Forumul românilor din Elveţia

Acum este Lun, 11 Dec 2017 4:13 pm

Ora este UTC [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 6 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: informatii pentru inregistrarea unui contract de munca
MesajScris: Joi, 26 Ian 2017 11:42 am 
Neconectat
nou venit

buna ziua,

Va rog mult, am si eu nevoie de cateva informatii. Sunt noua pe forum, am citit diverse discutii si subiecte postate de alti membri, insa nu am reusit sa ma lamuresc.
Eu locuiesc in Elvetia de cateva saptamani de zile, locuiesc la prietenul meu care are deja un loc de munca, implicit permisul B. mentionez ca el este de nationalitate germana. Eu am venit in Elvetia in ideea gasirii unui loc de munca. Zilele trecute am fost la un interviu si dupa interviu am primit raspuns ca angajatorul doreste sa ma angajeze cu contract de munca. Problema este ca eu ar trebui sa fiu inregistrata in Gemeinde, din ce am inteles de la angajator, pentru a putea face acest contract de munca. Pana acum nu am mers in Gemeinde pentru ca nu am stiut ca este necesar, in ideea ca din Iunie 2016 pentru romani nu mai este nevoie de permis de sedere si pot ramane aici ca si vizitator.

Ma puteti lamuri si pe mine va rog? Este tarziu daca merg acum sa ma inregistrez? Cum ar trebui sa procedez in acest caz?

Va multumesc din suflet pentru timpul vostru si sper sa primesc un raspuns in acest sens, chiar nu stiu ce sa fac si nu vreau sa pierd aceasta oportunitate. :(
Mentionez ca locuiesc in cantonul Schwyz.

Va doresc o zi frumoasa!

Ileana

Sus
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: informatii pentru inregistrarea unui contract de munca
MesajScris: Joi, 26 Ian 2017 6:22 pm 
Neconectat
nou venit

Chiar nu stie nimeni sa dea un raspuns? Ma refer la romanii care sunt deja stabiliti aici.. :(

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Vin, 27 Ian 2017 11:07 am 
Neconectat
tânără speranţă

Sa presupunem ca nu cunosti limba germana. Atunci il poti ruga pe prieten sa sune sau sa mearga cu tine la "Gemeinde" si sa lamureasca aceasta problema, trebuie doar sa explice tot.
Normal esti obligata sa te inregistrezi la maxim 8 zile de cand ai venit, daca nu esti turista. Poti sa te inregistrezi si mai tarziu si sa dai data cand ai venit.
Nu trebuie sa te lamureasca nimeni, trebuie decat sa intrebi intai la Gemeinde si dupaia sa vorbesti cu angajatorul.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Vin, 27 Ian 2017 1:16 pm 
Neconectat
nou venit

Multumesc Raducu, am fost azi in Gemeinde cu contractul de inchiriere al apartamentului in care locuieste prietenul meu si m-am inregistrat. Saptamana viitoare ma intalnesc cu angajatorul pentru contract si apoi din nou in Gemeinde pentru permis, din cate am inteles. Sper sa fie bine..

O zi frumoasa iti doresc,

Ileana

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mie, 12 Apr 2017 9:15 am 
Neconectat
nou venit

Bună Ileana,ai rezolvat problema? Și eu sunt în aceasta situație acum și nu știu cum sa mă descurc,am găsit un loc de munca și la fel îmi cere sa am adresa și Ausweiss și eu nu am,cum ai procedat sa le obții?

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mie, 26 Apr 2017 3:37 pm 
Neconectat
nou venit

Buna Walter, imi cer scuze pentru ca raspund asa tarziu, dar sper totusi sa iti fie de folos informatiile. Eu am dus in Gemeinde o copie a contractului de inchiriere al apartamentul unde locuieste prietenul meu. In baza acesteia am primit un Wohnsitzbescheinigung, care este o hartie ce atesta faptul ca si eu locuiesc la adresa respectiva. Impreuna cu aceasta hartie am prezentat si contractul de munca pe care mi l-a facut angajatorul elvetian, o poza format pasaport, copie dupa CI/Pasaport si am completat un formular de la ei prin care cer sa mi se faca permisul L.
Mi s-a spus ca trebuie sa astept in jur de 3 saptamani pana ce va fi gata acest permis L.

Bafta multa!

Sus
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 6 mesaje ] 

Ora este UTC [ DST ]