Forumul românilor din Elveţia

Acum este Dum, 17 Dec 2017 3:25 am

Ora este UTC [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 223 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 9  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Referendum pentru suspendarea preşedintelui român, 29 iu
MesajScris: Vin, 13 Iul 2012 11:33 pm 
Neconectat
Admin

Ponta, sătul de atacurile lui Băsescu: „Nu mai e nevoie, mă pot compromite și singur!”

Sus
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Referendum pentru suspendarea preşedintelui român, 29 iu
MesajScris: Sâm, 14 Iul 2012 6:30 pm 
Neconectat
membru de bază

NU demisiei Presedintelui !

"Cel mai important e că vreau ca Iliescu să fie judecat pentru tot răul pe care l-a făcut României. Condamnarea lui Năstase îmi dă speranţa că e posibil să-l vedem şi pe Iliescu la puşcărie.

Sper să mergi şi tu la referendum. E treaba ta cu cine votezi.

Am o rugăminte: înainte de a vota aminteşte-ţi de ce ai plecat din România."

De aici:

http://www.casa-romanilor.ch/nu-29-iulie-2012

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 16 Iul 2012 10:25 am 
Imagine

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 16 Iul 2012 11:47 am 

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 16 Iul 2012 11:49 am 
Neconectat
membru de bază

Imagine

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 16 Iul 2012 11:59 am 
Imagine
Imagine
Imagine

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 16 Iul 2012 2:16 pm 
Neconectat
nou venit

raduvd scrie:
Sursele tale (basiste)

[..............]

Cuvantul "someaza" este introdus tot cu scop de manipulare in loc de "must respect".

dar nu mai conteaza ... :) Eu ca individ as fi (si sunt) deranjat de gest...
refuz sa fiu manipulat

Nu stiu politica nu imi place. Nu imi plac nici diletantii!
Dar la gramatica ma pricep, chiar bine. In special engleza. Sensul verbului MUST in contextul dat este fix de somatie, chiar la nivel de ordon.

In sprijinul afirmatiei:
Must and have to are used to express that something is obligatory ("He must leave"; "He has to leave"). Must can be used to express a prohibition such as "You must not smoke in here", or a resolution such as "I mustn't make that mistake again".

Wikipedia

si mai multe explicatii in romana pe site-ul romanesc scribd
LECTIA 14
VERBE MODALE 2
MUST, NEED, HAVE TO, SHOULD, OUGHT TO
A. MUST / HAVE TO. Utilizare:
1.have to se foloseste intotdeauna pentru a face referire la obligatie sau necesitate la present afirmativ si interogativ, adesea cu sens de viitor.
Must se refera la o obligatie:

You must clean up your room before you go out. (= iti ordon.)
You have to drive on the left in Great Britain. (= asa spune legea.)

Din presa franceza

Ori si acestea sunt manipulate de gasca Base???

Da un search pe http://www.google.fr dupa "Roumanie somme".

Atat. ca ma gandesc ca ce inseamna sommer in franceza stii....

Le Temps:

L'UE somme le Premier ministre roumain de restaurer l'indépendance de la justice

Liberation:

Bruxelles somme le Premier ministre roumain de respecter l'indépendance de la justice

Pe mine imaginea noastra in Europa ma intereseaza.
Ma bucur ca unde sunt acum sursele la care sunt expusa vin mai mult din mediul international si nu din cloaca hienelor manipulatoare de care mentioneaza Radu. Si intr-adevar am invatat sa verific presa romaneasca cu echivalentul evenimentelor redate in presa internationala. Ma bucur ca stiu engleza si franceza, sunt educata si pot sa imi dau seama unde, ce, cand si cine deviaza prin traducere.

Atata timp cat am o diploma de la o universitate din Romania vreau sa fie luata in considerare la fel cum sunt considerate si celelalte obtinute din statele membre UE. Vreau ca peste 3 ani cand imi expira proaspata visa obtinuta pentru Canada sa nu mai trebuiasca sa fac drumuri, procur tot soiul de acte si sa astept 2 luni de zile dupa pasaport. Vreau sa am acelasi statut ca si celelalte state membre Schengen/UE. Vreau Schengen ca ai mei bunici la 80 de ani si cativa ani buni sa nu mai trebuiasca sa mearga din Fagaras pana in Brasov la vama daca le-am trimis o felicitare prin posta!! Acestea sunt necesitatile si interesele mele, am dreptul la un vot iar eu pentru asta am sa votez NU.

Nu il sustin pe Basescu, sustin doar ceea ce am scris mai sus!

Ultima oară modificat de Ruxandra.Balea pe Lun, 16 Iul 2012 4:31 pm, modificat 1 dată în total.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 16 Iul 2012 2:31 pm 
Neconectat
nou venit

Bucataru scrie:
Cat despre hotul de Basescu, parca ma irita ceva mai mult jigodiile din partea cealalta - un Voicu, un Voiculescu, un Nicolescu.

Subscriu...

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 16 Iul 2012 2:45 pm 
Neconectat
nou venit

Apropo, ca vad ca subiectul este pus la intalniri, cei din Zurich ati stabilit ceva de intalnire?

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 16 Iul 2012 4:43 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

Bravo Ruxi Bâlea! :ymapplause:
("Like"! :-bd)
..Era si cazul ca cineva sa explice cum devine cazu' cu verbele modale!

Ruxandra.Balea scrie:
Apropo, ca vad ca subiectul este pus la intalniri, cei din Zurich ati stabilit ceva de intalnire?

Am fost 12+un catel. Duminica trecuta. Am defilat prin Zh cu pancarte(toti ...13) si multa ...speranta. Si-apoi am fost luati "la ture"pe forum. In sensu' ca NU avem dreptu' sa reprezentam diaspora din Ch. Io n-am mers sa reprezint diaspora din Ch; de altfel nici unul dintre cei prezenti nu au avut pretentia asta.
Io, de pilda am fost pentru ca nu suport ideea ca tara mea de origine sa fie reprezentata si condusa de un "hot dovedit" ("Dr". Ponta Victor). La naiba! "Strainatatea" ne baga pe toti in aceeasi oala apoi. Mai precis toti avem diplome de studii obtinute prin "metoda Ponta".

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 16 Iul 2012 4:53 pm 
Neconectat
nou venit

luminita scrie:
Bravo (....) prin "metoda Ponta".

V-am vazut si admirat prin intermediul FB. Daca eram in CH, mai eram inca una si un pic prezente :)

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 16 Iul 2012 5:13 pm 
Neconectat
Admin

luminita scrie:
Si-apoi am fost luati "la ture"pe forum. In sensu' ca NU avem dreptu' sa reprezentam diaspora din Ch.

Poti preciza si cine te-a luat la "ture": admiratorii neconditionati ai alora care ne fac de kko prin toate colturile europene si dupa aia pretind ca au stat la o cafeluta cu barrosii (corect, ce mi-e kfea, ce mi-e kko).

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 16 Iul 2012 6:09 pm 
Neconectat
membru de bază

Soterro scrie:
luminita scrie:
Si-apoi am fost luati "la ture"pe forum. In sensu' ca NU avem dreptu' sa reprezentam diaspora din Ch.

Poti preciza si cine te-a luat la "ture": admiratorii neconditionati ai alora care ne fac de kko prin toate colturile europene si dupa aia pretind ca au stat la o cafeluta cu barrosii (corect, ce mi-e kfea, ce mi-e kko).

Ati uitat drapelul fratilor ala-i doar a lui Vasile nu si-a lui Gheorghe =)) =))

In rest ca s-a pomenit de mars intentia a fost asta:

"În ciuda luptelor interne, în ciuda distanţei de ţară, nouă încă ne pasă de soarta României. Chiar dacă suntem acuzaţi că nu percepem corect realitatea internă, un adevăr rămâne: imaginea unui sistem de învăţământ dezastros. Sâmbătă, 7 iulie 2012, a avut loc un marş paşnic, cu un mesaj puternic: nu acceptăm hoţia! Ne pasă şi nu vom rămâne indiferenţi la ceea ce se petrece în ţara mamă. Vom merge duminică 29 iulie la vot în Berna pentru a valida cu mâna noastră democraţia. Vă aşteptăm să fiţi în număr cât mai mare alături de noi."

Si ca tot s-a pomenit de vot, pe FB e deja un event la care va puteti inscrie :) - indiferent de culoarea politica pe care o aveti.

http://www.facebook.com/events/454866314537557/

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 16 Iul 2012 7:10 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

raduvd scrie:
"Eu una" e o greseala pe care o fac foarte frecvent... tb sa ma corectez ca e rusinos.. oricum cred ca-mi recunosti stilul de scriere :)

Revenind la subiectul de care spui, UE se exprima astfel dupa vizita lui Ponta la Barosso. Sursele pe care le mentionezi, sunt corupte. De asta nu-ti permit sa-mi sugerezi cum sa gandesc, pt ca tu inghiti
tot ce scriu basistii pe mediafax, hotnews, evz, etc, fara sa fii sigura ca asa este... o iei drept informatie adevarata si o dai mai departe.
ti-am demonstrat o data ca aceste canale manipuleaza, tu continui sa le dai credibilitate
nu face nimic
iti mai demonstrez o data

Sursele tale (basiste) scriu astfel "Uniunea Europeană l-a somat joi pe premierul român Victor Ponta să restaureze puterile Curţii Constituţionale"
Sursele oficiale: http://ec.europa.eu/commission_2010-201 ... 2_3_fr.htm
Spun "must respect". VERBUL "to summon" nu exista in documentul oficial :)
Cuvantul "someaza" este introdus tot cu scop de manipulare in loc de "must respect".

dar nu mai conteaza ... :) Eu ca individ as fi (si sunt) deranjat de gest...
refuz sa fiu manipulat

Radu... tu stii macar ce înseamna "to summon" în engleza?

Eu zic sa te lasi de explicatii de text ca esti de nivelul "furculision" si e chiar penibil.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 16 Iul 2012 7:34 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

Soterro scrie:
luminita scrie:

Mah... Sincer a inceput sa-mi fie sila de toate despicaturile astea de fir in patru!

Io am iesit pe strada in Zh (si asta-i o chestie "tare" din partea mea, care incerc sa fiu ..."zen"), am iesit ziceam, pentru ca :
-nu vreau sa fiu "asimilata" ( si nu vreau sa fie "asimilati" nici copiii mei) imaginii unui hot ordinar.
-a fost incalcata in varii rânduri legea fundamentala a tarii, precum si alte legi si regulamente (nimeni nu zice ca legile si regulamentele sunt perfecte, dar TOTUSI, pentru schimbarea lor tre' sa se respecte un "traseu")
-au fost decapitate sau anihilate institutii in scopul "ascunderii gunoiului sub pres" si al legitimarii fraudei si puciului.

Faptul ca regimul Basescu a fost rau, ca oamenii au suferit si bla, bla, nu este un motiv serios sa iei "scurtaturile" pe care le-au luat actualii guvernanti (ilegitimi, din punctul meu de vedere)

...Mie mi se rupe in paishpe de culoarea politica de la Bucuresti. Io vreau doar sa fie bine. Si ca sa fie bine (din punctul MEU de vedere- "raduvd" , "tible" si cine-o mai fi) inseamna sa "joci corect", conform regulelor initiale. Nu sa schimbi regulile jocului in timpul partidei...
...Da' la "românica" se poate, pentru ca, nu-i asa. "românica" e "tara tuturor posibilitatilor"!

Apropo: cred ca ala care-i in spatele celor doi mascarici este un foarte bun jucator de bridge. Iar noi, toti aialalti stim sa jucam doar "septica" - sport national. De aia am ramas "masca" pe la inceputul lui iulie..

Hai sa nu ne mai ...aia pe noi ca alde "raduvd" care face "Caragiale remake- mai frumos"! (Mai precis: nu mai tine: "iubesc tradarea dar urasc pe tradator" ci "urasc tradarea, dar iubesc pe tradator"! - Ma leshi "raduvd"???)

PS "raduvd" , mai butoneaza telecomanda, nu de alta da' "antenele" dauneaza grav sanatatii si imprima un accent de Ferentari combinat cu accentu' iubitei etnii conduse cu atât curaj de regele Cioaba, ...oricarui discurs.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 16 Iul 2012 7:50 pm 
Neconectat
membru de bază

Nu traduc ca...sunt basista :mrgreen:

"(...)M. Ponta porte atteinte à ce que l'Europe devrait avoir de plus sacré : la démocratie. Son comportement remet sur la table la question de la pertinence de l'élargissement de l'UE conduit en 2007 - trop vite, trop désinvolte.(...)"

http://www.lemonde.fr/idees/article/201 ... _3232.html

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 16 Iul 2012 7:51 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

Haaa ???
In timp ce trimiteam mesajul precedent, un.. nene care vrea sa voteze pt demiterea presedintelui suspendat, zicea pe Antena 3: "Eu nu voi fi in tara la referendum. Eu voi vota pentru demitere la consulatul din Zurich."

?????

...Si asta când tocmai ma gândeam ca ar trebui sa cerem infiintarea unei sectii de votare in Zh (mai cu seama ca aici, conf datelor oficiale sunt mai multi români decât prin alte parti).

Sa inteleg ca exista deja sectie de votare in Zh???

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 16 Iul 2012 9:35 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

"Daca ar fi sa ne luam dupa liderii politici, analistii si mass media din Occident, avem deja toate datele sa spunem ca cine participa la acest referendum participa la legitimizarea unei lovituri de stat. Cetateanul suveran care va participa la referendum, face lucrul urmator: In loc sa spuna “nu vreau sa am nimic de a face cu aceasta poveste sordida”, procedeaza asemenea unui rege care abdica legal si cuminte in fata malversatiilor cotropitorului, dand acestuia cel mai pretios dar: legitimitizarea.
:-? :-? :-? :-? :-?

http://www.contributors.ro/fara-categor ... escu/?cfcc

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 16 Iul 2012 10:43 pm 
Ruxandra.Balea scrie:

In sprijinul afirmatiei:
Must and have to are used to express that something is obligatory ("He must leave"; "He has to leave"). Must can be used to express a prohibition such as "You must not smoke in here", or a resolution such as "I mustn't make that mistake again".

Wikipedia

si mai multe explicatii in romana pe site-ul romanesc scribd
LECTIA 14
VERBE MODALE 2
MUST, NEED, HAVE TO, SHOULD, OUGHT TO
A. MUST / HAVE TO. Utilizare:
1.have to se foloseste intotdeauna pentru a face referire la obligatie sau necesitate la present afirmativ si interogativ, adesea cu sens de viitor.
Must se refera la o obligatie:

Am sa raspund pe rand...

Explicatia ta face parte din categoria glumei: "ionel cum te cheama? - am 5 ani "

revin la ce spuneam anterior... nu sustin ca nu exista inteles de obligatie "must respect" induce obligatia de care spui... insa nu vad notiunea de somatie... :)
pt mine (poate ca pt tine mai putin... dar asa vad eu...) somatie inseamna (ca sa o luam de la un caz simplu) "ridica mainile.. daca nu, trag" deci, fa ceva, daca nu, se va intampla ceva nasol. Nu vad asta in context :D
in concluzie, obligatie nu inseamna somatie :D
In legatura cu link-urile tale, am gasit doar unul in care "somme" apare, acesta putand fi tradus si ca "citat/chemat sa.." dar hai sa-l traducem "somat". Ei, chiar si in Franta, il traduc cum doresc ei.
Eu am dat link-ul in care citatul a aparut oficial. Daca faci un efort, poti sa schimbi limba in dreapta sus... Textul a fost tradus in mai multe limbi si ai sa vezi acelasi citat in franceza, (unde "somme" nu apare ) ci "doit respecter" fiind formula oficiala, in engleza am vazut "trebuiesc respectate", si mai ramane sa te pui deacord cu un vorbitor/oare de limba germana... ai posibilitatea sa observi si "garantieren müsse"... http://ec.europa.eu/commission_2010-2014/president/news/archives/2012/07/20120712_3_fr.htm
Acelasi articol a fost tradus si cu formule mai pasnice gen: "i s-a sugerat sa respecte"... a fost sfatuit sa... etc.
Interesanta incercarea ta de a-ti expune cunostintele de lb engleza... impresionant... dar nu sunt la subiect :). Important e ca ai facut-o pe lumi sa tresalte de bucurie :) tot ai castigat ceva :). Mai incearca sa ajungi de la trebuiesc respectate la somatie. :)
Oricum asta e al 2-lea caz... sa presupunem ca mediafax s-a inspirat din presa franeza si n-a vrut sa manipuleze (eu sunt convins ca da) dar... ma rog. Pt mine au fost nasoale ambele.. si asta si cel cu Merkel...

roxy... e interesant si de apreciat ca te informezi din mai multe surse si ca nu inghiti toate prostiile pe care le citesti... si apreciez asta la tine... :) Iti dau dreptate citindu-ti necesitatile.. Astea sunt ale tale.. romanii din tara au si ei multe necesitati care din pacate nu s-au rezolvat din '89 pana astazi.. ci dimpotriva, unele s-au inrautatit.
Oameni decedati din cauza spitalelor inchise, oameni care-si pierd casele luate cu japca prin acte falsificate de clica lui Casuneanu, educatia la pamant, securitatea cetateanului zero, lista e mare si nu vreau sa intru in alte amanunte. De asta votez diferit... Am fost confundati cu tiganii si inainte, si dupa Ponta... nu eram "miezu' " europei si a venit ponta si ne-a stricat imaginea .. dar nu mai intru in polemici pt ca orice-as spune, instinctul de turma si nevoia de a-l sfasia pe cel ce nu are aceeasi opinie cu voi, este mult prea mare ... si voi sunteti multi iar eu consider ca pierd mult timp... N-are rost :)

nu mai departe de:

Citat:
Radu... tu stii macar ce înseamna "to summon" în engleza?

Eu zic sa te lasi de explicatii de text ca esti de nivelul "furculision" si e chiar penibil.

Prietene... daca tu ai impresia ca stii engleza folosind google traduction, observand astfel o traducere de gen "a convoca" devii foarte penibil
Daca vrei sa studiezi problema, studiaza si tu un site de specialitate http://www.thefreedictionary.com/summon
Citeste explicatiile de pana la capat si nu mai arunca aiurea cu pietre cand nu esti stapan pe tine ;)

Citat:
În ciuda luptelor interne, în ciuda distanţei de ţară, nouă încă ne pasă de soarta României

SERIOS????
Giorgia.. repet.. mi-ar fi placut sa fii la fel de vehementa si cand ne-au facut ciori.... dar daca n-a scris la "evz"... n-a fost important :)) eh..... :-j

Citat:
nu vreau sa fiu "asimilata" ( si nu vreau sa fie "asimilati" nici copiii mei) imaginii unui hot ordinar

de aia votez impotriva lui Base... :)
Citat:
a fost incalcata in varii rânduri legea fundamentala a tarii, precum si alte legi si regulamente (nimeni nu zice ca legile si regulamentele sunt perfecte, dar TOTUSI, pentru schimbarea lor tre' sa se respecte un "traseu")

s-a respectat.. si inca unul legal :)
Ce-a fost prost, a fost ca in momentul in care a venit Base la putere in 2004, legea referendumului avea o forma.. A venit Base, si a schimbat-o in favoarea lui.. ca sa nu-l mai poata da oricine jos prin referendum si sa aiba putere deplina (adica dictatura)... Ponta, asa hot cum e el, si plagiator, a schimbat-o EXACT in forma de dinainte de 2004. Nimic mai mult :).. acum sar virginele ca s-a schimbat legea? Haida... :)). Foarte logic... :)) Dar nu ma mai mira nimic :)

Citat:
-au fost decapitate sau anihilate institutii in scopul "ascunderii gunoiului sub pres" si al legitimarii fraudei si puciului.

text basist :))
1. puciul a fost aprobat de CCR... deci ipoteza loviturii de stat pica (asta daca ai vrei sa ramai obiectiv.. dar cu unii e mai greu)
2. nu au fost anihilate institutiile... ele functioneaza ca si pana acum.. i-au schimbat doar pe sefii lor. INSTITUTIILE FUNCTIONEAZA IN CONTINUARE.

Citat:
Faptul ca regimul Basescu a fost rau, ca oamenii au suferit si bla, bla, nu este un motiv serios sa iei "scurtaturile" pe care le-au luat actualii guvernanti (ilegitimi, din punctul meu de vedere)

Scurtaturile au fost create tocmai pt a evita un al 2-lea Ceausescu. Daca nu stii, dupa '89, pt a se evita aparitia unui nou dictator, sa nu mai aiba puterea un singur om ca pana atunci, s-a hotarat ca parlamentul sa fie suveran (d'aia a vrut basecu' sa schimbe legea sa devina mai suveran ca parlamentul) si astfel, forma legii referendumului a fost adoptata in forma pe care o avea pana in 2004.
guvernul nu poate fi ilegitim atata timp cat a primit mandat de la presedintele in functie, mult-iubitul Base
PS repet... nu sunt pro Ponta si nici Antonescu... dar sunt impotriva hotului de basecu'

Citat:
inseamna sa "joci corect", conform regulelor initiale. Nu sa schimbi regulile jocului in timpul partidei...

Regulile s-au schimbat dinainte.. din 2004... de catre Basescu... a facut lege in favoarea lui... cum am explicat mai sus :)

Citat:
PS "raduvd" , mai butoneaza telecomanda, nu de alta da' "antenele" dauneaza grav sanatatii si imprima un accent de Ferentari combinat cu accentu' iubitei etnii conduse cu atât curaj de regele Cioaba, ...oricarui discurs.

posibil.. insa nu ma informez numai de la antene...(cu toate ca sunt singurii acredeitati CNN in Romania... o distinctie mai greu de obtinut daca esti sluga basista)
...ma uit si la ei, ca si la ceilalti... Daca imi citesti posturile, ai sa vezi ca scriu corect gramatical, am o exprimare decenta si zic eu, foarte departe de asocierile cu cioaba si ferentari :)
Formularea "Ma leshi "raduvd"???" sau "Ia mai du-te tu la mamicuta ta, la Mila 23 sa te mai joci nitel cu ... in nisip! ...Si mai lasa-ne" vine cu siguranta dintr-o sursa de informare foarte culta nu? :) bravo :) Tu la ce televiziuni te uiti? :D

singura emisiune pe care o urmaresc cu placere de la antene, sunt documentarele gen "discovery channel" facute la "In Premiera" cu Carmen Avram. Au fost si premiati anul aceste pt cel mai bun documentar pe 2011 daca nu ma insel...

Citat:
M. Ponta porte atteinte à ce que l'Europe devrait avoir de plus sacré : la démocratie. Son comportement remet sur la table la question de la pertinence de l'élargissement de l'UE conduit en 2007 - trop vite, trop désinvolte

daca ai sti ca sunt baieti cu ochi albastri platiti bine sa faca mizeria asta cu dezinformarea mass-media din UE... astia conduc inca... sunt fostii care au ramas in informatii... se vede ca-s profesionisti. Nu pot demonstra ce spun dar luati in considerare ca poate poate e adevarat ce spun ... Asta pt non-fanatici, pt cei ce nu fac spume la gura si admit ca poate adevarul e pe undeva pe la mijloc...

Citat:
legitimizarea unei lovituri de stat

Aprobata de CCR? Non-sens :D.. Dar nu e prima oara.... :)
ai sa spui ca si CCR-ul e corupt? Atunci de ce UE ii sugereaza lui Ponta sa respecte deciziile CCR? Pt ca UE are incredere in CCR :D Deci.. Non-sens...
2. Lovitura de stat data printr-un referendum? total ilogic... dar basismul nu are nevoie de logica
in plus, in iarna au iesit multi romani in strada scandand printre altele si "jos basescu". Hai sa vedem ce vrea poporul...

Eu am sa-mi inchei discursul pt ca se pare orice-as spune, spun degeaba... :) Se pare ca mi-am facut multi dusmani pe-aici :)) dar nu-i problema... am abilitatea sa-mi fac usor prieteni :)

Ne mai auzim pe alte subiecte... discursurile politizate nu le mai citesc... nu mai am colebil...

Ultima oară modificat de raduvd pe Mar, 17 Iul 2012 6:47 am, modificat 1 dată în total.

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 17 Iul 2012 1:08 am 
Neconectat
Admin

Boah, oare numai pe mine ma umfla rasul la chestiile cu "dezinformare in UE"? Argumentele astea merg poate la coada vacii :))
=))

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 17 Iul 2012 6:49 am 
Soterro scrie:
Boah, oare numai pe mine ma umfla rasul la chestiile cu "dezinformare in UE"? Argumentele astea merg poate la coada vacii :))
=))

adica tu nu esti de la coada vacii... am inteles :)
tu esti intr-un non-sens total cu tine insuti... am scris tinere ca nu pot demonstra ... deci nu am argumente la acel subiect... e ipotetic. Iti fac un desen? Important e sa nu esti de la coada vacii... :))

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 17 Iul 2012 7:20 am 
Neconectat
nou venit

Radu, ma cheama Ruxi si nu roxi.
Apelativul "tinere", din cate imi amintesc soterro este trecut ceva de adolescenta. Daca tot ai pretentii de lingvist, macar foloseste o exprimare decenta la adresa interlocutorilor tai.

Zau asa, (ton prietenesc) las-o cu traducerile ca acu' intr-adevar ii dau dreptate antevorbitorului meu legat de furculision.

Se spune Translate. Nu Traduction, ala nu exista Radule, nici furculision nu exista. Repeta dupa mine: tran-slate!

Cred ca exemplele mele sunt destul de edificatoarein privinta sensurilor cuvintelor si a sinonimelor.

A SOMÁ ~éz tranz. (persoane) 1) A obliga prin amenințare; a pune cu forța. ~ să răspundă. 2) jur. A cere avertizând conform legilor în vigoare. ~ un debitor să plătească. /<fr. sommer
Acum fiecare intelege ce vrea si ce poate.

Si pana la urma eu sper sa se fi preluat totul ca o somatie in toata regula! Cred ca toti vrem UE

Acu' tu ai interpretat somatul asta cum ti s-a parut tie si dupa afinitatile tale.

Mersi pentru aprecieri, sunt binevenite desi imi stiu nivelul, stii ca nu sunt o modesta inchipuita. Cel putin am impacarea ca din dialogul acesta macar tu, in urma postarii mele, te-ai ales cu ceva: ti-ai imbogatit cunostintele gramaticale de limba engleza.

Si daca nu ai sesizat, te citez: "Explicatia ta face parte din categoria glumei: "ionel cum te cheama? - am 5 ani ", explicatiile au venit asa, la modul bazic ca sa fie pe intelesul oricarui .... MHM fiecaruia, stiutor sau nestiutor de limba engleza.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 17 Iul 2012 7:32 am 
Citat:
Se spune Translate. Nu Traduction, ala nu exista Radule, nici furculision nu exista. Repeta dupa mine: tran-slate!

cand pagina de google e setata pe limba franceza (ca in cazul meu) optiunea e scrisa cu "traduction". Unii mai vbesc si alte limbi inafara de engleza :)

Multumesc pt lectia de engleza, a fost buna, dar nu a fost la subiect... :)

PS.. Nu am pretentii de lingvist.. de unde ai scos-o? Am spus ca ma exprim corect.. dar nu sunt lingvist...
Citat:
explicatiile au venit asa, la modul bazic ca sa fie pe intelesul oricarui

deschide si tu un subiect nou "sa invatam engleza cu ruxy" Promit sa le citesc :) Aici vorbeam de altceva :) :)"

Daca Sottero vrea un argument, asta poate fi unul. Nu e un rgument puternic pt a sustine ideea ca astia dezinformeaza UE.. dar sa umble baselu cu STS-ul dupa el da de gandit... oare o fi constitutional? :)) sau poate are impresia ca statul ii apartine.. deci face ce vrea si cu serviciile?
Imagine
Eu imi puneam o intrebare. Se spunea ca a sunat-o pe Merkel... au vb la telefon. Imi pun intrebarea... in ce limba au vorbit ? :))

GATA.. nu mai am colebil :((

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 17 Iul 2012 8:33 am 
Neconectat
Admin

Radu, am impresia ca si pe firul astia ti s-au cam terminat argumentele. Revizuieste-ti tonul si tine cont ca ce merge pe OTV sau la emisiunea lui Mircea Badea nu merge pe Casa Romanilor din Elvetia.

PS: in caz ca nu a fost clar: da, e un avertisment.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 17 Iul 2012 8:46 am 
Soterro scrie:
Radu, am impresia ca si pe firul astia ti s-au cam terminat argumentele. Revizuieste-ti tonul si tine cont ca ce merge pe OTV sau la emisiunea lui Mircea Badea nu merge pe Casa Romanilor din Elvetia.

PS: in caz ca nu a fost clar: da, e un avertisment.

NO COMMENT =))

Sus

Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 223 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 9  Următorul

Ora este UTC [ DST ]