin scrie:
La morgă nu se ţin şedinţe de spiritism? Comunicarea cu lumea de apoi implică şi nişte cunoştinţe de schwyzerdütsch! :))

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Dum, 16 Feb 2014 7:08 pm 
Neconectat
nou venit

Da sa stii , mai fac baietii acolo o tabla , un sah , o bericica...ca na' .. suntem la morga nu ?

Sus
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 13 mesaje ] 

Ora este UTC [ DST ]