Forumul românilor din Elveţia

Acum este Lun, 23 Oct 2017 7:46 pm

Ora este UTC [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 223 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 5, 6, 7, 8, 9
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Referendum pentru suspendarea preşedintelui român, 29 iu
MesajScris: Lun, 30 Iul 2012 6:21 am 
Neconectat
activ şi comunicativ

Denis the Menace scrie:
1. Apropos de link-ul cu Barroso ...ce va faceti daca PPE va indeamna totusi sa mergeti la vot ?

2. Pana la urma, tu o sa faci noncombat ? Renunti la lupta inainte sa inceapa ? Renunti la dreptul tau de a vota ? Sau poate ca locuiesti in Appenzell Innerrhoden si e inca anul 1990 ?

3. Mai nou, se pare ca pana si "marele licurici" isi ia mana ocrotitoare de pe crestetul neprihanitului. Cam asta e opinia unor consilieri ai partidului Democrat, aflat acum la putere in SUA: http://www.americanprogress.org/issues/ ... ister.html

4. In rest, numai urari de bine si un sfat venit din suflet. Nu mai cita articole de pe Hotnews.ro, ca isi schimba lumea parerea, inca favorabila, despre tine ;). Asta e cel mai partinitor si pro-Basescu site. Eu unul, nu am adus link-uri de pe Jurnalul.ro, incercand sa raman echidistant, sa nu cad in ridicol. Tie insa, iti doresc succes.

Hahahaaaa.... Dennis tu macar ai citit ce scrie in link-ul ala al tau al "consilierilor partidului democrat" (ps i call bullmerde on that... But anyway)

In parallel, the new prime minister pledged to improve pay for public servants such as teachers and nurses and to return illegally confiscated money to Romania's pensioners. The hope was to bolster investment and domestic demand and to help those who had been hardest hit by President Basescu's austerity politics.

Banii confiscati ilegal de la pensionari.... Fugiti bai cu ametzeli de-astea de cartier ca rade lumea de noi. Vrei sa ne explici cumva echidistant cum e cu confiscarea, sau te simti comfortabil in ridicol?

Sus
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Referendum pentru suspendarea preşedintelui român, 29 iu
MesajScris: Lun, 30 Iul 2012 10:21 am 
Neconectat
tânără speranţă

Dar daca Basescu ar fi fost demis cine ii lua locul ?
Ma intreb : nu puteau astepta noiembrie ca oricum nu ne dadeau banii afara din casa ?
Ne mai trebuia un referendum la sfirsitul lui iulie (lumea in concedii) ca sa aruncam banii pe fereastra ?
Am vazut ca faceau publicitate la TVRI ptr. a ne duce la vot (ptr. a nu-i trada pe cei de acasa) + pedeapsa ptr. cine impiedica pe altul sa voteze...
Din discutiile vostre pare ca au fost si amenintari cu pierderea serviciului...
Mi se par presiuni puternice pe care nu le-am vazut nici inainte de 89...
"Au uitat"(sau cel putin eu nu am vazut-o) sa faca o publicitate cu pedeapsa meritata in cazul coruptiei ptr. vot (tip: zahar, ulei dat cadou)
Nu am motive sa consider Basescu un presedinte care merita functia (ca si toti ceilalti de dinainte) , dar nu vad nici un motiv ca sa fie inlaturat acum.
Incep sa fiu pesimista: poate din cauza faptului ca in ultimii 20 de ani au facut datorii fara sa construiasca o economie, dimpotriva, au privatizat/vandut pe bani putinei industria strategica a Romaniei-deci un alt motiv sa avem cativa bani in buzunar in schimb de datorii la FMI, lumea (cu cateva exceptii) tot rau sta, tot nemancata e....
O zi buna tuturor
A.C.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 30 Iul 2012 12:31 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

Sa presupunem urmatoarea chestie:
Am o familie formata din o suta de persoane , eu (a o suta-una fiind capul, restul oameni ocupati, plozi si mosi de diverse vârste). Tinând cont ca io mi-s "updata", respectiv consider ca democratia este o valoare) CE anume ar trebui sa fac in urmatoarea situatie:

1) Suntem la finalul mesei in familie si tre' sa alegem desertu'.
2) Traditional, la sfârsitul mesei se mananca "swarzwald-torta".(o chestie stabilita in familia noastra cam de 22-23 de ani)
3) Io, seful familiei, ma trezesc in momentu' de fata cu "rebeliune". Mai precis, vreo doi zic ca s-au saturat de "swarzwald-torta" si ca vor un desert de "capsuni cu frisca".
4) Io vad apoi ca cei doi juni fac mare galagie, si, mai cu seama spun ca "swartzwald torta" este o mare porcarie si ca doar cretinii ar mai mânca-o.
5) Chiar nefiind de acord cu campania junilor rebeli, supun la vot alegerea
6) Rezultat:
- 54 nu-s interesati (ori pur si simplu nu vor sa "rupa traditia")
- 46 "raspund" chemarii la vot. Din astia, 41 imi spun "tre' sa schimbam" iar 5 zic "NU tre' sa schimbam"

Ce tre' sa fac?
Dupa socotelile mele NU tre' sa schimb: 54+ 5= 59 !

Da' ce dracu' fac cu "rebelii"?!? Ca tipa peste tot câta dreptate au ei, si vor sa ma oblige pe mine si pe aialalti 59 sa mancam "capsuni cu frisca" !!!

(Si la naiba: am alergie la capsuni cu frisca!!!!)

,

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 30 Iul 2012 1:37 pm 
Neconectat
tânără speranţă

dac68 scrie:
Ma intreb : nu puteau astepta noiembrie ca oricum nu ne dadeau banii afara din casa ?

Eu sunt cam in urma cu stirile, lipsa aproape totala de interes, dar nu trebuie sa il suportam pe marinar pana in 2014, ca din cate stiu eu doar atunci il putem schimba pentru ca atunci sunt alegeri prezidentiale (5 ani de caciula, pacat ca nu sunt de puscarie pentru unii - atat aia vechi cat si aia noi), acum in noiembrie nu sunt doar alegerile parlamentare?
Scuzati ignoranta.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 30 Iul 2012 2:50 pm 
Neconectat
tânără speranţă

Ai dreptate Marsh, prezidentialele sint in 2014 (eu am ramas in urma, nu tu...).
Dar daca Basescu era demis, care era alternativa ?
Aceeasi din 2009 ?
E vreunul care sa va dea siguranta ca nu e insetat de putere si ca pe urma isi va aduce aminte de cei care l-au votat ?
Lumea e infometata ca in 1989, dar isi poate clati ochii la vitrinele pline cu de toate fara sa poata cumpara cine stie ce...
In plus avem datorii pe care inainte nu le aveam si nu mai avem industria pe care inainte o aveam.
Pe ce s-au dus banii de la privatizarea fabricilor si pe ce s-au cheltuit banii pe care i-am luat cu imprumut de la FMI ?
Ca lumea tot flaminda e, strazile tot cu gauri sint..
Daca se gaseste un candidat sa raspunda la intrebarile astea, atunci cu siguranta ma va smulge din pesimismul acesta acut care risca sa devina cronic.
O zi buna
A.C.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 30 Iul 2012 4:56 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

...Un comentariu dragut :

"Ce hazlii au devenit uslasii. Dupa logica lor, daca am 40 de lei si vreau sa cumpar o carte de 51 de lei, vanzatorul e obligat sa mi- o dea deoarece suma mea e mai mare decat cea care imi lipseste.... Au devenit clovnii Europei. Pacat ca decontul noi il platim, nu ei.
PS Am spus 40 pt ca am scazut procentele probasescu "

:)

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 30 Iul 2012 6:48 pm 
Neconectat
nou venit

@ Shorrik - Luminita cred ca e in stare si singura sa imi dea replicile si o face f. bine. Nu cred ca are nevoie de ajutor ;) .

Lasand deoparte alegoriile cu desertul si banii, eu fac comparatie cu Elvetia, in care locuim cu totii si unde unii dintre noi au si drept de vot.

Din cate stiu eu, aici, la un referendum, desi e necesara o majoritate dubla (majoritatea la nivelul intregii populatii si majoritatea la nivelul numarului de cantoane) se considera doar numarul celor care vin la urne.

In cazul acesta, unde este democratia adevarata .... in Elvetia sau in Romania (unde sunt necesare 50%+1 voturi din numarul total de votanti de pe liste pentru a fi valid referendumul) ?

Dan

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 30 Iul 2012 7:06 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

dac68 scrie:
Pe ce s-au dus banii de la privatizarea fabricilor si pe ce s-au cheltuit banii pe care i-am luat cu imprumut de la FMI ?

O parte si pe asta:

"Hotararea Guvernului nr. 684/2012 care stabileste bugetul necesar,pentru organizarea referendumului din 29 iulie pentru demiterea lui Traian Basescu a fost publicata in Monitorul Oficial, Partea I, nr. 458, din 7 iulie 2012. In actul normativ se prevede ca suma totala la care se ridica cheltuileile necesare este de 95.606 mii lei.

In plus, HG stabileste ca pentru a acoperi aceste costuri se vor suplimenta bugetele mai multor institutii: Ministerului Administratiei și Internelor, al Autoritătii Electorale Permanente, al Serviciului de Telecomunicatii Speciale, al Ministerului Afacerilor Externe, precum si al Secretariatului General al Guvernului, pentru Institutul National de Statistica.

Sumele provin din Fondul de rezerva bugetara la dispozitia Guvernului"

(http://www.avocatnet.ro/content/article ... iulie.html)

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 30 Iul 2012 7:24 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

Denis the Menace scrie:
Din cate stiu eu, aici, la un referendum, desi e necesara o majoritate dubla (majoritatea la nivelul intregii populatii si majoritatea la nivelul numarului de cantoane) se considera doar numarul celor care vin la urne.

In cazul acesta, unde este democratia adevarata .... in Elvetia sau in Romania (unde sunt necesare 50%+1 voturi din numarul total de votanti de pe liste pentru a fi valid referendumul) ?

Dan

Din câte stiu io: referendumul elvetian priveste initiative legislative, iar seful statului NU este ales prin vot direct (si ca atare NU are cum sa fie subiect de referendum)

...Revenind la "miorizele" noastre: din punctul meu de vedere aici nu a fost vorba de presedinte, ci de legitimarea actiunii unei majoritati false(formate dintr-o alianta cel putin dubioasa- daca privesti ideologiile + "traseistii de serviciu"). Prin absenta la vot, eu ASTA am sanctionat.

Mi se pare corecta masura cvorum-ului de 50%+1 in cazul unui sef de stat care se alege prin vot direct.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 30 Iul 2012 7:30 pm 
Neconectat
nou venit

Seful statului ales prin vot direct nu a fost ales cu 50% + 1.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 30 Iul 2012 8:06 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

Denis the Menace scrie:
Seful statului ales prin vot direct nu a fost ales cu 50% + 1.

Bineinteles ca nu! A fost concurent cu altii intr-o competitie dar a obtinut cele mai multe voturi. Poporul a luat la cunostinta ,iar majoritatea decide (nu asta-i esenta democratiei?). Socotelile sunt diferite...Cazurile sunt diferite.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 30 Iul 2012 8:24 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

Un articol excelent, in care cred ca multi se regasesc (eu, cu siguranta):
http://lacoltulstrazii.ro/2012/07/30/co ... ui-basist/

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 30 Iul 2012 8:53 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

Denis the Menace scrie:
@ Shorrik - Luminita cred ca e in stare si singura sa imi dea replicile si o face f. bine.
Dan

What's up Danny boy, your body signs cheques your ego can't cash?

Nu realizasem ca asta era o discutie "intre patru ochi" scuzati....

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 30 Iul 2012 8:58 pm 
Neconectat
nou venit

@ luminita - Ai inteles foarte bine ce am zis ... dar nu o sa ma supar doar din asta, pentru ca nu o esti de acord cu mine, indiferent ce as spune.

La alegeri s-au prezentat 45%-46% din cei cu dreptul de vot si au fost validate.

In 2009 ai avut 2 casute pe buletinul de vot in turul doi si trebuia sa pui spampila le una din ele. La fel si acum.

Scuze, acum nu ai avut, pentru ca nu ai fost la vot.

Dan

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 30 Iul 2012 8:59 pm 
Neconectat
nou venit

apologies accepted.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 30 Iul 2012 10:27 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

Shorrick scrie:
Nu realizasem ca asta era o discutie "intre patru ochi" scuzati....

...Care discutie "intre patru ochi"? Asta-i un monolog (al meu) in care din când in când cineva da un "bobârnac", ca sa-mi ..."dinamizeze" discursul. :(

Denis the Menace scrie:
@ luminita - Ai inteles foarte bine ce am zis ... dar nu o sa ma supar doar din asta, pentru ca nu o esti de acord cu mine, indiferent ce as spune.

...Când unu o ia pe aratura (mai precis subsemnata) si peroreaza in numele unei idei, cu siguranta are "accidente de genu' " ajungând pân' la urma sa se umple de ridicol si sa-i plictiseasca pe ceilalti.

Scuzati.

Doar o intrebare. Aici
Denis the Menace scrie:

La alegeri s-au prezentat 45%-46% din cei cu dreptul de vot si au fost validate.

In 2009 ai avut 2 casute pe buletinul de vot in turul doi si trebuia sa pui spampila le una din ele. La fel si acum.

Scuze, acum nu ai avut, pentru ca nu ai fost la vot.

sensul ar fi ca daca 45-46% au participat la alegeri si au determinat clasamentul, aceeasi 45-46% au dreptul sa-l elimine pe primul clasat? :-?

PS : Nu am mai votat de fooooarte mult timp (din motive de greata politica). Faptul ca ma aflu acum in treaba se datoreaza exclusiv unor utilizatori ai forumului , cum am explicat ceva mai inainte.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 30 Iul 2012 10:34 pm 
Neconectat
nou venit

Spor la treaba.

Mai poti ?

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mie, 01 Aug 2012 2:36 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

Denis the Menace scrie:
Spor la treaba.

Mai poti ?

Merci! :)
Da. (Ce sa fac daca neuronu' meu se plictiseste de unu' singur... :( )

Test de perspicacitate:

Care este DEOSEBIREA PRINCIPALA intre cele doua poze ?

Fişiere ataşate:
antonescu.jpg
Fişiere ataşate:
basescu.jpg

Raspuns: numarul de drapele, in prima poza lipsind cel al NATO (ca de altfel in toate pozele de la Cotroceni cu interimaru'. Oare de ce? ). :D :D :D

Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 07 Aug 2012 8:28 am 
Neconectat
nou venit

@ Shorrik - esti sigur ca e "your body signs cheques your ego can't cash" si nu e invers ... "Your ego is writing checks your body can't cash." ?

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 21 Aug 2012 3:40 pm 
Neconectat
membru de bază

S-a decis: referendumul e anulat!

Deci toata lumea fericita, nu?

Basescu revine la lucru, coruptia va disparea, doctorii si asistentele care cer mita vor fi dati afara din serviciu, plus se vor declansa anchete ale procuririlor DNA, Romania va investi in sfarsit in infrastructura, in invatamant, in noi locuri de munca, cei 3,5 milioane de romani plecati in lume ii vor invidia in curand pe cei ramasi acasa si se vor intoarce din pelegrinari.

Plagiatele tuturor persoanelor publice vor fi scoase la lumina indiferent de apartenenta lor politica.

Aleluia! :)

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 21 Aug 2012 11:10 pm 
Neconectat
Admin

Să ne vedem cu bine la următoarea suspendare a lui Băsescu (cine mai crede că invalidarea referendumului va rezolva conflictul din ţară...).

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mie, 22 Aug 2012 11:29 am 
Cosmin scrie:
Să ne vedem cu bine la următoarea suspendare a lui Băsescu (cine mai crede că invalidarea referendumului va rezolva conflictul din ţară...).

Da, situatia politica e proasta. Pana in noiembrie. Se cearta ca prostii. Romanii vor decide la alegeri cine pleaca si cine ramane. Nu contati pe Base! Are deja o imagine proasta.

Valentin B

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Mie, 22 Aug 2012 1:59 pm 
Neconectat
Admin

Valentin B scrie:
Se cearta ca prostii.

Ca ticalosii, mai degraba. Ca niste lupi flamanzi pe starvul bugetului (si al justitiei).

Sus
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 223 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 5, 6, 7, 8, 9

Ora este UTC [ DST ]