Forumul românilor din Elveţia

Acum este Mie, 13 Dec 2017 2:06 pm

Ora este UTC [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 27 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Petreceri românesti de Crăciun
MesajScris: Joi, 15 Oct 2009 1:08 pm 
Neconectat
Admin

De Crăciun (cel mai probabil în Ajun) se intenționează organizarea de petreceri de Crăciun în câteva orașe, Zürich și Geneva printre ele.

Modelul cel mai probabil e următorul: o după-masă și o seară împreună, cu mâncare, băutură, muzică și voie bună la discreție.

TU ce faci de Crăciun ?

Cum ți se pare ideea de mai sus ?

Ce lipsește ?

Sus
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Petreceri românești de Crăciun
MesajScris: Mar, 20 Oct 2009 7:17 pm 
Anul acesta, ziua de Craciun si Ajunul cad in ziua de joi resp. vineri. Ziua de 24 ( Ajunul ) este in multe domenii o zi juma lucratoare. 25 si 26 in schimb sunt zile libere. Ziua de Craciun, cel putin la elvetieni, se serbeaza in familie. Dar ziua de 26, este o zi in care se fac vizite, sau se merge la petreceri. Fie religioase, sau amicale etc. Poate ca petrecerile romanesti propuse, ar avea mai multa rezonanta daca ar fi organizate in ziua de 26, dupa-amiaza.

Doar o parere...

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Mie, 21 Oct 2009 9:19 pm 
Buna Cosmin,

Eu cred ca e o idee buna, indiferent care dintre zile le alegeti.
Si, nu-mi spune te rog ca despre altceva nu sunt in stare sa vorbesc, pentru ca intr-adevar sunt, dar lipseste MOS CRACIUN-ul pentru copii!
Altfel, sunt convisa sa mincare va fi din belsug :-) Si voie buna, sa nu mai vorbim.

Dana

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Vin, 23 Oct 2009 11:58 pm 
Neconectat
nou venit

Unde anume va avea loc evenimentul , daca va avea loc ?

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 27 Oct 2009 2:48 pm 
Sfarsitul lumii vine in decembrie 2012, daca la acest eveniment te-ai referit !

Sus

Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Petreceri românesti de Crăciun
MesajScris: Dum, 08 Noi 2009 11:09 am 
Neconectat
nou venit

si eu as vrea sa vin cu muzica live ca la romini :ymhug:

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Dum, 08 Noi 2009 11:12 am 
Neconectat
nou venit

sunt muzicant cint la orga sunt din tirgoviste nu stiu daca locul de intrunire si spatiul imi permite acest gest ATENTIE vin gratuit nu pentru interes financiar pentru voie buna ca sa ne simtim ca acasa

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Dum, 08 Noi 2009 11:46 am 
Neconectat
nou venit

sper sa ne intinim m ai multi sa ne simtim bine aveti un mos craciun

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 09 Noi 2009 10:01 pm 
Neconectat
nou venit

SCatalin scrie:
sunt muzicant cint la orga sunt din tirgoviste nu stiu daca locul de intrunire si spatiul imi permite acest gest ATENTIE vin gratuit nu pentru interes financiar pentru voie buna ca sa ne simtim ca acasa

Draga Catalin, daca vrei sa cinti poti proba si la petrecerea noastra din Winterthur. Acolo spatiul permite, daca iti face placere da un semn de viata (052/ 232 21 55) dupa ora 19.00

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 10 Noi 2009 10:38 am 
Neconectat
Admin

24.12 e lege- cu toata familia- cumnati, cumnate, socri, purcei si catei. In rest o luam mai usor, dupa stressul serviciului o luam ca pe o minivacanta si facem sau primim vizite, dormim mult si mancam mult :@)
Daca petrecerea s-ar face in apropiere- zona Basel, as veni cu placere. Banuiesc insa ca va fi foarte departe, asa ca...
Mi-e dor de colindatori si uratori, de ursi si capre- nu am mai facut craciunul de vreo 10 ani in Romania. Si mai mi-e dor de turta cu julfa. Stie cineva ce-i asta??? :mrgreen:

Sus
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: A cazut guvernul boc............
MesajScris: Sâm, 14 Noi 2009 6:58 pm 
Neconectat
nou venit

BUNA SIMONA CIT DESPRE PETRECERI DE Sfintele sarbatori de Craciun nu sa ajuns la nici o intelegere daca inchirem o sala sau resto daca suntem decisi sa facem ceva pote domnul COSMIN ne da vreo idee avind in vedere ca este administratul forumului multumesc mult :D

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Sâm, 14 Noi 2009 7:12 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

Eu cred ca Cosmin are deja mult de munca cu acest site si nu are timp sa mai si organizeze ceva si pentru noi , dar poate sa editeze informatiile despre o posibila intalnire la stiri .......De ce nu faci tu ceva ? De unde esti ? Te intreb pentru ca mai cunosc personal romani un pic peste tot si poate te pun in relatie cu ei direct ........Eu sincer nu pot anul asta pentru ca cred ca o sa ne petrecem sarbatorile in Romania ,macar atat dupa 11 ani ;)

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Sâm, 14 Noi 2009 11:53 pm 
Neconectat
nou venit

draga walterkwl tin sa te anunt ca vin cu cea mai mare placere a m sa va sun aproximativ spre sfirsitul lunii cind imi vine orga din tara as vrea sa stiu in ce fceti petrecerea restaurant sau sala de festivitati va multumesc mult sunteti singura persoana care mi ati raspuns in acest timp si pentru acest subiect pe care multi il trateaza fara importanta PE CURIND.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Dum, 15 Noi 2009 1:14 am 
Neconectat
Admin

SCatalin scrie:
BUNA SIMONA CIT DESPRE PETRECERI DE Sfintele sarbatori de Craciun nu sa ajuns la nici o intelegere daca inchirem o sala sau resto daca suntem decisi sa facem ceva pote domnul COSMIN ne da vreo idee avind in vedere ca este administratul forumului multumesc mult :D
Uite sunt si eu administrator si am o idee extraordinara:
organizeaza tu o petrecere de Craciun.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Dum, 15 Noi 2009 9:18 am 
Neconectat
nou venit

draga simona sunt din montreux sunt venit de aproape un an nu cunosc atitia romini ca voi sunt altii de anii buni aici dar nu este nici o problema cineva sa gindit la mine si cu mare placere accept invitatia .............si cit despre Soterro scuze de ce te numesti administrator al acestui forum trebuie sa dovedesti ca esti capabil de ceva . :D MERCI.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Dum, 15 Noi 2009 10:09 am 
Neconectat
Admin

SCatalin scrie:
draga simona sunt din montreux sunt venit de aproape un an nu cunosc atitia romini ca voi sunt altii de anii buni aici dar nu este nici o problema cineva sa gindit la mine si cu mare placere accept invitatia .............si cit despre Soterro scuze de ce te numesti administrator al acestui forum trebuie sa dovedesti ca esti capabil de ceva . :D MERCI.

Cataline, ca sa organizezi ceva nu e nevoie sa cunosti prea multi romani, e suficient sa te ocupi de organizare si sa ne dai coordonatele. Romani sunt suficienti pe forum si apoi mai exista si site-ul casa-romanilor, mailing, etc.
In privinta lui Soterro, da, uite-te in partea stanga sub numele lui si-ai sa vezi ca e admin. A fi admin nu inseamna a organiza petreceri si intalniri, ci in umbra a veghea la buna functionare a forumului, a "modera" discutiile mai aprinse, samd. Asa ca tu- sau altcineva, organizati si noi ajutam la propagarea informatiilor.
O duminica frumoasa tuturor.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Dum, 15 Noi 2009 11:53 am 
Neconectat
nou venit

Draga ANA mesajul meu catre soterro nu a fost unul cu rea initiativa sau de genul insulta a fost unul pentru totii rominii din toate partile sa ne cunoastem mai bine personal nu avem nimic de impartit decit sa ne intilnim de exemplu la petrecerea de sarbatori sa impartim ideii intre noi si sa discutam viata de zi cu zi multumesc mult :ymhug:

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Dum, 15 Noi 2009 12:28 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

Cataline eu te inteleg ,am aceasi problema cu sotul meu care este si el de 2 ani aici ,si numai are aceasi viata ca in Romania unde avea prieteni si iesea des .........Aici trebuie sa incepi sa iti faci din nou alte cunostinte si sa accepti stilul de viata de aici care nu iti acorda tot timpul sa te intalnesti prea des cu prieteni si dureaza mult timp pana reusesti sa iti faci un loc ....

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Dum, 15 Noi 2009 9:43 pm 
Neconectat
Admin

Cat timp am locuit in apropiere de Zürich m-am ocupat de organizari de petreceri, si au fost super. Si am avut ocazia sa cunosc niste oameni extraordinari, cu parte dintre ei mai am inca contacte. Si mie mi-ar face mare placere sa ne intalnim, sa povestim, samd, doar ca... in moment n-am timp de organizare. Insa daca cineva preia initiativa, pot da o mana de ajutor, asa, din umbra :-bd

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 16 Noi 2009 12:20 am 
Neconectat
Admin

SCatalin scrie:
si cit despre Soterro scuze de ce te numesti administrator al acestui forum trebuie sa dovedesti ca esti capabil de ceva . :D MERCI.
Nici eu nici altcineva nu avem de dovedit nimic, nimanui.
Revenind insa la subiect, mi se pare ca se chiar organizeaza chiar destul de multe intalniri in toate zonele Elvetiei. Aproape fiecare sfarsit de saptamana aduce ceva. Cred ca cineva trebuie sa fie fie orb fie rau-voitor ca sa spuna ca romanii nu au chef sa se intalneasca sau ca nu stiu sarbatori...

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 16 Noi 2009 5:34 pm 
Neconectat
nou venit

Imi cer scuze daca considerati ca acesta nu este forum potrivit unde ar trebui sa postez.

In perioada 20 - 27 decembrie o sa fiu in Zurich, sa-mi vizitez o prietena. Din pacate ea are o urgenta in familie si trebuie sa plece din Zurich din 22 decembrie. Ei bine bilete de avion sunt cumparate si celelalte planuri deja facute (un pic complicat sa pot explica pe scurt). Nu as vrea sa renunt la vizita si Craciun-ul de unul singur nu are nici un farmec.

M-ar interesa daca exista o biserica ortodoxa unde se tine slujba de Craciun. Un restaurant romanesc unde pot sa pot lua masa de Craciun sau orice alta intalnire la care poate participa fara sa deranjez. :ymblushing:

Multumesc,
Aurora

PS. Am trait 5 ani in Frankfurt, dar acum 3 ani m-am intors acasa si acum locuiesc la Bucuresti.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 16 Noi 2009 5:39 pm 
Neconectat
Admin

Lista bisericilor din Elvetia e aici: http://www.casa-romanilor.ch/biserici.

In Zurich va exista o petrecere de Craciun, pe care o vom anunta din timp.

In plus de asta bisericile romanesti organizeaza, de Craciun, cate o agapa la care fiecare aduce de mancat si de baut.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Vin, 27 Noi 2009 6:29 pm 
Neconectat
Admin

Cheful de Craciun din Zürich va avea loc pe 25, la Dani.

Amanunte aici.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Dum, 06 Dec 2009 7:28 pm 
Neconectat
nou venit

Si la noua discoteca deschisa la Pont de Thielle, 3238 Gals, Discoteca Phoenix se organizeaza in fiecare duminica
discoteca româneasca, iar pe 24 va fi organizata o petrecere cu muzica, bautura si mâncare, totul tipic românesc.
Pentru cei interesati suntem la 5 minute de Neuchâtel, la iesirea Thielle de pe autostrada.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 07 Dec 2009 6:39 pm 
Neconectat
Admin

oana.79 scrie:
Si la noua discoteca deschisa la Pont de Thielle, 3238 Gals, Discoteca Phoenix se organizeaza in fiecare duminica
discoteca româneasca, iar pe 24 va fi organizata o petrecere cu muzica, bautura si mâncare, totul tipic românesc.
Pentru cei interesati suntem la 5 minute de Neuchâtel, la iesirea Thielle de pe autostrada.

Astept detaliile solicitate. Multumesc.

Sus
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 27 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul

Ora este UTC [ DST ]