Forumul românilor din Elveţia

Acum este Mar, 17 Oct 2017 6:45 am

Ora este UTC [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 5 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Muzician in Elvetia
MesajScris: Vin, 10 Apr 2015 2:52 pm 
Neconectat
nou venit

Salut pe toti romanii de pe acest forum.

Domnule, noi romanii - nu forumul, da? - suntem de o eterogenitate fantastica. Unii arunca strigate disperate, altii jignesc, sunt si romanii elvetieni, care sunt mai cu capul pe umeri, insa majoritatea sunt total anapoda, iertare dar nu stiu sa scrie sau sa adreseze o intrebare.

In fine, care e problema mea: sunt profesor de muzica, absolvent de Conservator in Romania (Buc), cu Master in Australia. Predau muzica la Melbourne.

As dori sa stiu ce sanse am sa predau muzica instrumentala si unde, in ce institutie si in ce oras, pentru a ma agata cat de cat de un job. O alta varianta ar fi sa fac un curs in Elvetia, vad ca s-a tot vehiculat ideea asta pe aici, ce joburi in demand ar fi si care ar fi cel mai bun curs care m-ar ajuta pt gasirea unui job mai repede, nu neaparat mai bine platit.
Si cam cati bani as avea nevoie in Geneva sa zicem, pentru chirie, mancare, intretinere.

Predau vioara, pian, cello, canto si nu as vrea sa mai fac vreun curs, insa daca asta va fi singura varianta...

Visul meu este sa devin profesor de muzica in Elvetia, la o scoala, insa cred ca e fff greu, daca nu imposibil. Nu vorbesc germana deloc, insa sunt fluent in engleza si stau binisor cu franceza.

Cam atat pt inceput, astept intrebari, daca sunt. A, si mai am o intrebare: autoritatile care iti cauta loc de munca. Chiar o fac sau totul e doar formal?

Sus
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Muzician in Elvetia
MesajScris: Vin, 10 Apr 2015 9:17 pm 
Neconectat
Admin

N-am auzit de autorități care sa caute oamenilor loc de munca.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Sâm, 11 Apr 2015 4:17 pm 
Neconectat
tânără speranţă

http://www.cmusge.ch/

http://www.cpmdt.ch/

http://migraweb.ch/

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 14 Apr 2015 5:56 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

Am o cunostinta care a venit in Luzern (60 km la sud de Zürich) acum citiva ani la un master. Era profesoara de ghitara (sper ca am scris corect :) ) la liceul de muzica din Bucuresti...cred ca nr 2. Dupa absolvirea masterului si-a gasit de lucru concomitent la mai multe scoli de muzica din mai multe comune, fiecare cu citeva zeci de procente. Permisul, la inceput L si apoi B, l-a cerut scoala cu volumul cel mai mare de munca. Clasele 1-8.
Pentru ca numarul de elevi care invata un instrument se schimba de la an la an (scoala de muzica e facultativa si in afara orelor de clasa ) si permisul a fost la inceput revizuit anual, acum la 5 ani.
Instrumentul ei se cauta la copii. Poate si ale tale, dar nu in aceeasi masura. Despre canto am numai informatii de la o cintareata de opera ca situatia in invatamint nu este usoara.

Cam atit. nu cred ca m-as baza pe zona franceza iar pe cea italiana as ignora-o cu totul.
Singura ta sansa este sa inveti germana, ceea ce poti face de pe acum- Prietena mea nu a facut nici o scoala si totusi a reusit sa se inteleaga cu copiii, este un caz de persoana foarte dotata in domeniul limbilor.
Dar este facubil, vocabularul de serviciu este limitat, nu este imposibil. Dar trebuie sa te intelegi si cu parintii...iar copiii vorbesc schwyzerdüütsch :)

Nu am auzit de autoritati care sa caute locuri de munca.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 20 Apr 2015 7:00 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

Conny- se scrie chitara, nu ghitara. :P
Skipy- nu prea ai sanse, sincer. 1. In scoli trebuie sa vorbesti fluent limba zonei respective pentru ca trebuie sa si explici. Stiu o tipa care e romanca, preda limba engleza , la o scoala in limba germana dar toti o calca in picioare deoarece nu stie sa vorbeasca corect germana, ea nu poate sa se exprime, este foarte frustrant pentru ea si cei din jurul ei isi bat joc de ea. Nu stiu cum a obtinut jobul. 2. Am o prietena care preda lectii de pian (a absolvit tot Conservator), a avut multe concerte, are experienta foarte multa in domeniu etc. si nu are lectii nici macar in fiecare zi. Are cateva ore pe saptmana: preda lectii in particular, in limba engleza si la scoli in care se preda doar limba engleza si este nevoie de un profesor. Dar ea are permis de munca aici , asa ca norocul ei. Pentru tine o sa fie greu sa obtii permisul de munca necesar.

Sus
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 5 mesaje ] 

Ora este UTC [ DST ]