Forumul românilor din Elveţia

Acum este Vin, 20 Oct 2017 3:26 pm

Ora este UTC [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 17 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: in cautare de job
MesajScris: Lun, 24 Noi 2014 1:17 pm 
Neconectat
nou venit

Buna ziua tuturor,

Indraznesc sa postez aceasta solicitare in speranta ca cei care au posibilitatea sa ajute cu informatii si/sau sfaturi, o vor face si totodata ca nu voi deranja foarte tare pe cei care sunt satui de acest subiect si care probabil vor spune : ( inca unul care vrea de munca...!!).
Vreau sa incep prin a spune ca am unde sta, am permis de munca "B" si mai putin un job. Incerc sa gasesc de 4 luni de cand sunt in Basel dar fara prea mare rezultat. Am inceput cursuri de germana nivel B1- bineinteles ca probabil nu e de ajuns. Am experienta bancara in Romania mai multi ani dar si putina exp internationala. Am devenit destul de flexibil in cautari (mai mult pe engleza) dar daca gasesc si in germana unde pot exersa si limba ar fi perfect....doar de as gasi ceva.

Multumesc in avans si pentru intelegere.
O zi buna

Sus
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: in cautare de job
MesajScris: Lun, 24 Noi 2014 9:06 pm 
La câte companii ţi-ai trimis C.V.-ul?
Ai încercat să te înscrii la agenţii de recrutare ce activează în domeniul finanţelor?

Dacă ai încercat la cel puţin 100 de firme, plus înscrierea la agenţii de recrutare, dar fără niciun rezultat, poate că e timpul să te înregistrezi la oficiul de şomaj al cantonului.

P.S. :)
Site-uri de locuri de muncă din Elveţia: http://www.casa-romanilor.ch/site-uri-d ... in-elvetia
Reguli generale pentru elaborarea CV-ului: http://casa-romanilor.ch/reguli-general ... -ului-3540

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 24 Noi 2014 10:47 pm 
Neconectat
nou venit

Multumesc pentru raspuns Marawder

Am aplicat la agentiile importante de recrutare ( Adecco, Randstad, Kellys....) unde am avut interviuri fie pentru un job la ei in echipa fie pentru joburi in alte companii cautate de ei, dar fara un rezultat concret..
La firme direct am aplicat de asemenea [nu pot spune numarul...(pb 50-70 firme cu aprox ) iar aplicatii pe diferite job-uri aprox 200]si aici vorbesc de firme unde mi-as putea incadra profilul...desi acum am devenit ceva mai flexibil si mai elastic in pretentii si cautari, asta insemnand ca pot cobora atat incat sa pot incepe de undeva ceva.
Referitor la oficiul de somaj nu pot spune ca sunt eligibil deoarece nu am muncit niciodata in Elvetia a.i. sa am drepturi. Desi e posibil sa ma insel..!?
Muntumesc pentru siteuri, sunt familiarizat cu toate pot spune :) poate totusi ar trebui sa aplic tactica elvetiana de adaptare a cv-ului.

Multumesc !

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 25 Noi 2014 7:59 pm 
vindi2014 scrie:
Referitor la oficiul de somaj nu pot spune ca sunt eligibil deoarece nu am muncit niciodata in Elvetia a.i. sa am drepturi. Desi e posibil sa ma insel..!?
Nu eşti elibigil pt. prestaţiile în bani, dar funcţia oficiului de şomaj nu se reduce doar la asta. Din misiunea lor face parte şi informarea privind locurile de muncă libere, consiliere profesională etc. Oficiul e în contact cu mulţi agenţi economici.

De altfel ar trebui să existe cel puţin câteva instituţii în cantonul tău care să fie îndreptate spre ajutorarea şomerilor.

Pt. restul forumiştilor, credeţi că ar putea fi vorba şi de discriminare fiindcă amicul nostru e român?
Hai, nu vă faceţi ca şi cum Elveţia ar fi ceva paradis pt. străini. Xenofobia e bine ancorată în societatea de-aici.

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 25 Noi 2014 8:35 pm 
Neconectat
tânără speranţă

vindi2014 scrie:
Desi e posibil sa ma insel..!?

Nu te inseli.

vindi2014 scrie:
poate totusi ar trebui sa aplic tactica elvetiana de adaptare a cv-ului.

Tactica asta nu e numai elvetiana, pentru un job pe care-l doresti cu adevarat poti pierde de la o ora in sus cu CV-ul adaptat si cu o scrisoare de intentie pe masura. Insa nici asa nu ai garantie, mai ales fara experienta locala. Mereu trebuie sa te gandesti sa spui ce ai tu mai bun de oferit care sa compenseze lipsurile (limba, experienta locala).
Mi-as putea permite sa spun sa aplici pe o pozitie inferioara unde sa acumulezi experienta si unde sa-ti demonstrezi aptitudinile, apoi mai vezi ce si cum. Ideal ar fi sa obtii o certificare locala, te va ajuta mult sa-ti cunosti valoarea in raport cu colegii de curs, plus ca te vei obisnui cu anumite terminologii si practici locale.

Bafta multa!

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mie, 26 Noi 2014 6:20 pm 
Neconectat
nou venit

Marawder scrie:
vindi2014 scrie:
Nu eşti elibigil pt. prestaţiile în bani, dar funcţia oficiului de şomaj nu se reduce doar la asta. Din misiunea lor face parte şi informarea privind locurile de muncă libere, consiliere profesională etc. Oficiul e în contact cu mulţi agenţi economici.

De altfel ar trebui să existe cel puţin câteva instituţii în cantonul tău care să fie îndreptate spre ajutorarea şomerilor.

Pt. restul forumiştilor, credeţi că ar putea fi vorba şi de discriminare fiindcă amicul nostru e român?
Hai, nu vă faceţi ca şi cum Elveţia ar fi ceva paradis pt. străini. Xenofobia e bine ancorată în societatea de-aici.

Multumesc pentru rasuns.

As vrea nu nu iau in brate ideea unei discriminari ca si o scuza in incapacitatea gasirii unui loc de munca..:) sunt atatia romani care muncesc deja aici si sunt convins ca pana la urma o sa gasesc, dar pana atunci trebuie investita putina energie si poate cu putin noroc si un gram de idei si recomandari de la voi , o sa reusesc ! :)
O sa ma interesez in legatura cu optiunile de consiliere pe care le ofera oficiul local somaj si/sau de ocupare a fortei de munca.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mie, 26 Noi 2014 6:35 pm 
Neconectat
nou venit

haihui scrie:
vindi2014 scrie:
Desi e posibil sa ma insel..!?

Nu te inseli.

vindi2014 scrie:
poate totusi ar trebui sa aplic tactica elvetiana de adaptare a cv-ului.

Tactica asta nu e numai elvetiana, pentru un job pe care-l doresti cu adevarat poti pierde de la o ora in sus cu CV-ul adaptat si cu o scrisoare de intentie pe masura. Insa nici asa nu ai garantie, mai ales fara experienta locala. Mereu trebuie sa te gandesti sa spui ce ai tu mai bun de oferit care sa compenseze lipsurile (limba, experienta locala).
Mi-as putea permite sa spun sa aplici pe o pozitie inferioara unde sa acumulezi experienta si unde sa-ti demonstrezi aptitudinile, apoi mai vezi ce si cum. Ideal ar fi sa obtii o certificare locala, te va ajuta mult sa-ti cunosti valoarea in raport cu colegii de curs, plus ca te vei obisnui cu anumite terminologii si practici locale.

Bafta multa!

Multumesc mult de raspuns si recomandari.

Nu pot sa te contrazic, trebuie putin timp si energie investit in asta si sper si consider ca fac tot ce pot in directia asta. Toti tindem sa avem pareri bune despre noi, asa e firea umana dar avem de invatat in fiecare zi ceva indiferent in ce pozitie ne aflam.
Pot spune ca am coborat stacheta destul de mult in privinta asteptarilor si cred ca ma pot adapta foarte repede cu stilul, modul, precum si practicile locale. M-am adaptat in China rapid iar aici nu o vad ca pe o dificultate. Problema da, asta e sa-ti demonstrezi valoarea, dar sper sa mi se dea ocazia :)
Referitor la certificare locala, da ar fi un inceput desi trebuie sa alegi, astfel eu am ales sa invat germana ( cursuri zilnice 4 h) si sper sa fie o decizie inteleapta :))))

Multumesc pentru sprijin!

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Sâm, 29 Noi 2014 8:27 pm 
Neconectat
nou venit

din 200 de vizualizari doar 2 persoane au avut ceva de spus si le multumesc pe aceasta cale. Se pare ca 1% e caracteristic romanilor... Sincer ma asteptam la ceva mai mult.., dar mergem inainte !

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Sâm, 29 Noi 2014 9:51 pm 
vindi2014 scrie:
din 200 de vizualizari doar 2 persoane au avut ceva de spus si le multumesc pe aceasta cale. Se pare ca 1% e caracteristic romanilor... Sincer ma asteptam la ceva mai mult.., dar mergem inainte !
Păi aşa cum ai spus tu însuţi în postarea iniţială, nu e prima oară când cineva vine cu dilema locului de muncă în CH.

Cumpără Basler Zeitung, TagesWoche, Blick şi uită-te la ofertele de muncă (în caz că n-ai făcut-o deja) şi dacă găseşti ceva ce te interesează, sună imediat pt. stabilirea unui Termin.

Dar în afară de ce ţi s-a recomandat deja până acum, chiar nu înţeleg ce ai dori mai mult.
Ne este greu tuturor celor care ne aflăm în şomaj, numai că soluţia nu va veni de la userii de pe forum.
Concret, ce aşteptări aveai de la acest forum? Şi ce înseamnă "1% e caracteristic românilor"?

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Dum, 30 Noi 2014 9:53 am 
Neconectat
activ şi comunicativ

vindi2014 scrie:

Waw ce tupeu! Marawder ti-a dat niste informatii importante si tu faci figuri? Poate cei care s-au uitat nu au avut timp sa scrie ceva, sau nu au stiut ce sa scrie sau poate nu vor sa scrie pentru ca s-au saturat sa citeasca aceleasi mesaje in fiecare zi ''Caut de lucru'' fara ca cei care au deschis un Subiect sa citeasca pe Forum. Si in functie de situatie, sa stii ca se scriu raspunsuri. Insa de ce trebuie sa te ambalezi si sa fii tupeist? Nu-ti convine ce si cate raspunsuri ai, cauta in alta parte. Daca nu iti convine printre romani, mai este un website pe care poti sa intrebi insa nu stiu daca am voie sa scriu aici. Dar probabil o sa il gasesti si tu daca o sa cauti.

Si ca sa iti raspund si eu- ai slabe sanse sa iti gasesti in domeniul bancar in acest moment ca sa nu zic zero.
Stii cati absolventi elvetieni isi cauta de lucru in domeniul bancar in fiecare an? De ce crezi ca te-ar angaja pe tine cand nici nu stii limba si nici nu ai experienta aici? Nu te ia nimeni sa lucrezi la Banca , ca sa iti exersezi tu Germana! Tu trebuie sa o stii.
Ai putea sa aplici pentru un Internship, mai degraba in Engleza in prima faza si sa te duci si la curs de Germana--asa acumulezi experienta si ai o usa deschisa. Sau aplica la joburi in domeniul bancar care cer Limba Engleza, desi e plin aici de britanici si americani deci trebuie sa te vinzi bine.

Iar ca sa iti gasesti ceva de lucru trebuie sa aplici in fiecare zi. Si sa stii sa poti sa aplici si 6 luni de zile sau mai mult.
Mai intai uita-te unde ti-a spus Marawder si aplica la orice Job. Nu fi cu nasul pe sus.
Si cum ai spus si tu ai nevoie si de noroc.

Poftim, acum ti-au raspuns 3 persoane.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 02 Dec 2014 11:09 am 
Neconectat
tânără speranţă

In banci, mai ales elvetiene, cu pasaportul care il ai, poti uita. M-as orienta mai degraba pe departamente financiare in multinationale. Nu ai de ce sa cobori stacheta. Nu te va lua nimeni pe o pozitie mai joasa, pentru ca esti supracalificat. Te vei plictisi si vei pleca intr-un an, doi. Asta este parerea HR-ului, nu a mea :)

Bafta.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 02 Dec 2014 6:41 pm 
Neconectat
nou venit

Multumesc mult pentru parere si incurajare :)

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 02 Dec 2014 6:48 pm 
Neconectat
nou venit

princessduck scrie:
vindi2014 scrie:

Waw ce tupeu! Marawder ti-a dat niste informatii importante si tu faci figuri? Poate cei care s-au uitat nu au avut timp sa scrie ceva, sau nu au stiut ce sa scrie sau poate nu vor sa scrie pentru ca s-au saturat sa citeasca aceleasi mesaje in fiecare zi ''Caut de lucru'' fara ca cei care au deschis un Subiect sa citeasca pe Forum. Si in functie de situatie, sa stii ca se scriu raspunsuri. Insa de ce trebuie sa te ambalezi si sa fii tupeist? Nu-ti convine ce si cate raspunsuri ai, cauta in alta parte. Daca nu iti convine printre romani, mai este un website pe care poti sa intrebi insa nu stiu daca am voie sa scriu aici. Dar probabil o sa il gasesti si tu daca o sa cauti.

Si ca sa iti raspund si eu- ai slabe sanse sa iti gasesti in domeniul bancar in acest moment ca sa nu zic zero.
Stii cati absolventi elvetieni isi cauta de lucru in domeniul bancar in fiecare an? De ce crezi ca te-ar angaja pe tine cand nici nu stii limba si nici nu ai experienta aici? Nu te ia nimeni sa lucrezi la Banca , ca sa iti exersezi tu Germana! Tu trebuie sa o stii.
Ai putea sa aplici pentru un Internship, mai degraba in Engleza in prima faza si sa te duci si la curs de Germana--asa acumulezi experienta si ai o usa deschisa. Sau aplica la joburi in domeniul bancar care cer Limba Engleza, desi e plin aici de britanici si americani deci trebuie sa te vinzi bine.

Iar ca sa iti gasesti ceva de lucru trebuie sa aplici in fiecare zi. Si sa stii sa poti sa aplici si 6 luni de zile sau mai mult.
Mai intai uita-te unde ti-a spus Marawder si aplica la orice Job. Nu fi cu nasul pe sus.
Si cum ai spus si tu ai nevoie si de noroc.

Poftim, acum ti-au raspuns 3 persoane.

Multumesc pentru parere si as vrea sa inabusesc din fasa situatia eronat creeata sau mai bine zis "tupeul" eronat interpretat. I-am multumit lui Marawder pentru sfaturi!

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 26 Ian 2015 11:49 am 
Neconectat
nou venit

" In banci, mai ales elvetiene, cu pasaportul care il ai, poti uita. "

Connex, sunt zeci de romani care lucreaza in banci in Basel si Zurich, nu cred ca este imposibil si eu au nationalitate romana. Si ei au permis de munca la fel cum am si eu. Cred ca este nevoie de sansa si putin noroc. Sper..

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 26 Ian 2015 10:55 pm 
vindi2014 scrie:
Connex, sunt zeci de romani care lucreaza in banci in Basel si Zurich, nu cred ca este imposibil si eu au nationalitate romana. Si ei au permis de munca la fel cum am si eu. Cred ca este nevoie de sansa si putin noroc. Sper...
Păi atunci încearcă şi pe la bănci, că nu te opreşte nimeni. :)
Încă n-ai găsit nimic până la ora asta? Nici măcar un interviu? În câte locuri ai încercat?

Iartă-mi te rog indiscreţia, dar cu ce bani te întreţii, dacă n-ai un venit stabil?

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 27 Ian 2015 10:42 am 
Neconectat
membru de bază

Partea cu bancile, am descoperit si eu de curand, e una cu dichis.

Exista in RO, la ministerul muncii, un departament ( nu ma intreba amanunte ca nu le-am retinut) care se ocupa de intermedierea proaspetilor absolventi de master in domeniul in care si -au luat diploma daca au avut parca 2 ani de activitate in domeniu. Ex: daca un tanar a terminat finante banci si apoi a lucrat in domeniu calificarii plus daca mai implineste anumite cerinte, poate depune un dosar de intership in Elvetia.

Multi tineri vin in felul asta la lucru aici, pe o perioada determinata, cam 18 luni, si daca au bafta raman angajati definitiv, deci primesc apoi un B. si eu ma intrebam ca si tine, cum se face ca totusi sunt multi romani mai ales in zona germana, si nu toti vorbitori de limba germana, angajati la banci, cand stim care e procedura normala de angajare.....

E, acum stim :)

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 27 Ian 2015 2:05 pm 
Neconectat
tânără speranţă

In mare, cam asta as fi raspuns si eu. Majoritar, sunt doua categorii de romani care lucreaza in banci. Cei care au facut studii aici sau, veniti prin transfer din RO. Sa te ia cineva ''de pe strada'' este un noroc pur.

Sus
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 17 mesaje ] 

Ora este UTC [ DST ]