Forumul românilor din Elveţia

Acum este Joi, 14 Dec 2017 10:00 pm

Ora este UTC [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 16 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Caut Job in Zurich, Sargans, Landquart sau Chur
MesajScris: Lun, 27 Mar 2017 11:19 am 
Neconectat
nou venit

Buna ziua dragi romani,

ma numesc Adela si intentionez sa ma mut impreuna cu sotul meu in Elvetia in Iunie 2017.

Am 31 de ani si am cu mine un rucsac plin cu experienta in Vanzari si Relatii Publice, experienta acumulata nu numai pe plaiurile mioritice dar si pe vase de croaziera , aeroporturi si in alte tari ale UE. Pot vorbi 5 limbi straine : Engleza, Germana, Italiana, Franceza, Spaniola la diferite niveluri de fluenta.

Caut job in Zurich, Sargans, Landquart sau Chur. Doresc sa lucrez in vanzari, retail intr-o prima faza. Nu ma dau inapoi nici de la oferte de munca in domeniul Hotelier, Turism si Relatii Clienti .
Detin deja un "Bewerbungdossier" impresionant in limba Germana ce cuprinde CV, scrisoare de intentie, certificat de limba Germana si recomandari.

Am un avantaj fata de alti candidati in acelasi domeniu. Detin o persoalitate puternica si stabila.
Doresc sa lucrez cinstit, sunt disponibila sa impartasesc experienta mea cu viitorul angajator, sa invat lucruri noi si sa imi aduc aportul in activitatea zilnica a companiei. Evident, astept din partea angajatoului remunerare adecvata si apreciere.

Daca unii dintre voi, dragi conationali, lucrati pentru cineva sau cunoasteti pe cineva intr-o companie ce ar dori sa beneficieze de serviciile mele, va rog nu ezitati sa imi raspundeti la postare.

Va multumesc,
Adela :D

Sus
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Caut Job in Zurich, Sargans, Landquart sau Chur
MesajScris: Lun, 27 Mar 2017 12:40 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

Nu te pota juta direct, doarece locuiesc intr-o alta zona, dar imi pot da cu parerea, daca nu-ti lezez egoul.

Pe ansablu, nu e rea prezentarea. Demonstrezi o fire dinamica. Numa' ca nu stii ca aici lumea e mai modesta, mai ales la Chur, Landquart, Sargans. Acolo e mai la tara…
S-apoi, afirmatiile <<Detin deja un "Bewerbungdossier" impresionant>> <<Am un avantaj fata de alti candidati in acelasi domeniu. Detin o persoalitate puternica si stabila.>> trebuie absolut sterse dintr-o candidatura! Nu au ce cauta intr-o prezentare. Demonstreaza aroganta. De parca ceilalti candidati ar fi niste incompetenti si angajatorul elvetian nu astepta altceva decat sa vina Adela din Romania ca sa-i functioneze firma! E bine, e foarte bine sa fii constient de propriile competente, dar o buna doza de modestie nu strica in Elvetia.

Asa, ca idee, acesta e sistemul de invatamant elvetian, acela pe care ultima ambasadoare USA ar vrea sa-l importeze in tara dansei. https://de.wikipedia.org/wiki/Bildungss ... er_Schweiz

Presupun ca vor veni acum si criticile, conform carora sistemul romanesc e superior celui elvetian, dar imi asum riscul.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 27 Mar 2017 3:54 pm 
Neconectat
nou venit

Buna Adela si bun venit in Tara cantoanelor

sunt surprinsa de aroganta cu, care Dvs. afisati aici cautarea de lucru.
Da si din partea mea V-a spun ca in bagajul Dvs. complex, aveti o lipsa mare: exact modestia.
Actual avem datorita PR-ului negativ despre natia romana, o conjunctura destul de dificila pe piata de munca.
Daca doriti consultanta profesionala de calitate si cu un spor mare de reusita, Va pot sprijini.

Detin deja... cu tot respectul acest detin deja mapa de prezentare este o conditie aici in Elvetia inclusiv foaie de referinta.
Datorita experientei mele in Event si Show Business elvetian, precum si relatiilor mele cu anumite agentii, experienta pe plaiuri elvetiene, pun la dispozitie pregatire si consultanta HR.

A da si sa nu uit, am remarcat ca aveti experienta pe plan extern european. Bun perfect! O singura remarca: Elvetia nu apartine de UE si ca atare sunt tratate si aplicatiile din extern.

O zi buna si mult succes!
Ioana Z.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 27 Mar 2017 4:06 pm 
Neconectat
nou venit

Draga LeDix,

iti multumesc pentru raspuns. Voi tine cont de sfatul tau pe viitor.

O zi buna iti doresc,
Adela

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 27 Mar 2017 4:22 pm 
Neconectat
nou venit

Buna Ioana,

imi permit sa iti spun pe nume din cauza mesajului primit de la tine mai devreme.
Da-mi voie sa imi cer scuze daca postarea mea ti-a cauzat disconfort optic si intelectual.

Ai scris "...sunt surprinsa de aroganta cu, care Dvs. afisati aici cautarea de lucru.
Da si din partea mea V-a spun ca in bagajul Dvs. complex, aveti o lipsa mare: exact modestia." sunt doua fraze pe care eu refuz sa ti le accept. Daca modul meu de prezentare iti indica aroganta te rog sa imi ignori postarea sau sa nu raspunzi. Nu uita ca scriem si suntem activi pe un forum si nu intr-un cadru oficial intr-o companie multinationala sau intr-un interviu.
Accept cu placere un sfat dar nu accept sa fiu criticata, chiar daca locuiesti in Elvetia si sigur cunosti mersul lucrurilor de acolo mai bine decat mine.

Pe viitor, repet, te rog sa iti expui parerea daca iti va fi ceruta si nu din proprie initiativa.

Iti multumesc anticipat,
Adela ;)

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 27 Mar 2017 5:01 pm 
Neconectat
membru de bază

Adela K. scrie:
Buna Ioana,
Accept cu placere un sfat dar nu accept sa fiu criticata, chiar daca locuiesti in Elvetia si sigur cunosti mersul lucrurilor de acolo mai bine decat mine. Pe viitor, repet, te rog sa iti expui parerea daca iti va fi ceruta si nu din proprie initiativa.
Iti multumesc anticipat,
Adela ;)

Buna Adela,

Ioana ti-a raspuns tocmai pentru ca tu ai adresat un mesaj public tuturor utilizatorilor acestui forum :)

Si eu am citit mesajul tau si il consider a fi bine formulat nu pot in plust decat sa fiu de acord cu cele postate de LeDix si sa adaug ca Ioana chiar este una dintre persoanele care corespunde acestei descrieri facute de tine, ea lucrand in HR :)

"Daca unii dintre voi, dragi conationali, lucrati pentru cineva sau cunoasteti pe cineva intr-o companie ce ar dori sa beneficieze de serviciile mele, va rog nu ezitati sa imi raspundeti la postare."

Iti recomad de asemenea sa accesezi platformele de joburi din Elvetia. Acelea sunt sursa directa pentru a depune un CV pe unul din posturile care sunt publicate. Multe firme accepta dosarul pe Mail, unele cer prin posta. Tu trebuie sa fi cea care stii ce vrei.

https://www.jobscout24.ch/de/

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 27 Mar 2017 5:40 pm 
Neconectat
nou venit

Buna Adela

Ok atunci trece la per tu.
Draga mea imi pare rau daca indrumarea mea ai interpretat-o drept critica. Aici in Forum ai ocazia sa dai de romani cu experiența in Elveția și deschiși. Draga mea te previn anticipat, atât. In momentul de fata in toate branșele enumerate de tine este concurenta mare. Mai exact ca sa îți dau și cifre pe care nu ai sa le găsești niciunde publicate pe locuri de public relations sunt cam in jur de 150-250 de aplicații pe loc, in aglomerațiile mari cum ar fi Basel, Zürich etc. In zona Graubünden sunt actual cam 60-130 de candidati pe loc. Cu dinamica și perseveriertes ta de care ai dat pana acum aici dovada sunt convinsa ca ai sanse reale in turism sau chiar in Event Management. A da sa nu uit, esti la varsta la care majoritatea reprezentanti HR iti vor Punk intrebarea la interviu cum stai cu planificarea familiara... a da si primul lucru pe care elvețieni m au învățat in școala de cadre este o fraza standard: ...es interessiert mich nicht was sie dort gelernt haben wo sie her kommen, aber bei uns in die Schweiz machen wir das so... bun venit in țara cantoanelor unde locuitorii știu ce înseamnă stima si mândria naționala. Știu ce ți am scris sus in primul comentariu nu este motivant și nici roz, ai intrat in forța in CH, crede-ma ca atare v ei fi primită aici. Mai lucrează puțin la percepția personală in privința critici constructive și o sa ai parte de succes!

Numai bine!
Ioana

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 27 Mar 2017 6:35 pm 
Neconectat
nou venit

Draga Ioana,

hai ca poate am inceput prost discutia noastra. Ma bucur ca ai ales sa vorbesti deschis despre situatia actuala a pietei muncii elvetiene pentru domeniile vizate de mine.

In ceea ce priveste replica unui potential angajator "...es interessiert mich nicht was sie dort gelernt haben wo sie her kommen, aber bei uns in die Schweiz machen wir das so..." nu pot decat sa te cred si sa te aprob. Nu sunt straina de astfel de abordari din partea angajatorilor, avand in vedere ca in momentul de fata sunt in cautarea unui job in Elvetia dupa 3 ani de munca in Germania. Crede-ma ca stiu ce inseamna concurenta, stiu ce inseamna sa fii judecat din cauza nationalitatii, stiu cum este sa fii numit Zigeuner intr-un interviu pentru un job intr-o multinationala dar mai stiu ca de una singura am cautat, am gasit si am lucrat pentru angajatori de top in Frankfurt si Frankfurt Flughafen.
Tind sa cred si dupa cum spui si tu ca elvetienii nu sunt departe de nemti asa ca sunt pregatita sa lupt pentru un loc de munca.

Motto-ul meu pe plan profesional este " Ma dai afara pe usa? Ok, ies cu placere, dar vezi ca ma intorc pe geam! "

Iti multumesc pentru sfat si iti doresc o seara buna,
Adela

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 28 Mar 2017 7:01 am 
Neconectat
nou venit

**==
Buna Adela

Tocmai aici e baiul mare la mulți dintre noi romanii din diaspora (nu ma exclud nici pe mine de multe ori) =)) Fără sa fac polemica eu analizez multe chestii așa la rece, din prisma mea, dat fiind ca am fost implicată in domeniu de consultanta HR și in Germania multi ani și știu ca mulți candidați ( nu numai romani) vin in Elveția și dau cu capul de pragul de sus, fiindcă au convingerea ca in Elveția este cam la fel ca in Germania sau Austria. Ei bine nu! Elveția are un sistem școlar diferit, o procedeze de angajări diferită și multe alte chestii. In plus tot ce am scris mai sus este adevărat, nu sunt împotriva unei intrări in forța pe piața elvețiană, Ba din contra, dar conform regulilor nescrise de aici, mai un pic "cu perdea". Ieri am avut la consultanta un vietnamez care datorită IQ sau ridicat crede ca este destinul sau sa revoluționeze Elveția. Ei bine, știu ca l am dezumflat repede, dar așa in felul in care i am explicat cum merge ceasul pe aici a înțeles ca trebuie sa între intr-o viteza mai mică. Idea este ca atitudinea noastră dezinvolta și plină de energie trebuie putin temperata și atunci totul e ok. Dacă dorești informații la subiect fără ca forumul roman sa citească tot, poți sa îmi scri in privat. Prin intermediul responsabilității mele profesionale am avut ocazia sa "bat" Elveția in turneu, in lung și in lat și sa îmi creez o rețea intercantonala in domeniu.

O zi buna!
Ioana

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Joi, 30 Mar 2017 11:55 am 
Neconectat
Admin

Ioana, dezinvoltura și competența sunt dimensiuni perpendiculare. Am întâlnit nenumărați elvețieni dezinvolți și complet incompetenți de exemplu, fiindcă nici una nici cealaltă nu sunt trăsături specifice vreunuia dintre popoarele menționate mai sus.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Sâm, 08 Apr 2017 3:09 pm 
Neconectat
nou venit

Buna ziua,

As dori sa gasesc un loc de munca in Elvetia. Am 29 de ani, am terminat facultatea de Electrotehnica plus master si am lucrat anterior 2 ani si jumatate ca si Field Service Engineer pentru o companie multinationala. Nu am permis de munca pentru Elvetia, vorbesc limba engleza fluent, franceza la nivel de incepator, sunt interesat sa invat limba germana.
Sunt interesat, daca cunoasteti vreo oferta buna.

Multumesc anticipat!

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Vin, 14 Apr 2017 7:05 pm 
Neconectat
nou venit

Doamne stiti ce lipseste din mapa dvs profesionala? Exact un lucru pe care cei de aici pun mare pret : scolarizarea in sistemul lor si mai ales experienta de munca in Elvetia. In rest mult succes in a obtine permisul de munca si sedere intr-un domeniu la care concurenta e mare.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Vin, 14 Apr 2017 7:28 pm 
Neconectat
nou venit

Multumesc pentru raspuns djdark. Compania multinationala la care am lucrat are headquarter in Elvetia, Eu aveam biroul in alta tara din UE, dar sub management elvetian. Am fost vreo 3 luni in Elvetia pentru training.

Lucrati in Elvetia djdark?
Daca da, in ce domeniu?

Salutari!

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Joi, 22 Iun 2017 7:08 pm 
Neconectat
nou venit

Soterro scrie:
Ioana, dezinvoltura și competența sunt dimensiuni perpendiculare. Am întâlnit nenumărați elvețieni dezinvolți și complet incompetenți de exemplu, fiindcă nici una nici cealaltă nu sunt trăsături specifice vreunuia dintre popoarele menționate mai sus.

E perfect aici argumentarea cu o mică diferența. Capabili sau nu elvețieni sunt la ei acasa și ca atare sunt și promovați. Cu atât mai mult ca legea spune ca un loc de munca se oferă unui străin doar dacă locul vacant nu poate fi in primul rand ocupat de un elvețian din lipsa de pregătire și calificare. Credeți-ma ca sunt in cunoștința de cauza, des au fost respinși străini mult mai capabili ( spre dezamăgirea mea mare) in favoarea băștinașilor

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Joi, 22 Iun 2017 7:11 pm 
Neconectat
nou venit

Buna Adela

Cum stai cu (virgula) căutarea de munca? Ai găsit ceva?

O seara buna
Ioana

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Vin, 23 Iun 2017 10:06 am 
Neconectat
nou venit

Buna Ioana!
Ai un numar de telefon? Pot vorbi cu tine pe WhatsApp :)

Sus
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 16 mesaje ] 

Ora este UTC [ DST ]