Forumul românilor din Elveţia

Acum este Sâm, 05 Dec 2020 6:53 pm

Ora este UTC [ DST ]

Scrie un subiect nou Acest subiect este închis, nu puteţi modifica mesaje sau să scrieţi răspunsuri viitoare.  [ 58 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3

care e statutul intalnirilor private mentionate pe forum?
Chestionarul s-a închis pe data de Dum, 28 Mar 2010 5:40 pm
daca apar pe forum sunt publice si trebuie sa fim toti invitati automat 24%  24%  [ 4 ]
privat e privat, dar se poate discuta linistit despre ele, ce nu ma priveste nu citesc 76%  76%  [ 13 ]
sa nu apara nimic despre private pe forum, ne simtim jigniti ca nu suntem invitati peste tot 0%  0%  [ 0 ]
Voturi totale : 17
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: intalniri private
MesajScris: Mie, 17 Mar 2010 11:36 pm 
Neconectat
nou venit

anita scrie:
da, edi, vad ca ai inteles... :ymapplause:

Da, binenteles ca am inteles un lucru atat de EVIDENT cum este un "grup social".

Apropo, fara nici o legatura cu subiectul topicului, am o curiozitate in ceea ce priveste calitatea.

Intrebare pentru Garofita, Anita si Adell:

Sotii vostri, binenteles din pura intamplare, sunt elvetieni ?

Sus

MesajScris: Joi, 18 Mar 2010 4:58 pm 
Neconectat
nou venit

ce treaba are natia sotului meu cu calitatea?! :-??

Sus

MesajScris: Lun, 22 Mar 2010 10:16 pm 
Neconectat
nou venit

anita scrie:
ce treaba are natia sotului meu cu calitatea?! :-??

Raspunsul la intrebare este mai mult decat elocvent despre CALITATEA grupului social. ATAT.

De mult era o anecdota despre limbajul diplomatic sub forma unui scurt dialog:

Diplomatul 1: Astazi este o zi frumoasa.
Diplomatul 2. Da, anul acesta va fi o productie record de grau. :-?

Sa auzim numai de bine!

Sus

MesajScris: Mar, 23 Mar 2010 12:01 pm 
Neconectat
nou venit

hai sa lasam graul si productiile anuale, deci, in concluzie ce vrei sa spui ca daca sotul meu e elvetian e de calitate, daca e roman sau alta natie...e discutabil?!
nu prea inteleg, sincer...
dar ma rog, tu intelegi ce e elocvent pt tine ca eu nu...
si da, sotul meu e elvetian, al adelei roman si al garofitei italian. ce elocventa are asta?!
poate ne explici si noua totusi mai clar si nu in anecdote care nu raspund in nici un fel intrebarii mele...
o zi buna!

Sus

MesajScris: Lun, 29 Mar 2010 8:35 pm 
Neconectat
nou venit

2 din 3. Nu, binenteles ca nu are nici o importanta nationalitatea sotului asupra "calitatii" lui sau a sotiei.

DAR mie mi se pare incorect, indecent, imoral, etc. ca prelegeri despre calitatea umana, despre moralitate, despre superioritatea sau nu a unui "grup social" sau a membrilor acestuia sa fie tinute de persoane care-si traiesc viata sub semnul "victoriei". \m/ Si nu, nu ma refer la acest semn "V" facut cu degetele. Bine este ca fiecare sa-si vada "lungul nasului" :^o si sa nu incerce sa "epateze", sa para altceva decat este.

Cred ca acum este destul de clara si parerea mea cat si inoportunitatea impartirii comunitatii in "noi" si "ailalti". PUNCT

"Succesuri!" - asa cum ne-a transmis o celebra europarlamentara.

Sus

Subiectul mesajului: Re: Ziua Femeii (2010) in Zürich
MesajScris: Mar, 30 Mar 2010 7:12 am 
Eduard,

eu cred ca Anita s-a exprimat gresit, sau a vrut sa spuna cu totul altceva :). Nu cred ca a vrut sa epateze sau sa scoata in evidenta o anumita calitate a unui grup anume ci doar ceea ce stim cu toti: daca ne cunoastem intre noi ne simtim mai lejer deci ne facem mai usor de cap :). Sau ma rog eu asa am inteles postarea ei ..

anita scrie:
eduard, conteaza CALITATEA nu CANTITATEA

Indiferent de cetatenia sotiilor/sotiilor , grupurile daca se fac, se fac mai mult pe considerente de interes. Cei care nu au copii nu vor merge sau participa mereu la intalniri cu copii; cei care sunt intre 20-26 nu vor merge cu placere si constant la intalnirile celor de peste 35...Nu ca am fii noi mai batrani dar dialogul are alt continut... :D .

Dar poate, ca sa nu ramana nimeni cu impresia ca unii sunt mai altfel decat altii, poate ca Anita, Garofita si Adell vor organiza ceva unde sa vina tot romanul...indiferent de varsta de stare civila etc. Sau daca nu , poate vor veni ele cu noi - ADICA DOAR CU FETELE- la AlpaMare, asa ca sa avem dupa, ce povesti barbatiilor ;;) , adica sa aratam..ca mie una nu-mi este nici jena nici frica sa pun poze de la intalniriile pe care eu sau altii le organizam.

Deci Eduard
eduard scrie:
Cred ca acum este destul de clara si parerea mea cat si inoportunitatea impartirii comunitatii in "noi" si "ailalti". PUNCT

Sper ca e un punct....si de la capat... :ymhug:

Giorgia

Sus

MesajScris: Mar, 30 Mar 2010 9:03 am 
Neconectat
tânără speranţă

Si inca un fred (thread) facut varza de subversivi :)) care amesteca primarul, caruta, teleguta si telecomanda la un loc....
Dusmanul asculta.... si ei 'ie pretutindeni!'

Eu unul nu mai inteleg lumea pe aici- daca ati ajuns sa va luati de persoane (nu de tema!) precum Anita si Adell, si nu numai de ele ci si de sotii lor.
Cand celor care dau cu bolovani (citeste 'diplomatii') pe aici le lipsesc argumente, o mai iau si pe aratura. Macar sa stropeasca rotile si pe altii cu noroi, chiar daca ei s-au impotmolit si se cam scufunda...

Sus

MesajScris: Mar, 30 Mar 2010 1:05 pm 
Neconectat
Admin

Amin.

Sus

Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Acest subiect este închis, nu puteţi modifica mesaje sau să scrieţi răspunsuri viitoare.  [ 58 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3

Ora este UTC [ DST ]