Forumul românilor din Elveţia

Acum este Mie, 13 Dec 2017 4:03 pm

Ora este UTC [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 7 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Caut loc de munca in elvetia!
MesajScris: Dum, 18 Iun 2017 4:44 pm 
Neconectat
nou venit

Buna ziua,

As dori sa inceppa prin a va saluta!

Sunt o tanara absolventa de scoala evetiana, Cesar Ritz Colleges - domeniul hotelier si administrarea afacerii. Am terminat in septembrie anul trecut si de atunci ma tot chinui sa aplic in Elvetia, insa momentan nu a rasarit nimic.
Vorbesc fluent limba engleza si nivel mediu franceza.
Va rog din tot sufletul, daca cineva cunoaste vreo posibilitate sa ma pot angaja in elvetia in domeniu pe un post de junior sau orice, nu am nicio preferinta de canton sau localitate, as fi recunoscatoare mereu!
Va multumesc anticipat!

Sus
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Caut loc de munca in elvetia!
MesajScris: Joi, 22 Iun 2017 6:29 pm 
Neconectat
nou venit

Buna ziua

Cu tot respectul pt. pregatirea in România.
Totuși o recomandare dacă doriți sa lucrați in domeniul hotelier sau administrativ, e bine sa știți ca șansele Dvs. de a găsi un loc de munca in Elveția in aceest domeniu, sunt relativ mici, dacă știți franceza la nivel mediu. Nu doresc sa va dezamăgesc dar domeniul turism este un romanii in care și tineretul elvețian s e califica cu placere, concurenta este mare. Șansele sunt însă bune dacă cunoasteti cel puțin o limba oficială din Elveția la nivel de C1 (adică germana, franceza, italiana in funcție de zona unde aplicați)

O zi buna! %%-

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Joi, 22 Iun 2017 7:45 pm 
Neconectat
nou venit

Inteleg ca a ti terminat aceasta scoala Privata elvetiana in ce loc ?banuiesc in partea Suisse romande. Exista posibilitati in statiuni mici dezvoltate din vechile sate,stil Leukerbad,Vercorin,Anzère etc. Aici NU prea se inghesuie un tinar elvetian cu scoala de hôtelier conditia de baza,cum vi s a indicat mai sus, este o limba nationala vorbita si scrisa bine si muschi de dat zapada iarna.. Altfel perfectati limba franceza si aplicati in Franta. Evian,Annecy,Chamonix ca prim pas e mai usor.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Joi, 29 Iun 2017 6:29 pm 
Neconectat
nou venit

izvor110 scrie:
Inteleg ca a ti terminat aceasta scoala Privata elvetiana in ce loc ?banuiesc in partea Suisse romande. Exista posibilitati in statiuni mici dezvoltate din vechile sate,stil Leukerbad,Vercorin,Anzère etc. Aici NU prea se inghesuie un tinar elvetian cu scoala de hôtelier conditia de baza,cum vi s a indicat mai sus, este o limba nationala vorbita si scrisa bine si muschi de dat zapada iarna.. Altfel perfectati limba franceza si aplicati in Franta. Evian,Annecy,Chamonix ca prim pas e mai usor.

Interessanta remarca din partea Dvs.
Numai așa ca idee Ecole hôtelière de Lausanne EHL este cotată de ani de zile ca una din cele mai bune scoli de profil hotelier și gastronomie din întreaga lume la un nivel foarte ridicat de predare. Aceasta școala a primit chiar și in mai mulți ani consecutivi predicatul de cea mai buna. Unde credeți Dvs. ca își caută absolvenții acestei scoli de prestigiu un servici? In primul rand in Elveția. Cu tot respectul, Lucrez in domeniu de consultanta resurse umane și vorbesc in cunoștiință de cauza. Remarcile mele de mai sus nu înseamnă descurajarea acestei tinere ci o punere in tema!

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Joi, 29 Iun 2017 10:19 pm 
Neconectat
nou venit

Bonsoir,tinara ce cauta de munca vorbeste de caesar ritz collège o scoala privata de mica importanta si nu cea din Lausanne archicunoscuta si prin costul anual. Nu am avut deloc impresia ca o descurajati si probabil informatiile mele sint percepute In acelas registru. Turismul elvetian este intr o mare souffrance..salariul minimal votat acum citiva ani A inceput sa ucida minunatele statiuni mici dezvoltate In satele vechi. Evident pecuniar e mai putin interesant sa muncesti In Franta linga frontiera,dar este un prim pas.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Vin, 30 Iun 2017 10:08 am 
Neconectat
nou venit

izvor110 scrie:
Bonsoir,tinara ce cauta de munca vorbeste de caesar ritz collège o scoala privata de mica importanta si nu cea din Lausanne archicunoscuta si prin costul anual. Nu am avut deloc impresia ca o descurajati si probabil informatiile mele sint percepute In acelas registru. Turismul elvetian este intr o mare souffrance..salariul minimal votat acum citiva ani A inceput sa ucida minunatele statiuni mici dezvoltate In satele vechi. Evident pecuniar e mai putin interesant sa muncesti In Franta linga frontiera,dar este un prim pas.

da stiu dar daca doreste de exemplu mai tarziu sa aplice in hotelerie de inalta clasa in orasele mari din Elvetia, sansele sunt mai bune cu o scoala de nivel ridicat.
Caesar Ritz este ok. Are de exemplu si in Lucerna o "filiala" si este ok.
In ceace priveste salariul minim, tin sa va asigur ca v a deveni si mai minim datorita faptului ca tineri straini din multe tari europene "strica" si mai mult piata ... vorbesc tot in cunostinta de cauza. Un exemplu: daca in 2010 salariile erau la receptionist hotelier de ca. 4500 Fr. in medie la incepatori fara experienta acum seplateste maximal 3400 - 3600 Fr. brutto! Bineinteles ca nici tinerii de aici nu sunt in aceest caz interesati sa lucreze in sate si orase mai putin renumite desi aceeste statiuni de poveste sunt pline de charme. In plus ca sa ramanem la subiect. De ce tinerii care lucuiesc aici ar trebui sa lucreze pt un salariu mai mic doar datorita faptului ca au origine romana. A da si ca sa nu uit. Femeile au in general din start in Elvetia, indiferent de zona, cca. 10-20% mai putin la salariu lunar ptaceeasi pozitie/functie ... un scandal... dar ma rog, sa nu uitam ca femeile in Elvetia au avut abea incepand din 1971 dreptul de vot, oficial in Appenzell abea din 1990. Dar ca sa nu deviez de la tema de aici. Adevarul la intrebarea tinerei de aici este undeva la mijloc intre raspunsurile Dvs. si ale mele.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Dum, 02 Iul 2017 9:15 am 
Neconectat
nou venit

Lăsînd întrebarea tinerei la o parte,ar fi fost interesant pentru mine cum vedeți d-voastră care aplicați legea anumite aspecte legate de salariile atit de inegale pe o distanța de 20, sau chiar 10 de o parte si de alta a frontierei. Morgins Vs moare,Morzine,Avoriaz înfloresc ..
Vorbesc numai de sectorul turistic ajuns in impas major.

Sus
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 7 mesaje ] 

Ora este UTC [ DST ]