Forumul românilor din Elveţia

Acum este Mar, 17 Oct 2017 7:35 pm

Ora este UTC [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 223 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Referendum pentru suspendarea preşedintelui român, 29 iu
MesajScris: Mar, 17 Iul 2012 10:00 pm 
Neconectat
Admin

Giorgia scrie:
Miza e prea mare si consecintele prea grave ca unul sau altul sa accepte o "infrangere".

Imagine

Sus
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Referendum pentru suspendarea preşedintelui român, 29 iu
MesajScris: Mar, 17 Iul 2012 10:37 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

@"adryyan"

" Art.30.-(1) Revocarea din funcţie a preşedintelui Senatului poate fi propusă la cererea a minimum o treime din numărul total al senatorilor, în cel puţin una din următoarele împrejurări:

a) încalcă prevederile Constituţiei;

b) încalcă grav sau în mod repetat prevederile Regulamentului Senatului sau ale Regulamentului şedinţelor comune.

(2) Revocarea din funcţia de preşedinte al Senatului poate fi propusă şi de jumătate plus unu din numărul total al senatorilor.

(3) Propunerea de revocare prevăzută la alin.(1) sau (2) se face în scris, sub semnătura iniţiatorilor, o singură dată într-o sesiune.

(4) Propunerea de revocare se depune la Biroul permanent care analizează, în prima sa şedinţă, îndeplinirea condiţiilor de la alin.(1) sau (2) şi decide, prin vot, introducerea acesteia în proiectul de ordine de zi a următoarei şedinţe de plen."

La punctul 2) nu sunt valabile motivatiile a) si b) de la punctul 1) ? Sau se suspenda presedintele doar asa, ca "vrea muschii" majoritatii? Trebuie sa fie o motivatie, sau nu?

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 17 Iul 2012 10:58 pm 
Neconectat
membru de bază

Soterro scrie:
Giorgia scrie:
Miza e prea mare si consecintele prea grave ca unul sau altul sa accepte o "infrangere".

Imagine

E teroare desenul si cat se poate de adevarat :)) :))

Da stii ce mai lipseste ? O furnica mica mica cu o pancarta pe care scrie: 2+2=4 :))

Da poate completeaza desebul radu ca tot s a oferit sa ne faca desene :P

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mie, 18 Iul 2012 2:28 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

Eu am decis: NU merg la referendum.

Eu NU ii validez pe cei doi bezmetici! Sper din toata inima ca orice român de bun simt va da "ignor" in 29 iulie.

Imi este foarte clar ca Basescu a "pierdut" la capitolu'...popularitate. ("e criza, dom'le e criza")si ca românului ii e nashpa tare!!!
Dar, chestia aia de se cheama "justitie" (stiti, aia care de regula pune raufacatorii dupa gratii) incepuse sa functioneze...cât de cât. Iar acum vom constata ca ii mai trebuie unse ceva ..."rotite", si ca "Dom'le, Barosso nu poa' sa-mi zica mie pe cine sa gratiez sau nu!!" (Crin Antonescu- "Discursuri alese").

...Victor Ponta a spus ca isi "asuma raspunderea vis-a-vis de Uniunea Europeana" si bla, bla...Este acelasi personaj care a declarat la "El Pais " ca se va retrage daca este "plagiator demonstrat"(pe undeva prin topicul despre plagiat , am pus inregistrarea audio).
Io cred ca unu' nu tre' sa fie nici macar alfabetizat" ca sa compare "semnele" de pe o hartie cu cele de pe o alta hârtie..
.
Ieri, la o aparitie pe nush' ce program a dezmintit ca ar fi spus ca "se retrage",.. ca el ar fi spus in limba engleza ( :D :D :D ) unui reporter spaniol ca isi "va asuma raspunderea" si ca ala n-a inteles, ca nu-l duce "bibilica", si ca ala fost bursier la nush ce icr si ca de aia ala a deformat adevaru'! (pe inregistrare se aude clar intrebarea si raspunsul in LIMBA ROMÀNA!!!), iar in filmuletu' de pe B1 raspunsul lui Ponta.(pe undeva pe hotnews; daca nu auzeam cu urechile mele n-as fi crezut!).

..Tot felu' de "comitete si comitii" se "dau in in prioritati" care mai de care sa demonstreze ca are dreptate("a plagiat" , "nu a plagiat" in functie de legi (a se citi"-interese").

...Crin Antonescu a declarat inainte de "investitura" ca va fi un presedinte "discret", si c-o sa-i arate el lui Base' "cum tre' sa fie un Presedinte al României" .
Reamintesc ca, la punctul 1 din acuzele care au dus la suspendarea presedintelui, era scrisa o chestie de genul: "P. a incalcat grav Constitutia dand dovada ca nu este impartial, si bla,bla". . Din punctul meu de vedere, prezenta presedintelui interimar si luarile de pozitie facute la diverse mitinguri anti-basescu, contrazic de la A la Z toate afirmatiile "interimarului".

Apoi, afirmatiile populiste de tipu' : "Sa-si vada UE de trebile ei, ca noi nu suntem colonie" si "Doamna Merkel si altii sa se uite in gradina lor, ca legile si etc in Ro sunt treaba noastra", in momentul in care noi SUNTEM in UE si ca atare tre' sa respectam "neshte principii, si bla, bla" mi-au produs greata.

De asta io nu merg la vot ! Si sper s-o faca foarte multi (cât mai multi!!!) români oriunde s-ar afla ei!!!

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mie, 18 Iul 2012 4:50 pm 
Neconectat
nou venit

Pe undeva e bine sa mergi! Stii ca ti-ai facut datoria de cetatean,altfel s-ar putea sa voteze altcineva in locul tau si ai fi si mai stanjenita!
Mai bine mergi si pui vot invalid decat sa nu mergi deloc.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mie, 18 Iul 2012 6:02 pm 
Neconectat
Admin

Ruxandra.Balea scrie:
altfel s-ar putea sa voteze altcineva in locul tau si ai fi si mai stanjenita!

Chiar la Berna nu cred ca se intampla din astea. Dar la Cucuietii din Deal...

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mie, 18 Iul 2012 7:31 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

Ruxandra.Balea scrie:
Pe undeva e bine sa mergi! Stii ca ti-ai facut datoria de cetatean,altfel s-ar putea sa voteze altcineva in locul tau si ai fi si mai stanjenita!

Ruxandra, stii cum imi pare mie asta? Asa:

Impreuna cu familia mea ma intorc intr-o zi acasa ( de la iarba verde, de pilda) si gasesc in casa doi ciumeti din vecini, veniti la furat.

Iar astia, ce fac? Nu se sperie, NUUUU! Ma intreaba cu tupeu la ce vreau sa renunt: la tv-ul meu nou sau la pc-ul meu. Soacra incepe sa urle sa le dau pc-ul ca si-asa pierd prea mult timp cu el, plozii zic sa dau tv-ul ca s-au saturat de bunica si de volumul dat la maxim când sunt stirile pe "antene".

NO, si care-i datoria mea de cetatean?
-Sa supun la vot optiunile pe care mi le-au dat cei doi ciumeti (ca doar in familia mea e democratie!)?
-Sau sa ii iau la scatoalce pe hoti, mai cu seama ca politia e pe drum (a aflat ea cam ce se petrecea la mine in casa)

Eu nu stiu.
Dar cred ca daca incep sa ma gândesc la ce lucru al meu tre' sa renunt in casa mea, situatia e GRAVA. Inseamna ca hotii au un ascendent asupra mea, si ca, pân' la urma pleaca din casa mea ,cu un lucru al meu conform unei democratii schioape ( a lor) pe care IO am acceptat-o.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mie, 18 Iul 2012 8:12 pm 
Neconectat
Admin

Cam asa zic si eu, Luminita. Ma pun la referendum sa hotarasc cica daca 2+2 e 3 sau 5?

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mie, 18 Iul 2012 8:43 pm 
Neconectat
nou venit

Problema e simpla.
Fiind un referendum, se poate frauda mult mai usor, daca e o prezenta ridicata la vot. Daca erau alegeri se fraudau mai greu.
De ex. daca pleci in aceea zi undeva la mare/munte, si vrei sa votezi, te duci la prima sectia de votare ce iti iese in drum si votezi pur si simplu. Si asa faci pina acasa, din sectie in sectie, iar cind ajungi acas mai votezi o data, ca doar esti familiarizat cu votul. La alegeri situatia e alta. Asa ca faceti-va alte planuri in aceea zi, dar nu includeti votul in plan, ca nimeni nu merita din cei prezenti pe scena politica actuala.

Bafta

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mie, 18 Iul 2012 11:54 pm 
Neconectat
nou venit

Kids, relax ...

1. Basescu = Merkel = Barosso = Viktor Orban = PPE (EPP in engleza) = Love

2. Romania = Letonia = Rusia = 50%+1 prag electoral

3. Augustin Zegrean = presedinte CCR = 0 (zero) zile activitate profesionala ca si judecator

4. 90 persoane (numarate pe camera) = 170 de voturi (la Legea Pensiilor) = NUP

Si in mod ciudat, nu da deloc cu virgula :) .

PS - pe 29 Iulie este vorba doar de Basescu vs. Basescu. Nu sunt alegeri. Nu candideaza nici Ponta si nici Antonescu.

PPS - pt Ponta & Co. exista noiembrie 2012. Aveti doar putintica rabdare.

Dan

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Joi, 19 Iul 2012 6:45 am 
Neconectat
activ şi comunicativ

...Mda.
Cred ca nu am reusit sa explic coerent ceea "ce ma doare".
Revenind la povestea cu "ciumetii din vecini veniti la furat in casa mea":

NU ESTE CORECT ca eu sa trebuiasca sa aleg ce anume sa ia hotii din casa mea. (Culmea e ca intre timp vecinii si politia ma incurajeaza sa "aleg"). Pai DE CE ?!?!?

DE CE tre' sa "aleg" ceea ce pot lua hotii??? In primul rând aia e casa mea, cu lucrurile mele alese de familia mea (chit ca poate n-am fost de acord, ca nu mi-au placut).
Ciumetii sunt INTRUSII in casa mea, nu lucrurile mele!!!

Sau tre' sa accept ca prezenta hotilor in casa mea este o "normalitate"???(Ca asa zic vecinii si politia...)

Cu alte cuvinte DE CE TRE' SA LEGITIMEZ prezenta nenorocitilor in CASA MEA??? Pentru ca in fond ASTA tre' sa fac pe 29 iulie...

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Joi, 19 Iul 2012 8:05 am 
Neconectat
activ şi comunicativ

.... :-?
Giorgia scrie:
Eu da cred ca votul tuturor romanilor va conta. Se tot vorbeste de datorie. Nu votul nu este o datorie este un privilegiu ce ar trebui fructificat de fiecare dupa constiinta sa.

Nu vad rostul indignarilor sau dezbaterilor pe teme politice daca se rezuma doar la constatat!

conny scrie:
Bine zis!
Si eu cred ca cei care nu participa la la vot nu au dreptul sa se plinga. Sorry, Luminita!

(viewtopic.php?f=3&t=3311)

... :-? :-? :-?

...ca urmare a ceea ce am spus mai sus despre hoti, alegeri de obiecte "de dat" atunci când hotu' iti da posibilitatea sa "alegi",
CRED ca cei ce vor participa la vot NU vor avea dreptul sa se planga.

P.S. Imi veti spune probabil ca "am rupt din context", ca era vorba de alegeri parlamentare. Asa-i! Dar si acum suntem in situatia de a ne exprima pozitia de cetatean . Sau nu?

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Joi, 19 Iul 2012 9:00 am 
Neconectat
membru de bază

luminita scrie:
P.S. Imi veti spune probabil ca "am rupt din context", ca era vorba de alegeri parlamentare. Asa-i! Dar si acum suntem in situatia de a ne exprima pozitia de cetatean . Sau nu?

Da, este rupt din context.

In timp ce pct tau de vedere ref la referendum "ist nachvollziehbar", cel refereitor in general la vot nu este. Fara o participare constienta la alegerile parlamentare din noiembrie avem sansa sa ramanem cu tembelii astia parlamentari care au dus tara exact acolo unde te plangi acum: hotii indreptatiti prin vot!

p.s ca sa nu mai zic de lipsa lor de interes cand se voteaza de ex legea pensilor (ca tot are un fix Dan cu furtul voturilor!) absenteism la greu, dezinteres la greu, plecat din sala in timp ce la pupitru inca se vorbea, deci indisciplina la greu, dar cand e vorba de "rebolutii" sunt omni-prezenti. Maimutoii si urangtiranii parlametului romanesc ales de adormitii inconstienti care habar nu au pe ce au pus stampila!

Concluzie:

Ce ar fi, cei care au ceva de spus sa inceapa prin a o face cand e vorba sa ne alegem....reprezentantii?!

Imagine

Ultima oară modificat de Giorgia pe Joi, 19 Iul 2012 9:13 am, modificat 1 dată în total.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Joi, 19 Iul 2012 9:12 am 
Neconectat
membru de bază

Denis the Menace scrie:
4. 90 persoane (numarate pe camera) = 170 de voturi (la Legea Pensiilor) = NUP

256 de impotenti au votat demisia presedintelui cu argumente de tembeli. Ii rodeau rau "pantoful"

90 aduci in discutie la leg. pensiilor !! Cata grija pt aia batrani...unde erau restul maimutoilor ?? cautau banana ??

:ymsick: :ymsick: :ymsick: beeeeehhhhhhhh!

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Joi, 19 Iul 2012 10:18 am 
Neconectat
activ şi comunicativ

Ruxandra.Balea scrie:

Am reflectat,Ruxandra. Daca merg "sa-mi fac datoria de cetatean", nu reusesc decât sa fac jocul bezmeticilor de serviciu, indiferent daca votul meu va fi DA sau NU sau INVALID: voi contribui la formarea cvorum-ului de care au nevoie pentru a demonstra lumii intregi ca demersul lor este legitim.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Joi, 19 Iul 2012 10:21 am 
Neconectat
activ şi comunicativ

Soterro scrie:
Cam asa zic si eu, Luminita. Ma pun la referendum sa hotarasc cica daca 2+2 e 3 sau 5?

Problema este "falsa". Noi(alegatorii) nu suntem nici soacra, nici plozii din casa! Noi suntem "stapânii" casei.

...Gândeste-te ca esti profesor si ca examinezi 2 elevi: unul zice ca 2+2=5 iar celalalt zice ca 2+2=3. Ce faci? Stai macar si o secunda sa te gândesti ca poate unul din ei are dreptate?!? Nu cred! Ii lasi corigenti si ii astepti la toamna (de pilda in noiembrie). Intre timp nu ar strica sa te gândesti de ce mama naibii elevii astia ai tai au bulit-o atât de tare, nu cumva e si vina ta (a profesorului)?

(Stiu ca poate parea trasa de par chestia cu alegatorul=profesor, da' cred ca mi se trage de la viata din Vest. :D )

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Joi, 19 Iul 2012 10:35 am 
Neconectat
nou venit

@ Giorgia

Ceea ce faci tu acum e trist. Incerci sa gasesti o justificare pentru o frauda/infractiune. E ca si cum m-ar opri politia, fiind sub influenta bauturilor alcoolice la volan, dar de vina este chelnerul care a turnat in pahar.

Legea pensiilor s-a votat in seara de 15 septembrie si se repeta a 3-a oara votul. Aceeasi tactica a fost folosita de PDL si cand a fost votata Iulia Motoc (PDL) , ca judecatoare la CCR, desi initial iesise Valer Dorneanu (PSD). Au repetat votul pana la 2 dimineata, cand a iesit cine trebuie :) .

Dan

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Joi, 19 Iul 2012 10:39 am 
Neconectat
Admin

Ma bucur ca vad pareri care subliniaza datoria de cetatean si incurajeaza implicarea in viata politica. Asta este ceva foarte corect si bine. In paralel trebuie cultivat si spiritul critic, pentru a te putea implica CU FOLOS in viata "cetatii". Votul la ingramadeala nu ne aduce prea departe, trebuie sa stim si CE trebuie sa votam. Iar in acest caz, in care o prevedere constitutionala pusa acolo special pentru situatii de CRIZA (referendumul de demitere) este folosit in scopuri evident electorale (va place basescu sau nu?), singurul raspuns cetatenesc valabil este sa analizeze fiecare cele 7 motive de demitere (alea trimise CCR) si sa decida daca sunt suficiente sa demiti un presedinte. Inca o data: nu este vorba de mutra lui Base (cum zice "campania electorala" USL), ci daca cele 7 motive de demitere SUNT CRIZA CONSTITUTIONALA sau nu.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Joi, 19 Iul 2012 10:44 am 
Neconectat
Admin

Denis the Menace scrie:
Au repetat votul pana la 2 dimineata, cand a iesit cine trebuie :) .

Pai si cum a iesit pana la urma cine trebuie, ca doar nu au aparut votanti din nimic? Asta se cheama traseism, lucru pe care nu l-a inventat USL in primavara. Justifica traseismul cultivat inainte de PDL traseismul cultivat acum de USL? NU CRED.
Am mai folosit metafora asta cu hotii - daca m-a jefuit cineva anul trecut, crezi ca trebuie sa tin de acum usa si fereastra deschisa sa ma poata jefui si altii, pentru egalitate in drepturi? Nu multumesc, de-acum o sa incerc sa-mi incui casa si sa sper ca raman cu primul jaf.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Joi, 19 Iul 2012 11:06 am 
Neconectat
membru de bază

@ Dan

nu justific nimic. Am scos doar in evidenta si un alt aspect ce nu e luat in seama cand sunt analizate acele inregistrari. Pt hotia facuta de Roberta exista legi. Sau ar trebui sa existe !! Cum de altfel ar trebui sa existe pt toti incompetentii , hotii , coruptii, proxenetii, criminalii si lista poate continua.

Pana atunci insa avem un parlament care reprezinta exact....ceea ce majoritatii ii place: FURTUL - SMECHERIA- INCOMPETENTA.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Joi, 19 Iul 2012 11:08 am 
Neconectat
nou venit

Intre timp a fost dat publicitatii si raportul comisiei, pdf disponibil aici:

http://media.realitatea.ro/multimedia/o ... 801400.pdf

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Joi, 19 Iul 2012 11:13 am 
Neconectat
nou venit

Sau mai bine in FR, DE, RO sau EN, linkuri de pe site-ul oficial al Comisiei Europene

http://ec.europa.eu/commission_2010-201 ... f/2_fr.pdf

http://ec.europa.eu/commission_2010-201 ... f/2_de.pdf

http://ec.europa.eu/commission_2010-201 ... f/2_ro.pdf

http://ec.europa.eu/commission_2010-201 ... f/2_en.pdf

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Joi, 19 Iul 2012 11:24 am 
Neconectat
nou venit

Tot de acolo, un alt press release: România: sunt necesare acțiuni urgente pentru a demonstra angajamentul față de statul de drept și de independența sistemului judiciar

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Joi, 19 Iul 2012 11:37 am 
Neconectat
nou venit

@ Ruxi: Justifica traseismul cultivat inainte de PDL traseismul cultivat acum de USL?
Bineinteles ca NU. Ramane doar cinismul ca PDL a fost infrant cu exact aceleasi arme pe care le-a folosit ani de
zile.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Joi, 19 Iul 2012 11:54 am 
Neconectat
nou venit

@Dan

Nu sunt in masura sa ma arunc in discutii despre politica, nu sunt adepta nici unui partid si nu simpatizez nici un politician. Apreciez toate parerile si informatiile primite prin intermediul forumului si rubricii acesteia, in special cele pertinente si de bun simt, indiferent de afinitatea lor politica, asa cum sunt de altfel si comentariile tale de aici.

Cum as putea sa plec urechea catre persoane a caror pareri sunt scrise impertinent, arogant si/sau zeflemitor?

Pe Basescu nu l-am votat niciodata iar Nu-ul meu pentru 29 la urne vine din alte ratiuni. Cred ca si luminita are dreptate prin ceea ce spune. E un moment delicat, macar e ok ca unii dintre noi putem cat de cat sa ne si informam, asimilam si sa facem asa cum ne dicteaza constiinta mai bine intr-o situatie in care nici-una dintre variante nu e cea buna, corecta, ideala samd.

Filtrul meu personal a ajuns la concluzia asta. Nu ma bat cu pumnul in piept ca asa trebuie, fiecare isi trage concluziile si isi foloseste ratiunea cum stie mai bine.

Sus
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 223 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Următorul

Ora este UTC [ DST ]