Forumul românilor din Elveţia

Acum este Sâm, 22 Sep 2018 3:31 pm

Ora este UTC [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 43 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2

Unde vreti sa ne intalnim?
Berna 24%  24%  [ 9 ]
Geneva 11%  11%  [ 4 ]
Lucerna 18%  18%  [ 7 ]
Zürich 39%  39%  [ 15 ]
Alta varianta- te rog sa o scrii mai jos. 8%  8%  [ 3 ]
Voturi totale : 38
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Forumul si membrii lui
MesajScris: Mie, 18 Noi 2009 5:09 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

Eu sper sa vina cit mai multa lume, indiferent daca Adminii pot sau nu veni. Eu m-as bucura sa-i cunosc pe cei care isi sacrifica din putinul timp liber pentru a administra acest site. Lor le datoram posibilitatea de a comunica civilizat cu conationalii nostri si faptul ca sintem mai bine informati intr-o societate complicata. Merci frumos!

Dar fiecare este liber sa-si petreaca simbata cum doreste, nu trebuie sa conditionam intilnirea noastra de venirea Adminilor. Ei ar fi cu siguranta invitati de onoare, dar sper sa ne stringem, chiar in eventuala lor absenta, cit mai multi.

Sus
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Forumul si membrii lui
MesajScris: Vin, 11 Dec 2009 1:36 pm 
Nu uitati de intalnirea din ianuarie :)
Am vazut voturile date si Luzern e..cam dupa Bern si Zürich. Se pare ca data aleasa e 23.

Daca se ajunge la "compromisul" numit Luzern, pot deja aranja ca totul sa fie ok pt aceea intalnire in data de 23 ianuarie. Personal, in Berna sau Zürich nu pot organiza nimic, deci daca doriti doar acolo ( Bern sau Zürich) sper sa se implice altcineva in organizare.

Sus

Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Forumul si membrii lui- intalnire 23 ianuarie 2010- Zürich !
MesajScris: Joi, 17 Dec 2009 2:11 pm 
Dupa cum am mentionat in mesajul anterior, (scris in data de 11.12), din motive personale, in 23 ianuarie nu pot organiza aceea intalnire decat in Luzern. Din 11.12 pana azi nu s-a anuntat nimeni ca ar dori preluarea organizarii in Zürich.

Din acest motiv:

Intalnirea din 23 ianuarie 2009, va avea loc in Luzern, in Verkehrshaus, la ora 11. Informatii detailate vor aparea la inceputul lunii ianuarie la stiri.

ps. rog adminul care a modificat titlul, sa mai modifice o data cu locatia corecta. Multumesc :)

Sus

Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Forumul si membrii lui- intalnire 23 ianuarie 2010- Zürich !
MesajScris: Vin, 18 Dec 2009 7:37 pm 
Neconectat
nou venit

Buna Giorgia !
Din cate stiu,in Luzern exista un restaurant,cu specific,romanesc.Exista si o sala la et.1,unde se poate organiza aceasta intilnire.
Normal ar fi bine ca,intilnirea sa aiba loc intr-o incapere,pentru a fi posibil dialogul.Urmaresc propunerile voastre si,ma straduiesc sa fiu prezent.O seara buna! :-h

Sus
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Forumul si membrii lui- intalnire 23 ianuarie 2010-
MesajScris: Dum, 20 Dec 2009 9:24 pm 
Neconectat
nou venit

Salut Giorgia! :ymapplause:
Luzern sau Zurich. Noi locuim la jumatatea distantei dintre ele si anume langa Zug.
Sa auzim numai de bine.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Joi, 24 Dec 2009 2:45 am 
Neconectat
activ şi comunicativ

In Lucerna nu exista nici un restaurant cu specific romanesc. Exista insa o romanca foarte inimoasa, Elena Draghicescu, care a organizat la restaurantul unde a lucrat multi ani saptamini ale bucatariei romanesti si alte evenimente similare pentru romani. Elena nu mai lucreaza la restaurantul respectiv, care si-a schimbat intre timp si sefa care o sprijinea pe Elena in organizarea evenimentelor romanesti in sala de la etaj. Din pacate nu mai este nimic de facut in directia asta :(
Giorgia a propus restaurantul de la Verkehrshaus, ceea ce este o idee foarte buna si pentru familii cu copii, vreme rea...asa cum a descris si ea la inceput.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Vin, 25 Dec 2009 6:03 pm 
sa inteleg ca se doreste ca aceasta intalnire sa se desfasoare intr-un restaurant specific romanesc?... sa inteleg ca se doreste un restaurant si nu un bar.... sau.... ?

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Sâm, 02 Ian 2010 9:38 pm 
Neconectat
nou venit

LA Multi Ani la toata lumea..deci la ce ora ne intilnim pe 23 ianuarie?Ideea este minunata si sper sa fim cit mai multi.

Cu respect Lory

i'm the best

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Vin, 08 Ian 2010 10:34 am 
naty_lory scrie:
deci la ce ora ne intilnim pe 23 ianuarie?

Detalii gasiti aici. In 23 ianuarie au loc 4 intalniri, asa incat toti cei care au votat sa aiba de unde alege.
Petrecere frumoasa tuturor ;)

http://www.casa-romanilor.ch/23-ianuari ... erich-2010

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 12 Ian 2010 10:21 pm 
Neconectat
nou venit

Eu la care intalnire sa vin daca nu va cunosc inca pe nici unul personal? :) Doar Geneva mi-e un pic peste mana din cauza distantei. :)

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mie, 13 Ian 2010 10:28 am 
suntemm romani si ne cunoastem pe loc... ce importanta are? :) Nu toti ne cunoastem intre noi :)

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Mie, 13 Ian 2010 10:15 pm 
Neconectat
nou venit

Unde mai exact si la ce ora are loc intalnirea din Geneva?

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Joi, 14 Ian 2010 7:53 am 
Neconectat
Admin

Amanunte gasiti si pe site la sectiunea Stiri!

Berna
La o Pizza cu Julian și familia lui, în Berna. Întâlnirea are loc la ora 15, treffpunkt (meetpoint) al gării din Berna.

Geneva
La o cafea cu Radu în Geneva. Ora 15 check point al gării din Geneva. Cafeneaua va fi surpriza lui Radu...

Lucerna
Punct de întâlnire este intrarea principală a Muzeului Transporturilor, la ora 11, pentru cei ce doresc să viziteze muzeul și planetariul. Cei ce doresc să participe doar la masa de prânz pot veni direct la intrarea din restaurantul muzeului la ora 13. Organizator: Giorgia.

Zürich
Sâmbătă, 23 ianuarie 2009, sunteţi aşteptaţi la Dani, începând cu ora 15, până seara târziu, ca de obicei la următoarea adresă:
Friedrich Peter Bäckerei-Konditorei Tea-Room Peter
Tramstrasse 235
8050 Zürich
Cine doreste..., de la Dani se va merge la un club/discoteca. Se va stabili chiar acolo unde anume...

Pentru a confirma participarea la una din intalniri nu uitati sa completati formularul.
Have fun!

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Joi, 14 Ian 2010 11:13 am 
Merci Adell

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Joi, 21 Ian 2010 11:03 am 
Adell scrie :
Citat:
Si daca mai aveti de scris pe marginea intalnirii de sambata va invit la topicul potrivit.

In virtutea dreptului la replica, iata-ma! :)

Adell scrie :
Citat:
"... Eu, in calitate de admin, nu voi participa la nici o intalnire cu membrii forumului."

Adell, nu vei participa "in calitate de administrator" sau nu vei participa deloc? :| :(

Giorgia scrie:
Citat:
"Luminita, ce scriu eu acum, este pentru tine si poate si pentru alte persoane care gandesc ca tine. Deci, trebuie sa recunosc, ca aceea reticenta, visavis de conationali e ca o "gripa porcina". Adica, tine sau nu tine de realitate ! Unele cazuri, da confirma regula...si aici intelegi bine ce vreau sa spun !"

Sincer? Nu inteleg bine ce vrei sa spui.
Giorgia scrie:
Citat:
TOTI ROMANII PE CARE-I CUNOSC PERSONAL, SUNT OAMENI DEOSEBITI!!

Nu am nici cea mai mica indoiala!!!
Eu am scris:
Citat:
Eu, de pilda voi declina probabil invitatia pentru ca am …complexe: nu sunt suficient de „tanara, frumoasa, desteapta si modesta“; nu am „verbul“ suficient de spontan si cu siguranta nu „sclipeste“.

Giorgia scrie:
Citat:
Dar, multe persoane gandesc: nu ma duc la intalniri ca se barfeste, ca se uita la mine, cum sunt sau nu sunt imbracata, ca trebuie sa spun ce si cum fac in Elvetia !! FRICA !! FRICA !! FRICA !! De confruntare, de a da fata in fata cu oameni asemeni mie, mai tineri, mai batrani mai slabi mai grasi mai frumosi mai altfel decat mine !! Deci se simt in nesiguranta !

Probabil ai dreptate!
Cu observatia ca, pentru mine, termenul “CONFRUNTARE” are o conotatie….belicoasa in care carisma personala si “verbul” au o pondere relativ importanta. Agresivitatea nu o inteleg mereu si, in general, ma oripileaza.
Eu am scris:
Citat:
Si-apoi nu as dori ca starea mea de spirit (asemanatoare celei a pestelui din avatar) sa se deterioreze si mai mult, na!

Aproape de fiecare data, ecranizarea unui roman m-a dezamagit : viziunea pe care o oferea era muuuuult prea …diferita de cea pe care o aveam eu.

Ergo: cel putin in momentul de fata, prefer SCHIMBUL virtual de idei si de impresii ( sunt stapana “baghetei magice”si cu un click plec la…alt topic! ;) ). :)

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Joi, 21 Ian 2010 8:47 pm 
luminita scrie:
Giorgia scrie:

Citat:
"Luminita, ce scriu eu acum, este pentru tine si poate si pentru alte persoane care gandesc ca tine. Deci, trebuie sa recunosc, ca aceea reticenta, visavis de conationali e ca o "gripa porcina". Adica, tine sau nu tine de realitate ! Unele cazuri, da confirma regula...si aici intelegi bine ce vreau sa spun !"

Sincer? Nu inteleg bine ce vrei sa spui.

Ceva de genul: suspiciunea e...produs de laborator ! ;) ...

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Mie, 27 Ian 2010 7:59 pm 
Neconectat
Admin

Poze de la intalnirea din Lucerna aici.

Albumul e aici.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Sâm, 13 Feb 2010 8:46 pm 
Dupa cum am scris in anuntul initial, aceasta intalnire a avut scopul de ne cunoaste si de-a ne sprijini reciproc in limita timpului si a cunostiintelor pe care le avem. M-am bucurat enorm sa aflu de la o participanta la intalnire, ca si-a "putut implini visul".. Adica si-a gasit printre noi o profesoara de chitara nu doar talentata dar si romanca :)
Nu indraznesc inca sa dau detalii pt ca nu am cerut voie, dar daca as fi eu "eleva" sau "profesoara" nu m-as jena sa scriu: ma bucur ca mi-am gasit printre voi un "client" ;) bun, sau viceversa, ma bucur ca mi-am gasit la aceasta intalnire o profesoara cu mult talent...:)

Dar cum eu vorbesc mult din fire....va povestesc si voua...roadele intalnirii, sper sa nu supar pe nimeni :ymblushing: #:-s

Sus

Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 43 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2

Ora este UTC [ DST ]