Forumul românilor din Elveţia

Acum este Joi, 19 Oct 2017 10:09 am

Ora este UTC [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 24 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Recunoasterea diplomei de asistenta medicala
MesajScris: Mar, 24 Mar 2015 6:38 pm 
Neconectat
nou venit

Buna ziua as dori cateva informatii despre cum pot obtine recunoasterea diplomei de as med in Elvetia Am lucrat cativa ani in Italia si in momentul de fata lucrez in Belgia ca as med In functie de obtinerea recunoasterii m-ar interesa un loc de munca in partea de limba franceza sau italiana Mai sunt oferte? Va multumesc anticipat ,o seara placuta tuturor

Sus
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Recunoasterea diplomei de as medical
MesajScris: Mie, 25 Mar 2015 7:12 pm 
Neconectat
tânără speranţă

http://www.sbfi.admin.ch/org/index.html?lang=fr

Sau crucea rosie .

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mie, 25 Mar 2015 8:28 pm 
Neconectat
nou venit

Multumesc mult incerc sa ma documentez de acolo

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Vin, 27 Mar 2015 7:49 am 
Neconectat
nou venit

Din câte stiu eu mai degrabã prin Crucea Rosie Elvetianã , eu cunosc procedura recunoscutã de ASI , (Association Suisse des Infirmiers (ères) ) , dar poate mã însel si o fi secretariatul pentru meserii dacã stiti mai bine .

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Vin, 27 Mar 2015 9:28 am 
Neconectat
nou venit

Multumesc incerc sa vad de unde pot incepe procedura recunoasterii diplomei nu vreau sa apelez la o firma As mai avea o intrebare ; in ce consta munca de as med intr-o casa de odihna (batrani) in Elvetia ? Se fac si toalete ? O zi frumoasa

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Vin, 27 Mar 2015 9:30 am 
Neconectat
tânără speranţă

E diferit. Pentru fiecare meserie e alta institutie. Stiu sigur ca SEFRI se ocupa cu domeniul asistenta sociala. Dar daca ii intrebi o sa te indrume ei.
Si eu stiam ca e Crucea Rosie.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Vin, 27 Mar 2015 10:24 am 
Neconectat
nou venit

Stiu sigur ca SEFRI se ocupa cu domeniul asistenta sociala

Doamna doreste sã lucreze ca asistentã medicalã , este cu totul o altã profesie , atentie la ce sfaturi dati :D

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Vin, 27 Mar 2015 8:31 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

Marius Le Locle scrie:
Stiu sigur ca SEFRI se ocupa cu domeniul asistenta sociala

Doamna doreste sã lucreze ca asistentã medicalã , este cu totul o altã profesie , atentie la ce sfaturi dati :D

Asa e. Sunt diferente intre asistent medical si asistent social. SEFRI se ocupa cu recunoasterea diplomelor insa nu spun nimic de domenii.
Uite: http://www.sbfi.admin.ch/themen/index.html?lang=fr
Si merita de verificat daca intr-adevar Crucea rosie se ocupa cu recunoasterea diplomei. O prietena de-a mea acolo a trimis, in urma cu 3 ani, pentru recunoastere. Si chiar daca avea 12 ani experienta ca asistent medical, in tara ei, aici a trebuit sa faca 6 luni practica si sa stie germana macar B2.

Ultima oară modificat de princessduck pe Vin, 27 Mar 2015 8:45 pm, modificat de 3 ori în total.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Vin, 27 Mar 2015 8:32 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

anne marie scrie:
Se fac si toalete ? O zi frumoasa

Da, de ce, te temi?

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 31 Mar 2015 1:47 am 
Neconectat
tânără speranţă

anne marie scrie:
Buna ziua as dori cateva informatii despre cum pot obtine recunoasterea diplomei de as med in Elvetia Am lucrat cativa ani in Italia si in momentul de fata lucrez in Belgia ca as med In functie de obtinerea recunoasterii m-ar interesa un loc de munca in partea de limba franceza sau italiana Mai sunt oferte? Va multumesc anticipat ,o seara placuta tuturor

Daca ai diploma europeana se recunoaste relativ usor in Elvetia:

Reconnaissance directe d’un diplôme

On parle de la reconnaissance directe d'un diplôme lorsque le titre a été délivré par un Etat de l'UE ou de l'AELE.

Les conditions à remplir de manière cumulative pour qu'un diplôme délivré par un Etat de l'UE ou de l'AELE soit reconnu en Suisse sont les suivantes :
le requérant est ressortissant d'un Etat de l'UE ou de l'AELE (ou son conjoint est ressortissant d'un Etat de l'UE, de l'AELE ou de la Suisse) ;

le diplôme présenté (y compris les éventuelles attestations complémentaires) est conforme aux dispositions de la directive européenne 2005/36/CE ou de la Convention AELE ;

le diplôme (y compris les éventuels certificats complémentaires) a été délivré par l'autorité mentionnée dans la directive de l'UE ou la convention AELE.

http://www.bag.admin.ch/themen/berufe/1 ... ml?lang=fr

Insa trebuie sa fii atenta ce inseamna in Elvetia asistenta médicala:

http://www.berufsberatung.ch/dyn/1109.aspx?id=22

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 31 Mar 2015 12:49 pm 
holiday scrie:
Serios?
Doi prieteni francezi, ambii cu masterat de la Universitatea din Lyon, şi-au trimis diplomele la Berna dar n-au obţinut recunoaşterea!

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 31 Mar 2015 7:55 pm 
Neconectat
nou venit

Multumesc tuturor pt promptitudinea raspunsurilor si ma bucur ca sunt destule persoane dispuse sa contribuie cu un sfat ,o sugestie Un raspuns personal pt colega care m-a intrebat daca mi-e frica de toalete NU nu mi-e frica de toalete dar eu am lucrat ani de zile in Italia iar acolo nu se fac toalete totul se rezuma doar la activitatea profesionala de as med Intrebarea a fost pt a afla mai multe detalii despre activitatea care se desfasoara acolo pentru a putea pune in balanta daca se justifica tentatia de a lucra in Elvetia

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 31 Mar 2015 8:35 pm 
Neconectat
Admin

Eu m-as astepta ca asistenta sa fie altceva decat infirmiera care sa fie altceva decat femeia de servici...

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 31 Mar 2015 10:33 pm 
Neconectat
tânără speranţă

Soterro scrie:
Eu m-as astepta ca asistenta sa fie altceva decat infirmiera care sa fie altceva decat femeia de servici...

'infirmière' in Elvetia e asistenta medicala din Romania (aceeasi echivalare)
Ce duce in eroare e termenul de infirmiera in Romania, care aici e tradus prin aide soignante (alea fac toaletele la pacienti in general).

http://fr.carepro.ch/aide-infirmiere-aide-soignante.htm

sa nu confundam totusi femeia de serviciu, care doar face menajul si nu intra in 'contact' cu pacientul.

Sus
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Recunoasterea diplomei de asistenta medicala
MesajScris: Mie, 01 Apr 2015 10:03 pm 
Neconectat
nou venit

Asistenta medicala =infirmiere en soins gen.,pediatrie,anesthesie,psyhiatrie
aide infirmiere sau aide hospitaliere
femme de menage sau mai nou tehniciana surface.

asistenta medicala in ch.este o formatie de 1 an ce te pregateste pt.cabinet medical.

Infirmiera in ch face tot,de la toaleta,raspuns la soneta,perfuzii,medicatie,supraveghere,comunicare cu familia,vizita medicala,comenzi de materiale si de farmacie,initiere de un coleg nou pina functioneaza singur,incadrat elev din scoala de infirmiere etc...
Azilele de batrini se numesc Etablissement medico-social. Daca sint mari au citiva doctori si o infirmiera pe etaj sau demi-etaj. In general aici are f.mult de munca , medicatie,injectii,prise sang,ECG etc. deci mai rar ajunge sa faca o toaleta.
Recunoasterea diplomei este mai putin importanta in fata experientei profesionale si a limbii vorbite si scrise.Cunoasterea loco a spitalului este capitala ,de multe ori esti singur cu pacientii.In caz de decompensare brusca,pina vine medicul tu trebui sa actionezi deja.O infirmiera(as.medicala in ro.) ce vine din SOINS intensiv,Urgente,reanimare se adapteaza rapid.
Altfel inainte de bilaterale,recunoasterea diplomei se facea de crucea rosie Berna.
In general se cere ,,dreptul de practica,,de la autoritatea sanitara de canton.aici cere diploma,c.v.,acte identitate..nu pot
sa spun cu precizie cind se cere si cind nu.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Vin, 03 Apr 2015 3:07 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

anne marie scrie:
Multumesc tuturor pt promptitudinea raspunsurilor si ma bucur ca sunt destule persoane dispuse sa contribuie cu un sfat ,o sugestie Un raspuns personal pt colega care m-a intrebat daca mi-e frica de toalete NU nu mi-e frica de toalete dar eu am lucrat ani de zile in Italia iar acolo nu se fac toalete totul se rezuma doar la activitatea profesionala de as med Intrebarea a fost pt a afla mai multe detalii despre activitatea care se desfasoara acolo pentru a putea pune in balanta daca se justifica tentatia de a lucra in Elvetia

Eu am intrebat deoarece sunt persoane care nu ar putea face toaleta, nu ca nu vor ci pur si simplu nu pot. Iti trimit acum un mesaj privat.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 06 Oct 2015 2:55 pm 
Neconectat
nou venit

Mi-ar place sa stiu unde ai lucrat in Italia fara sa faci toalete? Eu lucrez in Italia de si mai multi ani si fac la toalete de îmi sar capacele si am lucrat si in centre pt batrani si la domiciliu si in spital pe toate secţiile si nimeni nu mi-a spus sa fac doar munca mea strict de asistenta. Măcar ar fi fost aşa!

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mie, 07 Oct 2015 10:55 pm 
Neconectat
nou venit

Buna ,am lucrat in doua case di riposo in Veneto , aprox patru ani In niciuna din ele asistentii medicali NU faceau toalete Este adevarat am mai auzit de la o colega sarboaica ca a facut toalete la anteriorul loc de munca si era multumita ca aici nu face Tu unde lucrezi ?

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Vin, 09 Oct 2015 8:45 am 
Neconectat
nou venit

Bună! Acum lucrez intr-un spital lângă Roma Să înteleg că e chestie de zonă? Atunci ar trebui să cer transferul:-):-):-)
(Multumesc pt răspuns, nu mă așteptam văzînd că ai postat cu ceva timp in urmă.)

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Vin, 09 Oct 2015 2:16 pm 
Neconectat
nou venit

Cu placere .Da poate fii vreo treaba cu zona Locul unde am iucrat mai mult (cativa ani) apartinea de Ipab dar era gestionat de o cooperativa Salariile nu erau prea grozave Eu in Italia in spitale nu am lucrat Am avut o oportunitate de a lucra in Belgia si de doi ani sunt aici In Italia cum mai este ? Weekend placut

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Vin, 09 Oct 2015 5:31 pm 
Neconectat
nou venit

In Italia cum mai este? Dezolant! Sempre peggio...scapă cine poate. Salarii și angajări blocate de ani de zile. Dacă se face în sfârsit un concurs 4000 de candidati pt 10 locuri. Eu mă salvez pt că am contract pe timp nedeterminat dar am elevi care termină an de an scoala sanitară și nu stiu încotro sa o apuce. Nu se mai fac nici avize publice si se închid secții sau chiar spitale pe un cap. Tu stai bine unde stai, sper, nu privi in urmă, ai facut bine că ai plecat.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Vin, 09 Oct 2015 10:09 pm 
Neconectat
nou venit

Buna ,da stiu cam cum era am ,incercat si eu la cateva concursuri dar nici o sansa Veneau si din Sicilia la concursuri in nord Aici este totul diferit ,la inceput imi lipsea Italia Daca vrei si iti face placere ,iti pot da maillul meu ,e mai simplu sa comunicam O seara placuta

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Sâm, 10 Oct 2015 12:06 am 
Neconectat
nou venit

Da, mi-ar face placere!

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Vin, 08 Iul 2016 9:56 am 
Neconectat
nou venit

Marawder scrie:
holiday scrie:
Serios?
Doi prieteni francezi, ambii cu masterat de la Universitatea din Lyon, şi-au trimis diplomele la Berna dar n-au obţinut recunoaşterea!

Buna Marawder! Știi si motivul pt care nu le-au dat recunoașterea? E ciudat...problema nu e sa obții recunoașterea. .problema e dupa.. sa găsești un loc de muncă. .
Eu nu am reușit sa cunosc nici un roman asistent medical in Elveția :-?

Sus
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 24 mesaje ] 

Ora este UTC [ DST ]