Forumul românilor din Elveţia

Acum este Dum, 17 Dec 2017 2:51 pm

Ora este UTC [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 223 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5 ... 9  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Referendum pentru suspendarea preşedintelui român, 29 iu
MesajScris: Joi, 12 Iul 2012 10:19 pm 
Neconectat
nou venit

Si pentru mine "wenn"-ul ala din declaratia Angelei Merkel suna a "cand". "Daca" ar fi fost "falls".

Cat despre curtea constitutionala, nu s-a decis nimic, inca se joaca. Deosebit de interesant: dupa ce ambasadorul SUA in Romania s-a pronuntat contra masurilor useliste, dupa ce cam toti din UE sunt contra ignorarii curtii constitutionale, apar articole si in presa rusa cum ca Basescu ar fi fost lucrat. :)

Radu, romanii din Elvetia au votat in 2009 80% pro-Basescu. :D

Si de ce e subiectul asta pe intalniri si nu pe politica???

Sus
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Referendum pentru suspendarea preşedintelui român, 29 iu
MesajScris: Vin, 13 Iul 2012 7:30 am 
Bucataru scrie:
Si pentru mine "wenn"-ul ala din declaratia Angelei Merkel suna a "cand". "Daca" ar fi fost "falls".

Cat despre curtea constitutionala, nu s-a decis nimic, inca se joaca. Deosebit de interesant: dupa ce ambasadorul SUA in Romania s-a pronuntat contra masurilor useliste, dupa ce cam toti din UE sunt contra ignorarii curtii constitutionale, apar articole si in presa rusa cum ca Basescu ar fi fost lucrat. :)

Radu, romanii din Elvetia au votat in 2009 80% pro-Basescu. :D

Si de ce e subiectul asta pe intalniri si nu pe politica???

Hai sa-l punem in forma ta.
Este inadmisibil cand se incalca.... asta nu inseamna ca se incalca. Nu face o acuza directa. In presa deservita lui Base s-a tradus "este inacceptabil... sa fie incalcate ... de catr o tara membra..." ceea ce induce ideea ca se incalca si este inadmisibil. E o diferenta MARE mai ales cand vorbim de un astfel de nivel si de o acuza atat de grava. :)
"Lucrat" a fost poporul roman... Cand au fost abuzuri nu a sarit nimeni. Acum s-a dus basescu (care nu e las) sa se planga pe la toti. A facut un mare rau Romaniei, si inca-l mai face.

Toata diaspora a votat pro Basescu... dar te intreb... cu ce drept moral votez eu soarta romanului care l-a suportat pe hotul asta de basescu, si-l oblig sa-l suporte in continuare? Daca am parasit Romania... n-ar fi mai decent sa-l las pe cel ce traieste efectiv in Romania sa-si decida soarta?
In Romania vor vota 65-70% pt demiterea lui Basescu.... Daca va fi asa...si va iesi tot Basescu din cauza rasturnarii diasporei... n-ar fi mai bine daca-l votezi.. sa te duci tu si cei din diaspora sa traiasca in Romania si sa-l suporte?

In alta ordine de idei, ma gandeam ca pe undeva, tot romanii l-au ales pe base acum 3 ani...A fost votat si in Romania destul de mult... in fond au ce si-au ales.... :)
Daca traiam in Romania ma afecta... asa... Ce-si aleg, aia vor avea.

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Vin, 13 Iul 2012 8:25 am 
Neconectat
membru de bază

raduvd scrie:
Toata diaspora a votat pro Basescu... dar te intreb... cu ce drept moral votez eu soarta romanului care l-a suportat pe hotul asta de basescu, si-l oblig sa-l suporte in continuare? Daca am parasit Romania... n-ar fi mai decent sa-l las pe cel ce traieste efectiv in Romania sa-si decida soarta?

Au votat pt ca au sperat intr-o imagine mai buna a Romaniei in afara. Si incetati sa ganditi selectiv! Diaspora voteaza ce trimite Romania pe lista. Diaspora face o alegere a ceea ce romani din Romania au decis! Prin lispa de implicare si de asumare a responsabilitatii civile, prin participare pasiva, adica doar cu gura dar nu cu fapta, prin comentarii destepte dar asumare de risc zero s-a ajuns ca apoi pe liste sa fie cei care sunt, iar diaspora sa aleaga!

raduvd scrie:
Daca traiam in Romania ma afecta... asa... Ce-si aleg, aia vor avea.

Nu, nu te afecteaza. Diaspora macar a votat. In RO au avut alte prioritati. Poate ar fi bine sa recitesti asta:

"În ziarele din România, nunţile, divorţurile şi viaţa privată a ţiganilor sunt cap de afiş, astfel încât întreaga imagine a ţării este construită în jurul lor… şi atunci CUM VREŢI SĂ NU FIŢI IDENTIFICAŢI CU EI ???
Cu alte cuvinte, cultura voastră ca popor este deja asimilată de cultura ţiganilor români şi cred că este un eveniment UNIC în istoria omenirii ca o etnie fără civilizaţie să ajungă să domine un întreg popor. Aici mă refer la faptul că vina o poartă mass-media voastră care este centrată şi preocupată să facă audienţă, exacerbând la maximum imaginea ţiganilor, astfel încât, în mod firesc, România a ajuns să fie asimilată cu locul de baştină al ţiganilor europeni. Sinuosul drum al lebedei din Austria către grătarele faraoancelor şi magraonilor a trecut invariabil prin presa română. Iată că această goană după audienţă care implică scoaterea în prim-plan a non-valorilor, a maneliştilor, etc, a adus România la stadiul de cultură făcută sub coviltirul căruţei.
Nu trebuie să uităm că mega-producţiile de genul “Inimă de Ţigan” sau “Regina”, au avut audienţă maximă, de exemplu, în ziua alegerilor, atunci când ROMÂNII (nu rromii) au fost mult mai preocupaţi să nu rateze episodul respectiv, decât să-şi exercite dreptul la vot.
Am făcut această paralelă pentru că în cursul acestei dimineţi, am discutat telefonic cu Ambasadorul României la Berna. Domnul ambasador Ionel Nicu Sava, s-a declarat încântat de faptul că sunt preocupat de imaginea românilor în Elveţia şi sincer mi s-a părut a fi un diplomat care este plin de intenţii bune, însă este cam legat de mâini şi de picioare. Asta pentru că dânsul mi-a spus că a informat M.A.E. despre ceea ce se întâmplă în presa elveţiană la adresa românilor (s-au lipit ostentativ afişe, înfăţişând “ciorile de români” inclusiv pe străzile oraşelor elveţiene) şi domnul ambasador aşteaptă o reacţie a oficialilor români. Însă, interesante sunt cifrele avansate de domnia sa, care ne demonstrează faptul că Elveţia chiar era ultima ţară din Europa care avea dreptul să vă catalogheze drept “ciori” şi să discute despre un referendum care să interzică cetăţenilor români, dreptul la liberă circulaţie pe teritoriul ţării lor. Spun acest lucru deoarece pe piaţa muncii din Elveţia, există circa 750.000 de muncitori străini, în această ţară, posibilitatea de a munci la negru fiind redusă.
Din aceşti 750.000 de muncitori străini din Elveţia, doar puţin peste 3900 sunt români, adică SUB UN PROCENT astfel încât prezenţa românilor este extrem de redusă. Însă, din aceşti 3900 de români care muncesc în Elveţia şi din cauza cărora nu mai au loc să respire elveţienii, în proporţie de 90 % sunt OAMENI DE O ÎNALTĂ PROBITATE PROFESIONALĂ ŞI MORALĂ: manageri MBA, profesori, medici, adică români care reprezintă cu cinste ţara noastră.
În acest context, este evident faptul că, cel puţin în cazul acestor atacuri xenofobe din presa elveţiană, M.A.E. TREBUIA SĂ INTERVINĂ pentru că românii se simt efectiv abandonaţi de toată lumea, adevăraţi fii ai ploii.
Un profesor român care predă la catedra unei Universităţi din Berna, îmi spunea : “Am învăţat la Oxford, predau de peste 20 de ani, însă nu am crezut că o să apuc vreodată ziua în care, la curs, studenţii să mă întrebe dacă nu cumva şi eu am rude ţigani în familie ! Nimeni nu ne apără, nici presa română, nici autorităţile române, NIMENI astfel încât nu ne mai rămâne decât să ne punem cenuşă în cap, sau eventual, SĂ RENUNŢĂM PUR ŞI SIMPLU SĂ MAI DECLARĂM CĂ SUNTEM ROMÂNI !"

Tot textul aici:

http://tomisthecat.ro/unde-vom-ajunge-f ... e-romania/

Si daca poza de mai jos este o ironie / caricatura, repet ce nu va place voua sa auziti: sa nu crezi ca ceea ce a facut USL in 2 luni va fi uitat asa de usor, deja sunt convinsa ca pe masa SVP se contureaza urmatoarele...placate pentru Romania.

p.s Iar daca tot esti asa de convins ca doar Basescu e de vina de tot raul din Romania, in toamna il alegei pe MRU ? Doar o curiozitate...

Imagine

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Vin, 13 Iul 2012 9:18 am 
Giorgia...
Gandit selectiv sau nu, te rog sa nu-mi spui cum sa gandesc. Sunt destui care mi-ar putea sugera... tu, cu siguranta nu :)
Ceea ce-mi raspunzi tu, nu constituie argument la ceea ce spuneam mai sus... Ai scris si tu ceva asa... ca sa-ti dai cu parerea... spui ca diaspora alege ceea ce romanii au decis? adica romanii din Romania voteaza cine e pe lista din care eu din diaspora trebuie sa aleg? Non-sens logic :)

Draga mea.. Asumarea zero este atunci cand votezi din afara, si traiesti sub administratie elvetiana. Asumarea responsabilitatii civile in cazul tau, ar insemna sa suporti ceea ce votezi. Cam acelasi lucru si cu participarea pasiva... votez si traiesc out of. Dar, constitutional, orice roman are dreptul sa voteze .. moral insa, discutabil.

Foarte incantat de articolul cu pricina. Felicitari celui ce l-a scris. Mult adevar. As mai fi adaugat un element care mi s-ar parea interesant .. . Romanii au ajuns atat de scarbiti de politica si de viata lipsita de satisfactii pe care o au, incat multi incearca sa se deconecteze... sa evadeze in povesti suculente.. e ca un drog.. si incet incet, promotorii can can -ului, ai telenovelelor, incep sa aiba audienta.
In alta ordine de idei, tarile civilizate au un departamant in general in cadrul ministerului de externe (Franta il are in cadrul CNA-ului francez) care se ocupa de monitorizarea imaginii in strainatate. Prin urmare, daca un canal media difuzeaza un material mincinos si defaimator la adresa unei natiuni sau al unui stat, se declanseaza proceduri juridice de amploare... iar amenzile si daunele pe care aceste televiziuni le pot plati, sunt colosale. La noi insa, CNA-ul se ocupa de altceva :). Este un motiv in plus pt care aparatul de stat trebuie depolitizat.

Pozele postate sunt venite din campania lui Basescu. Cand a candidat la prezidentiala, avea multe astfel de postere impotriva lui Nastase. E buna tactica si prinde f bine la un popor latin... A avut un mare impact si il are in continuare. Mistocareala e buna si tb sa recunosc ca unele sunt chiar reusite. Mai ales cand sunt platite de la bugetul de stat... :) Daca poporul se va hrani cu mistocareala, va fi bine. E ieftina si o gasim pe toate drumurile :) Si mie imi plac... insa nu-i vad bine pe romanasii mei :).

Am o intrebare vis-a-vis de legatura dintre implicarea civica si ciori. Ai organizat/participat cumva vre-un mars de protest (macar de aceeasi anvergura cu cel de sambata) atunci cand am fost catalogati ciori?

p.s Iar daca tot esti asa de convins ca doar Basescu e de vina de tot raul din Romania, in toamna il alegei pe MRU ? Doar o curiozitate...
da... MRU mi se pare un tip care vorbeste sofisticat cu cravata la gat... numai bun de presedinte....

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Vin, 13 Iul 2012 9:29 am 
Neconectat
membru de bază

Ma intreb daca raspunsul tau a fost dat de Radu sau dictat ...

Deci concret:

raduvd scrie:
Ai organizat/participat cumva vre-un mars de protest (macar de aceeasi anvergura cu cel de sambata) atunci cand am fost catalogati ciori?

Asta te rog sa-mi intrebi prietenii elvetieni din zona Luzern. Din pacate la aceea data nu am reusit sa gasesc romani care sa mi se alature, ma refer live nu doar pe net. Pe net am gasit site-ul exact in februarie 2009 cand exact aia faceam cautam....merci ca mi-ai dat posibilitatea sa raspund acuzatiilor :)

La zid ma pot pune multi ca nu am avut interactiune virtuala pana in 2008-2009. Si ar mai fi cateva motive, dar stii deja m-am obisnuit nu pietrele din mana celor "nevinovati" si supra dotati...am invatat de la Basescu "cainii latra caravana trece".

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Vin, 13 Iul 2012 9:36 am 
Giorgia scrie:
Ma intreb daca raspunsul tau a fost dat de Radu sau dictat ...

Deci concret:

raduvd scrie:
Ai organizat/participat cumva vre-un mars de protest (macar de aceeasi anvergura cu cel de sambata) atunci cand am fost catalogati ciori?

Asta te rog sa-mi intrebi prietenii elvetieni din zona Luzern. Din pacate la aceea data nu am reusit sa gasesc romani care sa mi se alature, ma refer live nu doar pe net. Pe net am gasit site-ul exact in februarie 2009 cand exact aia faceam cautam....merci ca mi-ai dat posibilitatea sa raspund acuzatiilor :)

La zid ma pot pune multi ca nu am avut interactiune virtuala pana in 2008-2009. Si ar mai fi cateva motive, dar stii deja m-am obisnuit nu pietrele din mana celor "nevinovati" si supra dotati...am invatat de la Basescu "cainii latra caravana trece".

1. Nu acuz.. intreb doar daca s-a organizat asa ceva. Eu una n-am primit nicio invitatie in acest sens... daca o primeam, participam.
E specific basist ce faci Hai sa fim victime doar pt cineva pune o intrebare... :) nu te victimiza aiurea ca nu e cazul.
Vroiam sa vad implicarea civica.. atat si nimic mai mult.
Sa inteleg ca cei "nevinovati" sunt cei care au dat cu pietre in tine si tu esti dotata? :))
Ai invatat mmulte de la basescu... nu numai asta cu caravana

2. Chestia cu datul cu pietre se regaseste in textul tau "Ma intreb daca raspunsul tau a fost dat de Radu sau dictat ..." exemple sunt foarte multe in textele tale
e plin de venin... dar... asa sunt oamenii :)

Ultima oară modificat de raduvd pe Vin, 13 Iul 2012 9:42 am, modificat 1 dată în total.

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Vin, 13 Iul 2012 9:39 am 
Giorgia..

Mi-a placut, repet, articolul cu manelizarea Romaniei. Asa e....
Iata un bun exemplu:

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Vin, 13 Iul 2012 9:44 am 
Neconectat
membru de bază

raduvd scrie:
1. Nu acuz.. intreb doar daca s-a organizat asa ceva. Eu una n-am primit nicio invitatie in acest sens... daca o primeam, participam.
E specific basist ce faci Hai sa fim victime doar pt cineva pune o intrebare... nu te victimiza aiurea ca nu e cazul.
Vroiam sa vad implicarea civica.. atat si nimic mai mult.

ups, hai recunoasta c-a fost doar o greseala de tipar =)) =))

Revenid la subiectul actual, super-dotatii mentionati de mine sunt cei care considera ca UE e cam dusa cu pluta cand:

"Uniunea Europeană l-a somat joi pe premierul român Victor Ponta să "restaureze puterile Curţii Constituţionale" şi să "nominalizeze un Avocat al Poporului susţinut de către toate partidele" politice, iar premierul a promis imediat să dea curs solicitărilor UE, scrie AFP, după vizita lui Victor Ponta la Bruxelles."

http://www.mediafax.ro/externe/mai-este ... es-9856887

Acelora le recomand sa-si depuna candidatura la UE intr-un birou ceva si sa nu uite sa-si ia si secretara cu ei, acum ca Ponta poata va da aceea OUG de demitere a lui Merkel, si a altor oficiali UE.

=)) =)) =))

Have a nice day ;)

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Vin, 13 Iul 2012 10:02 am 
"Eu una" e o greseala pe care o fac foarte frecvent... tb sa ma corectez ca e rusinos.. oricum cred ca-mi recunosti stilul de scriere :)

Revenind la subiectul de care spui, UE se exprima astfel dupa vizita lui Ponta la Barosso. Sursele pe care le mentionezi, sunt corupte. De asta nu-ti permit sa-mi sugerezi cum sa gandesc, pt ca tu inghiti
tot ce scriu basistii pe mediafax, hotnews, evz, etc, fara sa fii sigura ca asa este... o iei drept informatie adevarata si o dai mai departe.
ti-am demonstrat o data ca aceste canale manipuleaza, tu continui sa le dai credibilitate
nu face nimic
iti mai demonstrez o data

Sursele tale (basiste) scriu astfel "Uniunea Europeană l-a somat joi pe premierul român Victor Ponta să restaureze puterile Curţii Constituţionale"
Sursele oficiale: http://ec.europa.eu/commission_2010-201 ... 2_3_fr.htm
Spun "must respect". VERBUL "to summon" nu exista in documentul oficial :)
Cuvantul "someaza" este introdus tot cu scop de manipulare in loc de "must respect".

dar nu mai conteaza ... :) Eu ca individ as fi (si sunt) deranjat de gest...
refuz sa fiu manipulat

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Vin, 13 Iul 2012 10:23 am 
Neconectat
membru de bază

raduvd scrie:
dar nu mai conteaza ... Eu ca individ as fi (si sunt) deranjat de gest...
refuz sa fiu manipulat

Radule, pt ca te cunosc, incerc sa mai explic o data, dar te rog lasa mess-ul si transmiterea mesajelor de pe forum mai departe catre...nu mai pomenesc. Daca n-o faci atunci scuze, mie insa asa mi-a ajuns cu injurii la urechi deci de aia nu stiu cum pot unii acuza pe altii de rautate, cand jignirile in privat sunt sub centura. Deci, repet, plec de la premiza, acum ca eu cu tine dialoghez, de aia mai raspund:

Stiu ca Basescu a dat-o rau de tot in bara in ultimii 2-3 ani. Eu una am "scuze" pt el, eu una il inteleg, uneori, dar acum nu le mai postez ca nu asta conteaza. PDL-ul ca partid nu m-a convins niciodata, la fel cum nu m-a convins PSD-PNL. Ceea ce insa iese in evidenta sunt metodele prin care se "acumuleaza putere". Ambele tabere au metode de mine neacceptate, USL insa caum, depaseste orice limita permisa, limita sesizata si de UE.

Ceea ce inteleg eu este: unii vor schimbarea lui Basescu si-a PDL cu orice chip. Au iesit in decembrie 2011 in strada, unii platiti altii sinceri, si aveau ocazia acum in noiembrie sa mearga la vot, democratic, pentru alegerea parlamentarilor. Pana atunci se puteau ocupa de problemele tarii plus de campania electorala aferenta. Daca alegeau un parlament democratic, se vedea apoi necesitatea suspendarii presedintelui inainte de termen sau lasarea lui pana in 2014.

Nu as fi zis nimic daca ar fi procedat asa. Nu ma amestec in perceptia locala. Daca cei din RO considera ca Basescu si PDL nu mai sunt de votat, nu-i mai vota, si trimite-mi liste mai bune in Diaspora.

Dorinta de a acapara cat mai mult si cat mai repede, pe un principiu vechi: "bate fierul cat e cald" ma face sa decid cu capul meu si nu cu al altora ca ceva...PUTE !

In rest, apreciez dorinta ta de-a nu te lasa manipulat, atunci, incearca un exercitiu, pe care de altfel mi-l recomanzi si mie: nu mai rupe din context.

"President Barroso welcomed the assurances he received from Prime Minister Ponta that the measures falling under the powers of the government will be undertaken immediately and that he will make every effort to seek a similar commitment from the other Romanian institutions. Prime Minister Ponta said that he will convey these commitments in writing urgently."

http://ec.europa.eu/commission_2010-201 ... 2_3_de.htm

Eu macar recunosc ca engleza mea e slaba si nu am pretentii ca pot sesiza toate noantele asa incat sa nu fiu manipulata, dar Ponta se pare c-a inteles mesajul asa incat si-a asumat "aplicarea masurilor imediate". (cele mentionate de Barroso) dand asigurarile necesare.

Pai atunci e bine, mergi la vot, asteapta decizia, daca nu mai e Basescu voteaza la parlamentare si apoi pe MRU sau daca iese Basescu, cum spuneai si tu....inseamna ca asta e vointa poporului,manipulat sau nu.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Vin, 13 Iul 2012 10:48 am 
Neconectat
membru de bază

p.s Poate foloseste cuiva si articolul asta, daca tot s-a pomenit de gaz.....ceva mai sus:

"Gazoductul Nabucco, cu o lungime de aproape 3.900 de kilometri, urma să transporte în Europa peste 40 de miliarde de metri cubi de gaze pe an, pentru a reduce dependenţa de importurile din Rusia. Costurile Nabucco au fost estimate la peste 12 miliarde de dolari. Nabucco se dorea a fi un proiect concurent celui dezovoltat de concernul rusesc Gazprom. De altfel, reprezentanţii companiei ruseşti au spus încă de la prezentarea proiectului Nabucco că un astfel de proiect nu poate fi realizat fără Gazprom"

http://www.infotoday.ro/?p=213&utm_sour ... override=1

Si asta:

"Daca vreti sa platiti aceste preturi mari, atunci nu exploatati gaze de sist. Daca decideti ca vreti sa exploatati gazele de sist, atunci trebuie sa gasiti o modalitate de a face acest lucru fara riscuri de mediu", a continuat ambasadorul, subliniind ca in SUA s-au gasit metode "curate" de exploatare, care pot fi implementate si in Romania.

http://www.ziare.com/economie/gaz/ambas ... st-1171988

Asta apropo de exploatarea din Marea Neagre si interesele Romaniei ca stat nu ca "aliat" unora sau altora.

Ma intreb si eu retoric, chiar daca o apartenenta e oarecum logica, fie catre est, fie catre vest, oare nu a venit vremea ca EUROPA asa cum e ea (deci nu doar UE) sa gaseasca solutii comunne la problemele ei locale, si nu in raport cu alte ....continente?

Eu la marsul de sambata 7.07 am facut o greseala pe plancarta mea, am scris : "Romanie directia ta e Europa" fara a specifica care din ele, vest-est! Poate ca aceasta greseala a venit din subconstient, unde ceva imi spune ca ar trebui sa ne unim cumva fortele pe acest INTREG continent si nu sa ne invrajbim ca hienele.

In timp ce altii, in alte zone, deja politizeaza resurse mult mai importante: APA !

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Vin, 13 Iul 2012 11:30 am 
Citat:
dar te rog lasa mess-ul si transmiterea mesajelor de pe forum mai departe catre...nu mai pomenesc.

Scuza-mi sinceritatea dar asta se numeste paranoia :) E dur termenul.. stiu.. dar e cel real :) Pacat de tine :)
Daca nici macar atat nu poti sa observi, :-??

PS VERBUL "to summon" nu exista in documentul oficial welcomed da... Tradu textul si compara-l cu cel aparut pe mediafax

Ca idee... Iesirea in public cu un steag pe tine reprezentand ce vrei tu sa reprezinti, implica o mare raspundere morala. Reprezinti imaginea Romaniei si ma reprezinti si pe mine (fara voia mea) Tu insa, ti-ai luat de la sine putere raspunderea de a reprezenta pe toti romanii.

Nu mai continui discutia pt ca e foarte complicat... :)

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Vin, 13 Iul 2012 11:38 am 
Neconectat
membru de bază

raduvd scrie:
Ca idee... Iesirea in public cu un steag pe tine reprezentand ce vrei tu sa reprezinti, implica o mare raspundere morala. Reprezinti imaginea Romaniei si ma reprezinti si pe mine (fara voia mea) Tu insa, ti-ai luat de la sine putere raspunderea de a reprezenta pe toti romanii.

Eu mi-o asum in nume propriu, respectiv opinie proprie, sau trebuia sa ies cu stema Romaniei dinainte de 89 ? Hai lasa-o moarta ca deja uiti ca ma aflu in Elvetia si nu la comunistii tai din Romania!

Nu de alta dar ceea ce ai scris e cam...ABSURD! In rest da-mi adresa postala unde sa cer voie Domniei Voastre data viitoare cand voi avea chef sa-mi exprim PROPRIA parere!

Si daca nu stii, ai avea drept la replica, iesi in strada cu ce steag vrei tu, cu ce trupa vrei tu, si striga ce-ti convine tie, dar nu uita, s-o faci in nume propriu =)) =))

Mare-i gradina! =:)

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Vin, 13 Iul 2012 11:41 am 
in nume propriu inseamna fara simbolul national (drapel).

deci, in nume propriu poti sa faci ce vrei...

vezi ca e complicat? :))

ia la tata si te bucura

Ultima oară modificat de raduvd pe Vin, 13 Iul 2012 11:45 am, modificat 1 dată în total.

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Vin, 13 Iul 2012 11:44 am 
Neconectat
membru de bază

Nume propriu = printre altele si apartenenta la un stat.

Da foarte complicat pt tine care se pare ca nu mai ai apartenenta :) ...

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Vin, 13 Iul 2012 11:47 am 
si tu la ce stat esti apartenenta? :)))))))))) JENANT

nume propriu inseamna cnp.. cod numeric personal...
ca idee..refuz sa fiu reprezentat de un element ca tine.. dar nu pot sa fac nimic in sensul asta.... ma rog... in lumea asta tupeul iti da voie sa reprezinti pe oricine indiferent la ce nivel te afli :)

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Vin, 13 Iul 2012 11:53 am 
Neconectat
membru de bază

raduvd scrie:
nume propriu inseamna cnp.. cod numeric personal...

Deci Bucuresti. Q.E.D

raduvd scrie:
ca idee..refuz sa fiu reprezentat de un element ca tine.. dar nu pot sa fac nimic in sensul asta.... ma rog... in lumea asta tupeul iti da voie sa reprezinti pe oricine indiferent la ce nivel te afli

E, o sa plang 3 zile apoi, imi trece :)

In rest iti recomand un suc, poate te racoresti :)

Imagine

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Vin, 13 Iul 2012 12:10 pm 
merci :) Ai ascultat maneaua si vad ca te-ai mai calmat... asta e bine.

ma gandeam sa intru cu emblema casa romanilor si sa scriu ca il sustinem pe ponta si pe antonescu... ce zici? asa.. ca sa rad 3 zile ;)

:))

eu insa nu pot sa fac asta... am alta educatie :)

merci pt suc.. chiar imi lasa gura apa.

ca sa revin, nu mi-ai raspuns la ce stat esti tu apartenenta si steagul carui stat il fluturi
ca erai reprezentanta celor 12 insi (cam putini pt zh) e problema voastra dar fara steag.. ala e si simbolul meu :)

cat despre "comunistii tai" incepi sa-ti revii... :)) te recunosc.. :)) :-*

ma rog... "e grele" ...

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Vin, 13 Iul 2012 12:44 pm 
Neconectat
membru de bază

raduvd scrie:
eu insa nu pot sa fac asta... am alta educatie

E lasa ca nu e rea, tre doar sa mai cresti un pic ;) sa-ti depasesti orizonul :D

Imagine

raduvd scrie:
a erai reprezentanta celor 12 insi (cam putini pt zh) e problema voastra dar fara steag.. ala e si simbolul meu

cat despre "comunistii tai" incepi sa-ti revii... te recunosc..

Zau, fara?! S-o crezi tu ca ma impresionezi =)) =)) Astept sa-ti iei buletinul sa putem vorbi mai ca de la egal la egal...;)

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Vin, 13 Iul 2012 1:15 pm 
regasesc mistocareala plina de tupeu specific basista...
atunci cand argumentele logice ti se par prea greu de sustinut, o dai in balarii sau in mistocareala. La intrebari n-ai raspuns si incerci sa te salvezi :) te inteleg.. o sa ne luam si la mistocareala... nu stiu daca ai sa-mi faci fata... Eu daca incep o sa te doara rau pentru ca stiu pe ce butoane sa apas si tu stii lucrul asta :)

vroiam sa iti aduc in atentie si faptul ca te-am prins cu minciuna. In 2009 nu erai deloc vehementa cu privire la ceea ce discutam mai sus... Nu ai cautat nimic si ai fost total neimplicata... Nu trebuie sa o faci pe-a viteaza ca au mai ramas urme pe forum :)

raduvd:Personal, ce ma intriga, e faptul ca acea poza cu ciorile din campania alegerilor din februarie, incepe sa prinda contur.
Giorgia S: Ei vor fi arestati...si gata problema rezolvata !

sursa: viewtopic.php?f=1&t=1002

Imagine

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Vin, 13 Iul 2012 1:40 pm 
Neconectat
membru de bază

raduvd scrie:
vroiam sa iti aduc in atentie si faptul ca te-am prins cu minciuna. In 2009 nu erai deloc vehementa cu privire la ceea ce discutam mai sus... Nu ai cautat nimic si ai fost total neimplicata... Nu trebuie sa o faci pe-a viteaza ca au mai ramas urme pe forum

Da asa e, nu sunt rasista deci nu pot fi vehementa :) - asta cu referire la topicul despre cersetori. Cu care tu ai o problema pt ca strica imaginea si la care ti-am raspuns ca vor fi arestati (sau trimisi acasa). Ciorile SVP-ului reprezentau toti romanii, nu doar aceea categorie care oricum beneficiaza de...LIBERA CIRCULATIE....dar de. Greu.

raduvd scrie:
regasesc mistocareala plina de tupeu specific basista...
atunci cand argumentele logice ti se par prea greu de sustinut, o dai in balarii sau in mistocareala. La intrebari n-ai raspuns si incerci sa te salvezi te inteleg.. o sa ne luam si la mistocareala... nu stiu daca ai sa-mi faci fata... Eu daca incep o sa te doara rau pentru ca stiu pe ce butoane sa apas si tu stii lucrul asta

Da am invatat de la Base sa nu inghit! Cine incepe primul ar trebui sa stie si ce va urma dar tu nu ai contribuit cu nimic, asa este, eu doar am trzit "cultura lui Dorel " din tine si stai linistit, stiu ca esti capabil de....mult. Mi-ai dovedit-o in mai multe randuri deci: go on¨

Ceea ce nu mi-ai dovedit nicodata pana acum a fost o atitudine de barbat. Intelege ce vrei din asta.

Asa ca-ti ofer de acum loc liber pt butonat :)

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Vin, 13 Iul 2012 3:16 pm 
stii bine ca ma refeream la Ciorile SVP-ului reprezentau toti romanii..Nu confunda subiectul topicului, cu discutia in sine... dar faci divalgatie de la subiect.... Cunoastem :) dar nu tine :)
subiectul era ... Ai facut ceva atunci? NIMIC. in contextul in care ne privea pe noi romaii din CH... S-a scos in evidenta nationalismul basist... nu cel caruia ii pasa de tarisoara lui.... hihihihi
Restul comentariilor tale nu sunt la subiect ci doar forme de a te ascunde de subiect. Concluzia e ca atunci nu ai facut nimic, desi mai sus spuneai ca ai intrebat dar nu ai gasit pe nimeni... desi erai activa pe forum :). Minciuna deci e rusinoasa.. dar esti dragalasa si-asa. ;)

Asta cu dorel si cu atitudinea de barbat intra la capitolul venin cu care esti familiarizata... :)

Hai nu te mai oftica... mai asculta odata maneaua si ai sa te calmezi :-*

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Vin, 13 Iul 2012 3:56 pm 
Neconectat
Admin

Am eu senzatia sau discutia incepe sa devina personala? Va rog sa va racoriti un pic, iar eu o sa continui prin a sterge mesajele (viitoare) care nu mi se par ok.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Vin, 13 Iul 2012 10:04 pm 
Neconectat
nou venit

raduvd scrie:
stii bine ca ma refeream la Ciorile SVP-ului reprezentau toti romanii..

Serios? Eu nu m-am simtit reprezentat. :)

Revenind on topic, o declaratie "pe surse" din Welt Online:
Citat:
Die EU-Kommission schließt eine Suspendierung der EU-Mitgliedschaft Rumäniens nicht aus. Dies sagten EU-Diplomaten am Freitag in Brüssel für den Fall, dass sich die Lage in Rumänien "weiter verschlechtert".

UE nu exclude o suspendare a dreptului de vot al României. Asta au spus diplomatii EU vineri la Bruxelles, in caz ca situația de la București ”se înrăutățește în continuare”.

In acest timp, la Bucuresti Antonescu da dovezi ca doarme in continuare: zice ca nu s-a primit nici o lista de la CE, in timp ce Ponta zice ca a primit lista si a raspuns deja. :D

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Vin, 13 Iul 2012 10:13 pm 
Neconectat
nou venit

raduvd scrie:

Drept moral? Oricum ai da-o, te afecteaza ce se decide acolo si in ce directie se indreapta Romania. Deci ai si dreptul sa decizi.
Cat despre hotul de Basescu, parca ma irita ceva mai mult jigodiile din partea cealalta - un Voicu, un Voiculescu, un Nicolescu.

Sus
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 223 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5 ... 9  Următorul

Ora este UTC [ DST ]