Forumul românilor din Elveţia

Acum este Mie, 18 Oct 2017 7:55 pm

Ora este UTC [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 223 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5 ... 9  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Referendum pentru suspendarea preşedintelui român, 29 iulie
MesajScris: Lun, 09 Iul 2012 9:19 am 
Neconectat
Admin

Salutare tuturor,

Pentru că e vară şi (sper că) pe 29 iulie va fi cald, vă recomand un tricou alb cu o inscripţie pe spate; o astfel de inscripţie poate fi următoarea:

Imagine

Sus
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Referendum pentru suspendarea preşedintelui român, 29 iu
MesajScris: Lun, 09 Iul 2012 2:55 pm 
Neconectat
membru de bază

Poate ca ar trebui sa-ti argumentezi recomandarea, unii doresc (poate) sa decida prin logica nu prin influentare (ca de acuzatia asta n-o sa scapi!)

Decizia mea e luata, anume:

Imagine

Categoric NU! De ce ?

1. Procedura prin care s-au schimbat unii cu altii, chiar de e sau nu constitutionala dovedeste ca nu s-a dorit decat INLOCUIREA nu si SOLUTIONAREA ! Cand inlocuiesti "dusmanul" cu oamenii tai nu dai dovada de obiectivitate ci dimpotriva de subiectivism.

2.Cand esti injunghiat pe la spate de proprii oameni din partid, oameni ce-l trimit la plimbare pe MRU, corupti ce fug de justitie (da la unii membrii din PDL ma refer) alde Placinta, Badea etc, oameni fara caracter, simt nevoia sa-mi apar presedintele in ciuda apucaturilor sale colerice.

3. Nu in ultimul rand, cat timp am un pasaport romanesc, o diploma de Bac stampilata "Ministerul Invatamantului din Romania" vreau ca aceste acte sa-mi fie respectate pe oriunde trec, Elvetia, Germania, Austria etc. Cine spera ca institutia lui de invatamant nu e afectata de plagiatul premierului se inseala amarnic. Cel putin cat timp calificarea are stampila mai sus mentionata.

4. Basescu s-a prezentat in fatza "plutonului de executie" in ciuda multor recomandari de a demisiona! Nu a fost las!

5. Mesajul cancelarului german este clar:

http://storage0.dms.mpinteractiv.ro/med ... tled-2.jpg

romana:

http://www.mediafax.ro/politic/angela-m ... ia-9835221

Treziti-va inainte de a fi prea tarziu si participati la vot!

Sus
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Referendum pentru suspendarea preşedintelui român, 29 iu
MesajScris: Lun, 09 Iul 2012 4:15 pm 
Neconectat
Admin

Giorgia scrie:

Prea târziu...

"
După ce cancelarul german a declarat că suspendarea lui Traian Băsescu este “inacceptabilă”, Victor Ponta a convocat o şedinţă de urgenţă în urma căreia atribuţiile Angelei Merkel au fost substanţial restrânse prin ordonanţă de guvern. “Doamna Merkel nu a înţeles regulile jocului democratic”, a declarat premierul la ieşirea de la Palatul Victoria, “şi a abuzat de poziţia sa călcând în picioare Constituţia; fapt chiar mai grav, şi-a pus şi Antenele în cap”.
"

detalii

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 09 Iul 2012 10:57 pm 
se poate vedea f bine manipularea.. urmariti textul original din link-ul tau Cosmin.. iar in traducerea de pe mediafax lipseste acel "wenn" - " este inacceptabil DACA sunt incalcate...... "
S-a eliminat un cuvant, s-a schimbat sensul frazei in mod voit iar mizeria a fost imediat preluata de mass-media deservita inducandu-se panica.
Manipularea e fina si se joaca foarte murdar...

pe de alta parte, am sa va dau dreptate... romanii chiar merita un presedinte ca Basescu :)

scuzati interventia... am promis ca nu mai intervin.

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 09 Iul 2012 11:06 pm 
Neconectat
Admin

raduvd scrie:

O discutie cu argumente e mereu binevenita.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 09 Iul 2012 11:30 pm 
Cosmin scrie:
raduvd scrie:

O discutie cu argumente e mereu binevenita.

pentru unii cosmine :)
sunt prea multi cei ce latra cu spume la gura orbiti de ura... habar nu au ce se intampla cu adevarat in tara, dar stau in Elvetia, citesc propaganda si isi dau cu parerea devenind fanatici... prefer sa nu fiu scuipat de nimeni :)
ma gandeam ca poate poate cineva isi pune intrebarea "oare nu suntem manipulati?" ... dar e cam greu... valul de ura e imens si cartile sunt prea murdare.

va las si poate vom mai vorbi cand vor disparea spumele ... poate vom fi mai lucizi :)

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 10 Iul 2012 6:24 am 
Neconectat
membru de bază

raduvd scrie:
se poate vedea f bine manipularea.. urmariti textul original din link-ul tau Cosmin.. iar in traducerea de pe mediafax lipseste acel "wenn" - " este inacceptabil DACA sunt incalcate...... "
S-a eliminat un cuvant, s-a schimbat sensul frazei in mod voit iar mizeria a fost imediat preluata de mass-media deservita inducandu-se panica.
Manipularea e fina si se joaca foarte murdar...

Radule dai dovada de un simt al observatiei foarte dezvoltat mai ales cand nu vorbesti germana, ma intreb care ti-ai fost sursa concluziei ?! Oare aceasi ca a "colegei" comune care la fel incurca mere cu pere dar se avanta precum furia sa concluzioneze ? Daca da, proverbul: cine se aseamana se aduna, e trist, dar adevarat !

In contextul textului original din germana acel WENN are sens de cand si nu daca!

"Die Bundeskazlerin considera a fi inacceptabil cand sunt incalcate ....."

Ceea ce demonstreaza inca o data ca in Romania se face scoala de 2 bani. Nu de alta dar am observat tendinta multora cand e vorba de traduceri sa traduca asa cum ar gandi in limba romana pt ca traducerea corecta, de ex din germana, le suna lor la ureche a nu fi prea "corecta" sau romaneasca.

Si nu ma refer acum strict la contextul politic ci in gerneral. Oricum ar fi si cu DACA si cu, virgula, CAND fraza elucidatatoare e in primul context unde se spune ca dupa explicatile date de Basescu lui Merkel i s-au confirmat ingrijorarile.

Na daca erati toti atat de lucizi pe cat vreti sa pareti puteati sa comentati ca Basescu i-a confirmat deci a manipulat-o pe Merkel, dar de preluam din ziare si ii acuzam pe altii c-o fac.

Astia-s pontacii in devenire....

Ultima oară modificat de Giorgia pe Mar, 10 Iul 2012 8:06 am, modificat 1 dată în total.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 10 Iul 2012 7:38 am 
Neconectat
Admin

Guvernul federal german şi-a manifestat îngrijorarea cu privire la evenimentele de la Bucureşti, cu precădere din cauza diminuării drepturilor Curţii Constituţionale în legătură
cu procedurile de destituire îndreptate împotriva lui Traian Băsescu. Este vorba de decizia lui Ponta prin care Curţii Constituţionale nu i se mai permite să blocheze decizii ale Parlamentului, precum cea de vineri, de suspendare din funcţie a preşedintelui. "Un asemenea lucru subminează statul de drept", a declarat Steffen Seibert, purtătorul de cuvânt al guvernului german.

Din editia in limba romana a site-ului Deutsche Welle.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 10 Iul 2012 7:41 am 
Neconectat
Admin

Guvernul României reduce atribuţiile Angelei Merkel ca reactie la declaraţiile pro-Băsescu

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 10 Iul 2012 7:46 am 
Textul a fost tradus de un vorbitor nativ de limba germana.
Chiar si asa... intre forma il care -ai pus tu si "Cancelarul consideră inacceptabil ca principiile de bază ale statului de drept să fie încălcate într-o ţară membră a Uniunii Europene", e o diferenta de sens.
Asta este o discutie pe argumente... Ceea ce iese in evidenta, este modul in care ma jignesti ... Asta vine din fanatism. Exista oameni pe pamant, care nu impartasesc acelasi punct de vedere cu tine. Bunul simt, educatia, inteligenta si civilizatia ne impune sa fim toleranti. Nu inteleg de ce vrei sa ma jignesti doar pt ca avem puncte de vedere diferite :)

Cosmin... Initial, influienta CCR in demiterea parlamentului a fost sub forma de stazi. A venit Base si a schimbat-o in favoarea lui. Atunci guvernul german era pe "mute"? Ponta a readus legea la forma initiala. Ieri, CCR a decis sa nu aiba aviz consltativ, deci, sa se respecte in forma data de Basescu. Astazi, legea va fi respectata in forma decisa de CCR.
In alta ordine de idei, toata nebunia cu "lovitura de stat" a fost infirmata prin deciziile curtii constitutionale... ceea ce confirma existenta unei propagande bine sustinute :)

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 10 Iul 2012 8:01 am 
Neconectat
membru de bază

raduvd scrie:
Chiar si asa... intre forma il care -ai pus tu si "Cancelarul consideră inacceptabil ca principiile de bază ale statului de drept să fie încălcate într-o ţară membră a Uniunii Europene", e o diferenta de sens.
Asta este o discutie pe argumente... Ceea ce iese in evidenta, este modul in care ma jignesti ... Asta vine din fanatism. Exista oameni pe pamant, care nu impartasesc acelasi punct de vedere cu tine. Bunul simt, educatia, inteligenta si civilizatia ne impune sa fim toleranti. Nu inteleg de ce vrei sa ma jignesti doar pt ca avem puncte de vedere diferite :)

Nu vreau sa te jignesc cu nimic cu atat mai putin cu ca imi esti sau erai prieten!

(offtopic):Dar nu pot sa accept ironiile voastre la adresa mea si-a copilulul meu! Pana la copil, de acolo devin fiara si jupoi pe oricine de viu care face ironii si glume proaste ca am fost cu el DUPA la un carusel!

Asta-i offtopic si daca vrei continuam in privat ca aici oricum nu stie lumea ce vorbim si stricam subiectul.

(ontopic):Ponta de cand a iesit politic in evidenta nu face decat sa rastalmaceasca fraze. Am citit mereu declaratiile de presa deci transcrierea directa a diverselor dialoguri ( de 3 ani ma refer) care erau cu ghilimele mereu preluate de diverse ziare, ca apoi in afara spatiului marcat cu ghilimele sa se dea 10000 si una de interpretari. Indiferent de cine. Plus interpretari de noanta de genul: "lasa ca asa a zis ca doar eu stiu sa citesc printre randuri". Din pacate limba germana nu prea ofera sensuri "printre randuri". E seaca, directa deci la obiect. Acum strict la cazul Merkel referire.

Nu as fi zis nimic daca era un text in franceza. Mai ales ca acuzi pe altii de manipulare sau ca vor sa influenteze pai si tu ai luat tot de undeva opinia pt ca a ta nu are cum sa fie din moment ce nu vorbesti germana.

Ok, daca crezi ca te-am jignit, imi cer scuze. Nu am chef sa jignesc pe nimeni dar ganditi cu propriul creier inainte de a judeca, valabil si pt...alti "prieteni". Furia mea ref la copil nu mi-a trecut, si-s mai rea ca leul cand se ajunge asa departe.

In rest, prefer sa ma "duelez" cu tine live la Berna dupa vot, asa cum te-a invitat si Cosmin, la o bere. Poate gasim toti o varianta si-l deshumam pe Ceausescu.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 10 Iul 2012 8:10 am 
eu sunt deschis la discutii daca vrei.... insa pacat ca ai vrut sa pozezi in victima...Eu am citit acel text si chiar nu s-a luat nimeni de copiii tai :) .. pacat ca ai inteles asa.
Poate ca intr-o zi cand nu vei mai fi atat de furioasa pe cei ce nu-ti impartasesc opiniile, vei reciti textul pe care l-ai sters repede repede sa nu se vada :)
Poate cand iti va trece furia, vei vedea mai lucid.

PS. pe tine te-a infuriat chestia cu permisul pt romani, si anume "lasa ca ne maritam cu un elvetian"... apoi ai intors-o ca la Ploiesti cu "te iei de copilul meu" (asta ca sa iti dovedesc ca am citit textul). Frumoasa incercarea, dar cunoastem marfa :-*
PS2 Eu ii consider prieteni si pe cei care nu-mi impartasesc ideile politice... deci, din punctul meu de vedere, nu s-a schimbat nimic

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 10 Iul 2012 8:20 am 
Neconectat
membru de bază

raduvd scrie:
eu sunt deschis la discutii daca vrei.... insa pacat ca ai vrut sa pozezi in victima...Eu am citit acel text si chiar nu s-a luat nimeni de copiii tai :) .. pacat ca ai inteles asa.
Poate ca intr-o zi cand nu vei mai fi atat de furioasa pe cei ce nu-ti impartasesc opiniile, vei reciti textul pe care l-ai sters repede repede sa nu se vada :)
Poate cand iti va trece furia, vei vedea mai lucid.

Radule deja ma scoti din fire serios, nu credeam sa fi asa! Textul si l-a scos prietena ta SINGURA din wall de la mine si de unde a mai postat tocmai pt ca a realizat probabil ca a incurcat pere cu mere!

Iar nu stii. Iar judeci, iar tragi concluzii false si tot eu is aia fanatica ?! Multumesc domnului ca am ceva mai multa indulgenta!

In rest textul pe care-l pomenesti ca nu l-am inteles e aici, si ce e subliniat cu rosu e o INEPTIE pt ca NU ESTE ADEVARAT! (autoare prietena ta). Iar daca tot o sustii si vreti dictator in Romania, pai voteaza cu Basescu ca tot voi il acuzati ca-i dictator.

"Dreptate nu facem noi de aici plimbändu-ne pe strazile din Zürich,mai mergem pana la parcul de distractii si bem o bere dupa.Nu ajuta si nu influenteaza cu nimic situatia din Romänia.Din solidaritate si ca sa va faceti auziti va recomand sa zburati la Bucuresti,plasati-va cu pancarde in fata palatului,poate aveti noroc sa nu fie 43 de grade,doar 38....strigati ca vreti dreptate,sa vad cum nu va baga nimeni in seama,insa dati dovada ca sunteti romani si va pasa.Atunci sunteti chiar de apreciat.Pana atunci....hai s-o lasam mai moale...cu atata nationalism.Noi care avem o super viata aici,ne-am trezit sa ne aparam drepturile din Romania pe Facebook.Si pana la urma avem nevoie de un dictator in Romania,ca oricum suntem ca oile...in turma.Mi-as dori un Vlad Tepes.....sau cel putin un Vadim Tudor din nou in forta.Va doresc o Duminica placuta tuturor"

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 10 Iul 2012 8:22 am 
Neconectat
membru de bază

raduvd scrie:
PS. pe tine te-a infuriat chestia cu permisul pt romani, si anume "lasa ca ne maritam cu un elvetian"... apoi ai intors-o ca la Ploiesti cu "te iei de copilul meu" (asta ca sa iti dovedesc ca am citit textul). Frumoasa incercarea, dar cunoastem marfa

woau !!! faza asta mi-a scapat ! Uite ca nici macar n-am apucat sa citesc. Probabil ca si-a scos la fel de rapid mesajul Si ca idee nu ma supara ineptia cu maritatul cu elvetian, eu in Elvetia sunt de la 15 ani iar de maritat m-am maritat la 26 dar na...daca eram blonda era poate mai bine.

Aici inchei dialogul asta absurd. Sunt prea "tampa" pt a continua!

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 10 Iul 2012 8:26 am 
Neconectat
membru de bază

p.s sau poate n-ar trebui sa-l inchei inainte de-a te lamuri inca o data si pe tine si pe altii care se afla in aceasi situatie:

Elvetia are regim de restrictii cu Romania nu datorita lui Basescu sau lui Ponta, ci datorita procesului ingreunat de aplicare a normelor democratice valabile in Europa. Da vina pe cine vrei, pe Basescu pe Ionescu pe...Pontescu. Cand vei realiza ca marsul a fost pt voi exact cei care va loviti de aceste restrictii atunci mai dialogam impreuna. Eu pana una alta asa tampa cum sunt nu am de ce-mi face griji pe teritoriul elvetian.

Doream sa fie si pt voi mai bine dar, in definitiv si la urma urmei, ce-mi pasa mie....

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 10 Iul 2012 8:28 am 
Neconectat
Admin

raduvd scrie:

Degeaba tot o dam cotita: Merkel a ZIS ceva despre Romania, si ce a zis nu a sunat deloc bine. In timp ce noi tinem degetele infundate in urechi si zbieram "lalalalalala", restul Europei sau USA cu sau fara diferente de sens si nuanta se izoleaza de Romania sau chiar discuta daca s-o scoata din CE, iar investitorii fug din tara mancand pamantul. Dar nu conteaza, Victor boxeaza - in aer. Ca doar avem guvern nou de 2 luni, ce a facut INAFARA de rasturnat institutii? Asa, din chestiile pe care ar trebui sa le faca un guvern zic?

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 10 Iul 2012 8:52 am 
in momentul in care base o suna pe Merkel sa se planga - uite tanti merkel... mi-a facut buba, din mom in care presa din strainatate este dezinformata de raspandaci, e normal sa ne stricam imaginea despre Romania. Vreau sa vad si eu ce-a zis merkel despre furtul voturilor d-nei Anastase? Aia e democratie europeana? :D
Cand Merkel zice una si in Romania se traduce alta, se numeste manipulare de masa... asta poate aduce voturi folosindu-se minciuna. Asta e grav... D-na Merkel ce zice cand ii sunt rastalmacite comunicatele de presa in Romania?
Marea masa a investitorilor u fugit deja de mult...nu de-acum... Cand ajungi in Romania si investesti si iti dai seama ca iti vine garda care vrea "taxa de smecher" pe langa impozitele si taxele aberante, iti iei bagajele si pleci.
Economia si industria Romaniei este la pamant. Cine sa mai investeasca in ce? Hai sa fim seriosi....

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 10 Iul 2012 9:02 am 
Neconectat
Admin

Eu stau asa si ma gandesc, nu suntem fraieri noi romanii ca dam jos un presedinte care cu un simplu telefon face pe insasi cancelara Germaniei sa-i cante in struna? Basescule, de ce n-ai sunat mai repede cand avea si bani de dat? Ofofof Basescule, sa fii atat de puternic si sa n-o realizezi... pai femeia aia iti statea la picioare si tu te aratai cu Udrea?!

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 10 Iul 2012 9:05 am 
Neconectat
membru de bază

Radule, Mai tii minte cand a aderat Romania la UE ? (2007) mai tii minte cat a insistat Romania sa fie inclusa in ciuda rapoartelor ca NU este inca pregatita? Mai tii minte cine era atunci presedinte si s-a batut cu UE sa fie si Romania acceptata?

Eu am avut mereu viza pt Elvetia. Prima primita la 15 ani! M-am maritat doar pt ca era pe drum un copil, cu el insa am fost 3 ani inainte si n-am sarit peste altar. Doar ca o casa in Ungaria, o mama a viitorului copil romanca si un tata elvetian nu se pupa nu? Plus cu un om care aduce salariu in familie angajat in Elvetia nu in Romania tu cum ai fi procedat?

Din partea mea puteau lasa sistemul vizelor. Cei cu acte in regula sau cu contracte oricum veneu in Elvetia. Dar nu, m-a pus dracu sa sar in sus de bucurie ca in sfarsit suntem EUROPENII (P####). !!!

CA in sfarsit macar un dram de acceptanta am castigat. Dar nu, n-a trecut mult si hop referendum ca Basescu nu e bun. Si asa se tine din 2007. Se zbiara NOI suntem ROMANI deci vrem drepturi depline in Europa dar de facut nu facem mai nimic din ce CER EI!

Nu-mi mai pasa cine-i de vina. VAD cu ochii mei cat de pregatiti am fost pt aceasta aderare.

Aici dau dreptate USL-ului. Lasati romanii mai intai sa-si faca ordine acasa, cu romanii din tara, apoi aderati la UE. Incet dar sigur cred ca voi sustine aceasta opinie, devin flexibila....e si asta un pas dupa 2 luni de turmentare.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 10 Iul 2012 9:11 am 
Giorgia... nu imi permit sa judec pe nimeni... si nu a facut-o nimeni. Cand a zis de maritat nu s-a referit la tine, ci in general (ea fiind nemaritata) dar tu te-ai simtit. Ai cam picat in plasa sincer sa fiu...Dar asta e alta poveste.
Ceea ce nu stie MULTA lume, este ca intrarea Romaniei in UE nu a fost intermediata ce Base, ci de altii ;) Base nu are niciun ameste in intrarea Romaniei in UE. Crede-ma :) Pretul platit a fost petrolul romanesc. Adica petrol contra UE

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 10 Iul 2012 9:16 am 
Neconectat
membru de bază

raduvd scrie:
iorgia... nu imi permit sa judec pe nimeni... si nu a facut-o nimeni. Cand a zis de maritat nu s-a referit la tine, ci in general (ea fiind nemaritata) dar tu te-ai simtit. Ai cam picat in plasa sincer sa fiu...Dar asta e alta poveste.

Repet pt ultima oara: acel post nu l-am citit! Deci nu mai trage concluzii. Daca l-a sters la timp inseamna ca a realizat ca intra ea insasi in categoria mentionata! Si cu asta subiectul...ala eu zic ca e inchis.

Si cine a "bagat cu forta" RO in UE ? :) ca acum daca stii asa de sigur vreau sa eu sa stiu. Ca sa nu mai fiu dezinformata. Dar nu venii cu Bond, masoni si alte fantazii :))

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 10 Iul 2012 9:36 am 
Giorgia scrie:
raduvd scrie:

Si cine a "bagat cu forta" RO in UE ? :) ca acum daca stii asa de sigur vreau sa eu sa stiu. :))[/b]

Cine a zis "cu forta" ? bagi de la tine nu gluma....
Esti destul de dezinformata.. ce mai conteaza o dezinformare in plus? :))
N-a zis nimeni nimic de masoni (inafara de tine bineinteles :P )

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 10 Iul 2012 9:44 am 
Neconectat
membru de bază

raduvd scrie:
Ceea ce nu stie MULTA lume, este ca intrarea Romaniei in UE nu a fost intermediata ce Base, ci de altii Base nu are niciun ameste in intrarea Romaniei in UE. Crede-ma Pretul platit a fost petrolul romanesc. Adica petrol contra UE

Mda, alt argument logic nu prea e, doar noante ironice in comentariile urmatoare :)

Si nu ma jenez sa recunosc ca nu fac parte din "cei alesi" care detin adevaruri stiute doar de ei.

Iti doresc o saptamana buna Radule, daca vii la Berna bine, daca nu, nu. De altfel asta este subiectul topicului.

Astept detalii despre ora si locul intalnirii. Si o idee pt Cosmin:

daca vrei sa fie un fel de mini sau maxi demo trebuie anuntat la cei din Berna. E o chestie de formalitate, dar e bine sa se treaca prin ea. Altfel, pt un dialog de grup sau drum parcus impreuna nu e necesara nici o aprobare.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 10 Iul 2012 1:20 pm 
Neconectat
membru de bază

Sah-mat!

=)) =)) =)) =)) =)) =)) =)) =))

"Curtea Constituţională a decis că referendumul de demitere a președintelui Traian Băsescu va fi valid dacă la urne vor veni 9 milioane de români, adică jumătate dintre alegătorii cu drept de vot. În urma deliberărilor care au durat mai bine de 4 ore, judecătorii Curţii Constituţionale au decis că legea prin care s-au făcut modificări la articolul 10 din Legea referendumului este constituţională în măsura în care asigură participarea a cel puţin jumătate plus unu din numărul persoanelor înscrise în listele electorale permanente."

Citiţi mai mult: Stiri si Actualitate > Ultimele stiri si stirile zilei online > Evenimentul Zilei > EVZ.ro http://www.evz.ro/index.html#ixzz20Dmtaw6Q
EVZ.ro

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 10 Iul 2012 1:45 pm 
:)) asa e.. sah-mat

romanii vor avea presedintele pe care l-au votat .. si pe care il merita in fond :)

noroc ca e doar papusa si va avea mainile legate asa cum a fost si cu Tariceanu

Sus

Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 223 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5 ... 9  Următorul

Ora este UTC [ DST ]