Forumul românilor din Elveţia

Acum este Sâm, 24 Aug 2019 4:54 am

Ora este UTC [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 7 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Posibila inselatorie?!?!
MesajScris: Sâm, 07 Iun 2014 7:56 pm 
Salutare tuturor!

imi cer scuze daca s-a m-ai deschis un topic pe acest subiect,sunt foarte nerabdator sa aflu cat mai multe informatii de la cei care au fost in situatia asta sau au la cunostinta despre situatie!

Asadar....cum spune si titlul,posibila inselatorie! AM gasit ads despre job pe montergulf.com. Am aplicat cu CV, reply cum ca au la cunostinta CV meu si in caz de selectare ma vor contacta!In cateva zile am primit inca un email in care spunea ca:datorita volumului mare de aplicanti,resursele umane nu poate interview-va toti aplicantii,asadar atasat gasesc documentul de interview care trebuie completat si trimis inapoi la ei. Toate bune.atat dupa mailul trimis cu atasament cu formularul de interview completat cat si dupa prima aplicare, in maxim de o zii,poate chiar ore am primit reply cum ca au luat la cunostinta emailul meau si caz de accept,ma vor contacta! ok.... Peste o saptamana,adica acum 2 zile primesc direct employment letter in care se specifica postul,salariu,durata contractului si locatia. Un al 2 lea atasament in care sunt stipulati termeni si conditiile companiei,alaturi de concediu pe an,ore de lucru,zile libere cam tot ce se poate spune intr un contract,plus ajutorul care mi-l ofera cu permisul de muncdar nu financiar,ci ulterior vor fi in care imi da un cotact la o agentie de travel si turism cu care sunt in colaborare,agentie numita galaxy tours and travel!. In antet era afisat numele complet,asdresa,numar de tel,website,email address.....iar pe fundal scris cu negru scrie original document pe fiecare pagina.Pe empolyment letter se vad cateva trasaturi care ma duc cu gandul ca ar fi in regula si anume: era un document scanat,cu semnatura cu rosu si stampila al managerului de RU! Diferenta dintre un document scanat si unul facut in word,exel, etc este ca el apare cu cun chenar inchis pre negru si mai toate scanner-ele trimit docs in pdf. format...in fine,asta e opinia mea! Multumesc celor care isi fac timp sa citeasca si sa isi dea cu parerea,orice pareri sunt binevenite,mai putin cele rautacioase si inutile cu privire la scrierea limbii romane..etc.etc.etc! :-!

Sus

Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Posibila inselatorie?!?!
MesajScris: Sâm, 07 Iun 2014 8:27 pm 
Neconectat
Admin

Ție site-ul lor chiar nu îți aprinde nici un beculeț de alarmă?

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Sâm, 07 Iun 2014 9:13 pm 
Cosmin scrie:
Ție site-ul lor chiar nu îți aprinde nici un beculeț de alarmă?

Scuze daca e referitor la websiteul unde am gasit jobul,era defapt monstergulf.com!!

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Dum, 08 Iun 2014 11:38 am 
Neconectat
Admin

Din moment ce nu ti-au cerut bani, nu prea vad unde ar fi inselatoria. Oricum, ai scris foarte putin despre firma angajatoare pentru o parere mai .. informata.

Fa un background check asupra firmei, inainte de toate.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Dum, 08 Iun 2014 2:57 pm 
Cosmin scrie:
Din moment ce nu ti-au cerut bani, nu prea vad unde ar fi inselatoria. Oricum, ai scris foarte putin despre firma angajatoare pentru o parere mai .. informata.

Fa un background check asupra firmei, inainte de toate.

Intre timp am facut si asta.....numele firmei este mare si cunoscut si international.site ul lor e sbmoffshore.com! intre timp au cerut si 780E costuri pentru viza si toate cele,permis de munca...etc!! e foarte dubious,dupa ce am intreba in stanga si-n dreapta,companiile care recruteaza din afara tarii le acopera cam toate costurile si apoi se opreste din salariu...nu se cere inainte....foarte ciudat... ~x( :(

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Joi, 12 Iun 2014 8:04 am 
Neconectat
Admin

Eu as suna direct la firma si as intreba direct. Numarul nu-l iei de pe scrisoare, ci de pe site.
Mie imi suna clar a inselatorie, n-am auzit niciodata ca vreo firma sa se multumeasca la angajare cu un formular completat fara sa "simta" candidatul si in al doilea rand sa ceara bani. Sunand la firma, macar ii atentionezi ca cineva le foloseste numele pentru inselatorii.
Mult succes!

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Vin, 13 Iun 2014 4:28 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

Costurile procedurii de angajare ("viza de munca") sunt in intregime in sarcina angajatorului si nu se pot deduce din salariu.

In afara de asta, in Elvetia preturile sunt in CHF....

Sus
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 7 mesaje ] 

Ora este UTC [ DST ]