Forumul românilor din Elveţia

Acum este Vin, 16 Noi 2018 5:04 pm

Ora este UTC [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 223 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Referendum pentru suspendarea preşedintelui român, 29 iu
MesajScris: Joi, 19 Iul 2012 12:03 pm 
Neconectat
nou venit

Traseism netraseism, ca bag de seama se practica de numa' de toati ... de ce USL a trebuit sa recurga la aceste demersuri acum?

Ca doar nu mai aveau mult de asteptat pana la urmatoarele presidentiale? Chiar aveam nevoie de tot scandalul si defaimarea asta la nivel international? Ce e cu graba asta?
Demersurile grabite pentru suspendarea lui Traian Basescu arata ca masurile USL-ului sunt unele precipitate, rezultatele propriilor gesturi putand sa se intoarca impotriva lui Ponta si Antonescu. Pozitia noastra in Europa este amenintata.

Ce a declansat avalansa asta de fapt ma intreb eu...

Cu siguranta, la referendum, nimeni nu se va intreba ce articole din Constitutie a incalcat Basescu. Toti vor pune stampila cu gandul la taierile de salarii anuntate de presedintele tarii in plina criza economica si la recentele proteste din strada. Iar rezultatul este unul previzibil.

Sus
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Referendum pentru suspendarea preşedintelui român, 29 iu
MesajScris: Joi, 19 Iul 2012 12:29 pm 
Neconectat
Admin

Ruxandra.Balea scrie:
Ca doar nu mai aveau mult de asteptat pana la urmatoarele presidentiale? Chiar aveam nevoie de tot scandalul si defaimarea asta la nivel international? Ce e cu graba asta?

Un posibil motiv intern si unul extern:
- in ultima vreme cativa inalti demnitari au primit condamnari definitive si au intrat in puscarie, si alte cateva dosare MARI ameninta cu acleasi sfarsit. Isi doreste cineva o justitie si un DNA independente?
- conducta Nabucco si scutul antiracheta deranjeaza puternic Rusia, marele prieten al guvernului actual (conform propriilor declaratii ale prim ministrului si ministrului de externe)
Daca cele de mai sus sunt probleme reale, atunci iesirea Romaniei din UE ar fi chiar DE DORIT (pentru ei, bineinteles). Poate ca intreg referendumul e un nor de fum, poate ca e doar un pretext ca sa ne dea UE afara si sa ne putem intoarce feciorelnic catre tatuca de la rasarit asa cum si-a dorit inca din 89 mos Iliescu. Cred ca in Moldova e panica totala la ora actuala.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Joi, 19 Iul 2012 12:51 pm 
Neconectat
membru de bază

Soterro scrie:
Ruxandra.Balea scrie:

Un posibil motiv intern si unul extern:
- in ultima vreme cativa inalti demnitari au primit condamnari definitive si au intrat in puscarie, si alte cateva dosare MARI ameninta cu acleasi sfarsit. Isi doreste cineva o justitie si un DNA independente?
- conducta Nabucco si scutul antiracheta deranjeaza puternic Rusia, marele prieten al guvernului actual (conform propriilor declaratii ale prim ministrului si ministrului de externe)
Daca cele de mai sus sunt probleme reale, atunci iesirea Romaniei din UE ar fi chiar DE DORIT (pentru ei, bineinteles). Poate ca intreg referendumul e un nor de fum, poate ca e doar un pretext ca sa ne dea UE afara si sa ne putem intoarce feciorelnic catre tatuca de la rasarit asa cum si-a dorit inca din 89 mos Iliescu. Cred ca in Moldova e panica totala la ora actuala.

Soterro, argumentele sunt bune, dar hai sa le "adancim" putin:

1.Intern, daca este adevarat ce mi-a ajuns la ureche, respectiv ca dl. Cocos avea deja cumparate masini pt Urgenta ( da Cocos sotul Udrei!) atunci tot scandalul din iarna cu Arafat prinde alt contur. Tot intern, ambele tabere au "pacatosii" lor. In ambele tabere sunt "puscariabili". De ce au scos oamenii lui Basescu "As-ul" din maneca numit PLAGIAT abea la discutia cu reprezentarea? Sunt convinsa ca se stia de plagiat de muuult. S-a asteptat doar momentul propice aruncarii lui pe scena politica.

Ceea ce vreau sa scot in evidenta este: nici unii nici altii nu isi doresc realmente o justitie libera asa cum o intelegem noi de aici din Elvetia! Cel mult, unii au spus: acum e momentul sa ne facem ca protejam justitia, indiferent care din noi cade!

2.Extern, da argumentul e bun, insa: dependenta de gazele rusilor tot ramane! Din doua considerente, Romania deocamdata a "descoperit" ca are potential. De la descoperire pana la exploatarea cu succes e cale lunga. Si daca mai pui si ritmul in care pun romanii ceva in practica- vezi cati ani a durat sa faca cateva autostrazi amarate- pai rusii pot sta linistiti ani buni de acum inainte. Europa nu tine cont CINE trimite gaze, ci vrea sa fie TRIMISE.

3. Tot la capitolul EXTERN, daca sunt unii care nu mai vor in UE ( la romani ma refer ) sunt cumva indreptatiti. Vezi si Elvetia, adica o populatia care NU VREA in UE! Motivele le stim, si la unii si la altii, singura chestie valabila pt Romania este: fara UE...vai de deciziile luate strict intern.

Politicienii romani care sustin iesirea din UE a Romaniei, indiferent pe ce criterii o fac ( si evident nedeclarat!), incl fuga de controalele UE, fie pe plan economic fie juridic, nu aveau altceva de facut decat sa scoata pana in noiembrie in evidenta cat "dezastru" este in UE. Adica sa incinga spiritele, deci mai aveau nevoie de putin timp sa scoata in evidenta "raul facut" prin masurile de austeritate. Asa incat, romanul incepea singur sa tipe in noiembrie NU MAI VREM UE ! Satisfactie data celor doritori din politica!

Totusi acum e altceva la mijloc. De aia precipitarea. Altfel, cartile le avea USL DEJA in mana.

Si nu mai repet acum "ce", am mai spus in alte postari. .

Priviti putin in spatele cortinei, mai exact la cei care se intrevad ca vor avea de castigat din tot acest conflict. :)

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Joi, 19 Iul 2012 1:06 pm 
Neconectat
membru de bază

P.s Si ca un punct final, daca tot se vorbeste de Constitutie, daca Ponta a incalcat-o cand a plecat la Bruxelles, deci ne-a reprezentat fara mandat, la intoarcere DE CE N-A fost arestat ??

Indulgenta lui Basescu?! Pai atunci....are ce si-a "creat". Nu poti argumenta cu Constitutia in mana cand lasi un netrebnic plagiator sa plece si sa revina in Romania ca pe mosia lu tat-su!

A gresit, ca nu l-a arestat acum sa suporte consecintele. CC a spus atunci: Ponta a procedat neconstitutional plecand la Bruxelles!

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Joi, 19 Iul 2012 1:15 pm 
Neconectat
membru de bază

PPS

De ce il sustin insa pe Basescu ? Pt ca EU l-am votat! Pe mine m-a dezamagit. Deci EU il "pedepsesc" prin VOT, nu maimutele traseiste, inconstiente si pline de ura din parlament!! Dar nu acum la referendum, ca asa nu-l pedepsesc pe el ci dau satisfactie altor netrebnici! PDL-ul si urmasii lui vor primi polita platii in noiembrie; iar presedintele corect ar fi fost sa ramana pana in 2014, sau cel putin pana dupa alegerea unui NOU parlament.

De aia votez: NU ! -la referendum.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Joi, 19 Iul 2012 1:36 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

Giorgia scrie:
De ce au scos oamenii lui Basescu "As-ul" din maneca numit PLAGIAT abea la discutia cu reprezentarea?

Si daca n-au fost oamenii lui Basescu aia de-au "scos asu' din mâneca"? Daca a fost Eminenta Cenusie (Voiculescu) asa, incât domnia-sa sa fie sigura ca "baiatu' uns cu toate alifiile" nu-si schimba optiunile... convenite?

Da! Cu siguranta ca Eminenta-Sa avea o oarecare "jena" când vedea ca diverse procese importante de coruptie isi urmeaza cursul(mai cu seama ca venise si rândul celui care-l priveste). Io cred ca se simtea amenintat (el si cei din "gasca", y compris "traseistii")

...Io as impune o masura: parlamentaru' ales de mine, TRE' SA MA INTREBE pe mine inainte de a-si schimba...culoarea, respectiv tabara politica.
Cu privire la :
Soterro scrie:

IO cre' ca nu prea ai cum sa fi si'n caruta si'n teleguta in acelasi moment.
Daca ai vrut MUSAI sa faci parte dintr-un club, atunci tre' sa respecti regulile de functionare ale clubului respectiv. Si cu siguranta nu poti modifica regulile imediat dupa intrare (mai cu seama inainte de a-ti fi câstigat drepturi depline).

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Joi, 19 Iul 2012 2:37 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

Giorgia scrie:
PPS

De ce il sustin insa pe Basescu ? Pt ca EU l-am votat! Pe mine m-a dezamagit. Deci EU il "pedepsesc" prin VOT, nu maimutele traseiste, inconstiente si pline de ura din parlament!! Dar nu acum la referendum, ca asa nu-l pedepsesc pe el ci dau satisfactie altor netrebnici! PDL-ul si urmasii lui vor primi polita platii in noiembrie; iar presedintele corect ar fi fost sa ramana pana in 2014, sau cel putin pana dupa alegerea unui NOU parlament.

De aia votez: NU ! -la referendum.

De ce mama dracului am impresia ca NU VEDEM PADUREA DE COPACI???

Pai Giorgia, doar faptul ca te prezinti la referendum da satisfactie "maimutelor traseiste, inconstiente si pline de ura din parlament". Ca votezi DA sau NU nu conteaza! Important pentru ele (maimutele respective ) e sa aiba CVORUM. Oricum Basescu nu are sanse daca se valideaza referendumul!!! (sunt prea multi "suparati" in tara care vor vota pentru demitere).

Mai fratilor! Ce naiba facem??? Zicem "da" sau "nu" pentru tv-ul nou sau pc pentru ca urla soacra sau plozii???

Ma scuzati, da' io cred ca ar trebui sa facem "curatenia" in noiembrie,asa cum era stabilit, NU când vor ciumetii din vecini veniti la furat!!!
In noiembrie vreau sa hotarasc EU (nu soacra, nu plozii!!!) daca arunc tv-ul sau pc-ul! Nu acum cand ma preseaza niste hoti nenorociti!!!

EU, cetatean român si european NU admit sa particip la circoteca asta!!!
EU, acelasi cetatean român si european, vreau sa va reamintesc o vorba batrâneasca: "Daca te amesteci in tarâte te manânca porcii"!

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Joi, 19 Iul 2012 3:21 pm 
Neconectat
membru de bază

luminita scrie:
De ce mama dracului am impresia ca NU VEDEM PADUREA DE COPACI???

Pt ca nu-i nici o padure cu copaci ci doar o mare....CAMPIE? :P

Revenind la indignarea ta de altfel logica, na ca daca tot am fost declarata veninoasa macar sa fiu scorpie pana la capat :))

1. In "ilegalitate" noi cei care cerem legalitate ne aflam de la intoarcerea lui Ponta de la Bruxelles. Am explicat mai sus de ce!

2. Varianta unu: exista prezenta la vot, deci 50 plus unu, indiferent de rezultat.
- daca iese Base, vor fugii aia puciurii ca potarnichile si Base va relua carma alaturi de ....???? Ghici ghicitoarea mea! :D Ok poate e chiar bine nu zic nu. Mai vedem.

- daca nu iese Base si se confirma demiterea, ramane Crinuletz pana s-or decide sa faca alegeri (prezidentiale!) El si cu puciuriul lui, vor incerca sa "demonstreze" cat de mult respecta ei legea :)), ca de nu doar prima data ( parlamentul a decis ) ci si a doua oara (poporul a decis) s-a ales deci calea democratica :D . Ma rog aia cam originala dar dupa ei, democratica.

3. Varianta doi: nu se intruneste acel 50 plus unu, deci nu e valida miscarea lor. Hm, acum, ok daca-s baieti de treaba, or sa zica, ok, asta a vrut poporul, imi fac bagajele si plec si eu ( adica Ponta ) si Crin, ca doar asa a promis, iar papa Iliescu iese la pensie definitiv pt ca de....se pare ca " nu mai intelege cursul lumii" Din declaratiile lui.

Repet intrebarea pusa in alt raspuns:

TU CHIAR CREZI CA ASTA VOR FACE CE AM SUBLINIAT MAI SUS ??

Da-mi voie sa nu cred! Plus, mai am un motiv pt care merg la vot indiferent de rezultat:

Vreau sa-i "ingreunez" inscaunarea Printului pe cal alb! Nu din rautate dar in ce poveste vine Fat-Frumos asa pe perne si gata e si insurat? Fara sa se loveasca de un balaur, de un spin, de un mar otravit, dar CINE se crede??? Vreu sa-l vad ca se lupta, nu doar ca declara...ma alatur actualei drepte pt a da lovitura de stanga! A da ?! Atunci LUPTA cu arme de barbat! Nu cu INFO de la fostii angajati !!

Doi: el ca el, cu Fat-Frumos sunt oarecum de acord in lipsa de altul mai bun, ceea ce insa nu-mi place e trena lui !! E acea grupa de indivizi, apropo aciuiti si prin Elvetia, prezentati undeva la stiri, dar al caror NUME eu in aceea stire nu l-am vazut! Ma refer la grupa lor de aici! Plus, daca tot au ales sa "lupte" i-ai vazut cumva la marsul din Zürich ?? NU !

A si ca sa nu uit, tot in trena de "möchte gern" (doritori si profitori peste noapte de situatie) se mai afla si unii care au sustinut, ah da....exact ESTUL ( adica directia sovietica¨) ce Minune ca acum cica lupta contra USL pt ca sunt COMUNISTI !!

Deci, sa pacaleasca ei pe cine vor, sau se lasa paccaliti, am spus si o repet: buna initiativa, buna idee, dar de la bla-bla la fapte concrete e cale lunga si eu vreau sa vad mai intai FAPTE !
In Zürich, de la ei n-am vazut!!

Poate nu intelege toata lumea postarea mea metaforica dar EI cu siguranta au inteles-o!

De aia, merg la referendum si votez: NU!

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Joi, 19 Iul 2012 3:26 pm 
Neconectat
membru de bază

Si ca sa nu uit, repet aici ce am scris in FB:

"Daca nu se indreapta aceea nedreptate facuta candva, nu ma intere...MISCAREA!"

PUNCT.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Joi, 19 Iul 2012 4:13 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

Giorgia scrie:
3. Varianta doi: nu se intruneste acel 50 plus unu, deci nu e valida miscarea lor. Hm, acum, ok daca-s baieti de treaba, or sa zica, ok, asta a vrut poporul, imi fac bagajele si plec si eu ( adica Ponta ) si Crin, ca doar asa a promis, iar papa Iliescu iese la pensie definitiv pt ca de....se pare ca " nu mai intelege cursul lumii" Din declaratiile lui.

Repet intrebarea pusa in alt raspuns:

TU CHIAR CREZI CA ASTA VOR FACE CE AM SUBLINIAT MAI SUS ??[/b]

Nu am pretentia sa plece (desi mi-as dori foarte mult, intrucât consider ca Ponta este un cos plin de puroi pe fata intelectualitatii române). N-au decât sa "coabiteze" pâna in noiembrie (cei doi bezmetici cu presedintele actualmente suspendat).

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Joi, 19 Iul 2012 4:19 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

Cat despre restul, Giorgia ( diversii feti-frumosi pe cai albi , si diversele "conspiratii" românesti pe plaiurile lui Heidi)... dupa parerea mea nu conteaza! NU ACUM.

Din punctul meu de vedere ACUM conteaza PRINCIPIILE, nu persoanele. Daca noi (electoratul) permitem magaria (adica mergem la referendum) , inseamna ca-i legitimam pe pucisti si ca suntem pe cale sa cream un precedent grav.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Joi, 19 Iul 2012 4:24 pm 
Neconectat
membru de bază

Luminita, puciul este deja legitimizat de insasi presedintele suspendat al Romaniei!!

Prin faptul ca nu a arestat la timp pucistul plecat cu traista prin lume acolo declarandu se mai tare ca seful statului.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Joi, 19 Iul 2012 4:57 pm 
Neconectat
Admin

Dar voi sunteti niste idealiste, zau. Nu ca zic ceva nou :))

Ce-are faptul ca ramane dependenta de gazele rusilor? Nu mai e atat de puternica, deci Rusia incaseaza mai putin, nu-si mai poate permite sa urce preturile cat are chef, nu te tine in sah chiar cand vrea muschiul ei... nu e vorba de "dependenta" ci e vorba de "concurenta". Vezi si scutul antiracheta, cat s-au oripilat de tare desi scutul NU este arma de atac.
Ce-are a face cu dorinta unora sau altora asupra justitiei libere? In timpul guvernarilor anterioare s-au respectat legile si deciziile curtilor si s-a incercat subordonarea lor, nu distrugerea. Inainte era grav, acuma este si mai si.
Si de ce n-a fost arestat Ponta ca a nesocotit o decizie a curtii constitutionale? Poate fiindca este prim ministru si se bucura de imunitate? Mai stii, poate are deja dosar deschis la DNA. Si oricum, n-a trecut pe rosu ca sa ai un regulament si o lege clara in mana (multumim lui Iorgovan) iar in atributiile presedintelui nu intra arestarea cetatenilor.

Si nu in ultimul rand: porcariile din trecut nu justifica porcariile actuale, si cu atat mai putin escaladarea curenta a porcariilor.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Joi, 19 Iul 2012 5:08 pm 
Neconectat
membru de bază

Ce te faci cand ambele tabere zic la fel: porcariile dinaintea noastra erau mai mari!!

Chiar daca nu putea fi arestat plimbaretzul...nici suspendat nu putea fi ?? :))

Mai a dracu democratie :D

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Joi, 19 Iul 2012 7:39 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

Soterro scrie:
Ce-are faptul ca ramane dependenta de gazele rusilor? Nu mai e atat de puternica, deci Rusia incaseaza mai putin, nu-si mai poate permite sa urce preturile cat are chef, nu te tine in sah chiar cand vrea muschiul ei... nu e vorba de "dependenta" ci e vorba de "concurenta". Vezi si scutul antiracheta, cat s-au oripilat de tare desi scutul NU este arma de atac..

...Soterro, io cred ca daca am intrat intr-o hora in care voiam MUSAI sa fim, tre' sa jucam in ritmul horei respective si cu partenerii respectivi. NU poti fi "si'n caruta ,si'n teleguta"!Nu-i fair play!
Si-apoi solutii pentru energie ar putea fi gasite (alea alternative) ! Eu cred ca proiecte adevarate pentru energie alternativa ar fi imediat sprijinite de UE (inclusiv pe plan financiar).

Si pân' la urma ce dracu' vrem? Dam un litru de lapte si vrem in schimb un kil de brânza, unul de unt si si vaca pe deasupra?!? Si daca nu primim facem ochi dulci vecinului, si dam si dam ...si ne-alegem cu prafu' de pe toba si cu statutul de "persona non grata" la adunarile si petrecerile pastorilor din prima scena?
Booo...

Cat despre scutul antiracheta, marturisesc ca nu sunt fan inarmare pentru aparare si etc. Asta pur si simplu pentru ca am oroare de razboi si in general de orice tip de violenta. Dar asta e (poate) o chestie subiectiva. Eu mi-as fi dorit ca România sa fie neutra dpdv belic si sa lase in pace si sa fie lasata in pace.

Soterro scrie:
Ce-are a face cu dorinta unora sau altora asupra justitiei libere? In timpul guvernarilor anterioare s-au respectat legile si deciziile curtilor si s-a incercat subordonarea lor, nu distrugerea. Inainte era grav, acuma este si mai si.

Pai da... Deci? Ce-i de facut?
Soterro scrie:
Si de ce n-a fost arestat Ponta ca a nesocotit o decizie a curtii constitutionale? Poate fiindca este prim ministru si se bucura de imunitate? Mai stii, poate are deja dosar deschis la DNA. Si oricum, n-a trecut pe rosu ca sa ai un regulament si o lege clara in mana (multumim lui Iorgovan) iar in atributiile presedintelui nu intra arestarea cetatenilor. .

Io cred ca ar fi putut fi arestat cu usurinta. E un articol in codul penal referitor la "uzurpare" (l-am citat pe undeva pe forum, in ultimele saptamâni)

Soterro scrie:
Si nu in ultimul rand: porcariile din trecut nu justifica porcariile actuale, si cu atat mai putin escaladarea curenta a porcariilor.

Exact! Iar electoratul prezentându-se la vot in 29, nu face altceva decât sa justifice porcariile actuale si si pe alea din trecut. Si culmea!!! Impulsul de a merge la vot e dat de "escaladarea curenta a porcariilor"!
Revin: "daca te-amesteci in tarâte, te manânca porcii".

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Joi, 19 Iul 2012 8:53 pm 
Neconectat
membru de bază

luminita scrie:
Exact! Iar electoratul prezentându-se la vot in 29, nu face altceva decât sa justifice porcariile actuale si si pe alea din trecut. Si culmea!!! Impulsul de a merge la vot e dat de "escaladarea curenta a porcariilor"!

Luminita, din tot ce ai constatat pana acum ref la "miscarile" USL-ului, incl linkul care l-ai pus acum despre "verdictul" dat la acuzatia plagiat, zi-mi si mie, asa cum ma cunosti, ce te face sa crezi ca acest referendum va decurge asa cum e CORECT ??

1.Da, nu doar tu, ci multi au sesizat corect: daca nu mergi la vot, obligi USL-ul sa-si trimita oamenii lor dornici de demitere (a lui Base clar). Fara 50 plus unu ramane nevalidat. De fapt asta-i pct nu doar asa zisa "legalitate". Evident nici eu nu cred ca USL ar fi putut mobiliza 9 mil de oameni.

-ceea ce nu vreti sa intelegi este: miscarea asta, trebuia facuta in liniste :). Acum insa deja e prea tarziu. Deja s-au aprins lampile rosii la "puciurii" si pe ce vrei sa pariez cu tine ca...vor face o shimbare?! Sunt multe variante de..."schimbare". Ma refer la forma referendumului.

In cel mai rau caz vor fura cu sacii. Dar si asta nu ar fi foarte grav din doua considerente:

USL considera rezultatul electoral din 2009 ca fiind FURT. Ei au spus si atunci, s-au furat voturi la Paris. De aia, tot ei ( chiar daca comisiile au declarat validarea alegerilor ) ca "indivizi", nu au acceptat niciodata ca Base a fost validat de...diaspora. De aici au inceput matrapazlacurile.

Acum insa, are si USL sansa sa fure :)) Si inca nu cu sacii, cum ziceam mai sus, ci cu camionul :D

Poate abea dupa se vor calma. Pe un principiu vechi de...razbunare.

Pt ca orice altceva, respectiv calea legala, democratica puteti spera mult si bine, parerea mea este: nu o vor urma ! Ei acum doar isi storc creierasele alea ilustre cum si in ce fel pot faulta si...29 iulie.

Deci, stati la panda cu antenele deschise, surpriza USL abea urmeaza :ymalien:

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Vin, 20 Iul 2012 9:19 am 
Neconectat
Admin

Se pare ca si tabara pro-Base a prins ideea cu Rusia in sfarsit.
(paranteza: managerii de campanie pdl merita dati afara in suturi, nu vi se pare?)

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Vin, 20 Iul 2012 10:34 am 
Neconectat
membru de bază

Soterro scrie:
(paranteza: managerii de campanie pdl merita dati afara in suturi, nu vi se pare?)

Mai degraba pe cei care nu i-au atras atentia ca a-l face pe Regele Mihai tradator este o mare greseala! Ca sa nu numesc altfel ...

http://www.ziare.com/victor-ponta/prese ... ra-1103110

http://www.gandul.info/news/cristian-tu ... ie-8377681

"El nu a abdicat, nu a fost iniţiativa regelui să abdice, el a fost abdicat", a spus Iliescu.

http://www.cotidianul.ro/iliescu-declar ... te-150083/

Si:

http://www.mediafax.ro/politic/cioroian ... ic-8376011

Asta tot ca o paranteza. Nu neaparat gazele sunt "cauza" ci mai degraba "nechibzuinta" in exprimare. La fel cum pe Baconschi la costat ministerul de externe, la fel acum, dupa un an, pe Basescu il costa conducerea tarii.

Daca ar urma gestul lui Baconschi, el cerandu-si public scuze pt derapaj, Basescu ar avea sanse bune sa revina la Cotroceni fara alt tam-tam. Nu de alta dar ceea ce i se intampla acum e de fapt un semnal ca a mers prea departe, atacand o persoana ce nu merita a fi atacata.

:)

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Sâm, 21 Iul 2012 12:23 am 
Neconectat
Admin

Stai un pic, zilele trecute Ponta a parasit sala in semn de protest la proiectia despre Mihai in momentul in care se prezenta cum Iliescu i-a interzis intrrarea in tara. Cine e prieten cu regele aici?

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Dum, 22 Iul 2012 8:28 am 
Neconectat
activ şi comunicativ

...Este foarte simplu:

Prezenta la referendum (indiferent de intentia de vot!) = acceptarea si legitimarea puciului.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 23 Iul 2012 4:15 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

"În logica stalinistă a puciştilor, nu ofensiva lor împotriva statului democratic este cauza prăbuşirii internaţionale, valutare şi economice a României, ci denunţarea acesteia."
(http://www.contributors.ro/editorial/ce ... ndum/?cfcc)

...In alta ordine de idei,am ajuns la concluzia ca Basescu e un kamikaze. E problema lui, dar NU pe pielea noastra!!!!
El vrea "sa lupte" , sa execute "misiune imposibila" si bla bal!!! Ok, dar NU pe pielea NOASTRA!!!

A intrat in jocul bolnav al adversarilor politici, exact asa cum as fi intrat io in certuri cu soacra si plozii, FARA sa vad ca problema NU este referendumul ("ce dam, tv-ul sau pc-ul") CI prezenta hotilor in casa noastra.

Io sper ca mascarada din 29 sa nu fie validata. Si sper ca Basescu sa plateasca pentru orgoliile sale de kamikaze spalat in zoaie de orgoliu, dar nu când vor baietii veseli si nelinistiti (nu in 29 iulie) ci atunci când ii vine sorocu'.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 24 Iul 2012 9:51 am 
Neconectat
activ şi comunicativ

"Intr-adevăr, sunt două curente. Unul creat de societatea civilă care spune să nu mergem la vot pentru că am valida o lovitură de stat prin prezența noastră, și a fost și poziția mea constant exprimată să participăm la vot. Mi-e foarte greu să-mi mai creez acum un adversar. Așa că, nu pot să spun decât să facă fiecare cum vrea. Cei care consideră ca este imoral să mergi la vot, să nu meargă, cei care consideră ca e bine să meargă să se exprime - să meargă și asta e. Până la urmă societatea reacționează cum vrea ea. Eu nu sunt un lider pentru toți cei care votează ‘nu’ pentru că foarte mulți nu votează ‘nu’ pentru mine sau nu rămân acasă pentru mine, ci rămân împotriva unei lovituri de stat pe care nu vor s-o certifice. Deci aici lucrurile sunt complicate și nu poți să impui societății modul de reacție." (http://www.hotnews.ro/stiri-politic-128 ... itatea.htm)

Ruxandra.Balea scrie:
Ce e cu graba asta?.....
...Ce a declansat avalansa asta de fapt ma intreb eu....

Diverse termene la diverse dosare penale .

Ruxandra.Balea scrie:
Cu siguranta, la referendum, nimeni nu se va intreba ce articole din Constitutie a incalcat Basescu. Toti vor pune stampila cu gandul la taierile de salarii anuntate de presedintele tarii in plina criza economica si la recentele proteste din strada. Iar rezultatul este unul previzibil.

...Din pacate.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 24 Iul 2012 12:41 pm 
Giorgia scrie:
Basescu s-a prezentat in fatza "plutonului de executie" in ciuda multor recomandari de a demisiona! Nu a fost las!

ieri:

azi boicot

http://www.mediafax.ro/politic/pdl-boicoteaza-referendumul-alegatorii-sa-nu-participe-la-vot-pe-29-iulie-9899083

=))
nu ma mai mira. ramane un las.

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 24 Iul 2012 2:14 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

raduvd scrie:
nu ma mai mira. ramane un las.

Nici pe mine! :) Toti aia "batuti in cap" , "ramân batuti in cap in continuarea programului"!(Sau li se "casuneaza" pe cine NU trebuie- scuze, nici o trimitere la Casuneanu si sforariile lui prin judetul Neamt ^#(^ )

..Hai sa presupunem ca pe un drum "de tara" (din ala cu 30 -50 km la ora) te plimbi cu bicicleta impreuna cu nevasta si plozii. La un moment dat, un 4X4 care circula cu 160km/ora pe drumul respectiv, intra in voi si va lasa lati! (nu va omoara!) Soferu' bolidului are permis fals ( ca sa nu reamintim si faptul ca n-avea ce cauta pe drumu' ala cu viteza aia).

Da' tu esti fericit!!! \m/ Ti-a dat dreptul sa votezi! \m/ \m/ \m/ Sa votezi in legatura cu furnizorul de scaune pe rotile, evident!

Iti dai seama ce noroc ai avut ca nu te-a omorât? Iti dai seama cât de generos este si ca te lasa sa "alegi"? (Alea cu "telecomanda"'s mai bune. ) Succes la alegere!

(La dracu'!!! de ce naiba sunt pe-aci atâtia copaci??? Nu putem vedea padurea! :niak: )

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 24 Iul 2012 2:55 pm 
Citat:
Toti aia "batuti in cap" , "ramân batuti in cap in continuarea programului

la cine te referi? vezi ca se supara soterro :))

Sus

Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 223 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Următorul

Ora este UTC [ DST ]