Forumul românilor din Elveţia

Acum este Lun, 24 Iun 2019 6:19 pm

Ora este UTC [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 43 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul

Unde vreti sa ne intalnim?
Berna 24%  24%  [ 9 ]
Geneva 11%  11%  [ 4 ]
Lucerna 18%  18%  [ 7 ]
Zürich 39%  39%  [ 15 ]
Alta varianta- te rog sa o scrii mai jos. 8%  8%  [ 3 ]
Voturi totale : 38
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Forumul si membrii lui- intalnire 23 ianuarie 2010-
MesajScris: Dum, 08 Noi 2009 10:22 pm 
Personal, am norocul sa cunosc deja live cativa dintre membrii activi pe acest forum.
Toti cei pe care-i cunosc deja, sunt oamenii care- chiar daca uneori par acizi prin postarile lor ( eu, idem) - sunt oamenii de "gasca" cu spirit de gluma , sunt deschisi si fiecare in felul lui are una sau alta suparare / fericire ce simte nevoia s-o exprime printre "semeni de-ai lui/ ei" - adica romani.

Initiativa mea ar fi, ca de acum in max 3 luni, deci in vacanta de carnaval, sa ne intalnim cat mai multi membrii ai forumului, undeva in centrul Elvetiei- eh..in Luzern ar fi perfect, ;) - Adminii incl . Sa ne cunoastem, sa vorbim live, sa "punem tara la cale" si de ce nu sa petrecem o zi sau seara impreuna. Puteti veni cu rosii sau oua...nu conteaza, important e sa veniti.
Eu as rezolva: locatia, masa/ apero , muzica si poate chiar si un intermezzo artistic.
Acest topic, este pt voi deschis, cei ce simt ca : asa nu se mai poate ! ( adica, sa nu-i cunosc pe cei cu care particip la discutii de ani de zile sau de cateva ore pe acest forum). Intalniri sunt multe, in orase diferite cu programe diferite. Ceea ce propun eu este o intalnire a forumistilor, pentru forumisti cu forumisti ( oua, rosii, flori incl .). Indiferent de locul de unde sunt in Elvetia si de ce nu poate si cei din Romania. Pentru cei din zone indepartate am putea cauta locuri de cazare ieftine. Pentru reusita acestei intiative este insa nevoie de voi, de ideile si propunerile voastre.

Cam in ce data sa aiba loc ? (dupa 15 ianuarie) In ce zi ?

Unde ar dori majoritatea sa aiba loc aceasta intalnire.
Cum ati dori sa fie acea intalnire...
Interes ?

Giorgia

Sus

Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Forumul si membrii lui
MesajScris: Lun, 09 Noi 2009 10:19 am 
Neconectat
Admin

Ideea e buna. Si cu Lucerna sunt de acord, daca e in cursul saptamanii (lucrez in Lucerna :mrgreen: ). Depinde insa de data, 2 saptamani la sfarsitul luii ianuarie voi fi plecata. Am putea sa incercam sa gasim o data convenabila cu.. doodle??? :roll:

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 09 Noi 2009 11:11 am 
Neconectat
Admin

Ana scrie:
Si cu Lucerna sunt de acord, daca e in cursul saptamanii (lucrez in Lucerna :mrgreen: ).
Intalniri in cursul saptamanii, tu vorbesti serios??? :P No way Jose.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 09 Noi 2009 7:37 pm 
Neconectat
tânără speranţă

Ma bag si eu, din partea mea sa fie si in parc cu rucsacul in spinare si nevasta pe sanie, ce conteaza unde si cum? Cat despre data oricand dar sa fie in Wochenende.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mie, 11 Noi 2009 1:54 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

O idee super-buna. Mie mi-ar conveni incepind de la jumatatea lui ianuarie, inainte sintem in concediu.
Lucerna ca locatie este de asemenea minunat, pentru ca noi locuim aici :D ! Trebuie sa ne gindim insa ca vremea poate si in perioada asta de-a dreptul mizerabila !
Nu ar fi frumos de carnaval? Poate sint romani care nu au participat la nebunia asta si sint destul de curajosi ca sa faca o incercare?
Sper sa ne intilnim cit mai multi.
O zi buna tuturor.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Joi, 12 Noi 2009 6:50 pm 
Varianta cu carnavalul este la fel de buna :) poate vii tu cu o idee concreta Conny, te voi sustine...

Intalnirea de care insa pomeneam, respectiv a forumistilor, ar fi bine sa fie in Week-end si intr-un local. Nu gen excursie !
Tocmai pt a ne putea cunoaste si a putea vorbi in "liniste si pace" :-B ce si cum putem face pt a imbunatatii comunicarea aceasta scrisa...dar nu numai. In Elvetia, din pacate nu sunt prea multi romani, si se pare ca si acei putini care sunt, sunt foarte dezbinati. Motivele nu are rost a fi expuse aici. Dar de ce nu,...intr-o intalnire corespunzatoare.

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Vin, 13 Noi 2009 9:47 am 
Neconectat
activ şi comunicativ

Este adevarat, carnavalul (public) in Lucerna face pauza in week-end, zilele cu adevarat interesante sint joia (inceputul si parada de dupa-amiaza), lunea (a doua parada) si miercurea (marea parada a orchestrelor).
Tu propui insa o intrunire fara "activitati". Eu as fi de parere ca o zi petrecuta impreuna pe munte, la un muzeu sau pe vapor ar aduce mai multa apropiere decit o masa la un restaurant cu tema fixa "comunicare".
Dar sigur ca putem incerca. Nu degeaba zicala ca dragostea trece prin burta... :D .Ma voi gindi si eu la o locatie.
O zi buna tuturor.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Vin, 13 Noi 2009 12:50 pm 
Neconectat
nou venit

salutare! deci?....?

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Vin, 13 Noi 2009 1:27 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

tu cum ai dori sa se desfasoare intilnirea, Bobbymara? Vino si tu cu o sugestie!

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Sâm, 14 Noi 2009 6:49 pm 
Neconectat
nou venit

cit despre petreceri de sarbatori si intilniri intro sala sa facem ceva in spirit rominesc NIMIC cit despre unii care sunt mai tot timpul pe forum si se cred administratorii forumului numai gura este de ei si nim ic mai altceva decit un fiasco cind nu au cine vorbi intru pe forum si isi spun ideile ce au visat ieri seara sau ce au mai citi prin jurnale cu parere de rau nu o sa ajungem niciodata la comunitatile din America sau Spania AICI IN elvetia nu stim sa fim uniti in spirit rominesc ma adresez domnului Cosmin administratul forumului LASA DE DORIT **==

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Sâm, 14 Noi 2009 7:05 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

Cataline aici este vorba doar de o intalnire intre membrii forumului ,daca nu iti place de administratorii acestui site scrie la sugestii si reclamatii .................Scuza-ma ca iti zic asa dar numai vrem sa derivam de fiecare data de la un subiect ... :D

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Dum, 15 Noi 2009 10:17 am 
Neconectat
Admin

simonabulgaru scrie:
Cataline aici este vorba doar de o intalnire intre membrii forumului ,daca nu iti place de administratorii acestui site scrie la sugestii si reclamatii .................Scuza-ma ca iti zic asa dar numai vrem sa derivam de fiecare data de la un subiect ... :D

Corect. Tema topicului este cu totul alta. Cataline, suntem intr-o societate libera si independenta. Daca nu-ti place, esti liber sa pleci pe alte forumuri mai interesante.
In privinta intalnirii- se pot organiza mai multe. Si cu rucsacul in spate si nevasta pe sanie :mrgreen: , da si intr-un local unde putem discuta in liniste. Pe mine m-ar incanta amandoua. Din motive de distanta insa as putea sa iau parte doar la o intalnire care are loc in cursul saptamanii. Insa ma ofer cu placere sa ajut la organizare. Cum am spus, sunt de luni pana joi inclusiv in fiecare zi in Lucerna. Ce zici Giorgia? Poate ne intalnim la inceputul lui ianuarie si vedem ce si cum cu organizarea???

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Dum, 15 Noi 2009 12:10 pm 
Buna Ana,

da e ok la inceputul lui ianuarie, poate vine si Conny la o cafea ( mai suntem inca cateva..). Putem vedea atunci cam ce se pote face asa incat sa iasa bine; pana la urma poate se implica si CHRL ...Important e sa gasim o locatie nu prea scumpa, o varianta de buffe, si daca tot doreste Catalin sa ia parte la intalniri poate vine el cu muzica.
Asa incat dupa, sa putem anunta o data si un program fix :)

P.S- pt cei ce sunt nerabdatori: acest topic este deschis tocmai pt a putea veni VOI cu propuneri pe care apoi sa le punem in practica ! ( in functie de posibilitatiile existente ...)

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Dum, 15 Noi 2009 3:55 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

Eu sint din pacate (adica, de fapt, din fericire...) in prima jumatate a lui ianuarie in concediu. Asa ca nu voi putea participa la "cafeaua de organizare". Dar ma gindesc intens la ceva idei noi, tinem legatura.
o duminica placuta tuturor.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 17 Noi 2009 8:31 am 
Conny,

"cafeaua de organizare" a avut loc via telefon :)
Una din variante ar fi: http://www.verkehrshaus.ch/index.cfm?dom=1&rub=68

Am putea rezerva mese in restaurantul cu aotoservire. Astfel am putea combina o discutie intre noi cu vizitarea muzeului si a planetariului. Pt posesorii unui card de la Reiffeisenbank - 50% reducere bilet. Pt cei ce-si doresc sa revina mai des in muzeu, recomand un abo anual de 60chf.

Ce zici Conny, ar fi ok ? ar mai fi de aflat daca sambata sau duminica ( oricum dupa 15 ianuarie)

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 17 Noi 2009 8:56 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

Buna seara

mi se pare foarte buna propunerea. Am fost in vara cu nepotul meu din Romania (12 ani) la acest muzeu (al transporturilor) si mi s-a parut f. interesant ptr. orice virsta. Eu vin cu placere, daca stabilim week-endul in care vrem sa ne intilnim pot inca organiza la servici sa am liber. Sper sa mai fie si alti romani doritori sa participe.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mie, 18 Noi 2009 6:01 am 
deci, domnilor si doamnelor ADMINI, vorbiti intre voi, si decideti daca in 23 sau 24 ianuarie !
(nu de alta dar o intalnire a forumistilor fara admini...e cam fara sens, nu ?! :D )

Dupa ce ati decis ziua ( sper ca destul de curand) pregatesc mai departe organizarea.
Si sper, sa vina cati mai multi forumisti... :hehe:

Ultima oară modificat de Giorgia pe Mie, 18 Noi 2009 10:05 am, modificat 1 dată în total.

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Mie, 18 Noi 2009 8:49 am 
Neconectat
Admin

Buna
Giorgia> inteleg ca doresti sa organizezi o intalnire cu si pentru membrii acestui forum.
Am modificat mesajul tau initial si am adaugat un chestionar asa incat cei care vor sa participe sa poata alege unde (vezi mai sus) si cand anume sa aiba loc intalnirea.:arrow: http://www.doodle.com/5x7vq4abzap36rec

Giorgia am sa te rog sa faci precizarea pana cand se poate vota.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mie, 18 Noi 2009 10:05 am 
Adell, idea ta este perfecta, sprijinul de milioane :) Merci.

Sper sa voteze cat mai multi. Am de facut doar 2 precizari, daca se va vota pt Luzern, ramane muzeul transporturilor; daca se voteaza alta localitate, va trebui sa mi se alature cineva din acea zona care sa ma ajute - nu ma pot deplasa prea departe pt gasirea de spatiu, plus cunostiintele mele de franceza si italiana lasa mult de dorit-

Votul ar fi bine sa fie pana in 15 decembrie, ca apoi sa avem o luna la dispozitie pt restul organizarii ( problema acuta e spatiul , de obicei un spatiu, fie si la restaurant trebuie rezervat din timp )

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Mie, 18 Noi 2009 10:53 am 
Neconectat
tânără speranţă

Ideea cu ultima varianta "Alta locatie..." era, cred eu, ca sa si mentionati intr-un post, cei care o votati, care este dupa voi locatia dorita.
Mare e gradina...

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mie, 18 Noi 2009 11:04 am 
Neconectat
Admin

Giorgia scrie:
(nu de alta dar o intalnire a forumistilor fara admini...e cam fara sens, nu ?! )

Ba are sens. Pentru ca e o intalnire a forumistilor :)

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mie, 18 Noi 2009 2:55 pm 
Neconectat
tânără speranţă

Te contrazic aici Cosmine, lipsa celor care administreaza Forumul de la o intalnire a forumistilor nu mi se pare normala. E ca si cand de la o sedinta lipsesc tocmai cei care pot sa sa puna in practica ceea ce se discuta la acea sedinta. In plus (ca sa nu sune totul asa de oficial) intalnirea cred ca va fi mai mult de socializare si de cunoastere "fata in fata", adica de a satisface niste curiozitati si de a vedea cine sunt cei care vorbesc si cu care vorbim zilnic "pe viu", si nu cred ca va veti pierde din importanta si nici nu va va disparea aura de Admini daca veti veni si voi. Parerea mea, hhhhac...

P.S. Asta in cazul in care chiar va iesi ceva, ca eu sunt sceptic din nastere, si pe deasupra si roman si tocmai de aia stiu cat de greu e cu "finalizarea" la noi.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mie, 18 Noi 2009 3:00 pm 
Neconectat
Admin

Marian Badut scrie:
si nici nu va va disparea aura de Admini daca veti veni si voi.

Ce e asta, mai exact ?

Toti 4 suntem oameni normali, cu o gramada de defecte (va rog.. fara topuri). Adica cu aure normale.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mie, 18 Noi 2009 3:47 pm 
Neconectat
tânără speranţă

Asta este mai exact ce reiese din mesajele pe care unii le lasa pe aici pe forum: unii va vad responsabili pentru tot si toate "care este" iar altii va vad ca pe niste sefi care taie si spanzura. Unora din admini, fara nominalizari, chiar le place situatia sau poate doar se complac. Noi, oamenii normali stim ca sunteti doar alti oameni normali dar trebuie sa vada si ceilalti asta si puteti face asta venind la intalnire si "lasandu-i sa va atinga", iar cu noi ceilalti sa beti un pahar si sa schimbam ceva idei pe viu. Cam asta vroiam sa spun, fara nici un top sau vreo intentie de atac la persoana cuiva. Scuze daca s-a inteles altceva.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mie, 18 Noi 2009 4:10 pm 
Neconectat
Admin

Sunt convins ca pe forum activeaza doar oameni normali si ca "ceilalti" nu exista. Si reamintesc existenta unui subforum pentru reclamatii.

Dar... ne indepartam de la subiect :).

Sus
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 43 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul

Ora este UTC [ DST ]